Daejeon Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Güney Kore’nin beşinci büyük şehri Daejeon, 1,5 milyonluk nüfusu ile Kore’nin merkezinde yer almaktadır. Birçok ulusal tren yolunun ve anayolun kesişiminde yer alan şehir Gyeongbu ve Honam tren yollarına ev sahipliği yapmaktadır.

108 ülkenin ve 14 milyon ziyaretçinin katıldığı Taejeon Expo 1993’e ev sahipliği yapmıştır.

Bilim ve eğitim merkezi olarak olarak ün salmış olan şehir birçok üniversiteye, 200’den fazla araştırma ve geliştirme enstitüsüne, Samsungve LG gibi büyük markalara ev sahipliği yapmaktadır.

It’s Daejeon” sloganını benimsemiş olan şehrin It’s bölümü “ilgi çekici (interesting), bilim ve teknoloji (science and technology) anlamına gelmektedir.

Spaları ve sıcak su kaplıcaları şehrin en popüler ve turist çeken bölgeleridir.

Güney Kore genel olarak oldukça güvenli bir ülke olsa da, Daejeon, ülkedeki en düşük suç oranına sahip bölgelerden bir tanesidir. Ancak tüm turizm merkezlerinde olduğu gibi yankesicilik burada da vardır, bu yüzden dikkatli olmakta fayda bulunmaktadır.

Daejeon; Mount EXPO Park, Daejeon Sanat Müzesi, Daecheonghosu Gölü, Ppuri Park, Dunsan-dong, Dounghunang, Yuseong Kaplıcası, Sikjang Dağı, Daejeon Tarih Müzesi, Daejeon Expo Bilim Parkı, Eunhaengdong Euneungjeongi Kültür Caddesi Daecheong Meydanı gibi gezilebilecek birçok fırsat sunmaktadır.

Tanıtım videosu için tıklayınız. 

Daejeon ile İlgili

Daejeon Nerededir?

eb8c80eca084-2.jpg

Daejeon, Güney Kore’nin güneyinde yer alan Chungcheongbölgesinin başkentidir ve Kore’nin merkezinde konumlanmaktadır.

Daejeon’a Nasıl Gidilir?

478717_10101392559386640_1932395_69222470_1571225988_o.jpg

Türkiye'den Daejeon'a direkt uçuş seferleri bulunmamaktadır. Şehre Seul’de yer alan Incheon Havalimanı veya Cheongju şehrindeki Cheongju Havalimanı’naulaşım sağlandıktan sonra trenle veya otobüsle ile ulaşım sağlamaktadır.

Daejeon'a gidecekler, Kore Turizm Organizasyonu'nun sitesinden bireysel turlarla (FIT) ilgili bilgi de alabilirler. İlgili sayfa için tıklayınız.

Daejeon'a Ne Zaman Gidilir?

8081309626_9c54ca0b21_b.jpg

Nemli subtropikal iklimin hâkim olduğu Daejeon’a gitmek için kötü bir sezon bulunmamaktadır. Mayıs ve ekim arası yaz sezonu hâkimdir. Yaz ayları oldukça sıcak ve kurak geçmektedir. Sıcaklıklar 30 dereceye kadar yükselmektedir. Yine de muson yağmurları sıklıkla görülmektedir.

Kırmızı ve turuncu sonbahar yapraklarıyla büyüleyen şehir, serin bir sonbahar sezonu geçirir. Havalar ekim ayından itibaren soğumaya başlar ve sıcaklıklar 20 dereceden eksi derecelere kadar düşmektedir. Mayıs ayı itibariyle havalar tekrar ısınmaya başlamaktadır ve ilkbahar sezonunda şehir kiraz çiçekleri ile pembeye bürünmektedir.

Şehir yaz sezonu haricinde oldukça rüzgarlıdır.

Daejeon’da Nerede Kalmalı?

Daejeon_Banner.jpg

Daejeon’da ülke genelinde olduğu gibi oldukça uygun fiyatları olan, büyük, tercihe göre cinsiyet opsiyonları bulunan, sıcak küvetlerle, duşlarla, geleneksel fırın saunalarıyla ve masaj masaları ile döşenmiş olan "jjimjillbang"ler sıklıkla bulunabilmektedir.

Ortalama bir bütçeye, güzel bir konuma ve hizmete sahip olan birçok konaklama seçeneğiDong-gu’da yer almaktadır. Daha lüks otellerinde bulunduğu Yuseong Spa bölgesi ise oldukça popüler konaklama seçeneklerine sahiptir. Toyoko Inn Otel önerilebilecek tesislerden bir tanesidir.

Yuesong bölgesinde yer alan Riviera, Best Western Legend Hotel, Yousung Hotel ve Hotel Spapia merkeze kısa bir mesafede bulunan, lüks bir konaklama ve harika bir balayı olanağı sunan tesislerdir.

Otobüs terminaline yakınlığıyla ile öne çıkanDong Bang Sak Leports ve Magic 24 Sauna oldukça uygun bütçeli seçenelerdir.

Daejeon’da Gezilecek Yerler

Bilim ve teknoloji şehri olan Daejeon, sahip olduğu doğasıyla da ziyaretçileri etkilemektedir. Güney Kore’nin kalbinde yer alan bu şehirde görülmesi gereken birçok sanat eseri, geleneksel ve yöresel alanlar, doğal alanlar, anıtlar bulunmaktadır. Kore’nin geçmişinden oldukça etkilenmiş olan Daejeon’da bu köklü kültürün izleri ve tarihi oldukça iyi korunmuş. Kore soyağaçlarını, yürüyüş alanlarını, teknolojinin ve bilimin etkisini, kaplıcalarını ve geçmişini bu şehirde görme fırsatı sunulmaktadır.

 

Devamını Oku

Daejeon İçi Ulaşım

IMG_20140927_041923.jpg

Daejeon şehir içinde gezmek için ana ulaşım araçları metro ve otobüstür. Otobüsler oldukça konforlu ve rahat olmakla birlikte biraz yavaştır. Yerli halk özellikle şehir merkezi dışında bisiklet ve arabayı tercih etmektedirler. 2006 yılının mart ayında açılan metro ağı temiz, düzenli ve yerel üniversitelerin öğrencileri tarafından oluşturulmuş sanat eserleriyle renklendirilmiş. Taksi başka bir seçenektir ve bulması oldukça kolaydır. Ancak "It's Daejeon" yazan taksiler lisanslı olanlardır. Şehir yürüyerek gezilecek kadar küçük değildir.

Daejeon Mutfağı

nR-1000x600

Daejeon, geleneksel Kore mutfak kültürüne sahiptir. Çoğunlukla tuzlu su balıkları, sebze, deniz yosunu ve soya salçası ile tatlandırılan yemeklerinin en ünlüleri kimchi, balık, deniz ürünleri, deniz yosunu ve mantarlı püredir. Kullanılan ana malzemelerin başında pirinç, arpa ve fasulye gelmektedir.

Devamını Oku

Daejeon’da Alışveriş

2365124_image2_1.jpg

Kore genelinde olduğu gibi Daejeon’un her yerinde çok fazla hediyelik eşya dükkanları bulunmamaktadır. Ancak yerel kültürü ve yaşantısını yansıtan geleneksel pazarlar hediyelik alışveriş için en uygun seçenek olacaktır.

Daejeon'dan alınacak hediyeliklerin başında tohumlar ve bitkiler gelmektedir. Teknoloji ürünleri şehrin en çok tercih edilen hediyelik eşyaları arasında yer almaktadır.

Kurutulmuş balık ürünleri, bitkisel ilaçlar, geleneksel kıyafet hanbok, çaylar eve götürmek için birbirinden değişik hediyeler olacaktır.

96867475.xtyW4biI.jpg

Daejeon Gece Hayatı

161.jpg

Orta büyüklükte bir şehre göre oldukça aktif bir geceye hayatına sahip olan Daejeon’un bu konudaki en popüler bölgeleri Yuseong, Dunsan-dong (yeni şehir), Eski Şehir ve Gung-dong’tur.

Şehrin yerel biralarını tatmak için Eunhaeng-dong bölgesinde yer alan yerellerin ve turistlerin gözdesi WA Bar, Kanadalı İngilizce öğretmenlerinin favori mekanı J Rock gidilmesi gereken yerler arasındadır. Gung-dong’ta yer alan Watermelon Sugar şehrin en popüler barlarından bir tanesidir. Dunsan-dong’ta Avrupa tarzı eğlencenin yer aldığı Bubi Bubi gibi birçok gece kulübü bulunmaktadır. Kore’nin geleneksel içkisi olan sojuyu barlarda tadarak Kore hayatını yakından izleyebilirsiniz.

Eğer alkol almak yerine sakin ve yerel kültürü gözleyebilecek bir akşam geçirmek istiyorsanız Gung-dong’ta birçok kafe ve restoran yer almaktadır.

Trenle Seul’e giderek orada da keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Dajeon Festivaller

6077504.jpg

Daejeon’da festival kültürü yeni yeni oluşmaya başlamıştır. Köklü bir geleneksel festival kültürü bulunmamakla birlikte senede bir defa düzenlenen ve hala çoğunluğu şehir dışında yer alan kutlamalar düzenlenmektedir.

Uluslararası Şarap Festivali bunlardan bir tanesidir. Her sene düzenlenen bu festivalde 10 binden fazla şarap çeşidi ve geleneksel likör yer almaktadır. Festival kapsamında şarap

tadımları yapabilir, beğendiklerinizden satın alabilir, dahası etrafınızı sarak gösterileri izleyerek hoşça vakit geçirebilirsiniz.

Her sene mayıs ayında Ppuri Park’ta düzenlenen Ppuri Kültür Festivali, ailenin önemini, etik kuralları ve büyüklere saygıyı hatırlamak amacıyla gerçekleştirilir. Festivalde geçit törenleri, performanslar, sergiler, halk oyunları ve daha fazlası yer almaktadır.

Her yıl Ekim ayında düzenlenen Daejeon Balon Festivali kapsamında ise iki sıcak hava balonu yerde durmakta ve etrafında çeşitli programlar düzenlenmektedir.

Her nisan ayında Kiraz Çiçeği Festivali düzenlenmektedir. Ve bu dönem şehri görmek için en ideal dönemdir.

Daejeon Resmi Tatiller

Yılbaşı (1 Ocak)

Ay Yeni yılı Tatili (07-10 Şubat)

Bağımsızlık Hareketi Günü (01 Mart)

İşçi Bayramı (01 Mayıs)

Çocuklar Günü (05 Mayıs)

Buda'nın Doğum Günü (14 Mayıs)

Anma Günü (06 Haziran)

Bağımsızlık Günü (15 Ağustos)

Chuseok (12-16 Eylül)

Milli Kuruluş Günü (03 Ekim)

Kore Dili Günü (09 Ekim)

Noel (25-27 Aralık)

Daejeon İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 119

Yangın: 119

Polis: 112

Daejeon Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Güney Kore’ye seyahat edebilmeleri için vize zorunluluğu bulunmamaktadır. Ülkeye minimum 6 ay geçerliliği olan pasaportla 90 güne kadar vizesiz gitmek mümkündür.

Daejeon Türkiye Dış Temsilciliği

SEUL BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: Turkish Embassy Vivien Bldg. 4th Fl. 52, Seobinggo-ro 51-gil, Yongsan-gu (140-240) Seoul-Korea

Telefon: +82 2 3780 1600

Faks: +82 2 797 8546

[email protected]

http://seul.be.mfa.gov.tr/

Daejeon Para Birimi

6936804443_4383bafc7f_b.jpg

Daejeon’un para birimi Kore Wonu'dur. 1 TL yaklaşık 400 Won değerindedir.

 Daejeon Resmi Dili

Seoul1.jpg

Daejeon’un resmi dili tüm Güney Kore'de olduğu gibi Korece'dir. Son zamanlarda Çin ve Japonya'dan çok fazla ziyaretçi ağırlamakta olan şehrin turistik bölgelerinde Japonca ve Mandarince konuşulabilmektedir. Tüm Güney Kore'de eğitim sisteminin bir parçası olan İngilizce, ülkede pek yaygın değildir.

Daejeon Saat Farkı

Daejeon ile Türkiye arasında 6 saat fark vardır. Daejeon saati Türkiye saatine göre altı saat ileridedir.

Daejeon Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type C / 250V / 2.5 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa

Nüfus: 1,535,028 / Dil: Korece / Para Birimi: Kore Wonu (KRW) / İklim: Nemli Subtropikal İklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2-3 gün