Tivoli Bahçeleri

Tivoli Bahçeleri veya Tivoli Lunaparkı diye bilinen alan yıllar içinde Kopenhag’dan ayrı düşünülemeyecek kadar benimsendi. Üstelik dünyanın en önemli oyun parklarının aksine bu oyun parkı şehir dışında değil şehrin göbeğinde bulunuyor. İlk kez 1843’te hizmete açılan Tivoli’yi milli masalcı Andersen’in ve Walt Disney’in defalarca ziyaret ettiği biliniyor.

Tivoli Bahçeleri’nin kuruluş hikayesi, bir çocukluk hayaline dayanıyor. Georg Carstensen, babasının diplomat olması sebebiyle çocukluğunu Avrupa’nın farklı şehirlerinde geçirmiş. Dolayısıyla birçok başka eğlence parkını görme fırsatı bulmuş. 1841 yılında, 30’larına geldiğinde kendi şehrinde de çocuklar için güzel bir oyun parkı kurulmasını kafasına koyan Carstensen, bu projesini Kral Christian VIII’e açmış ve kralın onayıyla oyun parkı 1843’te Kopenhaglı çocukların hizmetine açılmış.

Kendinizi bir peri masalının ortasında bulacağınız Tivoli 1914’te “roller coaster”ın ilk kez gerçekleştiği oyun parkıdır. Parkta tam 28 farklı tipte roller coaster bulunuyor. Burası sadece çocukların zevkle vakit geçireceği bir oyun parkı değil, yüzlerce farklı bitki çeşitleri ve ağaçla donatılmış parkta yetişkinler de özellikle bahar ve yaz aylarında hoşça vakit geçiriyorlar. Burada ayrıca 1600 deniz canlısının görülebildiği bir akvaryum, pandomim gösterilerinin yapıldığı bir tiyatro ve bir de suni göl bulunuyor.

Rock ve dünya müziği konserlerinin de organize edildiği Tivoli’de birçok restoran da göreceksiniz. Restoranlar oyun parklarında görmeyi beklediğiniz gibi basit yiyecekler sunan yerler de değil. Restoranlardan ikisinin Michelin yıldızlı olduğunu söylememiz restoranların kalitesinin derecesi hakkında bilgi verecektir. Yılın her döneminde eğlenceye doyabileceğiniz Tivoli’ye özellikle Cadılar Bayramı’nda, Noel’de ve yılbaşında gitmenizi tavsiye ediyoruz. Yaz ve Noel döneminde Tivoli Oyun Parkı’nı ziyarete gelenlerin sayısının 4 milyona yaklaştığını da not düşelim.

Adres: Vesterbrogade 3, 1630 København V, Danimarka

Ziyaret Bilgileri: Salı ve çarşamba günleri hariç her gün Tivoli’ye gidebilirsiniz. Copenhagen Card sahiplerine giriş ücretsizdir. 7 yaş üstü herkes için 120, 3-7 yaş arası çocuklardan ise 50 DKK (42 TL) giriş ücreti vardır.

Yakın Yerler: Kopenhag Merkezi Tren İstasyonu, Danimarka Ulusal Müzesi

Ulaşım: Şehir merkezinden yürüyebilirsiniz, Tren İstasyonundan veya İstasyon yakınındaki H Central Station metrosundan ulaşım sağlayabilirsiniz.