Google+

Arama formu

Daejeon

Daejeon, Güney Kore’nin güneyinde yer alan Chungcheongbölgesinin...
Devamı oku
Acil yardım: 119 Yangın: 119 Polis: 112
Devamı oku
Daejeon’un para birimi Kore Wonu'dur. 1 TL yaklaşık 400 Won...
Devamı oku
Daejeon’un resmi dili tüm Güney Kore'de olduğu gibi Korece'dir. Son...
Devamı oku
Daejeon ile Türkiye arasında 6 saat fark vardır. Daejeon saati Türkiye...
Devamı oku
SEUL BÜYÜKELÇİLİĞİ Adres: Turkish Embassy Vivien Bldg. 4th Fl. 52,...
Devamı oku
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Güney Kore’ye seyahat edebilmeleri...
Devamı oku
Nemli subtropikal iklimin hâkim olduğu Daejeon’a gitmek için kötü bir...
Devamı oku
Türkiye'den Daejeon'a direkt uçuş seferleri bulunmamaktadır. Şehre...
Devamı oku
Daejeon’da ülke genelinde olduğu gibi oldukça uygun fiyatları olan,...
Devamı oku
Daejeon şehir içinde gezmek için ana ulaşım araçları metro ve...
Devamı oku
Bilim ve teknoloji şehri olan Daejeon, sahip olduğu doğasıyla da...
Devamı oku
Daejeon, geleneksel Kore mutfak kültürüne sahiptir. Çoğunlukla tuzlu...
Devamı oku
Orta büyüklükte bir şehre göre oldukça aktif bir geceye hayatına...
Devamı oku
Kore genelinde olduğu gibi Daejeon’un her yerinde çok fazla hediyelik...
Devamı oku
Daejeon’da festival kültürü yeni yeni oluşmaya başlamıştır. Köklü bir...
Devamı oku
Güney Kore’nin beşinci büyük şehri Daejeon, 1,5 milyonluk nüfusu ile...
Devamı oku
Yılbaşı (1 Ocak) Ay Yeni yılı Tatili (07-10 Şubat) Bağımsızlık...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 KRW = 0.00
Priz Tipi Type C250V-2.5 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 0℃
Şub 0℃
Mar 0℃
Nis 0℃
May 0℃
Haz 0℃
Tem 0℃
Ağu 0℃
Eyl 0℃
Eki 0℃
Kas 0℃
Ara 0℃
Kısa Kısa...

Nüfus: 1,535,028 / Dil: Korece / Para Birimi: Kore Wonu (KRW) / İklim: Nemli Subtropikal İklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2-3 gün

Daejeon Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Güney Kore’nin beşinci büyük şehri Daejeon, 1,5 milyonluk nüfusu ile Kore’nin merkezinde yer almaktadır. Birçok ulusal tren yolunun ve anayolun kesişiminde yer alan şehir Gyeongbu ve Honam tren yollarına ev sahipliği yapmaktadır.

108 ülkenin ve 14 milyon ziyaretçinin katıldığı Taejeon Expo 1993’e ev sahipliği yapmıştır.

Bilim ve eğitim merkezi olarak olarak ün salmış olan şehir birçok üniversiteye, 200’den fazla araştırma ve geliştirme enstitüsüne, Samsungve LG gibi büyük markalara ev sahipliği yapmaktadır.

It’s Daejeon” sloganını benimsemiş olan şehrin It’s bölümü “ilgi çekici (interesting), bilim ve teknoloji (science and technology) anlamına gelmektedir.

Spaları ve sıcak su kaplıcaları şehrin en popüler ve turist çeken bölgeleridir.

Güney Kore genel olarak oldukça güvenli bir ülke olsa da, Daejeon, ülkedeki en düşük suç oranına sahip bölgelerden bir tanesidir. Ancak tüm turizm merkezlerinde olduğu gibi yankesicilik burada da vardır, bu yüzden dikkatli olmakta fayda bulunmaktadır.

Daejeon; Mount EXPO Park, Daejeon Sanat Müzesi, Daecheonghosu Gölü, Ppuri Park, Dunsan-dong, Dounghunang, Yuseong Kaplıcası, Sikjang Dağı, Daejeon Tarih Müzesi, Daejeon Expo Bilim Parkı, Eunhaengdong Euneungjeongi Kültür Caddesi Daecheong Meydanı gibi gezilebilecek birçok fırsat sunmaktadır.

Tanıtım videosu için tıklayınız. 

Daejeon’da Gezilecek Yerler

Bilim ve teknoloji şehri olan Daejeon, sahip olduğu doğasıyla da ziyaretçileri etkilemektedir. Güney Kore’nin kalbinde yer alan bu şehirde görülmesi gereken birçok sanat eseri, geleneksel ve yöresel alanlar, doğal alanlar, anıtlar bulunmaktadır. Kore’nin geçmişinden oldukça etkilenmiş olan Daejeon’da bu köklü kültürün izleri ve tarihi oldukça iyi korunmuş. Kore soyağaçlarını, yürüyüş alanlarını, teknolojinin ve bilimin etkisini, kaplıcalarını ve geçmişini bu şehirde görme fırsatı sunulmaktadır.

 

Eunhaengdong Euneungjeongi Kültür Caddesi

Eunhaengdong Euneungjeongi Kültür Caddesi

1980'li yıllara kadar devlet idaresi, ticaret ve kültür merkezi olan bu caddenin merkezine “Gökyüzü Yolu” denilmektedir. Tavanlara yerleştirilmiş olan elektronik ışık panellerinin geceleri adeta sabah güneşi gibi aydınlatmasından dolayı bu ismi almıştır. Burada en sevdiğiniz Korece şarkıları dinleyerek harika bir gece hayatının ve alışverişin keyfini çıkarabilirsiniz. Şehrin en ünlü pastaneleri, kafeleri de burada yer alıyor.

Daejeo şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri DAGA59 Guesthouse, Hotel Bon, MS Motel. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Rainbow Hotel, The Empress Hotel, daga59 gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Dalbit stay Seodaejeon, Daejeon Guesthouse Sky Garden, Dubai Motel tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Daejeon aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Daejeon Expo Bilim Parkı

Daejeon Expo Bilim Parkı

Daejeon kuzeybatısında yer alan bu bölge 1993 yılında Daejeon Expo’ya ev sahipliği yapmıştır. Alan, Deajeon Expo’yu anmak, bilim ve teknoloji konularında farkındalığı arttırmak için bilim temalı bir park olarak yenilenmiştir. Park, Kore Ulusal Bilim Müzesi, Gelişmiş Bilim ve Teknoloji Merkezi, Technopia, Starquest, Earthscape gibi kompleksleri ve Kore pavilionlarından görüntüler içermektedir.

Parkta ayrıca farklı tiyatro ve köşk temaları da yer almaktadır: 3D tiyatro, Simülasyon Tiyatrosu, Beden Dünyası, Elektrik Enerji Köşkü, Enerji Köşkü, Doğa ve Yaşam Köşkü, Kuzey Kore Köşkü, Muhteşem Işık Kulesi ve dünyanın en büyük I-Max tiyatrosu burada yer almaktadır.

Daecheongho Gölü

Daecheongho Gölü

Yapay bir göl olan Daecheongho Gölü, Cheongju-si, Okcheon-gun ve Boeun-gun boyunca uzanmaktadır. Deajeon ve Cheongju şehirlerine içme suyu sağlayan bu göl endüstriyel bir sudur. Rezervuarı 1,5 milyar ton su hacmi depolayabilmektedir ve Kore'nin üçüncü büyük gölü olarak anılmaktadır. Ağaçlar ile kaplı yolları ve dağlarla çevrili bölge popüler bir sürüş rotasıdır. Gölün etrafı bahar aylarında çiçeklerle dolmakta ve sonbahar sezonunda akçaağaç yaprakları ile renklenmektedir. Gözlemevinin en üstüne ulaşıldığında ise gölün muhteşem manzarası izlenebilmekte ve yaz sezonunda bazen kuşların göçlerine şahit olunabilmektedir.

Gölde tercihinize göre seçebileceğiniz toplam 27 trekking rotası bulunmaktadır. Bu turlar ile Daecheongho Gölü’nün altı bölümünün ekolojik ve doğal güzellikleri deneyimlenebilir. Bu tur özellikle mevsimsel değişim sırasında doğal manzara hayranları için tavsiye edilmektedir.

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Daejeon Nerededir?

eb8c80eca084-2.jpg

Daejeon, Güney Kore’nin güneyinde yer alan Chungcheongbölgesinin başkentidir ve Kore’nin merkezinde konumlanmaktadır.

Daejeon'a Ne Zaman Gidilir?

8081309626_9c54ca0b21_b.jpg

Nemli subtropikal iklimin hâkim olduğu Daejeon’a gitmek için kötü bir sezon bulunmamaktadır. Mayıs ve ekim arası yaz sezonu hâkimdir. Yaz ayları oldukça sıcak ve kurak geçmektedir. Sıcaklıklar 30 dereceye kadar yükselmektedir. Yine de muson yağmurları sıklıkla görülmektedir.

Kırmızı ve turuncu sonbahar yapraklarıyla büyüleyen şehir, serin bir sonbahar sezonu geçirir. Havalar ekim ayından itibaren soğumaya başlar ve sıcaklıklar 20 dereceden eksi derecelere kadar düşmektedir. Mayıs ayı itibariyle havalar tekrar ısınmaya başlamaktadır ve ilkbahar sezonunda şehir kiraz çiçekleri ile pembeye bürünmektedir.

Şehir yaz sezonu haricinde oldukça rüzgarlıdır.

Daejeon’a Nasıl Gidilir?

478717_10101392559386640_1932395_69222470_1571225988_o.jpg

Türkiye'den Daejeon'a direkt uçuş seferleri bulunmamaktadır. Şehre Seul’de yer alan Incheon Havalimanı veya Cheongju şehrindeki Cheongju Havalimanı’naulaşım sağlandıktan sonra trenle veya otobüsle ile ulaşım sağlamaktadır.

Daejeon'a gidecekler, Kore Turizm Organizasyonu'nun sitesinden bireysel turlarla (FIT) ilgili bilgi de alabilirler. İlgili sayfa için tıklayınız.

Daejeon şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Daejeon’da Nerede Kalmalı?

Daejeon_Banner.jpg

Daejeon’da ülke genelinde olduğu gibi oldukça uygun fiyatları olan, büyük, tercihe göre cinsiyet opsiyonları bulunan, sıcak küvetlerle, duşlarla, geleneksel fırın saunalarıyla ve masaj masaları ile döşenmiş olan "jjimjillbang"ler sıklıkla bulunabilmektedir.

Ortalama bir bütçeye, güzel bir konuma ve hizmete sahip olan birçok konaklama seçeneğiDong-gu’da yer almaktadır. Daha lüks otellerinde bulunduğu Yuseong Spa bölgesi ise oldukça popüler konaklama seçeneklerine sahiptir. Toyoko Inn Otel önerilebilecek tesislerden bir tanesidir.

Yuesong bölgesinde yer alan Riviera, Best Western Legend Hotel, Yousung Hotel ve Hotel Spapia merkeze kısa bir mesafede bulunan, lüks bir konaklama ve harika bir balayı olanağı sunan tesislerdir.

Otobüs terminaline yakınlığıyla ile öne çıkanDong Bang Sak Leports ve Magic 24 Sauna oldukça uygun bütçeli seçenelerdir.

Daejeon İçi Ulaşım

IMG_20140927_041923.jpg

Daejeon şehir içinde gezmek için ana ulaşım araçları metro ve otobüstür. Otobüsler oldukça konforlu ve rahat olmakla birlikte biraz yavaştır. Yerli halk özellikle şehir merkezi dışında bisiklet ve arabayı tercih etmektedirler. 2006 yılının mart ayında açılan metro ağı temiz, düzenli ve yerel üniversitelerin öğrencileri tarafından oluşturulmuş sanat eserleriyle renklendirilmiş. Taksi başka bir seçenektir ve bulması oldukça kolaydır. Ancak "It's Daejeon" yazan taksiler lisanslı olanlardır. Şehir yürüyerek gezilecek kadar küçük değildir.

Daejeon Mutfağı

nR-1000x600

Daejeon, geleneksel Kore mutfak kültürüne sahiptir. Çoğunlukla tuzlu su balıkları, sebze, deniz yosunu ve soya salçası ile tatlandırılan yemeklerinin en ünlüleri kimchi, balık, deniz ürünleri, deniz yosunu ve mantarlı püredir. Kullanılan ana malzemelerin başında pirinç, arpa ve fasulye gelmektedir.

Kore Barbeküsü ise tüm ülkede olduğu gibi oldukça popülerdir. Etinizi kendiniz seçerek yediğiniz bu yemek kültürü Koreli gibi hissetmek için bir fırsat sunmaktadır.

Genellikle pirinçten yapılan bir Kore içeceği olan sojuisemutlaka denenmelidir.

7179575cd3bfb1f480a7c318c41363c2.jpg@800w_450h_100Q_1pr_1c_1e

Popüler Restoranlar

Gwangcheon Restaurant: Daejeon'un en lezzetli Kore yemeklerini denemek istiyorsanız buraya mutlaka uğrayın.

Manna: Daejeon’un en lüks restoranlarından biridir. Güzel bir akşam yemeği, aile sıcaklığı, iyi bir servis ve yeni tatlar için oldukça uygundur.

Dongcheonhong: Bir Çin restoranı olan Dongcheonhong en lezzetli sushileri tatmak için çok doğru bir tercih olacaktır.

Seongsimdang Eunhaengdong: Kore'nin ilk ve en iyi Fransız tarzı pastanesi olan Seongsimdang Eunhaengdong özellikle kahvaltılar için önerilmektedir. Çeşitli ekmekleri, hamur işleri ile ziyaretçilerini oldukça memnun etmektedir. Fiyatları oldukça uygun olmakla birlikte çok kalabalıktır; o yüzden erken gitmeyi ya da kapıda beklemeyi göze almak gerekmektedir.

Daejeon Gece Hayatı

161.jpg

Orta büyüklükte bir şehre göre oldukça aktif bir geceye hayatına sahip olan Daejeon’un bu konudaki en popüler bölgeleri Yuseong, Dunsan-dong (yeni şehir), Eski Şehir ve Gung-dong’tur.

Şehrin yerel biralarını tatmak için Eunhaeng-dong bölgesinde yer alan yerellerin ve turistlerin gözdesi WA Bar, Kanadalı İngilizce öğretmenlerinin favori mekanı J Rock gidilmesi gereken yerler arasındadır. Gung-dong’ta yer alan Watermelon Sugar şehrin en popüler barlarından bir tanesidir. Dunsan-dong’ta Avrupa tarzı eğlencenin yer aldığı Bubi Bubi gibi birçok gece kulübü bulunmaktadır. Kore’nin geleneksel içkisi olan sojuyu barlarda tadarak Kore hayatını yakından izleyebilirsiniz.

Eğer alkol almak yerine sakin ve yerel kültürü gözleyebilecek bir akşam geçirmek istiyorsanız Gung-dong’ta birçok kafe ve restoran yer almaktadır.

Trenle Seul’e giderek orada da keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Dajeon Festivaller

6077504.jpg

Daejeon’da festival kültürü yeni yeni oluşmaya başlamıştır. Köklü bir geleneksel festival kültürü bulunmamakla birlikte senede bir defa düzenlenen ve hala çoğunluğu şehir dışında yer alan kutlamalar düzenlenmektedir.

Uluslararası Şarap Festivali bunlardan bir tanesidir. Her sene düzenlenen bu festivalde 10 binden fazla şarap çeşidi ve geleneksel likör yer almaktadır. Festival kapsamında şarap

tadımları yapabilir, beğendiklerinizden satın alabilir, dahası etrafınızı sarak gösterileri izleyerek hoşça vakit geçirebilirsiniz.

Her sene mayıs ayında Ppuri Park’ta düzenlenen Ppuri Kültür Festivali, ailenin önemini, etik kuralları ve büyüklere saygıyı hatırlamak amacıyla gerçekleştirilir. Festivalde geçit törenleri, performanslar, sergiler, halk oyunları ve daha fazlası yer almaktadır.

Her yıl Ekim ayında düzenlenen Daejeon Balon Festivali kapsamında ise iki sıcak hava balonu yerde durmakta ve etrafında çeşitli programlar düzenlenmektedir.

Her nisan ayında Kiraz Çiçeği Festivali düzenlenmektedir. Ve bu dönem şehri görmek için en ideal dönemdir.

Daejeon’da Alışveriş

2365124_image2_1.jpg

Kore genelinde olduğu gibi Daejeon’un her yerinde çok fazla hediyelik eşya dükkanları bulunmamaktadır. Ancak yerel kültürü ve yaşantısını yansıtan geleneksel pazarlar hediyelik alışveriş için en uygun seçenek olacaktır.

Daejeon'dan alınacak hediyeliklerin başında tohumlar ve bitkiler gelmektedir. Teknoloji ürünleri şehrin en çok tercih edilen hediyelik eşyaları arasında yer almaktadır.

Kurutulmuş balık ürünleri, bitkisel ilaçlar, geleneksel kıyafet hanbok, çaylar eve götürmek için birbirinden değişik hediyeler olacaktır.

96867475.xtyW4biI.jpg

Daejeon Saat Farkı

Daejeon ile Türkiye arasında 6 saat fark vardır. Daejeon saati Türkiye saatine göre altı saat ileridedir.

Daejeon Para Birimi

6936804443_4383bafc7f_b.jpg

Daejeon’un para birimi Kore Wonu'dur. 1 TL yaklaşık 400 Won değerindedir.

 Daejeon Resmi Dili

Seoul1.jpg

Daejeon’un resmi dili tüm Güney Kore'de olduğu gibi Korece'dir. Son zamanlarda Çin ve Japonya'dan çok fazla ziyaretçi ağırlamakta olan şehrin turistik bölgelerinde Japonca ve Mandarince konuşulabilmektedir. Tüm Güney Kore'de eğitim sisteminin bir parçası olan İngilizce, ülkede pek yaygın değildir.

Daejeon Türkiye Dış Temsilciliği

SEUL BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: Turkish Embassy Vivien Bldg. 4th Fl. 52, Seobinggo-ro 51-gil, Yongsan-gu (140-240) Seoul-Korea

Telefon: +82 2 3780 1600

Faks: +82 2 797 8546

embassy.seoul@mfa.gov.tr

http://seul.be.mfa.gov.tr/

Daejeon Resmi Tatiller

Yılbaşı (1 Ocak)

Ay Yeni yılı Tatili (07-10 Şubat)

Bağımsızlık Hareketi Günü (01 Mart)

İşçi Bayramı (01 Mayıs)

Çocuklar Günü (05 Mayıs)

Buda'nın Doğum Günü (14 Mayıs)

Anma Günü (06 Haziran)

Bağımsızlık Günü (15 Ağustos)

Chuseok (12-16 Eylül)

Milli Kuruluş Günü (03 Ekim)

Kore Dili Günü (09 Ekim)

Noel (25-27 Aralık)

Daejeon İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 119

Yangın: 119

Polis: 112

Daejeon Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Güney Kore’ye seyahat edebilmeleri için vize zorunluluğu bulunmamaktadır. Ülkeye minimum 6 ay geçerliliği olan pasaportla 90 güne kadar vizesiz gitmek mümkündür.

Güney Kore Vizesi

Umuma mahsus pasaport hamili Türk vatandaşları 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır.

Diplomatik, Hususi ve Hizmet pasaportu hamili Türk vatandaşları 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır.