Google+

Daejeon

Daejeon - : - / -
--℃
1 KRW=0.00
Type C250V2.5 A
 • Ocaweather-icon0℃
 • Şubweather-icon0℃
 • Marweather-icon0℃
 • Nisweather-icon0℃
 • Mayweather-icon0℃
 • Hazweather-icon0℃
 • Temweather-icon0℃
 • Ağuweather-icon0℃
 • Eylweather-icon0℃
 • Ekiweather-icon0℃
 • Kasweather-icon0℃
 • Araweather-icon0℃
Nüfus: 1,535,028 / Dil: Korece / Para Birimi: Kore Wonu (KRW) / İklim: Nemli Subtropikal İklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2-3 gün

Güney Kore’nin beşinci büyük şehri Daejeon, 1,5 milyonluk nüfusu ile Kore’nin merkezinde yer almaktadır. Birçok ulusal tren yolunun ve anayolun kesişiminde yer alan şehir Gyeongbu ve Honam tren yollarına ev sahipliği yapmaktadır.

108 ülkenin ve 14 milyon ziyaretçinin katıldığı Taejeon Expo 1993’e ev sahipliği yapmıştır.

Bilim ve eğitim merkezi olarak olarak ün salmış olan şehir birçok üniversiteye, 200’den fazla araştırma ve geliştirme enstitüsüne, Samsungve LG gibi büyük markalara ev sahipliği yapmaktadır.

It’s Daejeon” sloganını benimsemiş olan şehrin It’s bölümü “ilgi çekici (interesting), bilim ve teknoloji (science and technology) anlamına gelmektedir.

Spaları ve sıcak su kaplıcaları şehrin en popüler ve turist çeken bölgeleridir.

Güney Kore genel olarak oldukça güvenli bir ülke olsa da, Daejeon, ülkedeki en düşük suç oranına sahip bölgelerden bir tanesidir. Ancak tüm turizm merkezlerinde olduğu gibi yankesicilik burada da vardır, bu yüzden dikkatli olmakta fayda bulunmaktadır.

Daejeon; Mount EXPO Park, Daejeon Sanat Müzesi, Daecheonghosu Gölü, Ppuri Park, Dunsan-dong, Dounghunang, Yuseong Kaplıcası, Sikjang Dağı, Daejeon Tarih Müzesi, Daejeon Expo Bilim Parkı, Eunhaengdong Euneungjeongi Kültür Caddesi Daecheong Meydanı gibi gezilebilecek birçok fırsat sunmaktadır.

Tanıtım videosu için tıklayınız. 

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışına çıkarken yaptırmanız gereken özel bir sigorta poliçesidir Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası. Bu sigortanın amacı seyahatiniz sırasında herhangi bir sağlık sorununa karşı güvence altında olmanızdır. Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını vize başvurusuna gitmeden önce almanız gerekiyor. Nitekim ülkeler vize vermek için bu yurtdışı seyahat sağlık sigortasını talep ediyor. Birkaç yıl önceye kadar bu poliçeyi almak için mutlaka bir sigorta acentesine gitmeniz gerekiyordu. AXA Sigorta bu işi kolaylaştırdı. AXA Sigorta web sitesinden kolaylıkla alabileceğiniz bu poliçenin fiyatı ise 6 Euro’dan başlıyor.

Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını hemen alıp poliçeyi kenara koymanızı öneririz, böylelikle vizeye gitmeden bir işi kolaylıkla çözmüş olursunuz. Zaten yurtdışındayken hastalanırsanız ya da beklenmedik bir şey başınıza gelirse, masraflarınızın hızlıca sigorta tarafından karşılanması ile yüksek ücretler ödemekten de kurtulursunuz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Bilim ve teknoloji şehri olan Daejeon, sahip olduğu doğasıyla da ziyaretçileri etkilemektedir. Güney Kore’nin kalbinde yer alan bu şehirde görülmesi gereken birçok sanat eseri, geleneksel ve yöresel alanlar, doğal alanlar, anıtlar bulunmaktadır. Kore’nin geçmişinden oldukça etkilenmiş olan Daejeon’da bu köklü kültürün izleri ve tarihi oldukça iyi korunmuş. Kore soyağaçlarını, yürüyüş alanlarını, teknolojinin ve bilimin etkisini, kaplıcalarını ve geçmişini bu şehirde görme fırsatı sunulmaktadır.

 

Eunhaengdong Euneungjeongi Kültür Caddesi

017 Kas 2016Gezilecek Yerler

Eunhaengdong Euneungjeongi Kültür Caddesi

1980'li yıllara kadar devlet idaresi, ticaret ve kültür merkezi olan bu caddenin merkezine “Gökyüzü Yolu” denilmektedir. Tavanlara yerleştirilmiş olan elektronik ışık panellerinin geceleri adeta sabah güneşi gibi aydınlatmasından dolayı bu ismi almıştır. Burada en sevdiğiniz Korece şarkıları dinleyerek harika bir gece hayatının ve alışverişin keyfini çıkarabilirsiniz. Şehrin en ünlü pastaneleri, kafeleri de burada yer alıyor.

-

Daejeon Expo Bilim Parkı

117 Kas 2016Gezilecek Yerler

Daejeon Expo Bilim Parkı

Daejeon kuzeybatısında yer alan bu bölge 1993 yılında Daejeon Expo’ya ev sahipliği yapmıştır. Alan, Deajeon Expo’yu anmak, bilim ve teknoloji konularında farkındalığı arttırmak için bilim temalı bir park olarak yenilenmiştir. Park, Kore Ulusal Bilim Müzesi, Gelişmiş Bilim ve Teknoloji Merkezi, Technopia, Starquest, Earthscape gibi kompleksleri ve Kore pavilionlarından görüntüler içermektedir.

Parkta ayrıca farklı tiyatro ve köşk temaları da yer almaktadır: 3D tiyatro, Simülasyon Tiyatrosu, Beden Dünyası, Elektrik Enerji Köşkü, Enerji Köşkü, Doğa ve Yaşam Köşkü, Kuzey Kore Köşkü, Muhteşem Işık Kulesi ve dünyanın en büyük I-Max tiyatrosu burada yer almaktadır.

-

Daecheongho Gölü

1317 Kas 2016Gezilecek Yerler

Daecheongho Gölü

Yapay bir göl olan Daecheongho Gölü, Cheongju-si, Okcheon-gun ve Boeun-gun boyunca uzanmaktadır. Deajeon ve Cheongju şehirlerine içme suyu sağlayan bu göl endüstriyel bir sudur. Rezervuarı 1,5 milyar ton su hacmi depolayabilmektedir ve Kore'nin üçüncü büyük gölü olarak anılmaktadır. Ağaçlar ile kaplı yolları ve dağlarla çevrili bölge popüler bir sürüş rotasıdır. Gölün etrafı bahar aylarında çiçeklerle dolmakta ve sonbahar sezonunda akçaağaç yaprakları ile renklenmektedir. Gözlemevinin en üstüne ulaşıldığında ise gölün muhteşem manzarası izlenebilmekte ve yaz sezonunda bazen kuşların göçlerine şahit olunabilmektedir.

Gölde tercihinize göre seçebileceğiniz toplam 27 trekking rotası bulunmaktadır. Bu turlar ile Daecheongho Gölü’nün altı bölümünün ekolojik ve doğal güzellikleri deneyimlenebilir. Bu tur özellikle mevsimsel değişim sırasında doğal manzara hayranları için tavsiye edilmektedir.

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

eb8c80eca084-2.jpg

Daejeon, Güney Kore’nin güneyinde yer alan Chungcheongbölgesinin başkentidir ve Kore’nin merkezinde konumlanmaktadır.

Geolocation

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim

8081309626_9c54ca0b21_b.jpg

Nemli subtropikal iklimin hâkim olduğu Daejeon’a gitmek için kötü bir sezon bulunmamaktadır. Mayıs ve ekim arası yaz sezonu hâkimdir. Yaz ayları oldukça sıcak ve kurak geçmektedir. Sıcaklıklar 30 dereceye kadar yükselmektedir. Yine de muson yağmurları sıklıkla görülmektedir.

Kırmızı ve turuncu sonbahar yapraklarıyla büyüleyen şehir, serin bir sonbahar sezonu geçirir. Havalar ekim ayından itibaren soğumaya başlar ve sıcaklıklar 20 dereceden eksi derecelere kadar düşmektedir. Mayıs ayı itibariyle havalar tekrar ısınmaya başlamaktadır ve ilkbahar sezonunda şehir kiraz çiçekleri ile pembeye bürünmektedir.

Şehir yaz sezonu haricinde oldukça rüzgarlıdır.

478717_10101392559386640_1932395_69222470_1571225988_o.jpg

Türkiye'den Daejeon'a direkt uçuş seferleri bulunmamaktadır. Şehre Seul’de yer alan Incheon Havalimanı veya Cheongju şehrindeki Cheongju Havalimanı’naulaşım sağlandıktan sonra trenle veya otobüsle ile ulaşım sağlamaktadır.

Daejeon'a gidecekler, Kore Turizm Organizasyonu'nun sitesinden bireysel turlarla (FIT) ilgili bilgi de alabilirler. İlgili sayfa için tıklayınız.

Daejeon_Banner.jpg

Daejeon’da ülke genelinde olduğu gibi oldukça uygun fiyatları olan, büyük, tercihe göre cinsiyet opsiyonları bulunan, sıcak küvetlerle, duşlarla, geleneksel fırın saunalarıyla ve masaj masaları ile döşenmiş olan "jjimjillbang"ler sıklıkla bulunabilmektedir.

Ortalama bir bütçeye, güzel bir konuma ve hizmete sahip olan birçok konaklama seçeneğiDong-gu’da yer almaktadır. Daha lüks otellerinde bulunduğu Yuseong Spa bölgesi ise oldukça popüler konaklama seçeneklerine sahiptir. Toyoko Inn Otel önerilebilecek tesislerden bir tanesidir.

Yuesong bölgesinde yer alan Riviera, Best Western Legend Hotel, Yousung Hotel ve Hotel Spapia merkeze kısa bir mesafede bulunan, lüks bir konaklama ve harika bir balayı olanağı sunan tesislerdir.

Otobüs terminaline yakınlığıyla ile öne çıkanDong Bang Sak Leports ve Magic 24 Sauna oldukça uygun bütçeli seçenelerdir.

IMG_20140927_041923.jpg

Daejeon şehir içinde gezmek için ana ulaşım araçları metro ve otobüstür. Otobüsler oldukça konforlu ve rahat olmakla birlikte biraz yavaştır. Yerli halk özellikle şehir merkezi dışında bisiklet ve arabayı tercih etmektedirler. 2006 yılının mart ayında açılan metro ağı temiz, düzenli ve yerel üniversitelerin öğrencileri tarafından oluşturulmuş sanat eserleriyle renklendirilmiş. Taksi başka bir seçenektir ve bulması oldukça kolaydır. Ancak "It's Daejeon" yazan taksiler lisanslı olanlardır. Şehir yürüyerek gezilecek kadar küçük değildir.

nR-1000x600

Daejeon, geleneksel Kore mutfak kültürüne sahiptir. Çoğunlukla tuzlu su balıkları, sebze, deniz yosunu ve soya salçası ile tatlandırılan yemeklerinin en ünlüleri kimchi, balık, deniz ürünleri, deniz yosunu ve mantarlı püredir. Kullanılan ana malzemelerin başında pirinç, arpa ve fasulye gelmektedir.

Kore Barbeküsü ise tüm ülkede olduğu gibi oldukça popülerdir. Etinizi kendiniz seçerek yediğiniz bu yemek kültürü Koreli gibi hissetmek için bir fırsat sunmaktadır.

Genellikle pirinçten yapılan bir Kore içeceği olan sojuisemutlaka denenmelidir.

7179575cd3bfb1f480a7c318c41363c2.jpg@800w_450h_100Q_1pr_1c_1e

Popüler Restoranlar

Gwangcheon Restaurant: Daejeon'un en lezzetli Kore yemeklerini denemek istiyorsanız buraya mutlaka uğrayın.

Manna: Daejeon’un en lüks restoranlarından biridir. Güzel bir akşam yemeği, aile sıcaklığı, iyi bir servis ve yeni tatlar için oldukça uygundur.

Dongcheonhong: Bir Çin restoranı olan Dongcheonhong en lezzetli sushileri tatmak için çok doğru bir tercih olacaktır.

Seongsimdang Eunhaengdong: Kore'nin ilk ve en iyi Fransız tarzı pastanesi olan Seongsimdang Eunhaengdong özellikle kahvaltılar için önerilmektedir. Çeşitli ekmekleri, hamur işleri ile ziyaretçilerini oldukça memnun etmektedir. Fiyatları oldukça uygun olmakla birlikte çok kalabalıktır; o yüzden erken gitmeyi ya da kapıda beklemeyi göze almak gerekmektedir.

161.jpg

Orta büyüklükte bir şehre göre oldukça aktif bir geceye hayatına sahip olan Daejeon’un bu konudaki en popüler bölgeleri Yuseong, Dunsan-dong (yeni şehir), Eski Şehir ve Gung-dong’tur.

Şehrin yerel biralarını tatmak için Eunhaeng-dong bölgesinde yer alan yerellerin ve turistlerin gözdesi WA Bar, Kanadalı İngilizce öğretmenlerinin favori mekanı J Rock gidilmesi gereken yerler arasındadır. Gung-dong’ta yer alan Watermelon Sugar şehrin en popüler barlarından bir tanesidir. Dunsan-dong’ta Avrupa tarzı eğlencenin yer aldığı Bubi Bubi gibi birçok gece kulübü bulunmaktadır. Kore’nin geleneksel içkisi olan sojuyu barlarda tadarak Kore hayatını yakından izleyebilirsiniz.

Eğer alkol almak yerine sakin ve yerel kültürü gözleyebilecek bir akşam geçirmek istiyorsanız Gung-dong’ta birçok kafe ve restoran yer almaktadır.

Trenle Seul’e giderek orada da keyifli vakit geçirebilirsiniz.

6077504.jpg

Daejeon’da festival kültürü yeni yeni oluşmaya başlamıştır. Köklü bir geleneksel festival kültürü bulunmamakla birlikte senede bir defa düzenlenen ve hala çoğunluğu şehir dışında yer alan kutlamalar düzenlenmektedir.

Uluslararası Şarap Festivali bunlardan bir tanesidir. Her sene düzenlenen bu festivalde 10 binden fazla şarap çeşidi ve geleneksel likör yer almaktadır. Festival kapsamında şarap

tadımları yapabilir, beğendiklerinizden satın alabilir, dahası etrafınızı sarak gösterileri izleyerek hoşça vakit geçirebilirsiniz.

Her sene mayıs ayında Ppuri Park’ta düzenlenen Ppuri Kültür Festivali, ailenin önemini, etik kuralları ve büyüklere saygıyı hatırlamak amacıyla gerçekleştirilir. Festivalde geçit törenleri, performanslar, sergiler, halk oyunları ve daha fazlası yer almaktadır.

Her yıl Ekim ayında düzenlenen Daejeon Balon Festivali kapsamında ise iki sıcak hava balonu yerde durmakta ve etrafında çeşitli programlar düzenlenmektedir.

Her nisan ayında Kiraz Çiçeği Festivali düzenlenmektedir. Ve bu dönem şehri görmek için en ideal dönemdir.

2365124_image2_1.jpg

Kore genelinde olduğu gibi Daejeon’un her yerinde çok fazla hediyelik eşya dükkanları bulunmamaktadır. Ancak yerel kültürü ve yaşantısını yansıtan geleneksel pazarlar hediyelik alışveriş için en uygun seçenek olacaktır.

Daejeon'dan alınacak hediyeliklerin başında tohumlar ve bitkiler gelmektedir. Teknoloji ürünleri şehrin en çok tercih edilen hediyelik eşyaları arasında yer almaktadır.

Kurutulmuş balık ürünleri, bitkisel ilaçlar, geleneksel kıyafet hanbok, çaylar eve götürmek için birbirinden değişik hediyeler olacaktır.

96867475.xtyW4biI.jpg

Daejeon ile Türkiye arasında 6 saat fark vardır. Daejeon saati Türkiye saatine göre altı saat ileridedir.

6936804443_4383bafc7f_b.jpg

Daejeon’un para birimi Kore Wonu'dur. 1 TL yaklaşık 400 Won değerindedir.

Seoul1.jpg

Daejeon’un resmi dili tüm Güney Kore'de olduğu gibi Korece'dir. Son zamanlarda Çin ve Japonya'dan çok fazla ziyaretçi ağırlamakta olan şehrin turistik bölgelerinde Japonca ve Mandarince konuşulabilmektedir. Tüm Güney Kore'de eğitim sisteminin bir parçası olan İngilizce, ülkede pek yaygın değildir.

SEUL BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: Turkish Embassy Vivien Bldg. 4th Fl. 52, Seobinggo-ro 51-gil, Yongsan-gu (140-240) Seoul-Korea

Telefon: +82 2 3780 1600

Faks: +82 2 797 8546

embassy.seoul@mfa.gov.tr

http://seul.be.mfa.gov.tr/

Yılbaşı (1 Ocak)

Ay Yeni yılı Tatili (07-10 Şubat)

Bağımsızlık Hareketi Günü (01 Mart)

İşçi Bayramı (01 Mayıs)

Çocuklar Günü (05 Mayıs)

Buda'nın Doğum Günü (14 Mayıs)

Anma Günü (06 Haziran)

Bağımsızlık Günü (15 Ağustos)

Chuseok (12-16 Eylül)

Milli Kuruluş Günü (03 Ekim)

Kore Dili Günü (09 Ekim)

Noel (25-27 Aralık)

Acil yardım: 119

Yangın: 119

Polis: 112

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Güney Kore’ye seyahat edebilmeleri için vize zorunluluğu bulunmamaktadır. Ülkeye minimum 6 ay geçerliliği olan pasaportla 90 güne kadar vizesiz gitmek mümkündür.

Umuma mahsus pasaport hamili Türk vatandaşları 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır.

Diplomatik, Hususi ve Hizmet pasaportu hamili Türk vatandaşları 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır.