Suwon Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bir Güney Kore şehri olan Suwon, Gyeonggi eyaletinin hem başkenti hem de en büyük şehridir. 1 milyondan fazla nüfusa sahip bu kent Seul’dan 30 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Aynı zamanda Seul metropolünün bir parçasıdır. Seul’a yakınlığı dolayısıyla bir ölçüde gölgelenen bu kent UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan tarihî şehir duvarlarıyla ve Samsung’un küresel araştırma ve geliştirme merkezi olmasıyla biliniyor. Suwon, Joseon Hanedanlığı’nın (1392 - 1910) hükümdarlarından Jeongjo (1752 - 1800) döneminde planlı bir şehir olarak inşa edilmiştir.

Buradaki kentsel yapı, bilimi ve pratik öğrenmeyi vurgulayan yeni bir felsefe okulu olan Silhak’a dayanıyordu. Kore Halk köyü, Everland Resort ve muhteşem bir kale mimarisine sahip olan Hwaseong Kalesi gibi bir dizi cazibe merkezine sahiptir. Güney Kore’de surlara sahip tek şehir Suwon’dur. Kore tarihi boyunca çeşitli aşamalardan geçen kent küçük bir yerleşimden büyük bir sanayi ve kültür merkezi haline gelmiştir. Kore Savaşı boyunca dört kez el değiştiren şehir bundan büyük ölçüde etkilenmiştir. Suwon aynı zamanda 11 adet üniversiteye ev sahipliği yapan büyük bir eğitim merkezidir. Burası geleneksel mimariyle çevrelenmiş modern bir şehirdir. Pratik ve ucuz bir ulaşım sistemine sahiptir. Yeşil otobüsler şehir içinde hizmet verirken daha büyük olan mavi ve kırmızı otobüsler Seul gibi civar kentlere sefer düzenliyor. Metro ağına da sahip olan Suwon 1 numaralı Seul güzergâhı üzerinde bulunmaktadır.

Suwon nerede?

Suwon, Güney Kore’nin kuzeybatısındaki Gyeonggi eyaleti sınırları içindedir. Aynı zamanda başkent Seul’un 30 kilometre güneyinde bulunan kenti çevreleyen diğer şehirler Uiwang, Yongin, Hwaseong ve Ansan’dır.

Suwon’da gezilecek yerler


Güney Kore’nin en eski şehirlerinden biri olan Suwon, büyük metropol alanında ve eski şehir bölgesinde gezilecek birçok noktaya sahip. Ülkenin en eski antik duvarlarına sahip kentte birbirinden ilginç müzeler de yer alıyor. Kent pazarlarında Suwon halkının günlük yaşantısına tanık olabileceğiniz gibi eski kralların yaşadığı sarayı da görebilirsiniz.

Hwaseong Fortress

Suwon her ne kadar büyük bir şehir olsa da Old Suwon’a yürüyerek kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Old Suwon’daki en büyüleyici yapılar da Güney Kore’nin ayakta kalan tek surları olan HwaseongSurlarıdır. Hwaseong Kalesi ve surları 1796 yılında işgalcileri kralın geçici sarayından uzak tutmak için inşa edilmiştir. Aynı zamanda UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan bu yapı 3 - 4 saatlik keyifli bir yürüyüşle tamamlanabilir. Giriş için 1.000 won ödemeniz gerekiyor. Gezinize Hwaseomun, Jangjanmun veya Changnyongmun kapılarından başlayabilirsiniz. Ancak ana kapı güneydeki Paldalmun’dur.

Hwaseong Haenggung Sarayı

Hwaseong Haenggung birçok kralın rahatlamak ve kaçamak yapmak için geldiği geçici bir saraydı. Bir zamanlar Seul’daki sarayından uzaklaşan Kral Jeonjo’nun mevsimlik evi haline gelen saray, Hwaseong Surları içinde yer alıyor. Burada Uzak Doğu sanatının büyüleyici mirasını görebileceğiniz gibi canlandırma şovları ve kılıç dövüşü performanslarını da izleyebilirsiniz.  

Yongjusa Tapınağı

Yongjusa Tapınağı, 1790 yılında Kral Jeongjo tarafından trajik bir şekilde ölen babası anısına yaptırılmıştır. Yedi katlı taş pagodaya ve altı adet taş sütunla desteklenen Cheonboru Köşkü’ne sahip olan Yongjusa’da geleneksel Budist mimarisini ve çeşitli Budist kalıntılarını görebilirsiniz. Tapınağın tamamlanmasından bir gece önce Kral Jeongjo’nun, rüyasında ağzında sihirli bir top tutan ve göğe yükselen bir ejderha gördüğü rivayet edilmektedir. Bu nedenle tapınağa, sihirli toplu ejderhanın tapınağı anlamına gelen Yongjusa adı verilmiştir.

Mr. Toilet House

Suwon’daki en ilginç müze olan Tuvalet Müzesi ziyaretçilerini şaşırtan bir yapıya sahip. Klozet şeklindeki müzenin hikayesi oldukça enteresan. Büyükannesinin tuvaletinde dünyaya gelen Suwon’un eski belediye başkanı Sim Jae - Duck şehrin kamusal tuvaletlerini temizlemek ve güzelleştirmek için oldukça çaba sarf etmiştir. Mr. Toilet lakabını alan belediye başkanı evini yıkmış ve tuvalet şeklinde inşa etmiştir. Ölümünden sonra kente bağışlanan ev müzeye dönüştürülmüştür. Tuvaletlerin bir toplumun sağlığı için ne kadar önemli olduğunu vurgulayan iki katlı sergiye sahiptir.

Suwon’a nasıl gidilir?

Türkiye’den Suwon’a gidebilmeniz için öncelikle Seul’a ulaşmanız gerekiyor. İstanbul’dan aktarmasız uçuşlarla 11 saatlik yolculuğun ardından Seul’a gelebilirsiniz. Seul’daki IncheonUluslararası Havalimanı’na iniş yaptıktan sonra hızlı trenlerle 45 dakikalık yolculuktan sonra Seul şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Seul’a geldikten sonra Suwon’a gitmek için pek çok alternatifiniz olacak. Yaklaşık yarım saatlik yolculukların ardından otobüs veya trenleri kullanarak Suwon’a giriş yapabilirsiniz.
 

Suwon ile İlgili

Suwon Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa