Daejeon Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Güney Kore’nin beşinci büyük şehri Daejeon, 1,5 milyonluk nüfusu ile Kore’nin merkezinde yer almaktadır. Birçok ulusal tren yolunun ve anayolun kesişiminde yer alan şehir Gyeongbu ve Honam tren yollarına ev sahipliği yapmaktadır.

108 ülkenin ve 14 milyon ziyaretçinin katıldığı Taejeon Expo 1993’e ev sahipliği yapmıştır.

Devamını Oku

Daejeon ile İlgili

Daejeon’da Gezilecek Yerler

Bilim ve teknoloji şehri olan Daejeon, sahip olduğu doğasıyla da ziyaretçileri etkilemektedir. Güney Kore’nin kalbinde yer alan bu şehirde görülmesi gereken birçok sanat eseri, geleneksel ve yöresel alanlar, doğal alanlar, anıtlar bulunmaktadır. Kore’nin geçmişinden oldukça etkilenmiş olan Daejeon’da bu köklü kültürün izleri ve tarihi oldukça iyi korunmuş. Kore soyağaçlarını, yürüyüş alanlarını, teknolojinin ve bilimin etkisini, kaplıcalarını ve geçmişini bu şehirde görme fırsatı sunulmaktadır.

 

Devamını Oku

Daejeon Nerededir?

eb8c80eca084-2.jpg

Daejeon, Güney Kore’nin güneyinde yer alan Chungcheongbölgesinin başkentidir ve Kore’nin merkezinde konumlanmaktadır.

Daejeon'a Ne Zaman Gidilir?

8081309626_9c54ca0b21_b.jpg

Nemli subtropikal iklimin hâkim olduğu Daejeon’a gitmek için kötü bir sezon bulunmamaktadır. Mayıs ve ekim arası yaz sezonu hâkimdir. Yaz ayları oldukça sıcak ve kurak geçmektedir. Sıcaklıklar 30 dereceye kadar yükselmektedir. Yine de muson yağmurları sıklıkla görülmektedir.

Devamını Oku

Daejeon’a Nasıl Gidilir?

478717_10101392559386640_1932395_69222470_1571225988_o.jpg

Türkiye'den Daejeon'a direkt uçuş seferleri bulunmamaktadır. Şehre Seul’de yer alan Incheon Havalimanı veya Cheongju şehrindeki Cheongju Havalimanı’naulaşım sağlandıktan sonra trenle veya otobüsle ile ulaşım sağlamaktadır.

Devamını Oku

Daejeon’da Nerede Kalmalı?

Daejeon_Banner.jpg

Daejeon’da ülke genelinde olduğu gibi oldukça uygun fiyatları olan, büyük, tercihe göre cinsiyet opsiyonları bulunan, sıcak küvetlerle, duşlarla, geleneksel fırın saunalarıyla ve masaj masaları ile döşenmiş olan "jjimjillbang"ler sıklıkla bulunabilmektedir.

Devamını Oku

Daejeon İçi Ulaşım

IMG_20140927_041923.jpg

Daejeon şehir içinde gezmek için ana ulaşım araçları metro ve otobüstür. Otobüsler oldukça konforlu ve rahat olmakla birlikte biraz yavaştır. Yerli halk özellikle şehir merkezi dışında bisiklet ve arabayı tercih etmektedirler. 2006 yılının mart ayında açılan metro ağı temiz, düzenli ve yerel üniversitelerin öğrencileri tarafından oluşturulmuş sanat eserleriyle renklendirilmiş. Taksi başka bir seçenektir ve bulması oldukça kolaydır. Ancak "It's Daejeon" yazan taksiler lisanslı olanlardır. Şehir yürüyerek gezilecek kadar küçük değildir.

Daejeon Mutfağı

nR-1000x600

Daejeon, geleneksel Kore mutfak kültürüne sahiptir. Çoğunlukla tuzlu su balıkları, sebze, deniz yosunu ve soya salçası ile tatlandırılan yemeklerinin en ünlüleri kimchi, balık, deniz ürünleri, deniz yosunu ve mantarlı püredir. Kullanılan ana malzemelerin başında pirinç, arpa ve fasulye gelmektedir.

Devamını Oku

Daejeon Gece Hayatı

161.jpg

Orta büyüklükte bir şehre göre oldukça aktif bir geceye hayatına sahip olan Daejeon’un bu konudaki en popüler bölgeleri Yuseong, Dunsan-dong (yeni şehir), Eski Şehir ve Gung-dong’tur.

Devamını Oku

Dajeon Festivaller

6077504.jpg

Daejeon’da festival kültürü yeni yeni oluşmaya başlamıştır. Köklü bir geleneksel festival kültürü bulunmamakla birlikte senede bir defa düzenlenen ve hala çoğunluğu şehir dışında yer alan kutlamalar düzenlenmektedir.

Uluslararası Şarap Festivali bunlardan bir tanesidir. Her sene düzenlenen bu festivalde 10 binden fazla şarap çeşidi ve geleneksel likör yer almaktadır. Festival kapsamında şarap

Devamını Oku

Daejeon’da Alışveriş

2365124_image2_1.jpg

Kore genelinde olduğu gibi Daejeon’un her yerinde çok fazla hediyelik eşya dükkanları bulunmamaktadır. Ancak yerel kültürü ve yaşantısını yansıtan geleneksel pazarlar hediyelik alışveriş için en uygun seçenek olacaktır.

Daejeon'dan alınacak hediyeliklerin başında tohumlar ve bitkiler gelmektedir. Teknoloji ürünleri şehrin en çok tercih edilen hediyelik eşyaları arasında yer almaktadır.

Devamını Oku

Daejeon Saat Farkı

Daejeon ile Türkiye arasında 6 saat fark vardır. Daejeon saati Türkiye saatine göre altı saat ileridedir.

Daejeon Para Birimi

6936804443_4383bafc7f_b.jpg

Daejeon’un para birimi Kore Wonu'dur. 1 TL yaklaşık 400 Won değerindedir.

 Daejeon Resmi Dili

Seoul1.jpg

Daejeon’un resmi dili tüm Güney Kore'de olduğu gibi Korece'dir. Son zamanlarda Çin ve Japonya'dan çok fazla ziyaretçi ağırlamakta olan şehrin turistik bölgelerinde Japonca ve Mandarince konuşulabilmektedir. Tüm Güney Kore'de eğitim sisteminin bir parçası olan İngilizce, ülkede pek yaygın değildir.

Daejeon Resmi Tatiller

Yılbaşı (1 Ocak)

Ay Yeni yılı Tatili (07-10 Şubat)

Bağımsızlık Hareketi Günü (01 Mart)

İşçi Bayramı (01 Mayıs)

Çocuklar Günü (05 Mayıs)

Buda'nın Doğum Günü (14 Mayıs)

Anma Günü (06 Haziran)

Bağımsızlık Günü (15 Ağustos)

Chuseok (12-16 Eylül)

Milli Kuruluş Günü (03 Ekim)

Kore Dili Günü (09 Ekim)

Noel (25-27 Aralık)

Daejeon Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Güney Kore’ye seyahat edebilmeleri için vize zorunluluğu bulunmamaktadır. Ülkeye minimum 6 ay geçerliliği olan pasaportla 90 güne kadar vizesiz gitmek mümkündür.

Daejeon Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type C / 250V / 2.5 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa

Nüfus: 1,535,028 / Dil: Korece / Para Birimi: Kore Wonu (KRW) / İklim: Nemli Subtropikal İklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2-3 gün