Daejeon’da Gezilecek Yerler

Bilim ve teknoloji şehri olan Daejeon, sahip olduğu doğasıyla da ziyaretçileri etkilemektedir. Güney Kore’nin kalbinde yer alan bu şehirde görülmesi gereken birçok sanat eseri, geleneksel ve yöresel alanlar, doğal alanlar, anıtlar bulunmaktadır. Kore’nin geçmişinden oldukça etkilenmiş olan Daejeon’da bu köklü kültürün izleri ve tarihi oldukça iyi korunmuş. Kore soyağaçlarını, yürüyüş alanlarını, teknolojinin ve bilimin etkisini, kaplıcalarını ve geçmişini bu şehirde görme fırsatı sunulmaktadır.

 

Eunhaengdong Euneungjeongi Kültür Caddesi

13772284949103.jpg

1980'li yıllara kadar devlet idaresi, ticaret ve kültür merkezi olan bu caddenin merkezine “Gökyüzü Yolu” denilmektedir. Tavanlara yerleştirilmiş olan elektronik ışık panellerinin geceleri adeta sabah güneşi gibi aydınlatmasından dolayı bu ismi almıştır. Burada en sevdiğiniz Korece şarkıları dinleyerek harika bir gece hayatının ve alışverişin keyfini çıkarabilirsiniz. Şehrin en ünlü pastaneleri, kafeleri de burada yer alıyor.

Daejeon Expo Bilim Parkı

42-32270171.gif

Daejeon kuzeybatısında yer alan bu bölge 1993 yılında Daejeon Expo’ya ev sahipliği yapmıştır. Alan, Deajeon Expo’yu anmak, bilim ve teknoloji konularında farkındalığı arttırmak için bilim temalı bir park olarak yenilenmiştir. Park, Kore Ulusal Bilim Müzesi, Gelişmiş Bilim ve Teknoloji Merkezi, Technopia, Starquest, Earthscape gibi kompleksleri ve Kore pavilionlarından görüntüler içermektedir.

Parkta ayrıca farklı tiyatro ve köşk temaları da yer almaktadır: 3D tiyatro, Simülasyon Tiyatrosu, Beden Dünyası, Elektrik Enerji Köşkü, Enerji Köşkü, Doğa ve Yaşam Köşkü, Kuzey Kore Köşkü, Muhteşem Işık Kulesi ve dünyanın en büyük I-Max tiyatrosu burada yer almaktadır.

Daecheongho Gölü

Yapay bir göl olan Daecheongho Gölü, Cheongju-si, Okcheon-gun ve Boeun-gun boyunca uzanmaktadır. Deajeon ve Cheongju şehirlerine içme suyu sağlayan bu göl endüstriyel bir sudur. Rezervuarı 1,5 milyar ton su hacmi depolayabilmektedir ve Kore'nin üçüncü büyük gölü olarak anılmaktadır. Ağaçlar ile kaplı yolları ve dağlarla çevrili bölge popüler bir sürüş rotasıdır. Gölün etrafı bahar aylarında çiçeklerle dolmakta ve sonbahar sezonunda akçaağaç yaprakları ile renklenmektedir. Gözlemevinin en üstüne ulaşıldığında ise gölün muhteşem manzarası izlenebilmekte ve yaz sezonunda bazen kuşların göçlerine şahit olunabilmektedir.

Gölde tercihinize göre seçebileceğiniz toplam 27 trekking rotası bulunmaktadır. Bu turlar ile Daecheongho Gölü’nün altı bölümünün ekolojik ve doğal güzellikleri deneyimlenebilir. Bu tur özellikle mevsimsel değişim sırasında doğal manzara hayranları için tavsiye edilmektedir.

Yuseong Kaplıcası

L201609050826241.JPG

Seyahat etmenin nihai amacı olan rahatlamak için önerilebilecek en güzel aktivitelerden biri sıcak su kaplıcaları olacaktır. Daejeon’nun Yuseong-gu bölgesinde yer alan Yuseong Kaplıcası özellikle bu konuda oldukça iddialıdır. Bu kaplıcanın geçmişine bakıldığında ilk olarak Baekje Krallığı tarafından, yaralı askerlerin içerisinde yıkandıktan sonra tedavi edilmeleriyle keşfedilmiş olduğu bilinmektedir. Bu kaplıcaların bol miktarda kalsiyum ve sodyum içermelerinin yanı sıra aynı zamanda cilt hastalıklarında tedavi edici bir etkiye de sahiptir. Hem genç hem yaşlıların popüler noktası olan kaplıca özelliklede kış sezonunda yoğun ilgi görmektedir.

Ppuri Park

Aynı zamanda Kök Park olarak da bilinen Ppuru Park, Kore soyağacı, kökeni ve koruyucu ruhları izlemek için anne babaya saygı teması altında inşa edilmiş olan bir parktır. Park, Korelilere nereden geldiklerini hatırlatan ve tarihi açıklamalar ile benzersiz 136 taş heykel ile süslenmiştir.

Kore Ulusal İstatistik Ofisi’nin 2000 yılındaki açıklamalarına göre, Kore’de 275 aile adı ve 3349 aile kökeni bulunuyor. Parkta ayrıca Jokbo Müzesi gibi çeşitli tesisler, çeşitli etkinliklerin düzenlendiği Samnam Memorial Gözlemevi, ekolojik orman, sekizgen pavilion Jasanjeong, ormanda yüzme alanı ve bir de çim meydan bulunmaktadır. Aile gezileri ve piknik için tercih edilmektedir.

Lokasyon Sayfasında Detayı Göster
Kapalı