Google+

Arama formu

Jeju Adası

Jeju Kore Yarımadası’nın en büyük adasıdır. Ada genel olarak Jeju ve...
Devamı oku
Yangın: 119 Polis: 112
Devamı oku
Jeju, Güney Kore’nin güneyinde yer alan Güney Kore'nin ili konumundaki...
Devamı oku
Güney Kore’nin Hawaii’si Jeju, Kore'nin ilk ve tek özerk eyaletidir....
Devamı oku
Jeju Adası'nın para birimi Kuzey Kore Wonu'dur. 1 TL yaklaşık 400 Won...
Devamı oku
Kalabalık Kore yaşantısından uzakta, doğa ve deniz ile iç içe bir tatil...
Devamı oku
Jeju Adası’nın resmi dili tüm Güney Kore'de olduğu gibi Korece'dir....
Devamı oku
Jeju ile Türkiye arasında 6 saat fark vardır. Jeju saati Türkiye saatine...
Devamı oku
SEUL BÜYÜKELÇİLİĞİ Telefon: +82 2 3780 1600 Faks: +82 2 797 8546...
Devamı oku
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Güney Kore’ye seyahat edebilmeleri...
Devamı oku
Nemli subtropikal iklimin hâkim olduğu Jeju'ya gitmek için kötü bir...
Devamı oku
Türkiye'den Jeju'ya direkt uçuş seferleri bulunmamaktadır. Adaya...
Devamı oku
Motorlu bir taşıtla gezmesi 1,5 saat süren Jeju’da şehir içinde...
Devamı oku
"Tanrıların Adası" olarakta bilinen Jeju adası, Güney Kore'nin Hawaii'...
Devamı oku
Jeju halkı yaşadıkları balıkçı, çiftlik ya da dağ köylerine bağlı...
Devamı oku
Adanın gece hayatı Seogwipo-si'de daha çok şarap çevresinde...
Devamı oku
Şehrin her yerinde Jeju'nun kültürünü ve yaşantısını yansıtan...
Devamı oku
Şubat ayından düzenlenen "Jeongwol Daeboreum Fire Festival" her kış...
Devamı oku
Yılbaşı (1 Ocak) Ay Yeni yılı Tatili (07-10 Şubat) Bağımsızlık...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 KRW = 0.00
Priz Tipi Type C250V-2.5 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 0℃
Şub 0℃
Mar 0℃
Nis 0℃
May 0℃
Haz 0℃
Tem 0℃
Ağu 0℃
Eyl 0℃
Eki 0℃
Kas 0℃
Ara 0℃
Kısa Kısa...
Nüfus: 604.771 / Dil: Korece / Para Birimi: Kuzey Kore Wonu (KRW) / İklim: Nemli Subtropikal İklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3-5 gün

 Jeju Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Güney Kore’nin Hawaii’si Jeju, Kore'nin ilk ve tek özerk eyaletidir. Kadın, kaya ve rüzgaradayı oluşturan üç ana öğedir. Jeju, "denizin ötesindeki büyük kasaba" anlamına gelmektedir.

Otellerin, turistik bölgelerin, restoranların ve diğer bölgelerin anakara şirketler tarafından işletilmesinden dolayı adanın ana ekonomik geliri turizmdir.

Ada ziyaretçilere Halla Dağı üzerinde doğa yürüyüşü yapma, okyanus eşliğinde gündoğumu ve günbatımı izleme, ata binme ve kumlu plajlarda uzanma imkânları sunmaktadır.


 

Geleneksel kültür, genel olarak tüm Asya'da olduğu gibi Jeju'da da anaerkil kökenlidir. Bu temelden kaynaklanan, ve bazı garip vergiler nedeniyle, adada deniz ürünleri toplama rolü kadınlarındır. Kıyı şeridi etrafında "haenyon", yani "kadın dalgıçlar" adanın ikonları haline gelmiştir. Bir başka ikonik unsur ise adanın her yerinde görülen dev bazalt heykeller "dol hareubang", yani Büyük baba Heykeli’dir.

Güney Kore genel olarak oldukça güvenli bir ülke olsa da, Jeju, ülkedeki en düşük suç oranına sahip bölgedir. Ancak tüm turizm merkezlerinde olduğu gibi, yankesicilik burada da vardır, bu yüzden dikkatli olmakta fayda bulunmaktadır.

Jeju Adası; Seongsan Ilchulbong Peak, Manjanggul Mağarası, Cheonjiyeon Şelalesi, Hallasan Dağı , Teddy Bear Museum, Yeomiji Botanik Bahçesi, Jeongbang Şelalesi, Yakcheonsa Tapınağı, Jusangjeolli Uçurumu, Cheonjeyeon Şelalesi, Yongduam Kayası, Jeju Folk Village Museum, Seonimgyo Köprüsü, Jungmun , Loveland gibi gezilebilecek birçok fırsat sunmaktadır.


Tanıtım Videosu:

Jeju’da Gezilecek Yerler

"Tanrıların Adası" olarakta bilinen Jeju adası, Güney Kore'nin Hawaii'sidir ve turistlerin, Korelilerin gözdesidir. Doğası, kültürel mirasları, heykelleri, müzeleri, parkları, sahilleri ve kasabaları görülmelidir.

Görülmesi gereken diğer yerler

Hallim Park, Hyeop-jae Beach, Yeomiji Botanic Garden, Jungmun Lava Columns, Jeju Education Museum, Jeju Independence Museum, Haenyeo Museum, Museum of African Art, Aqua Planet ve Kimyoung Maze.

Manjanggul Mağarası

Manjanggul Mağarası

UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde bulunan Manjanggul Mağarası dünyanın en uzun lav tüpüdür ve 2,5 milyon yıl önce oluşmuştur. Lav tünelleri yerin derinliklerinde olan lavın tepe yüzeye ulaştığı zaman oluşmaktadır. Tünelin iç sıcaklığı 11 ila 21 derece arasında değişmektedir ve bu gezerken rahat bir atmosfere sahip olunmasını sağlamaktadır. Mağaranın içerisine yarasa gibi nadir hayvanlar yaşamaktadır ve bu özellik mağarayı araştırmacılar için daha değerli kılmaktadır. Taş sütunlar ve sarkıtlar mağaranın içerisinde bir bütün şeklinde değil yaygın bir haldedir. Bu özellik mağaranın topografik özelliklerinin daha belirgin olmasını sağlamaktadır. 13 km uzunluğundaki mağaranın 1 kilometresi turistlere açıktır ve engellilere, vatandaşlara ücretsizdir. Sabah dokuzdan akşamüzeri altıya kadar açık olan mağara her ayın ilk çarşambası ziyarete kapalıdır ve gezme süresi en fazla 40 dakikadır.

Jeju A ası şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri Fongnang Eyeom, Built in Garage Jeju, HANI Haus. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Castle Pool Resort, Harry and Sodam Pension, Gdygla Guesthouse gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Sorang Guesthouse, Jeju Gillime Pension, Jeju Guesthouse tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Jeju Adası aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Jeju Stone Park

Jeju Stone Park

Jeju Stone Park, Jeju adasının taşlarla özdeşleşmiş mitolojik tarihine ışık tutan bir parktır. Jeju'nun ve Obaek Janggun taşlarının yaratıcısı Büyükanne Seolmundae'nin hikayesini takip edebileceğiniz park, görsel açıdan harika görüntülere ev sahipliği yapar. Jeju'nun kuruluşuna dair bilgi edinmek istiyorsanız bu tarihi ve kültürel merkeze mutlaka uğramalısınız. Parka ulaşım oldukça basittir: Jeju Uluslararası Havaalanı'ndan Namjo-ro'ya hareket eden otobüsleri kullanabilir, Jeju Stone Park durağında inerek ulaşımınızı sağlayabilirsiniz.

Yetişkinler için giriş ücreti 5.000 won iken 13-18 yaş aralığındaki gençler için giriş 3.500 wondur. 0--12 yaş aralığındaki çocuklar ve 65 yaşını geçmiş kişiler parka ücretsiz giriş yapabilir. Online bilet alışlarında bu ücretler üzerinden indirim uygulanır.

 

Loveland

Loveland

2004'te açılmış olan açık hava müzesi Loveland'in teması sekstir. Üst Sanat Okulu Hongik Üniversite mezunu olan 20 sanatçının yardımı ile açılmış olan parka bir bütün olarak bakıldığında müzenin kendini bir sanat eseri gibi görünmektedir. Eğitimsel seks filmlerinin yanı sıra 140 adet değişik seks pozisyonunu yansıtan insan heykeli bulunmaktadır. Parkın web sitesi müzeyi “aşk odaklı sanatın erotizmle buluştuğu" yer olarak tanımlamaktadır. Sergi alanları tamamen camdan yapmışmıştır ve geleneksel Kore kubbeleri ile örtülmüştür. Her ay değişen sergilerde farklı Koreli sanatçıların eserleri yer almaktadır. Loveland'in içerisinde bulunan camdan yapılma restoranda, açık havada bulunan kafede, hediyelik dükkanında ve dokunulabilir sanat eserleri bölümünde vakit geçirebilirsiniz. Her gün açık olan müzeyi gezmek sabah saatlerinde 40 dakika akşamları ise 50 dakika sürmektedir. 18 yaş altı için, aileleri gezerken vakit geçirmeleri üzere özel bir alan bulunmaktadır.

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Jeju Nerededir?

Jeju, Güney Kore’nin güneyinde yer alan Güney Kore'nin ili konumundaki bir adadır. Jeju Adası idari olarak iki şehre ayrılmaktadır: Jeju ve Seogwipo.

Jeju'ya Ne Zaman Gidilir?

Nemli subtropikal iklimin hâkim olduğu Jeju'ya gitmek için kötü bir sezon bulunmamaktadır. Temmuz ve eylül arası yaz sezonu hâkimdir. Yaz ayları oldukça sıcak ve kurak geçmektedir. Sıcaklıklar 28 dereceye kadar yükselmektedir. Yine de muson yağmurları sıklıkla görülmektedir

Kırmızı ve turuncu sonbahar yaprakları ile harika bir manzaraya bürünen şehir sıcak ve kurak bir sonbahar sezonu geçirir. Ardından havalar soğumaya başlar ve sıcaklıklar 24 dereceye kadar düşer.

Nisan-temmuz ayına denk gelen ilkbahar sezonda şehir kiraz çiçekleri ile pembeye bürünmektedir.

Adanın kuzey bölgesinde kısa ve karlı bir kış hakimiyet sürerken, güney bölgesinde hasat zamanı görülmektedir.

Şehir yaz sezonu haricinde oldukça rüzgarlıdır.

 

Jeju Adası’na Nasıl Gidilir?

424_612_5333.jpg

Türkiye'den Jeju'ya direkt uçuş seferleri bulunmamaktadır. Adaya ulaşım Jeju Havalimanı ile veya Busan, Mokpo, Incheon, Wando, Nokdong, Nolyeogdo şehirlerinden bot ile sağlamaktadır.

Seul'da bulunan Gimpo Havalimanı'ndan ve Busan'dan Jeju'ya sık sık direkt uçuşlar bulunmaktadır. Güney Kore'nin belli bölgelerinden belli aralıklarla uçuş imkânları vardır.

Bunların dışında Kore Turizm Organizasyonu tarafından bölgeye turlar da düzenlenmektedir. Bu turlara katılarak hem Jeju'yu tanıyabilir hem de diğer Güney Kore şehirlerini görme imkanı yakalayabilirsiniz. Bölgeye gitmek isteyenler için Jeju'nun da içinde olduğu Güney Kore Gezisi başlıklı turu önerebiliriz. Daha fazla bilgi için tıklayınız. 
 

Jeju Adası şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Jeju’da Nerede Kalmalı?

Kalabalık Kore yaşantısından uzakta, doğa ve deniz ile iç içe bir tatil için tercih edilen çok özel bir adadır Jeju. Volkanik patlamalar sonu oluşan doğal güzellikleri ile UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunmaktadır. Aktarmalı uçuşlar ile Jeju Havalimanı’na ulaşabilirsiniz veya deniz yolunu tercih edebilirsiniz.
Jeju Adası’nda özellikle Jeju veya Seogwipo şehir merkezlerinde konaklarsanız daha kolay seyahat eder ve daha güvenilir bir tatil geçirebilirsiniz.


Jeju’da Nerede Kalmalı?
 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Jeju otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz. 

Booking.com

Jeju Otelleri

Jeju Kore Yarımadası’nın en büyük adasıdır. Ada genel olarak Jeju ve Seogwipo olmak üzere iki şehir olarak ayrılmıştır. Ilıman ve sıcak bir iklime sahip olan ada, yılın her döneminde turistlerin doğa ile iç içe bir tatil için tercih ettiği popüler bölgelerden birisidir. Adanın temel ekonomisi turizm üzerinde hareketlendiği için çeşitli bölgelerde birçok farklı tarzda ve bütçede konaklama olanakları bulunmaktadır. Otel ve hostellerin yanı sıra konukevleri, apart oteller, stüdyo daireler ve evler turistlerin konaklaması için her bütçeye uygun hizmet vermektedirler.


Jeju Otelleri
 

Jeju’da her dönem farklı otellerde fırsat yakalamak mümkün. Booking.com bu fırsatları derleyip kolayca rezervasyon imkânı veriyor. Uygun fiyatlarla Jeju’nun güzel otellerinde konaklamak isterseniz, Jeju otel fırsatlarını görmek için tıklayın. Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Jeju otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Jeju İçi Ulaşım

a21563f1b91172f0138f29fd5b55fc06.jpg

Motorlu bir taşıtla gezmesi 1,5 saat süren Jeju’da şehir içinde gezmek için ana ulaşım araçları taksi ve otobüstür. Yerli halk özellikle şehir merkezi dışında bisiklet ve arabayı tercih etmektedirler.

Jeju Mutfağı

Jeju Mutfağı

Jeju halkı yaşadıkları balıkçı, çiftlik ya da dağ köylerine bağlı olarak çeşitli yaşam tarzlarına sahiptirler.

Jeju yemekleri çoğunlukla tuzlu su balıkları, sebze, deniz yosunu ve soya salçası ile tatlandırılmaktadır. En ünlü yemekleri ise kimchi, balık, deniz ürünleri, deniz yosunu ve mantarlı püreleridir. Siyah saçlı domuzlar yerel bir uzmanlık alanıdır.

En popüler meyve ise satsuma mandarinidir. Üç Krallık döneminden beri burada yetişen satsuma mandarinleri istiridyeler ile krallara sunulan değerli hediyeler arasındaydı.

Gogi-guksu(etli erişte) Jeju Adası'nın en ünlü noodle yemeğidir ve festival günlerinde hazırlanmaktadır.

Galchi-hobakguk (balkabağı-hairtail balığı çorba), Kkwong-toryeom(dilimlenmiş sülün eti ve hafif haşlanmış sebze), kkwong-memil guksu (sülün eti ve buğday noodle), Jarihoe(ham papaz balığı), Jarimulhoe (çiğ papaz balığı ve soğutulmuş et suyu), Saengseonhoe(çiğ balık),Okdom-guı (ızgara çipura), Seonggeguk (deniz kestanesi çorbası), Momguk, Bingddeok (pirinç keki), Haemul-ttukbaegi (balık güveci) ve siyah domuz eti yemeği denenmesi gereken yöresel yemeklerdir.

Genellikle pirinçten yapılan bir Kore içeceği olan sojuyu Jeju'da deneyecekseniz yerel Hallasan Soju'yu denemelisiniz.

Jeju Gece Hayatı

29-08-2014-16-58-23-520x245.jpg

Adanın gece hayatı Seogwipo-si'de daha çok şarap çevresinde gelişmekteyken Jeju tarafında daha çok hareketlidir. Şehirde batı tarzında birkaç bar bulunur. Bunun dışında da birçok bar, kulüp ve kafe opsiyonu vardır.

Seogwipo'da Rosemarine'de deniz kenarına oturarak veya rengarenk Cafe Maybe'de, ağaç evleri ve çatı katı seçenekleri bulunan Utopia Cafe'de, Goofy Foot ya da Woodstock'ta oturarak güzel bir atmosfer eşliğinde şaraplarınızı içebilirsiniz.

Eğer hareketli gece hayatını yaşamak istiyor iseniz Jeju'da; La Vie, Boris Brewery, Modern Time, Blue Agave, Malt 9, Raj Mahal, Harry's Pub, Island Stone, The Factory ve daha birçok barı ziyaret edebilirsiniz.

Jeju Festivaller

Jeju Festivaller

Şubat ayından düzenlenen "Jeongwol Daeboreum Fire Festival" her kış sezonunda tarım alanlarının zarar verebilecek böceklerin yok edilmesi adına çiftçiler tarafından ateşe verilmesidir.

"Jeju Mandalina Festivali"nde birçok mandalina satılmakta ve tadımlar yapılmaktadır.

"Stepping Stone Festival"inde ülkenin en iyi grupları, havai fişekler, bitpazarları ve çeşitli etkinlikler eşiliğinde performanslarını sergilemektedirler.

Yaz sezonunda gece hayatının en renkli bölgelerinden biri olan Tapdong'ta düzenlenen "Midsummer Night Beach Festival"de 50'ye yakın grup ve sanatçı değişik müzik türlerini bir araya getirmektedir.

 

Jeju’da Alışveriş

5573383704_001e16c6fb_b.jpg

Şehrin her yerinde Jeju'nun kültürünü ve yaşantısını yansıtan hediyelik eşya dükkanları bulunmaktadır. El sanatları, özellikle kıyafetler ve doğal malzemelerle yapılmış kozmetik ürünler Jeju’nın eşsiz kültürünü somutlaştıran popüler hediyelik eşyalardır.

Jeju'dan alınacak hediyeliklerin başında hurma meyvesinin suyu ile boyanan özel kahverengi Jeju giysileri gelmektedir. Genellikle çiftler halinde satılan ve dede heykeli denen ikonik taş heykellerin ise koruma özelliği olduğu söylenmektedir.

Jeju mandarin çikolatası, narenciye şarabı, yeşil çay ve narenciyeler eve götürmek için birbirinden tatlı hediyeler olacaktır.

Olle yürüyüş parkurlarından bir hatıra olarak götürülebilecek olan Jeju kadınlarının diktiği elbiseleri giyen, el yapımı küçük, şirin peluş midilliler (Ganse bebekleri) bulunmaktadır.

Jeju Saat Farkı

Jeju ile Türkiye arasında 6 saat fark vardır. Jeju saati Türkiye saatine göre altı saat ileridedir.

Jeju Para Birimi

Jeju Adası'nın para birimi Kuzey Kore Wonu'dur. 1 TL yaklaşık 400 Won değerindedir.

Jeju Resmi Dili

Jeju Adası’nın resmi dili tüm Güney Kore'de olduğu gibi Korece'dir. Ancak farklı bir aksan ile konuşulmaktadır. Bugünler Jeju lehçesi genel olarak yaşlı nüfus tarafından konuşulmaktadır ve genç nüfus arasında çok yaygın değildir.

Son zamanlarda Çin ve Japonya'dan çok fazla ziyaretçiyi ağırlamakta olan şehrin turistik bölgelerinde Japonca ve Mandarince konuşulabilmektedir.

Tüm Güney Kore'de eğitim sisteminin bir parçası olan İngilizce, ülkede pek yaygın değildir.

Jeju Türkiye Temsilciliği

SEUL BÜYÜKELÇİLİĞİ

Telefon: +82 2 3780 1600

Faks: +82 2 797 8546

embassy.seoul@mfa.gov.tr

http://seul.be.mfa.gov.tr/

Jeju Resmi Tatiller

Yılbaşı (1 Ocak)

Ay Yeni yılı Tatili (07-10 Şubat)

Bağımsızlık Hareketi Günü (01 Mart)

İşçi Bayramı (01 Mayıs)

Çocuklar Günü (05 Mayıs)

Buda'nın Doğum Günü (14 Mayıs)

Anma Günü (06 Haziran)

Bağımsızlık Günü (15 Ağustos)

Chuseok (12-16 Eylül)

Milli Kuruluş Günü (03 Ekim)

Kore Dili Günü (09 Ekim)

Noel (25-27 Aralık)

Jeju İçin Faydalı Bilgiler

Yangın: 119

Polis: 112

Jeju Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Güney Kore’ye seyahat edebilmeleri için vize zorunluluğu bulunmamaktadır. Ülkeye minimum 6 ay geçerliliği olan pasaportla 90 güne kadar vizesiz gitmek mümkündür.

Güney Kore Vizesi

Umuma mahsus pasaport hamili Türk vatandaşları 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır.

Diplomatik, Hususi ve Hizmet pasaportu hamili Türk vatandaşları 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır.