Viyana Sanat Tarihi Müzesi

Viyana’nın en çok dikkat çeken ve kesinlikle görülmesi gereken yerlerinden birisi Sanat Tarihi Müzesi’dir. Dekoratif ve güzel sanatlar ile ilgili olan kişilerin mutlaka görmesi gereken bu müze, moda ve sanatın başkenti denilen Viyana’da şehrin dokusunu yansıtan özelliklere sahiptir. 1891’de ilk defa İmparator I. Franz Joseph’in emriyle açılmıştır. Müze Kraliyet Sarayı’nın yan tarafında bulunuyor.

Sanat Tarihi Müzesi’nde dünyanın en büyük Bruegel (Pieter Brueghel ya da Brueghel peyzaj çalışmaları ve köy betimlemeleriyle Hollandalı Rönesans ressamı. 1559' dan sonra soyadındaki "h" yi atmış ve eserlerini Bruegel şeklinde imzalamaya başlamıştır) koleksiyonu bulunuyor. 

Müzede Avrupa sanat tarihine çok büyük katkılar sağlayan Dürer, Valezquez, Rubens, Rembrandt ve Raphael gibi birçok ünlü ismin eserleri sergilenmektedir. Şehirde sanatsal bir gezi gerçekleştirmek isteyen tüm ziyaretçiler için Sanat Tarihi Müzesi en doğru duraklardandır. Müze kapsamındaki en dikkat çeken koleksiyon ise Kunstkammer Vienna (Sanat ve Harikalar Odası) isimli bölümde sergilenmekte. Bu bölümde II. Rudolf’a ait olan bir koleksiyonun yanı sıra Orta Çağ sanat eserleri ile Rönesans ve Barok dönem sanat eserleri sanatseverlerin beğenisine sunuluyor.

Müzede ilk etapta tüm dikkatleri üzerine çeken Resim Galerisi’nin sonrasında Mısır ve Antik Roma Koleksiyonları üzerine çokça vakit harcanabilir. Hayli zengin bir koleksiyona sahip olan bu bölümde hızlıca bir tur yapılmak istense dahi en az iki ila üç saat sürecektir. Konuyla alakalı derin ilgisi olan gezginler için ise bu tur gün boyu sürebilir. Müze ziyaretini planlayan ziyaretçilerin girişte verilen müze planını takip etmesi önemlidir. Diğer yandan sesli anlatım ile de müze içerisinde bilgilendirme dolu bir gezi imkanına sahip olunabilmektedir.

Sanat Tarihi Müzesi’nin mimarı Baron Karl von Hasenauer’dir. Müze 1891 yılında kurulmuştur.

Ziyaret Bilgileri: Müze her gün 10:00-18:00 saatleri arasında ziyarete açıktır. Müzeye giriş ücreti ise 15 Euro’dur.

Adres: Maria-Theresien-Platz, 1010 Wien

Yol Tarifi: Metronun U3 hattını kullanarak ulaşabilirsiniz. Otobüsle ulaşım içinse 2A, 48A ve 59A no’lu araçlar uygun.

Yakın Yerler: Maria Theresia Dekmal, Albertina, Volksgarten, Wiener Staatsoper, Hofburg İmparatorluk Sarayı, Graben and Kohlmakrt, St. Anna’s Kilisesi.