Kadınlar Gününe Özel Bir Derleme: Gezgin Kadınlar

8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde Türkiye’deki bazı önemli gezgin kadınları anmazsak olmazdı. Kimi sırtında sırt çantasıyla zamanını yollarda geçiren, kimi kendisini dünya kültür miraslarını gezmeye adamış, kimi hayatında bulduğu her fırsatı dünyayı gezmek için değerlendiren, kimisi ise gezmeyi meslek edinmiş bu kadınlar Türkiye’deki tek gezgin kadınlar değil elbet. Daha nice güzel ruhlu kadın var ülkemizde dünyayı gezen.

Biz ise şimdilik böyle bir liste ile başlayalım size tanıtmaya. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü gibi anlamlı bir gün de buna vesile olsun...

1. Nevin Salman

Aslen mimar olan Nevin Salman, gezginlik hayatı boyunca bir çok ülke görmüş. Son yıllarda ise gezi için zaman ve emeğinin önemli bir kısmını UNESCO Dünya Kültür Mirasları’nı gezmeye adamış bir gezgin. Gezimanya.com’un önemli yazarlarından Nevin Hanım çok fazla ülke görmediğini söylüyorsa da kendisine inanmayın. 100’e yakın ülkeye gitmiş olmasını bir kenara bırakın, UNESCO Dünya Mirası listesinden 200 kadarını görmüş önemli bir gezginimiz kendisi. Tevazuyu elden bırakmadan ve hayallerini hep yüksek tutarak 1031 Dünya mirasını gezmeye devam ediyor.

2. Gülten Dayıoğlu

Aslen yazar kimliğiyle tanınan Gülten Dayıoğlu her yaştan okuru öykü ve romanlarıyla büyülemiş bir edebiyatçı olmasının yanı sıra aynı zamanda önemli bir gezgin. Gülten Dayıoğlu’nun gezi üzerine yazılmış 5 adet kitabı var. Ancak yazarın gezi tutkusu yalnızca bu kitaplarla sınırlı değil. İyi okuyucuları mutlaka fark edecekler ki, gezi üzerine olsun ya da olmasın, Gülten Dayıoğlu’nun öykü ve romanlarında kullandığı betimlemeler ve coğrafi bölge tanıtımları zaten yazarın çok iyi ve tutkulu bir gezgin olduğunun ipuçlarını veriyor. 

3. Seyhan Yüceyatak

İstanbullu bir gezgin olan Seyhan Yüceyatak, bugüne kadar tanıştığımız gezginler içerisinde en çok yer gezmişlerden biri. Toplamda 130’un üzerinde ülkede bulunmuş olan Seyhan Hanım’ın gezi aşkı bitmiş değil. Halen önümüzdeki dönemde çok uzak destinasyonlar da dahil olmak üzere yoğun gezi programları planlıyor. Aklınıza gelebilecek herhangi bir destinasyonla ilgili kültürünü, o bölgeleri iyi araştırmasına olduğu kadar, bizzat oralarda bulunmasına ve tecrübe etmesine de borçlu. Seyhan Hanım’ı evinde ziyaret ederseniz göreceksiniz ki gezilerinde topladığı hatıra eşyaları adeta bir dünya kültürü müzesi. Üstelik de her an size dünyanın bir köşesinden getirdiği bir tatlıyı, kendi pişirdiği enteresan bir dünya kahvesiyle ikram edecek kadar da gittiği yerleri özümsemiş bir gezgin.

4.  Elçin Kısacık

Gezmeye olduğu kadar dil öğrenmeye de meraklı bu genç gezgin kadın şimdiye kadar 27 ülke gezdi. İngilizce, Japonca ve Korece biliyor. Hostellerde düşük bütçeli geziler de, Michelin yıldızlı restoranlar da lüks yemekler de Elçin Hanım’ın seyahat tecrübelerinde yer edinebiliyor. Türkiye Gezginler Kulübü Derneği yönetim kurulu üyesi olan Elçin Kısacık endüstri mühendisliği eğitimi almış bir Bilgi Teknolojileri uzmanı aynı zamanda. En sevdiği destinasyonlar ise İtalya ve Japonya.

5. Nurhan Yılmaz

Asıl mesleği optisyenlik olan ve halen Sinop’ta yaşayan Nurhan Yılmaz, aslen İstanbullu bir ailenin kızı. Genç yaşlardan beri tutkusu olan dünyayı gezmek, Nurhan Hanım’ın ailesiyle birlikte gerçekleştirmeyi sevdiği bir hobi. Değme seyahat blogger’ına taş çıkaracak bir gezi geçmişine ve seyahat tecrübesine sahip gezgin, bugüne kadar 120’ye yakın ülkeyi gezmiş ve yeni rotaları da listesine eklemeye devam ediyor. Nurhan Yılmaz sadece gezmiyor, aynı zamanda gezi anılarını ve bilgileri okuyucularıyla Gezimanya.com’da paylaşıyor. Gezginin dünya seyahatleriyle ilgili yayınlanmış 400’ün üzerinde gezi yazısı mevcut.

6. Deniz Dağaşan

Deniz Dağaşan İzmirli gezgin bir hanım. Türkiye’deki genç gezginlerin ve seyahat blogger’larının “Deniz Abla”sı yaşamının bir kısmını Türkiye dışında geçirmenin de verdiği etkiyle olması gerek kendini zihnen tüm dünyaya ait gören bir kişi. Gezmenin kendisi için bir yaşam biçimi olduğunu söylerken hiç de yanıldığını söyleyemeyiz. Zira yılın önemli bir kısmını tek başına sırt çantasıyla yollarda geçiren “Deniz Abla” bu haftaki söyleşimize Ushuaia’dan, yani dünyanın bir ucundan katıldı. Hani genelde yaşı 40’ın üzerindekilerin blog yazması çok da görülür bir şey değildir ya? İşte Deniz Dağaşan sizi burada çok şaşırtacak çünkü hem gezgindenizkızı.com bloguyla, hem de sosyal medyadaki aktif görüntüsüyle Deniz Dağaşan aynı zamanda popüler bir seyahat blogger’ı.

7.  Serap Yenici

Serap Yenici’yi bir müzisyen olarak tanıyor olma ihtimaliniz yüksek çünkü kendisi tam bir müzik insanı. Ama belki de o kadar bilmediğiniz bir yönü de bizim gezgin kadınlar listemize girecek bir gezgin olması. Müzikolog, besteci, söz yazarı, TV programcısı, yapımcı ve sunucu olmasının yanı sıra klasik müzik dergisi Opus’ta köşe yazarlığı da yapıyor. Serap Hanım iş ve tatili birleştiren seyyahlardan. Serap Hanım en çok Güney Akdeniz ülkeleri, Yunan Adaları ve Uzakdoğu destinasyonlarına seyahat etmeyi seviyor.

8. Arzu Altınbascan

Yıllarını denizcilik sektöründe profesyonel satış/pazarlama kariyeriyle geçiren Arzu Hanım’ın bu özgeçmişine bakarak yalnızca tecrübeli bir beyaz yakalı olduğunu düşünmeyin. Kendisi aynı zamanda 36 ülke ve tam 38 Yunan Adası gezmiş bir gezgin aynı zamanda. Türkiye Gezginler Kulübü Derneği’nin aktif bir üyesi. Eğer Yunan Adaları'nı iyi bildiğinizi düşünüyorsanız, muhtemelen Arzu Hanım’ın Yunan Adaları sunumunu izlememişsiniz.