Google+

Arama formu

Gyeongju

Silla Krallığı'nın başkentliğini yapmış olan Gyeognju'da o döneme ait...
Devamı oku
Gyeongju'da, Kore'deki pek çok şehrin aksine deniz ürünleri ile genel...
Devamı oku
Gyenogju'nun çok aktif bir gece hayatı bulunmamaktadır. Bu yüzden...
Devamı oku
Her seyahatte olduğu gibi hediyelik eşya olmazsa olmazdır. Şehrin her...
Devamı oku
Yıl boyunca şehir misafirlerini memnun etmek için birçok gösteri ve...
Devamı oku
Yılbaşı (1 Ocak) Ay Yeni yılı Tatili (07-10 Şubat) Bağımsızlık...
Devamı oku
Güney Kore’nin duvarları olmayan müzesi Gyeongju, zamanında üç büyük...
Devamı oku
Acil yardım: 119 Yangın: 119 Polis: 112
Devamı oku
Gyeongju, Güney Kore’nin Kuzey Gyeonsang bölgesinde yer alan bir...
Devamı oku
Gyeoungju'nun para birimi Kuzey Kore Wonu'dur. 1 TL yaklaşık 400 Won...
Devamı oku
Gyenogju’nun resmi dili tüm Güney Kore'de olduğu gibi Korece'dir....
Devamı oku
Gyeongju ile Türkiye arasında 6 saat zaman farkı bulunur. Gyeongju saati...
Devamı oku
Adres: Turkish Embassy Vivien Bldg. 4th Fl. 52, Seobinggo-ro 51-gil,...
Devamı oku
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Güney Kore’ye seyahat edebilmeleri...
Devamı oku
Nemli Subtropikal iklimin hâkim olduğu Gyeongju'ya gitmek için kötü...
Devamı oku
Türkiye'den Gyeongju'ya şehirde havalimanı bulunmamasından dolayı...
Devamı oku
Gyeonju'da şehir merkezinde veya şehir dışında kalma opsiyonları...
Devamı oku
Gyeogju’da şehir içinde gezmek için ana ulaşım aracı otobüstür....
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 KRW = 0.00
Priz Tipi Type C250V-2.5 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 0℃
Şub 0℃
Mar 0℃
Nis 0℃
May 0℃
Haz 0℃
Tem 0℃
Ağu 0℃
Eyl 0℃
Eki 0℃
Kas 0℃
Ara 0℃
Kısa Kısa...

Nüfus: 264.091 / Dil: Korece / Para Birimi:  Kuzey Kore Wonu (KRW) / İklim: Nemli Subtropikal İklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 1-3 gün

Gyeongju Hakkında Bilinmesi Gerekenler

44470.jpg

Güney Kore’nin duvarları olmayan müzesi Gyeongju, zamanında üç büyük krallıktan biri olan Silla Krallığı'nın başkenti oldu ve muhtemelen ülkenin en eski yapıları, mezarlıkları ve eserlerinin bulunduğu bölge burasıdır. Silla yöneticilerin çoğu kamu binaları, sarayları, tapınakları ve kaleleri ile şehir süslenmiştir ve kraliyet üyelerinin mezarları antik kentin çevresinde yer almaktadır. Bu yüzdendir ki şehirde gezinirken sık sık tipik modern Kore binalarının aralarına serpişmiş büyük mezar höyükleri ile karşılaşılmaktadır. Ayrıca Joseon döneminden kalan öğeleri görmek için de harika bir yerdir.

Bölgeye hakim olan ormanlık tepelerinin aralarında pirinç tarlalarının yanı sıra, evler ve yollar bulunmaktadır ve şehir yükseltileri olmayan küçük bir alandan ibarettir. Bölgede evlerde hatta benzin istasyonlarında bile olan geleneksel çatıları ile ünlüdür.

Gyeongju'nun en popüler görüntüleri akşam saatlerinde ortaya çıkmaktadır. Ay ışığında gerçekleştirilen gece turları tarihi eserleri farklı bir açıdan görme ve büyüleyici hatıralara sahip olma şansı sunmaktadır.

Tarihi yönünü bir kenara bırakırsak, en çekici yönü şehir genelinde yaygın olan dağlarıdır. Çok sayıda yürüyüş parkurları bulunan alanlarda orman içinde bahar çiçekleri, sonbahar yaprakları ve kışın kar manzarası eşliğinde zaman geçirme fırsatı sunmaktadır.

Genel olarak Güney Kore oldukça güvenli bir ülke olsa da, Gyeongjju tüm ülkedeki en düşük suç oranına sahip bölgelerden bir tanesidir. Ancak tüm turizm merkezlerinde olduğu gibi, yankesicilik burada da vardır, bu yüzden dikkatli olmakta fayda bulunmaktadır.

Gyeongju’da Gezilecek Yerler

Silla Krallığı'nın başkentliğini yapmış olan Gyeognju'da o döneme ait büyük sayıda arkeolojik alanlar ve kültür varlıkları bulunmaktadır. Bundan dolayı şehir "duvarları olmayan müze" olarak anılmaktadır. Bu tarihi hazineler arasında, Seokguram Grotto, Bulguksa Tapınağı, Gyeongju Tarihi Alanları ve Yangdong Halk Köyü, UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak belirlenmiştir. Birçok önemli tarihi mekanlar Gyeongju'nun, Güney Kore'nin en popüler turizm merkezlerinden biri haline gelmesine yardımcı olmuştur. Ayrıca şehir Güney Kore'nin ilk UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne aday olan bölgedir.

Görülmesi gereken diğer yerler: Sonje Museum of Contemporary Art, Cheomseongdae Observatory, Nodongri and Noseori Mezarlık Parkları, Gameunsa Tapınağı, Girimsa Tapınağı, Gyeongju Ulusal Parkı.

Seokguram Grotto

Seokguram Grotto

UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde bulunan Seokguram Grotto, Silla sanatının ve mimarisinin muhteşem ve klasik bir örneği olan Budist yerleşkesidir. 751 yılında yapılmış olan tapınak Kim Dae-Seong’un karısı için inşa edilmiştir. Ziyaretçiler iki takım 12 Kraliyet Muhafızı tarafından korunan oturan Buda karşılanmaktadır.

Seokguram Grotto adeta taştan oluşmuş doğal bir mağara gibi görünmektedir. Yapı bir kubbe şeklinde yapılmıştır ve sadece kare bloklar kullanılmıştır. Duvarlar ise toprak ile kaplanmıştır.

Gündönümünde Buda'nın başında bulunan üçüncü gözüne kubbe üzerinden gelen güneş ışığı çarpmaktadır. Üçüncü göz ışığı Güney Doğu-Güney'de, bir vadide bulunan ve 13. Yüzyılda Moğollar tarafından yıkılmış olan eski bir tapınağa uzanmaktadır. Işık hattı buradan doğu yönüne devam ederek, Güney-güney doğuya doğru 3 km ilerideki Kral Mum-Mu'nun mezarına ulaşmaktadır. Bu Kore'yi Japonlardan korumak için söylenmiştir.

Grotto, turistlerden korumak ve aktif halde olmasından dolayı bir cam panel arkasında bulunmaktadır. Alanın kutsallığını korumak için içeride fotoğraf çekilmesine izin verilmemektedir.

Grotto'ya tırmanmak 30 dakikalık yola değmektedir.

Gyeong u şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Soi Hanok Stay güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Stay Line, Tavohouse central, Tavo House. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Namuae Moon, Polaris Tourist Pension, Cheonggong Hanok Stay gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Guesthouse Santa, Yeo Hang Gil Guest House, Hostel Dahyun & Guesthouse tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Gyeongju aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

 Gyeongju Tarihi Alanlar

 Gyeongju Tarihi Alanlar

Gyeongju Tarihi Alanları 2000 yılının kasım ayında UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'ne eklenmiştir. Bu alan Silla Krallığının zamanı özdeşleşen bir alandır ve krallığın tarih ve kültürünü yaşatmaktadır. 5 ana bölümlere ayrılmaktadır.

İlk bölüm Namsan Bölgesi'dir ve Silla Krallığı'ndan kalma Budist sanat eserlerinden oluşma bir hazineye sahiplik etmektedir.

İkinci bölüm Silla Krallığı’nın eski saray sitelerinin bulunduğu Wolseong Alanı'dır.

Üçüncü bölün olan Daereungwon bölgesi, Silla krallarının, kraliçelerinin ve kraliyet ailesinin mezar kümelerini bulundurmaktadır.

Dört numaralı bölüm Hwangnyongsa alanı, Hwangnyongsa Tapınağı'na ve Bunhwangsa Taş Pagoda'ya ev sahipliği etmektedir.

Son olarak, başkent için büyük bir savunma sisteminin ve konut kalıntılarının bulunduğu Sanseong Alanı'dır. Alanda bulunan Myeonghwalsanseong Kalesi'nin 400 yaşında olduğu tahmin edilmektedir.

Gyeongju Tarihi Alanı'nda, Dünya Kültür Mirası olarak kaydedilen 52 kültürel varlıklar bulunuyor.

 Bulguksa Tapınağı

 Bulguksa Tapınağı

Muhtemelen Kore'de en etkileyici tapınağı olan Bulguksa Tapınağı, şehrin bir diğer UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde bulunan yapısıdır. Şehirden yarım saatte bir tapınağa ulaşım imkanı bulunmaktadır.

Tapınağın kendi güzelliği ve taş eserlerdeki sanatsal dokunuş dünya çapında çok iyi bilinmektedir. Tapınağın orijinal ‘Hwaeom Bulguksa Tapınağı’ ya da ‘Beopryusa Tapınağı’dır ve Kim Dae Seong tarafından yeniden inşa edilmiştir. Tapınağı yeniden inşası 751 yılında Kral Gyeong-Deok döneminde başlamıştır ve 774 yılında Kral Hye-Gong döneminde tamamlanmıştır. Tamamlanması üzerine, tapınağın adı Bulguksa değiştirilmiştir. Tapınak birçok kez yenilenmek zorunda kalmıştır.

Budist sanatının bir şaheseri olarak kabul edilen tapınak 8. yüzyılda Silla Krallığı döneminde inşa edilmiştir ve günümüzde Budist rahipler tarafından hala aktif olarak kullanılmakla birlikte kutsal toprak olarak kabul edilmektedir. Ulusal hazine olarak kabul edilen iki ünlü taş pagoda, ana dua salonu önünde bulunmaktadır.

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Gyeoungju Nerededir?

Gyeongju, Güney Kore’nin Kuzey Gyeonsang bölgesinde yer alan bir şehirdir. Gyeongju'nun sınırları batıda Cheongdo ve Yeongcheon ile, güneyde Ulsan'la, kuzeyde Pohang'la ve doğuda Japon Denizi ile çizilmiştir.

Gyeongju'ya Ne Zaman Gidilir?

gyeongju-9.jpg

Nemli Subtropikal iklimin hâkim olduğu Gyeongju'ya gitmek için kötü bir sezon bulunmamaktadır. Şehir Kore'nin daha iç bölgelerinde bulunan şehirlere göre biraz daha ılıman ve yağışlı bir iklime sahiptir.

Yazları sıcak, kurak ve oldukça yağmurlu geçmektedir. Yine de muson yağmurları görülmektedir.

Kış ayları ise oldukça soğuk geçmektedir.

Şehri ziyaret etmek için en ideal aylar kiraz çiçekleriyle ve bunaltmayan sıcaklarıyla ilkbahar sezonuna gelen Nisan-Mayıs ayları veya kırmızı ve turuncu sonbahar yapraklarına bürünen hafif serin Eylül-Ekim ayları olacaktır.

Gyeongju’ya Nasıl Gidilir?

Türkiye'den Gyeongju'ya şehirde havalimanı bulunmamasından dolayı ancak aktarma ile gidilebilmektedir. Şehre en yakın havalimanları Seul, Busan ve Ulsan'da bulunmaktadır. Buraya uçuş gerçekleştirdikten sonra bir saat süren bir otobüs veya tren yolculuğu ile Gyeongju'ya ulaşılabilmektedir.

Bunların dışında Kore Turizm Organizasyonu tarafından bölgeye turlar da düzenlenmektedir. Bu turlara katılarak hem Gyeongju'yu tanıyabilir hem de diğer Güney Kore şehirlerini görme imkanı yakalayabilirsiniz. Bölgeye gitmek isteyenler için Gyeongju'nun da içinde olduğu Güney Kore Gezisi başlıklı turu önerebiliriz. Daha fazla bilgi için tıklayınız. 

Gyeongju şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Gyeonju’da Nerede Kalmalı?

Bomun-Blossom-6-600x399.jpg

Gyeonju'da şehir merkezinde veya şehir dışında kalma opsiyonları bulunmaktadır. Şehir genelinde çok fazla otel bulunmamakla birlikte, konaklama ücretleri oldukça uygundur. Bu yüzden merkezde kalmak, turistik açıdan daha pratik ve keyifli olacaktır.

Bomun Lake Resort alanı Hyundai ve Hilton Otellerin yanı sıra Concord, Chosun Spa Otel gibi lüks ve daha makul fiyatlı otellere ev sahipliği yapmaktadır.

Gyeongju Hilton Hotel bu alanda bulunan tek uluslararası zincir otelidir ve ziyaretçilerine Bomunho Gölü manzarasının yanında batı tarzı konfor sağlar.

Daha uygun fiyatlı oteller arıyor iseniz; gölden biraz daha uzakta bulunan Hansol-jangve Bellus Hotel gibi batı tarzı odalar ve geleneksel Kore mimarisine özgü ondollar vardır. Tüm odalarda küçük bir balkon ve konuklar için bedava film kiralama hizmeti bulunmaktadır.

Ortak veya özel banyolu opsiyonları bulunan Hanjin Hostel'in sahibi 30 yıldır bu oteli işletmektedir ve her sene 2000 ila 3000 arası turisti ağırlamaktadır. Özel hazırlattığı şehir haritasında tüm otobüs saatlerini ve gezilecek rotaları göstermekte ve kendisi de anlatmaktadır.

Motel Icarus etraftaki en iyi pansiyonlardan biridir. Olduça temiz ve modern odaları olan otelin oda fiyatına ücretsiz Wi-Fi, jakuzi ve kahvaltı dahildir.

Tümüslüs Parkı'nın yanındaki dar bir sokakta yer alan Sa Rang Chae Guesthouse görülmeye değer birçok tarihi turistik yere yürüme mesafesindedir. Rahat ve ucuz bir konaklama sağlayan misafir evinde, ortak bir avlu ile çevrelenmiş geleneksel Kore stili odalar bulunmaktadır.

Tren istasyonu yakınında oldukça uygun misafirhaneler bulunmaktadır. Ancak sıcak su bulunmamaktadır ve çok da hijyenik oldukları söylenemez.

Gyeongju İçi Ulaşım

gyeongju-historic-areas.jpg

Gyeogju’da şehir içinde gezmek için ana ulaşım aracı otobüstür. Otobüsler her yere gitmektedir ancak iki ayrı turist ofisinden otobüs tarifesi almakta fayda vardır.

Ehliyetiniz varsa motosiklet kiralamak güzel bir seçenek olacaktır.

Ana merkezi gezmek için ise yürümek ya da bisiklet en iyi ulaşım yoludur.

Gyeongju Mutfağı

Gyeongju'da, Kore'deki pek çok şehrin aksine deniz ürünleri ile genel bir ortaklık dışında bilinen özel bir yemek bulunmamaktadır. Ancak ekmeği oldukça ünlüdür. Mutfağı genellikle Gyeongsang Eyaleti'nde olduğu gibi baharatlı ve tuzludur.

Kore çapında ünlü hale gelmiş olan ve Gyeonju şehrinde denenebilecek bazı ünlü yemekler şunlardır: Hwangnam ppang (Portekizce "pan" (ekmek) kelimesinden türetilen "ppang" Korece ekmek anlamına gelmektedir) ince bir pasta kabuğunun çevresine sürülmüş yumuşak tatlı kırmızı fasulye ezmesi ile oluşan küçük bir top ve aynı yumuşak tatlı kırmızı fasulye ezmesinin iki ince arpa ekmeği arasına konulmasıyla yapılan bir tür pancake Gyeongju ppang.

Bir pirinç yemeği olan Ssambap, bir tabak sebze yaprakları, çeşitli küçük yan yemekler ve soslar ile servis edilir.

Ünlü içeceklerinden biri olan ve domuz omurgası ile pıhtılaşmış kan güveciyle yapılan Haejangguk denenmesi gerekenler arasındadır.

Şehir Gyeodong Beopju denilen hafif bir pirinç şarabı ile ünlüdür.

Popüler restoranlar

Do-sol Ma-eul: 100 yıldır Kore mutfağı olarak işleyen restoranda geleneksel bir yemek deneyimi yaşayabilirsiniz.

Hwangnam Bread: Geleneksel ekmeği denemek istiyorsanız ilk adres burası olmalıdır.

Hongsi Korean Restaurant: Geleneksel yemekler için çok iyi bir tercihtir ve fiyatları oldukça uygundur.

Nahbi Brunch & Books: Muhteşem bir brunch, öğle ve akşam yemeği ve atmosferi için önerilmektedir. Vejetaryen yemeklerin de kolaylıkla bulunduğu küçük kafede Fransız, Amerikan, İngiliz, Kanada ve Avustralya mutfağı bulunmaktadır. Pazatesi günleri kapalıdır.

Sukyoung Sikdang: Kore tarzı dekore edilmiş odalar yöresel yemekler yemek istiyorsanız Sukyoung Sikdang, bu fırsatı sunmaktadır. Çok pahalı olamamakla birlikte oldukça lezzetli yemek sunumları bulunmaktadır. Bu restoranda özellikle bibimbap (sıcak bir kâse pilav üzerine namul -yani sotelenmiş ve terbiyenmiş sebzeler-) ve biber salçasıyla hazırlanan Gochujang önerilmektedir.

Gyeongju Cheonnyeon Hanu Bomun: Kendi etini seçerek barbekü yeme olanağı sunmaktadır. Bu restoranda kendinizi bir Koreli gibi hissetme şansını yakalayabilirsiniz.

Gyenongju Gece Hayatı

DSC08538.JPG

Gyenogju'nun çok aktif bir gece hayatı bulunmamaktadır. Bu yüzden eğer kulübe, bara ya da partiye gitmek istiyorsanız komşu şehir olan Seonggeon-dong'u ziyaret etmek gerekmektedir.

Gyenogju'da bulunan Schuman and Clara en iyi barlardan bir tanesidir.

Şehrin ünlü içkisi olan Gyeongju Makgeoli'yi denemek için en iyi yer ise Hyundai Makgeoli'dir.

Gyeongju Festivaller

8674869210_ffbafa40ac_k1-770x509.jpg

Yıl boyunca şehir misafirlerini memnun etmek için birçok gösteri ve davet düzenlemektedir. Nisan-ekim aylarında, geleneksel şarkı ve dans performansları düzenli olarak Bomun Gölü üzerinde ve Anapji Pond etrafında cumartesi günleri akşam sekizde düzenlenmektedir.

En büyük, en verimli, en eğlenceli ve en renkli festival ekim ayında üç gün süren Silla Kültür Festivali'dir. Güreşin, alayların, okçuluk yarışlarının, şarkıların ve dansların yer aldığı bu kutlamada Silla kralı ve kraliçesinin bir geçit töreni ile sokaklarda taşındığı seremonisi de düzenlenmektedir.

Diğer etkinlikler ise mart ayı sonlarında düzenlenen Kiraz Çiçeği Maratonu, Nisan ayının ilk cumartesi günü düzenlenen Geleneksel İçki ve Pirinç Keki Festivali'dir.

Gyeongju’da Alışveriş

Her seyahatte olduğu gibi hediyelik eşya olmazsa olmazdır. Şehrin her yerinde hediyelik eşya, antika, yerel el sanatları, sanat eserleri, çaylar ve tekstil ürünleri satın alınabilmektedir.

Satın almak için en iyi öğeleri çoğunlukla Silla reprodüksiyonları olan antika eşyalar, resimler ve seramiklerdir.

Ünlü ekmeği, içeceği ise eve Gyeongju'nun havasını götürmek isteyenler için birebirdir.

1968743_image2_1.jpg

Gyeongju Saat Farkı

Gyeongju ile Türkiye arasında 6 saat zaman farkı bulunur. Gyeongju saati Türkiye saatine göre altı saat ileridedir.

Gyeongju Para Birimi

temple-samgwangsa-busan.jpg

Gyeoungju'nun para birimi Kuzey Kore Wonu'dur. 1 TL yaklaşık 400 Won değerindedir.

Gyenogju Resmi Dili

girimsa_XKPY.jpg

Gyenogju’nun resmi dili tüm Güney Kore'de olduğu gibi Korece'dir.

Tüm Güney Kore'de eğitim sisteminin bir parçası olan İngilizce, ülkede yaygın konuşulabilmektedir.

Gyeongju Türkiye Temsilciliği

Adres: Turkish Embassy Vivien Bldg. 4th Fl. 52, Seobinggo-ro 51-gil, Yongsan-gu (140-240) Seoul-Korea

Telefon: +82 2 3780 1600

Faks: +82 2 797 8546

embassy.seoul@mfa.gov.tr

http://seul.be.mfa.gov.tr/

Gyeongju Resmi Tatiller

Yılbaşı (1 Ocak)

Ay Yeni yılı Tatili (07-10 Şubat)

Bağımsızlık Hareketi Günü (01 Mart)

İşçi Bayramı (01 Mayıs)

Çocuklar Günü (05 Mayıs)

Buda'nın Doğum Günü (14 Mayıs)

Anma Günü (06 Haziran)

Bağımsızlık Günü (15 Ağustos)

Chuseok (12-16 Eylül)

Milli Kuruluş Günü (03 Ekim)

Kore Dili Günü (09 Ekim)

Noel (25-27 Aralık)

Gyeongju İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 119

Yangın: 119

Polis: 112

Gyeongju Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Güney Kore’ye seyahat edebilmeleri için vize zorunluluğu bulunmamaktadır. Ülkeye minimum 6 ay geçerliliği olan pasaportla 90 güne kadar vizesiz gitmek mümkündür.

Güney Kore Vizesi

Umuma mahsus pasaport hamili Türk vatandaşları 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır.

Diplomatik, Hususi ve Hizmet pasaportu hamili Türk vatandaşları 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır.