Yurt Dışında Araba Kiralamak Ve Ülkelerin Trafik Kuralları

Yurt dışında araba kiralamak bazılarının gözünü çok korkutabiliyor ancak aslında hiç de korkunç bir şey değil. Eğer ki gideceğiniz ülkenin kurallarını öğrenirseniz araba kiralayarak gezmek size vakit kazandırır ve çok da güzel deneyimler sunar, elbette araba ile gezebileceğiniz bir yerse. Yurt dışında araba kiralarken dikkat etmeniz gereken şeylerin başında ülkenin trafik kuralları geliyor.

TÜRK EHLİYETİ YURT DIŞINDA GEÇERLİ Mİ?

Ziyaret edeceğiniz ülkeye gitmeden önce mutlaka trafik kurallarını gözden geçirmenizi öneririz ancak değişik yasaklara geçmeden önce araba kiralamayla ilgili karşımıza en çok gelen soru Türkiye Cumhuriyeti ehliyetimizin yurt dışında geçerli olup olmadığına bir açıklık getirelim. Rahatlıkla söyleyebiliriz ki T.C. vatandaşlarının ehliyetleri yurt dışında da geçerli yani uluslararası bir ehliyet yok ancak hatırlatmakta fayda var, ehliyetinizin yenilenmiş olması gerekiyor. Bunun yanında 6 aydan uzun bir süredir yurt dışında oturma izniniz varsa durum değişiyor. Oturum izninizin çıktığı andan itibaren 6 ay boyunca yurt dışında T.C. ehliyetiniz ile araba kullanabiliyorken 6 ayı doldurduktan sonra bulunduğunuz ülkenin ehliyetini almanız gerekiyor. Yurt dışında araç kiralarken ehliyetinizin mutlaka yanınızda olması gerektiğini de belirtmemiz gerekir, aracı daha önceden kiralamış olsanız ve ehliyetinizi orada göstermiş olsanız bile herhangi bir çevrilme durumunda pasaportunuzun yeterli olmayacağını unutmayın. Aşağıda yazdığımız ülkelerden birinden araba kiralayacaksanız yazıyı okumanızda fayda var zira arabanız kirli diye ceza yemek istediğinizi sanmıyoruz.
Yurt dışında araç kiralamak için tıklayın.

KIBRIS'TA ARAÇ KİRALAMA VE TRAFİK KURALLARI

Değişik trafik kurallarına sahip ülkelerden biri Kıbrıs. Kıbrıs’ta araç kullanırken kesinlikle bir şeyler yemeniz veya içmeniz yasaktır. Su içmenin bile yasak olduğunu söyleyebiliriz hatta bu yasağı çok ciddiye alıp ağzı oynayanları bile kenara çeken polislerin olduğu söylentiler arasında. Size önerimiz su bile içecek olsanız Kıbrıs’ta aracınızı kenara çektikten sonra için. Ayrıca İngiltere’de olduğu gibi Kıbrıs’ta da trafiğin bize göre tersten aktığını ve direksiyonların da arabanın sağ tarafında olduğunu hatırlatmamızda fayda var.
Kıbrıs’ta araç kiralamak için tıklayın.

İSPANYA'DA ARAÇ KİRALAMA VE TRAFİK KURALLARI

Biraz daha uzağa, Avrupa’ya gidersek İspanya’da gözlük kuralı bulunuyor. Şöyle ki eğer ki ehliyetinizde gözlüklü olarak arabayı kullandığınız yazıyorsa ve trafik polisi sizi gözlüklü görmezse gözlüğünüzün nerede olduğunu sorguluyor. Evde unuttum gibi bahanelerle de maalesef kaçamıyorsunuz ve cezası çok büyük. Ayrıca bazen yedek gözlüğünüzü de sorabilirler, dikkatli olun. İspanya’da gözlüklü araba kullanıyorsanız yedek gözlüğünüzün de araba içinde bulunması gerekiyor. Aynı zamanda yine İspanya’da park ile ilgili de bir kural bulunuyor. Trafiğin tek yönlü aktığı sokaklarda arabanızı park edebilmeniz için önce ayın hangi gününde olduğunuza bakmanız gerekiyor. Ayın çift sayılı bir günündeyseniz (2, 4, 6 gibi) arabanızı koyduğunuz taraf, sokaktaki apartman numaralarının çift olduğu taraf olmalı. Tek sayılı günlerinde de aynı şekilde apartman numaralarının tek olduğu tarafa park etmelisiniz.
İspanya’da araç kiralamak için tıklayın.
 

FRANSA'DA ARAÇ KİRALAMA VE TRAFİK KURALLARI

Şaraplarıyla ünlü Fransa’da ise alkol ile ilgili bir kural var. Herhalde şarap içtikten sonra araba kullanmaya çalışan çok fazla kişi olmuş ki bu kuralı koymuşlar diye düşünüyor insan. Eğer Fransa’da trafiğe çıkacaksanız, aracınızda mutlaka alkolmetre bulunmalı. Eğer trafik polisi tarafından çevrilirseniz ve aracınızda alkolmetre yoksa gerçekten büyük sorunlar yaşayacaksınız ve para cezasıyla karşı karşıya kalacaksınız demektir. Aynı zamanda Fransa’da kornaya basmak da yasak. Ne kadar uygulanıyor bilemesek de bu yasağa da uymanızı çalışmanızı tavsiye ederiz.
Fransa'da araç kiralamak için tıklayın.
 

ALMANYA'DA ARAÇ KİRALAMA VE TRAFİK KURALLARI

Yine Avrupa’dan, bu sefer Almanya’dan bir değişik trafik kuralından bahsetmemiz gerekirse, otobanda benzininizin bitmesinin yasak olduğunu söyleyebiliriz. Elbette ki kimse benzininin otobanda bitmesini istemez ancak bu Almanya’da başınıza gelirse cezasının ağır olacağını bilmek otobana çıkmadan önce dikkat etmeniz açısından önemli. Almanya’da bir diğer kural da dönel kavşağın içindeki araca yol vermek. Bu Almanya’da bir kural olduğundan eğer yol vermezseniz kazaya karışabilirsiniz.
Almanya'da araç kiralamak için tıklayın.

DANİMARKA'DA ARAÇ KİRALAMA VE TRAFİK KURALLARI

Danimarka’da ise Almanya’dakinden bile değişik bir kuralla karşı karşıyayız: Arabaya binmeden önce altında birisi var mı diye kontrol etmek. Bunun sebebi ise siz arabadan uzakken birisi gelip arabanızın altına yatmış olabilir! Eğer ki kontrol etmezseniz ve arabanızın altında biri varsa tüm mesuliyetin sizde olduğunu bilmenizde fayda var.
Danimarka'da araç kiralamak için tıklayın.
 

İNGİLTERE'DE ARAÇ KİRALAMA VE TRAFİK KURALLARI

İngiltere’de ise trafiğin bize göre tersten aktığını öğrenmemiş olan kalmamıştır diye düşünüyoruz fakat bilinmesi gereken bir kural daha var: Kavşaklardaki çapraz sarı çizgiler üzerinde durmak yasak. Size yanan ışık yeşil olsa bile bu çapraz çizgilerin üzerinden geçmemeye dikkat etmenizi öneririz. Bunun yanı sıra otobüslerin gittiği yoldan gitmenizin de bazı saatlerde yasak olduğunu hatırlatmamız gerekir, hangi saatler içinde otobüs yolundan gidebileceğinizi anlamanız için trafik işaretlerine bakmalısınız.
İngiltere'de araç kiralamak için tıklayın.
 

İSVİÇRE'DE ARAÇ KİRALAMA VE TRAFİK KURALLARI

Gelelim İsviçre’ye. Eğer ki Avrupa’da Avrupa Birliği’ne üye olan ülkelerin birinden araç kiralayacaksanız ve Avrupa Birliği’ne dâhil olmayan bir ülkeyi de rotanıza almak istiyorsanız bunu kiralarken belirtmeniz gereklidir, aslında bu İsviçre’ye özel bir durum değil fakat İsviçre de bu üye olmayan ülkeler arasında geliyor. Örneğin İsviçre’den araba kiralayıp Fransa, Almanya gibi Avrupa Birliği üyesi olan bir ülkeye gitmek istiyorsanız kiralama şirketine önceden bilgi vermeniz gereklidir. Avrupa Birliği gümrük yasalarına uymak için size AB’ne kayıtlı bir araba sağlayacaklardır. İsviçre’deki çoğu araç kiralama şirketi AB gümrük kurallarına uymak amacıyla AB plakalı araçlar sunar. Araç kiralama şirketiniz aynı zamanda aracınızın seyahat edeceğiniz ülkenin gümrük ve trafik kurallarına uygun olduğunun kontrolünü yapmak durumundadır. Örneğin yine İsviçre’de hava şartlarından dolayı kar lastiği mecburidir ve araçta kar lastiği olduğuna dair bilgiyi araca yapıştırmanız gereklidir. Araç kiralama şirketi de bunu sağlamak durumundadır. İsviçre’den bir diğer ilginç kural ise tedbirli davranmak amaçlı alınmış. Eğer İsviçre’de aracınız park halindeyken el freni çekik değilse ve bunu bir polis görürse size ceza kesebilir. Siz siz olun İsviçre’de park ettiğinizde mutlaka el freninizi de çekin.
İsviçre'de araç kiralamak için tıklayın.

RUSYA'DA ARAÇ KİRALAMA VE TRAFİK KURALLARI

Soğuk ülkelerden bir başkası Rusya’dan değişik trafik kurallarına bir örnek verelim. Eğer ki Rusya’da aracınız plakası görülemeyecek kadar kirliyse ceza yiyebilirsiniz, hatta ehliyetinize el bile konabilir. Rusya’da kiralık araba ile dolaşmayı düşünenler var ise plakalarının temiz ve görülebilir olmasına dikkat etmeleri gerektiğini hatırlatalım. Bunun yanında Rusya’da otostop çekmek ve otostopçu almak da yasak, yolda otostopçuyla karşılaşırsanız dikkat etmenizde fayda var.
Rusya'da araç kiralamak için tıklayın.
 

BULGARİSTAN'DA ARAÇ KİRALAMA VE TRAFİK KURALLARI

Bu kurala çok benzer bir kural da Bulgaristan’dan geliyor. Bulgaristan’da kirli arabanın üzerine ve arabanın camlarına yazı yazmak yasak. Bu ülke araba temizliğine çok önem veriyor ve arabanızın temiz olması gerektiğine dair uyarılar da yollarda karşınıza çıkıyor. Aynı zamanda Bulgaristan’da 1960’lardan beri korna çalmak yasak. Bunun için bir para cezası almayacak olsanız bile acil durumlar ve kaza önleyici durumlar dışında korna çaldığınızda diğer sürücüler tarafından hoş karşılanmıyor.
Bulgaristan'da araç kiralamak için tıklayın.
 

KANADA'DA ARAÇ KİRALAMA VE TRAFİK KURALLARI

Bir başka soğuk ülkenin bir başka ilginç kuralına geldi sıra: Kanada’da eğer ağzınız kokuyorsa taksiye binmeniz yasak. Araç kiralama ile ilgili olmasa da bu kural çok değişik geldiği için yazmadan geçmek istemedik. Kanada’daki bu değişik kuralın sebebi, ağzınızın kokusunun taksi şoförünün dikkatini dağıtması ve trafiği tehlikeye atması olasılığı. Kanada ile ilgili bilmeniz gereken bir başka kural da Montreal’de kırmızı ışık yanarken sağa dönmenin yasak olduğu. Montreal dışındaki kentlerde ise böyle bir kural bulunmuyor.
Kanada'da araç kiralamak için tıklayın.
 

MAKEDONYA'DA ARAÇ KİRALAMA VE TRAFİK KURALLARI

Makedonya’da trafik kuralları ihlallerine asla göz yumulmadığını söyleyerek başlamalıyız. Şu ana kadarki yazdığımız kurallardan en mantıklı olanını da Makedonya’da görüyoruz. Eğer bu ülkedeyseniz ve alkol aldıysanız ön koltuğa oturmanız kesinlikle yasak. Alkollü araba kullanmak her ülkede zaten yasak olsa da Makedonya’da sürücü koltuğunun yanındaki koltuk da alkollüyseniz yasaktır ve cezası büyüktür. Bu kuralın nedeni ise sürücünün dikkatini dağılmaması amaçlı koyulmuş. Ayrıca bu ülkede farların gündüz saatlerinde de açık olması zorunluluğu var.
Makedonya'da araç kiralamak için tıklayın.
 

Etiketler