Google+

Arama formu

Daegu

Daegu, geleneksel Kore mutfak kültürüne sahiptir. Çoğunlukla tuzlu su...
Devamı oku
Daegu, hareketli ve heyecan verici bir gece hayatına sahip olan...
Devamı oku
Kore genelinde olduğu gibi Daegu’nun da her yerinde birçok hediyelik...
Devamı oku
Daegu oldukça köklü bir festival kültürüne sahiptir. Geniş bir...
Devamı oku
Güney Kore’nin dördüncü büyük şehri Daegu kendisini "Renkli Daegu"...
Devamı oku
Yılbaşı (1 Ocak) Ay Yeni yılı Tatili (7-10 Şubat) Bağımsızlık...
Devamı oku
Daegu, Güney Kore’nin güneydoğusunda yer alan Gyeongsan-do bölgesinin...
Devamı oku
Acil yardım: 119 Yangın: 119 Polis: 112
Devamı oku
Daegu’un para birimi Kore Wonu'dur. 1 TL yaklaşık 400 Won...
Devamı oku
Daegu’un resmi dili tüm Güney Kore'de olduğu gibi Korece'dir. Son...
Devamı oku
Daegu(GMT +9) ile Türkiye(GMT +3) arasında 6 saat fark vardır. Daegu...
Devamı oku
SEUL BÜYÜKELÇİLİĞİ Adres: Turkish Embassy Vivien Bldg. 4th Fl. 52,...
Devamı oku
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Güney Kore’ye seyahat edebilmeleri...
Devamı oku
Nemli subtropikal iklimin hâkim olduğu Daegu’yu her sezon ziyaret...
Devamı oku
Türkiye'den Daegu'ya direkt uçuş seferleri bulunmaktadır. Şehre Daegu...
Devamı oku
Daegu’da ülke genelinde olduğu gibi oldukça uygun fiyatları olan,...
Devamı oku
Daegu şehir içinde gezmek için ana ulaşım araçları metro, taksi ve...
Devamı oku
Güney Kore'nin en büyük şehirlerinden biri olan Daegu, zengin ve eski...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 KRW = 0.00
Priz Tipi Type C250V-2.5 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 0℃
Şub 0℃
Mar 0℃
Nis 0℃
May 0℃
Haz 0℃
Tem 0℃
Ağu 0℃
Eyl 0℃
Eki 0℃
Kas 0℃
Ara 0℃
Kısa Kısa...

Nüfus: 2.492.994 / Dil: Korece / Para Birimi: Kore Wonu (KRW) / İklim: Nemli Subtropikal İklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2-3 gün

Daegu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Daegu-Cityscape-Featured-V2.jpg

Güney Kore’nin dördüncü büyük şehri Daegu kendisini "Renkli Daegu" adlandırıyor ve geniş, düz bir vadi ortasında yer alıyor. Dikdörtgen şeklinde olup ülkenin en büyük ABD askeri üslerinden birine ev sahipliği yapmaktadır. Metro sistemi, bu bölgede gerilmiş bir X şeklinde geçiyor.

Daegu, 1960-1980 döneminde Kore'nin ekonomi şehriydi ve özellikle elektronik endüstrisiyle tanınıyor. Daegu'nun nemli subtropikal iklimi, yüksek kalitede elma üretmek için idealdir, bu nedenle "Elma Şehri" olarak tanınmaktadır. "Tekstil Kenti" olarak da bilinir.

Daegu, 2013'te 22. Dünya Enerji Kongresi’ne, 2011 Dünya Atletizm Şampiyonaları’na ve 2002 FIFA Dünya Kupası’nda dört maça ev sahipliği yaptı.

Kore'nin geri kalanında olduğu gibi Daegu da günün her saatinde güvenlidir. Çeşme suyu güvenlidir, ancak hassas mideleri olan insanlar, sokak yemekleri veya baharat seviyeleri konusunda dikkatli olmalıdırlar. Her yerde olduğu gibi yan kesicilik tabii ki görülebilmektedir.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=W8kHjaWrIwU

Daegu’da Gezilecek Yerler

Güney Kore'nin en büyük şehirlerinden biri olan Daegu, zengin ve eski bir kültüre sahip olmasıyla birlikte, şehri çevreleyen büyüleyici manzaralar ve dağ manzaraları sunmaktadır. Palgong-san ve Ap-san dağlarının doğal manzaraları, Silla dönemlerine ve Joseon Hanedanı'na kadar uzanan eski tarihi yerler, özellikle sonbahar ve ilkbahar dönemlerinde nefis manzara sunan güzel ve bakımlı parklar ile Daegu, başlıca turistik mekânlar arasındadır.

Daegu’da görülmesi gereken diğer yerler:

Palgongsan Dağı, Apsan Dağı, Susesong Gölü, Daegu Duryu Parkı, Bullo Dong Tumuli Parkı, Daegu Ulusal Müzesi, Gyesan Katedrali, Pagyesa Tapınağı, Daegu C.C.

Donghwasa Tapınağı

Donghwasa Tapınağı

Palgongsan Dağı'nın güneyinde yer alan Donghwasa Tapınağı, 493 yılına uzanan köklü bir tarihe sahiptir. Tapınak, Kral Soji'nin 15 yıl süren hükümdarlığı sırasında Guel-Dal adında bir keşiş tarafından yaptırılmıştır. Bu tapınak o zamana kadar Yugusa olarak biliniyordu ve MS 832 yılında Simji tarafından yeniden inşa edildikten sonra Donghwasa olarak değiştirilmiştir. Tapınağın adı "Kış Çiçekleri Tapınağı" anlamına geliyor. Tapınak, adını yeniden yapılanması sırasında içinde büyüyen Paulowania ağaçlarının çiçeklerinden almıştır. O zamandan beri sekiz kez yeniden inşa edildiği ve tapınakta bulunan mevcut tesislerin, Joseon dönemine ait olduğu söyleniyor.

Daegu ehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri DG House, LL HOUSE HOMESTAY [ ROOM 2 ], You One Guesthouse. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Daegu Midtown Hostel, Sung's House, City Com's gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Go Hostel, Guest House Manna, Empathy Dongseongro Guesthouse tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Daegu aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Daegu Bangjja Brassware Müzesi

Daegu Bangjja Brassware Müzesi

Daegu'da yer alan Bangjja Brassware Müzesi için kendi türünün tek örneği demek doğru olacaktır. Büyüyen bitkiler için olduğu kadar yiyecek depolamak için de kullanıldığı pek çok özelliğe sahiptir. Müze, üç kültürel deneyim merkezine ve açık hava sahası, veri araştırma merkezi ve video eğitim salonu olmak üzere üç de sergi salonuna sahiptir. Ayrıca, Kore’nin pirinç geçmişiyle ilgili ayrıntılar içeren bir alanı da bulunmaktadır. Müzedeki Reappearance Salonu'ndaki görüntüler, pirincin ilk nerede üretildiğini ve ticaretinin nasıl yapıldığını göstermektedir.

Herb Hillz Eko Tema Parkı

Herb Hillz Eko Tema Parkı

Kore'deki en büyük ve en popüler eko tema parklarından biri olan Herb Hillz, yıl boyunca farklı temalara ve eğlenceli etkinliklere ev sahipliği yapmaktadır. Park, bir hayvanat bahçesine, çeşitli sergilere ve keyifli performanslara ve turlara sahiptir. Yaz aylarında parkı ziyaret ediyorsanız, su parkı olanaklarından yararlanabilirsiniz. Kışın parkı ziyaret ederseniz, birçok kış etkinliği sizi bekliyor olacaktır. Kızak yamaçları, kardan adam meydanı, igloo köyü, buzlu vadisi ve Noel Baba köyü bunlardan sadece birkaç tanesidir. Park'ta açık hava tiyatro alanı ve çocuklar için oyun alanları bulunmaktadır. Daegu'daki en eğlenceli yerlerden biri denilebilir.

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Daegu Nerededir?

Daegu, Güney Kore’nin güneydoğusunda yer alan Gyeongsan-do bölgesinin kuzeyinde yer almaktadır.

Daegu'ya Ne Zaman Gidilir?

Nemli subtropikal iklimin hâkim olduğu Daegu’yu her sezon ziyaret edebilirsiniz. Sıcak havaları sevenler için yaz sezonunun hâkim olduğu mayıs ve ekim arası en doğru zaman olacaktır. 30 dereceye kadar yükselen sıcaklıklara sahip yaz ayları oldukça sıcak ve kurak geçmektedir. Yine de muson yağmurları sıklıkla görülmektedir.

Bunaltıcı havalardansa daha serin sezonu tercih edenler için, kırmızı ve turuncu sonbahar yapraklarıyla büyüleyen, serin sonbahar sezonu önerilmektedir. Havalar ekim ayından itibaren soğumaya başlar ve sıcaklıklar 20 dereceden eksi derecelere kadar düşmektedir.

Mayıs ayı itibariyle havalar tekrar ısınmaya başlamaktadır ve ilkbahar sezonunda şehir kiraz çiçekleri ile pembeye bürünmektedir. Şehir yaz sezonu haricinde oldukça rüzgârlıdır.

Daegu’ya Nasıl Gidilir?

Türkiye'den Daegu'ya direkt uçuş seferleri bulunmaktadır. Şehre Daegu Havaalanı’na uçarak ulaşabilirsiniz.

Daegu'ya gitmek isteyenler, Kore Turizm Organizasyonu'nun sitesinden bireysel turlarla (FIT) ilgili bilgi de alabilirler. İlgili sayfa için tıklayınız.

Daegu şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Daegu’da Nerede Kalmalı?

Daegu’da ülke genelinde olduğu gibi oldukça uygun fiyatları olan, büyük, tercihe göre cinsiyet opsiyonları bulunan, sıcak küvetlerle, duşlarla, geleneksel fırın saunalarıyla ve masaj masaları ile döşenmiş olan "jjimjillbang"ler sıklıkla bulunabilmektedir. Daegu'da bütçeye uygun konaklama için birkaç seçenek bulunmaktadır. Şu anda Daegu'da sadece bir tane hostel bulunmaktadır ve düşük bütçeler için moteller bol miktarda yer almaktadır.

Ortalama bir bütçeye, güzel bir konuma ve hizmete sahip olan birçok konaklama seçenekleri de bulunmaktadır. Daegu’daki en güzel otel muhtemelen şehrin oldukça dışında yer alan Otel Inter-Burgo’dur.

Daegu İçi Ulaşım

Daegu şehir içinde gezmek için ana ulaşım araçları metro, taksi ve otobüstür. Taksiler oldukça ucuz ve bulması kolay ulaşım araçlarıdır. Otobüsler oldukça konforlu ve rahat olmakla birlikte biraz yavaştır. Yerli halk özellikle şehir merkezi dışında bisiklet ve arabayı tercih etmektedirler

Daegu Mutfağı

Korea-Seoul-Insadong-Sanchon-02.jpg

Daegu, geleneksel Kore mutfak kültürüne sahiptir. Çoğunlukla tuzlu su balıkları, sebze, deniz yosunu ve soya salçası ile tatlandırılan yemeklerinin en ünlüleri kimchi, balık, deniz ürünleri, deniz yosunu ve mantarlı püredir. Kullanılan ana malzemelerin başında pirinç, arpa ve fasulye gelmektedir. Genellikle pirinçten yapılan bir Kore içeceği olan sojuisemutlaka denenmelidir.

Kore'nin başka yerlerinde olduğu gibi, Kore yemekleri ezici çoğunlukla egemenlik kazanmaktadır; Çin, Japon ve Batı yemekleri Kore dışı yiyeceklerin çoğunu oluşturuyor, ancak son zamanlarda Hint ve Rus yemekleri de yaygın olarak bulunmaktadır.

5a1934dd16792946db5d6bf403750bb5.jpg

Popüler Restoranlar

YeongDeok Hoetjip: Taze dilimlenmiş çiğ balık yemeklerinin ve maymunbalığı yemeklerinin makul bir fiyata keyfini çıkarabileceğiniz bir yer olan YeongDeok Hoetjip deniz ürünlerini tatmak için en doğru adres.

Anabjeong: Sertifikalı ve en kaliteli Kore dana etinin kullanıldığı ve kömürde ızgara sığır kaburgası sunan restoran, geleneksel lezzetleri tatmak isteyenlerin uğrak noktasıdır. Soya sosunda marine edilmiş yengeç, beyaz kimchi ve yan yemekler oldukça lezzetlidir. Restoranda yer alan çiçekler ve ağaçlar doğal bir atmosfer yaratmaktadır.

Chunghwa Banjeom Restoran: Chunghwa Banjeom restoranı Daegu'daki birkaç orijinal Yaki Udong restoranından biridir. Yaki Udong; sebze, et ve özel soslarla servis edilen, kalın, pürüzsüz ve beyaz bir Japon eriştesidir. Restoran, nesilden nesile aktarılan 50 yıllık geleneği ile oldukça popülerdir.

Hansol Garden: Kore yemeklerini seviyorsanız, Hansol Garden, ziyaret etmeniz gereken bir restorandır. Kkot deungshim ve taze galbi gibi geleneksel Kore yemekleri servis etmektedir. Restoran ayrıca Daegu metropolitan hükümeti tarafından kentin en güzel restoranlarından biri olarak kabul edilmektedir.

Daegu Gece Hayatı

Daegu, hareketli ve heyecan verici bir gece hayatına sahip olan oldukça canlı bir şehirdir. Kaliteli yemek seçenekleri, kültürel performansları, gösterişli kulüpleri ve barları ile hem yerelleri hem de turistleri oldukça mutlu etmektedir. Daegu'nun en canlı bölgeleri ise Yasi-golmk, Rodeo Caddesi ve Kyungpook Üniversite bölgesidir.

Daegu Festivaller

KakaoTalk_20150511_012935875.jpg

Daegu oldukça köklü bir festival kültürüne sahiptir. Geniş bir festival yelpazesine sahip olan şehri yılın herhangi bir zamanında rengârenk görebilirsiniz. Daegu Uluslararası Vücut Boyama Festivali bunlardan bir tanesidir. Daegu turizmi, vücut boyama festivaliyle ilişkilendirilmektedir. İlk kez 2008 yılında Daegu'da düzenlenen festival, 15 ülkeden 100'ün üstünde ekip ve beden sırlarını ortaya çıkaran 15 ülkeden 80.000'den fazla turist ile benzeri görülmemiş bir uluslararası törene dönüşmüştür. Ağustos aylarında düzenlenmektedir.

2013 yılının sonunda opera şehri Daegu, Daegu Opera Binası Konsorsiyumu’nun finansmanı ile yeni bir dönüm noktası buldu. 6 Ekim - 5 Kasım tarihleri ​​arasında 14. Daegu Uluslararası Opera Festivali Daegu'nun her yerinde düzenlendi. Daegu Uluslararası Opera Festivali her yıl düzenlenmektedir.

Daegu Uluslararası Müzik Festivali (DIMF), dünyanın dört bir yanındaki müzikal festivallerinin en büyüklerinden biridir ve her yıl haziran ayının sonlarından temmuz ayının başlarına kadar Daegu ve Dongseong-ro ana tiyatrolarında (3 hafta süren) gerçekleştirilmektedir. Karşılıklı etkileşime geçmek ve dünyanın dört bir yanındaki insanlarla eğlenmek için tasarlanmış büyük bir festivaldir.

Daha önce hiç görmediğiniz gerçek sokak performansı denilebilecek renkli sanat töreni Renkli Daegu Festivali, Jungang-ro sokağını canlandırıyor.

Daegu’da Alışveriş

maxresdefault.jpg

Kore genelinde olduğu gibi Daegu’nun da her yerinde birçok hediyelik eşya dükkânı yer almaktadır. Daegu, Güney Kore'nin ileri teknolojili ve moda endüstrisi için en önemli şehirlerinden birisidir ve bu konularda alışveriş etmek isteyenlerin favori destinasyonudur. Kendini “moda kenti, güzellik şehri ve tekstil şehri” gibi takma isimler ile adlandıran Daegu, en son trendleri ve benzersiz tasarıma sahip giysileri; alışveriş merkezleri, sokakları ve mağazaları ile sunmaktadır. Daegu ayrıca deri eşyalar, ayakkabılar, aksesuarlar, çarşaflar, duvar kumaşları, iplikler, battaniyeler, antikalar, pirinç ürünler, el sanatları, kitaplar ve bitkisel ilaçlardan oluşan harika bir koleksiyon sunmaktadır.

Daegu Saat Farkı

Daegu(GMT +9) ile Türkiye(GMT +3) arasında 6 saat fark vardır. Daegu saati Türkiye saatine göre altı saat ileridedir.

Daegu Para Birimi

fda3f74a59704eeb63be6a3b2e1254e9.jpg

Daegu’un para birimi Kore Wonu'dur. 1 TL yaklaşık 400 Won değerindedir.

Daegu Resmi Dili

aea7966f2645f68e104ad0cefc0e8e44.jpg

Daegu’un resmi dili tüm Güney Kore'de olduğu gibi Korece'dir. Son zamanlarda Çin ve Japonya'dan çok fazla ziyaretçi ağırlamakta olan şehrin turistik bölgelerinde Japonca ve Mandarince konuşulabilmektedir. Tüm Güney Kore'de eğitim sisteminin bir parçası olan İngilizce, ülkede yaygındır.

Daegu Türkiye Dış Temsilciliği

SEUL BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: Turkish Embassy Vivien Bldg. 4th Fl. 52, Seobinggo-ro 51-gil, Yongsan-gu (140-240) Seoul-Korea

Telefon: +82 2 3780 1600

Faks: +82 2 797 8546

E-posta: embassy.seoul@mfa.gov.tr

Website: http://seul.be.mfa.gov.tr/

Daegu Resmi Tatiller

Yılbaşı (1 Ocak)

Ay Yeni yılı Tatili (7-10 Şubat)

Bağımsızlık Hareketi Günü (1 Mart)

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Çocuklar Günü (5 Mayıs)

Buda'nın Doğum Günü (14 Mayıs)

Anma Günü (6 Haziran)

Bağımsızlık Günü (15 Ağustos)

Chuseok (12-16 Eylül)

Milli Kuruluş Günü (3 Ekim)

Kore Dili Günü (9 Ekim)

Noel (25-27 Aralık)

Daegu İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 119

Yangın: 119

Polis: 112

Daegu Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Güney Kore’ye seyahat edebilmeleri için vize zorunluluğu bulunmamaktadır. Ülkeye minimum 6 ay geçerliliği olan pasaportla 90 güne kadar vizesiz gitmek mümkündür.

Güney Kore Vizesi

Umuma mahsus pasaport hamili Türk vatandaşları 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır.

Diplomatik, Hususi ve Hizmet pasaportu hamili Türk vatandaşları 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır.