Güney Kore'de Eğlenceli Bir Destinasyon: Daegu

Güney Kore’nin en büyük dördüncü kenti olan Daegu ülkenin tam ortasında konumlanıyor. Düz ve geniş bir vadiye kurulan şehir Koreliler tarafından “Renkli Daegu” olarak nitelendiriliyor. Ülkenin en büyük tekstil merkezlerinden biri olan kent aynı zamanda güçlü bir makine endüstrisine de sahip. Çok sayıda yabancı öğrenciye ev sahipliği yapması ise Daegu’yu canlı tutan nedenlerden biri.

Daegu’da keyifli vakit geçirebileceğiniz birçok yer bulunuyor. Ancak kenti gezmeden önce mutlaka şehir turlarına katılmalısınız. Şehirle ilgili genel bir izlenim edinmek ve ön rehberlik hizmeti almak için tur otobüsleri mükemmel bir fırsat. Kentin önemli bölgelerinde duraklayan otobüsler sayesinde yılın belirli dönemlerinde gerçekleştirilen Daegu tarla turlarına da katılabilirsiniz. Tarla turlarında çilek toplama gibi eğlenceli aktiviteler yer alıyor.

Daegu gezilecek çok sayıda tarihi tapınağa ve müzeye sahip olsa da tema parklarıyla ünlü bir şehir. 1995 yılında halka açılan E-World kentin en ünlü tema parklarındandır. Avrupa stili bir yapıya sahip olan parkta şelaleler, çiçek bahçeleri, eğlence parkları ve çeşitli sergi salonları bulunuyor. Eski adı Wooband Tower Land olan E-World’de, kenti ayaklarınızın altına seren bir de gözlem kulesi bulunuyor. Alınan hizmete göre giriş ücretlerinin değişkenlik gösterdiği E-World’e en düşük giriş ücreti 16.000 Won.

Tema parkları arasında en ilgi çekici olan ise Daegu Güvenlik Tema Parkı’dır diyebiliriz. 2003 yılında Daegu Metro İstasyonu’nda bir trenin kundaklanması sonucu çıkan yangında çok sayıda insan yaşamını yitirdi. Bu büyük trajedinin ardından kurulan tema parkındaki temel amaç, acil durumlarda vatandaşlara güvenli önlemlerin nasıl alınacağını öğretmek. Deprem, sel, yangın, fırtına ve tırmanış kazalarının simülasyonlarının yapıldığı parkta çok sayıda sergi salonu da bulunuyor. Ziyaretçilerine farklı ancak bir o kadar da anlamlı bir deneyim sunan Daegu Güvenlik Tema Parkı’na giriş için herhangi bir ücret ödemenize gerek yok. Örnek video için tıklayın

Tırmanışçılar için harika bir yer olan Gatbawi görülmeye değer yerlerden bir diğeri. Dağın zirvesine çıktığınızda devasa bir Buda heykeli ve dua eden onlarca insan görebilirsiniz. Sınav dönemlerinde birçok ebeveyn buraya gelip, çocuklarının sınavlarında başarılı olmaları için dua ederler. Dua ritüeli kimi zaman tütsü yakılarak kimi zaman da bozuk para atılarak gerçekleştirilir. Dağa tırmanırken manzaralı bir rotayı takip etmek istiyorsanız patika yolları, spor yapmak istiyorsanız merdivenleri kullanabilirsiniz.

Daegu maceranızda programınıza eklemeniz gereken etkinliklerden biri de akşam pazarlarında dolaşmak olabilir. Güney Kore genelinde yaygın bir kültür olan akşam pazarı ziyaretleri Daegu’da da uygulanıyor. Gideceğiniz yer hakkında net bir fikriniz yoksa Banwoldang tam da size göre. Daegu’nun alışveriş ve eğlenme merkezi olan Banwoldang’da yemek yiyebilir, alışveriş yapabilir ve salaş bir mekânda kafa dağıtabilirsiniz. Ayrıca Banwoldang’da sanat galerilerini barındıran bir de sanat sokağı bulunuyor.

Kentte her fiyat aralığında yemek bulabilirsiniz. Banwoldong istasyonu civarında bulunan restoranlarda dünya mutfağına ait çok sayıda yemek satılıyor. Ancak şehrin en ünlü yemeği olan ‘jjim galbi’yi mutlaka denemelisiniz. Dana kaburga ve kıyılmış sarımsağın çeşitli baharatlarla alüminyum bir tavada pişirilmesiyle yapılan yemek, Daegu’ya özgü 40 yıllık bir yemektir. T

Türk kebabını da tadabileceğiniz Daegu’da organik ürünler sunan vegan restoranları da mevcut. Yemeğinizi yedikten sonra kentin en ünlü mekânlarından biri olan Gypsy Rock’ta hem eğlenip hem de yerli ve yabancı insanlarla tanışabilirsiniz. Cuma ve cumartesi günleri öğrencilerin akınına uğrayan mekânın bu günlerde oldukça kalabalık olduğunu hatırlatmakta fayda var.

Daegu çok rahat bir ulaşım sistemine sahip. Yerel otobüsler ve metro sistemleri ulaşımın büyük bir kısmını karşılıyor. İki farklı metro güzergâhına sahip olan kentte metro biletleri yetişkinler ve gençler için 1100 won iken çocuklar için 500 won. Otobüs ücretleri ise metro ile hemen hemen aynı. Eğer 2500 won karşılığında ulaşım kartı satın alırsanız şehir içinde daha ucuza seyahat edebilirsiniz. Ayrıca Daegu’da metro ve otobüsleri kullanırken kartınızı ilk bastığınız andan itibaren 30 dakika boyunca limitsiz transfer hakkına sahipsiniz.