Tongyeong Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kore’nin güney ucundaki küçük dağlık Goseong Yarımadası’ndaki Tongyeong, Hallyeohaesang Ulusal Parkı’nın tam kalbinde yer alıyor. Ülkenin en saf ve doğal manzaralarının birçoğuna ev sahipliği yapan Tongyeong aynı zamanda tarihî bir liman kenti. Pitoresk limanı sayesinde Koreliler arasında oldukça popülerdir olan şehrin adı “komuta merkezi” anlamına gelmektedir. 2010 yılında 140 bin kişilik nüfusa sahip olan kent Kore Yarımadası’nın güney ucunda yer alır ve okyanusa yayılmış birçok adadan oluşmaktadır.

151 adadan oluşan kentin kıyılarındaki labirent su yolları; tarihin en büyük deniz savaşlarından bazılarına şahit olmuştur. Bu şirin sahil kenti saygın sanatçılara, şairlere, yazarlara ve bestecilere ev sahipliği yaptığı için aynı zamanda önemli bir kültür merkezidir. Harika manzarasının yanı sıra limanda bulunan çeşitli yükseklikte binalar ile birlikte İtalyan liman kenti Napoli’ye benzetilmektedir. Şehrin eşsiz coğrafyası güney rüzgârlarına karşı dağlık bir doğal bariyer işlevi görmektedir. Bu sebeple Kore’nin en sıcak kış kaçamaklarından biri haline gelmektedir. 1932 yılında Japonlar tarafından sığ bir boğazdan dönüştürülen Tongyeong Kanalı sayesinde hava karardığında göz kamaştırıcı manzaralara şahit olabilirsiniz. İki kara parçasını birleştiren Tongyeong ve Chungmu köprülerinin yanı sıra karşıya geçmek için Japonlar tarafından 1932’de yapılan Asya’nın ilk su altı tünelini kullanarak eşsiz bir deneyim yakalayabilirsiniz.

Tongyeong’da Gezilecek Yerler


Tongyeong ziyaretçilerine neredeyse her zevke hitap edecek şekilde çok sayıda cazibe merkezi sunmaktadır. Kore’nin İmparatorluk Çağı’na ait mekânlar, Japon istilasının izleri, doğal güzelliğiyle ziyaretçilerini büyüleyen milli parklar ve daha fazlasını bu adalar cennetinde görebilirsiniz. Buradaki turizm merkezleri genellikle İngilizce rehberlik hizmeti vermese de İngilizce basılmış turist haritaları sayesinde birçok noktayı gezebilirsiniz.

Hansando Island

Hallyeo Haesang Ulusal Parkı’nın ortasında yer alan Hansando Adası, önemli ve tarihî bir alandır. 1592 - 1598 yıllarında Japonya’nın Kore’yi işgali sırasında General Lee Sun-Shin kaplumbağa tekneleri sayesinde büyük zaferini burada kazanmıştır. 960 kilometrekarelik büyük bir orman olan Hansando Adası, kamelya ve eski kırmızı çam ağaçlarıyla örtülüdür. Ünlü bir balıkçı sahiline sahip olan bu adada Tongyeong’un mükemmel manzaralarını fotoğraflayabilir, orman boyunca keyifli yürüyüşler yapabilirsiniz.

Sebyeonggwan Hall

Gyeongsangnam-do’da yer alan Sebyeonggwan Hall, 1605 yılında inşa edilmiş Joseon Hanedanlığı döneminin en büyük binalarından biridir. Yeohwangsan Dağı’nın eteklerindeki bina şehir manzarasına hâkim bir konumdadır. Bu tarihî bina savaşın sona ermesini ve savaş silahlarının temizlenmesini sembolize eder. Giriş ücretleri yetişkinler için 3.000 won, gençler için 2.000 won’dur.

Isang Yun Memorial Park

Dünyaca ünlü besteci Isang Yun’un hatırası için yapılan bu anıt park, bestecinin mirasının sergilendiği bir sergi salonu da dâhil olmak üzere altı bölümden oluşmaktadır. Burada kahve servisinin yapıldığı ve hediyelik eşyaların satıldığı bir salon da bulabilirsiniz. Tongyeong gezinizin kültürel parçasını oluşturacak Isang Yun’a giriş için herhangi bir ücret ödemenize gerek yok.

Mireuksan Mountain

Kore’nin en büyük dağlarından biri olan Mireuksan’daki Hallyeosudo Viewing Ropeway, ülkedeki tek çift kablolu teleferik sistemidir. 1975 metre uzunluğunda ülkenin en uzun turist teleferiğidir. Mireuksan Dağı’nın tepesindeyken kentin tüm manzarasına hâkim olabileceğiniz gibi Hansan Büyük Savaşı’nın tarihî mekânını ve Hallyeohaesang Milli Parkı’nı görebilirsiniz. Teleferik turunun ücretleri yetişkinler için 11.000 won iken çocuklar için 7.000 won’dur.

Tongyeong’da Şehir İçi Ulaşım

Tongyeong’da kenti gezerken otobüsler, taksiler ve kiralık araçlar gibi birçok seçeneğiniz olacaktır. Yerel otobüsler her ne kadar kalabalık olsa da ucuz ulaşımın vazgeçilmezidir. Turistik noktalara daha hızlı ve doğrudan gitmek istiyorsanız taksileri kullanabilirsiniz. Ancak taksilerin her noktaya ulaşım sağlamadığını da belirtmekte fayda var. Tongyeong’da kısa süreli bir tatil planladıysanız vaktinizin çoğunu yollarda harcamamanız için en iyi ulaşım yöntemi bir araç kiralamak olacaktır. Civardaki adalara ulaşmak için limanda bulunan feribotları kullanmanız gerekiyor.

Tongyeong’a Nasıl Gidilir?

İstanbul’dan Tongyeong’a gitmek için öncelikle Seul’a ulaşmanız gerekmektedir. Aktarmasız yolculuklar ile ortalama 10 saatlik bir seyahatin ardından Seul’daki Incheon Uluslararası Havalimanı’na iniş yapacaksınız. Seul’dan Tongyeong’a gitmek için en ideal yöntem otobüsleri kullanmaktır. 4,5 saat süren otobüs seferlerinin başlangıç noktası Seul’daki Express Bus Terminal’dir. Eğer Kore’de seyahat etmekteyseniz Busan’dan Tongyeong’a otobüslerle 2 saatten daha az sürede ulaşabilirsiniz.

Tongyeong ile İlgili

Tongyeong Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa