Gyeongju Hakkında Bilinmesi Gerekenler

44470.jpg

Güney Kore’nin duvarları olmayan müzesi Gyeongju, zamanında üç büyük krallıktan biri olan Silla Krallığı'nın başkenti oldu ve muhtemelen ülkenin en eski yapıları, mezarlıkları ve eserlerinin bulunduğu bölge burasıdır. Silla yöneticilerin çoğu kamu binaları, sarayları, tapınakları ve kaleleri ile şehir süslenmiştir ve kraliyet üyelerinin mezarları antik kentin çevresinde yer almaktadır. Bu yüzdendir ki şehirde gezinirken sık sık tipik modern Kore binalarının aralarına serpişmiş büyük mezar höyükleri ile karşılaşılmaktadır. Ayrıca Joseon döneminden kalan öğeleri görmek için de harika bir yerdir.

Bölgeye hakim olan ormanlık tepelerinin aralarında pirinç tarlalarının yanı sıra, evler ve yollar bulunmaktadır ve şehir yükseltileri olmayan küçük bir alandan ibarettir. Bölgede evlerde hatta benzin istasyonlarında bile olan geleneksel çatıları ile ünlüdür.

Gyeongju'nun en popüler görüntüleri akşam saatlerinde ortaya çıkmaktadır. Ay ışığında gerçekleştirilen gece turları tarihi eserleri farklı bir açıdan görme ve büyüleyici hatıralara sahip olma şansı sunmaktadır.

Tarihi yönünü bir kenara bırakırsak, en çekici yönü şehir genelinde yaygın olan dağlarıdır. Çok sayıda yürüyüş parkurları bulunan alanlarda orman içinde bahar çiçekleri, sonbahar yaprakları ve kışın kar manzarası eşliğinde zaman geçirme fırsatı sunmaktadır.

Genel olarak Güney Kore oldukça güvenli bir ülke olsa da, Gyeongjju tüm ülkedeki en düşük suç oranına sahip bölgelerden bir tanesidir. Ancak tüm turizm merkezlerinde olduğu gibi, yankesicilik burada da vardır, bu yüzden dikkatli olmakta fayda bulunmaktadır.

Gyeongju ile İlgili

Gyeoungju Nerededir?

Gyeongju, Güney Kore’nin Kuzey Gyeonsang bölgesinde yer alan bir şehirdir. Gyeongju'nun sınırları batıda Cheongdo ve Yeongcheon ile, güneyde Ulsan'la, kuzeyde Pohang'la ve doğuda Japon Denizi ile çizilmiştir.

Gyeongju’ya Nasıl Gidilir?

Türkiye'den Gyeongju'ya şehirde havalimanı bulunmamasından dolayı ancak aktarma ile gidilebilmektedir. Şehre en yakın havalimanları Seul, Busan ve Ulsan'da bulunmaktadır. Buraya uçuş gerçekleştirdikten sonra bir saat süren bir otobüs veya tren yolculuğu ile Gyeongju'ya ulaşılabilmektedir.

Devamını Oku

Gyeongju'ya Ne Zaman Gidilir?

gyeongju-9.jpg

Nemli Subtropikal iklimin hâkim olduğu Gyeongju'ya gitmek için kötü bir sezon bulunmamaktadır. Şehir Kore'nin daha iç bölgelerinde bulunan şehirlere göre biraz daha ılıman ve yağışlı bir iklime sahiptir.

Yazları sıcak, kurak ve oldukça yağmurlu geçmektedir. Yine de muson yağmurları görülmektedir.

Kış ayları ise oldukça soğuk geçmektedir.

Devamını Oku

Gyeonju’da Nerede Kalmalı?

Bomun-Blossom-6-600x399.jpg

Gyeonju'da şehir merkezinde veya şehir dışında kalma opsiyonları bulunmaktadır. Şehir genelinde çok fazla otel bulunmamakla birlikte, konaklama ücretleri oldukça uygundur. Bu yüzden merkezde kalmak, turistik açıdan daha pratik ve keyifli olacaktır.

Devamını Oku

Gyeongju’da Gezilecek Yerler

Silla Krallığı'nın başkentliğini yapmış olan Gyeognju'da o döneme ait büyük sayıda arkeolojik alanlar ve kültür varlıkları bulunmaktadır. Bundan dolayı şehir "duvarları olmayan müze" olarak anılmaktadır. Bu tarihi hazineler arasında, Seokguram Grotto, Bulguksa Tapınağı, Gyeongju Tarihi Alanları ve Yangdong Halk Köyü, UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak belirlenmiştir. Birçok önemli tarihi mekanlar Gyeongju'nun, Güney Kore'nin en popüler turizm merkezlerinden biri haline gelmesine yardımcı olmuştur. Ayrıca şehir Güney Kore'nin ilk UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne aday olan bölgedir.

Görülmesi gereken diğer yerler: Sonje Museum of Contemporary Art, Cheomseongdae Observatory, Nodongri and Noseori Mezarlık Parkları, Gameunsa Tapınağı, Girimsa Tapınağı, Gyeongju Ulusal Parkı.

Devamını Oku

Gyeongju İçi Ulaşım

gyeongju-historic-areas.jpg

Gyeogju’da şehir içinde gezmek için ana ulaşım aracı otobüstür. Otobüsler her yere gitmektedir ancak iki ayrı turist ofisinden otobüs tarifesi almakta fayda vardır.

Ehliyetiniz varsa motosiklet kiralamak güzel bir seçenek olacaktır.

Ana merkezi gezmek için ise yürümek ya da bisiklet en iyi ulaşım yoludur.

Gyeongju Mutfağı

Gyeongju'da, Kore'deki pek çok şehrin aksine deniz ürünleri ile genel bir ortaklık dışında bilinen özel bir yemek bulunmamaktadır. Ancak ekmeği oldukça ünlüdür. Mutfağı genellikle Gyeongsang Eyaleti'nde olduğu gibi baharatlı ve tuzludur.

Kore çapında ünlü hale gelmiş olan ve Gyeonju şehrinde denenebilecek bazı ünlü yemekler şunlardır: Hwangnam ppang (Portekizce "pan" (ekmek) kelimesinden türetilen "ppang" Korece ekmek anlamına gelmektedir) ince bir pasta kabuğunun çevresine sürülmüş yumuşak tatlı kırmızı fasulye ezmesi ile oluşan küçük bir top ve aynı yumuşak tatlı kırmızı fasulye ezmesinin iki ince arpa ekmeği arasına konulmasıyla yapılan bir tür pancake Gyeongju ppang.

Bir pirinç yemeği olan Ssambap, bir tabak sebze yaprakları, çeşitli küçük yan yemekler ve soslar ile servis edilir.

Ünlü içeceklerinden biri olan ve domuz omurgası ile pıhtılaşmış kan güveciyle yapılan Haejangguk denenmesi gerekenler arasındadır.

Şehir Gyeodong Beopju denilen hafif bir pirinç şarabı ile ünlüdür.

Popüler restoranlar

Do-sol Ma-eul: 100 yıldır Kore mutfağı olarak işleyen restoranda geleneksel bir yemek deneyimi yaşayabilirsiniz.

Hwangnam Bread: Geleneksel ekmeği denemek istiyorsanız ilk adres burası olmalıdır.

Hongsi Korean Restaurant: Geleneksel yemekler için çok iyi bir tercihtir ve fiyatları oldukça uygundur.

Nahbi Brunch & Books: Muhteşem bir brunch, öğle ve akşam yemeği ve atmosferi için önerilmektedir. Vejetaryen yemeklerin de kolaylıkla bulunduğu küçük kafede Fransız, Amerikan, İngiliz, Kanada ve Avustralya mutfağı bulunmaktadır. Pazatesi günleri kapalıdır.

Sukyoung Sikdang: Kore tarzı dekore edilmiş odalar yöresel yemekler yemek istiyorsanız Sukyoung Sikdang, bu fırsatı sunmaktadır. Çok pahalı olamamakla birlikte oldukça lezzetli yemek sunumları bulunmaktadır. Bu restoranda özellikle bibimbap (sıcak bir kâse pilav üzerine namul -yani sotelenmiş ve terbiyenmiş sebzeler-) ve biber salçasıyla hazırlanan Gochujang önerilmektedir.

Gyeongju Cheonnyeon Hanu Bomun: Kendi etini seçerek barbekü yeme olanağı sunmaktadır. Bu restoranda kendinizi bir Koreli gibi hissetme şansını yakalayabilirsiniz.

Gyeongju’da Alışveriş

Her seyahatte olduğu gibi hediyelik eşya olmazsa olmazdır. Şehrin her yerinde hediyelik eşya, antika, yerel el sanatları, sanat eserleri, çaylar ve tekstil ürünleri satın alınabilmektedir.

Satın almak için en iyi öğeleri çoğunlukla Silla reprodüksiyonları olan antika eşyalar, resimler ve seramiklerdir.

Ünlü ekmeği, içeceği ise eve Gyeongju'nun havasını götürmek isteyenler için birebirdir.

1968743_image2_1.jpg

Gyenongju Gece Hayatı

DSC08538.JPG

Gyenogju'nun çok aktif bir gece hayatı bulunmamaktadır. Bu yüzden eğer kulübe, bara ya da partiye gitmek istiyorsanız komşu şehir olan Seonggeon-dong'u ziyaret etmek gerekmektedir.

Gyenogju'da bulunan Schuman and Clara en iyi barlardan bir tanesidir.

Şehrin ünlü içkisi olan Gyeongju Makgeoli'yi denemek için en iyi yer ise Hyundai Makgeoli'dir.

Gyeongju Festivaller

8674869210_ffbafa40ac_k1-770x509.jpg

Yıl boyunca şehir misafirlerini memnun etmek için birçok gösteri ve davet düzenlemektedir. Nisan-ekim aylarında, geleneksel şarkı ve dans performansları düzenli olarak Bomun Gölü üzerinde ve Anapji Pond etrafında cumartesi günleri akşam sekizde düzenlenmektedir.

Devamını Oku

Gyeongju Resmi Tatiller

Yılbaşı (1 Ocak)

Ay Yeni yılı Tatili (07-10 Şubat)

Bağımsızlık Hareketi Günü (01 Mart)

İşçi Bayramı (01 Mayıs)

Çocuklar Günü (05 Mayıs)

Buda'nın Doğum Günü (14 Mayıs)

Anma Günü (06 Haziran)

Bağımsızlık Günü (15 Ağustos)

Chuseok (12-16 Eylül)

Milli Kuruluş Günü (03 Ekim)

Kore Dili Günü (09 Ekim)

Noel (25-27 Aralık)

Gyeongju Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Güney Kore’ye seyahat edebilmeleri için vize zorunluluğu bulunmamaktadır. Ülkeye minimum 6 ay geçerliliği olan pasaportla 90 güne kadar vizesiz gitmek mümkündür.

Gyeongju Para Birimi

temple-samgwangsa-busan.jpg

Gyeoungju'nun para birimi Kuzey Kore Wonu'dur. 1 TL yaklaşık 400 Won değerindedir.

Gyenogju Resmi Dili

girimsa_XKPY.jpg

Gyenogju’nun resmi dili tüm Güney Kore'de olduğu gibi Korece'dir.

Tüm Güney Kore'de eğitim sisteminin bir parçası olan İngilizce, ülkede yaygın konuşulabilmektedir.

Gyeongju Saat Farkı

Gyeongju ile Türkiye arasında 6 saat zaman farkı bulunur. Gyeongju saati Türkiye saatine göre altı saat ileridedir.

Gyeongju Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type C / 250V / 2.5 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa

Nüfus: 264.091 / Dil: Korece / Para Birimi:  Kuzey Kore Wonu (KRW) / İklim: Nemli Subtropikal İklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 1-3 gün