Duc de Richaliu Heykeli

Duc de Richaliu Heykeli öve öve bitiremediğimiz Primorsky Bulvarı’nda yer alan şehrin en ilgi çekici anıtlarından bir tanesidir. Duc de Richaliu kentin kurucusu olduğundan anıtın fotoğrafları da kartpostallarda, hediyelik eşyalarda bile yer almaktadır.

Duc de Richaliu ileri görüşlülüğü ve çağdaş bakış açısı sayesinde 1794 yılından beri çevresindekilerin sevgi ve saygısını kazanan biri olmuş. Bu yıllarda Odessa’ya belediye başkanı unvanıyla gelen Duc de Richaliu 9 yıl sonra çevresinde ‘şehrin kurucularından’ diye bahsedilmeye başlamış. Yaklaşık 11 yıl boyunca şehri yönetmeye devam etmiş ve bu esnada oldukça başarılı işlere imza atmış. Bu nedenle saygınlığı her geçen gün artmış ve burada sürdürdüğü valilik görevinin ardından Fransa Başbakanı olmuş.

6 yıl boyunca yaptığı Fransa Başbakanlığınının ardından istifa edip yeniden Odessa’ya dönmüş ve emekli olmuş. Henüz hayatının dinlenme sürecinin başlarında, Odessa’ya dönüşünden birkaç ay sonrasında felç geçirip ölmüş. İleri gelen devlet büyükleri de Duc de Richaliu Anıtı yaptırmak için para toplayarak Nisan 1828’de anıtı inşa ettirmiş.

Duc de Richaliu Anıtı’nı ziyaret eden kişiler için tarihinden daha ilgi çekici olansa anıta dokunanın zengin ve başarılı olacağı rivayetidir. Heykelin bulunduğu bölge zaten Odessa’nın kalbi olarak tanınan Primorsky Bulvarı’nda olduğu için etrafı yaz kış demeden her gün kalabalık oluyor.

Adres: Prymorskyi Boulevard, 7, Odessa 65000

Yol Tarifi: Morvokzal durağında inip biraz yürüdüğünüzde Potemkin Merdivenleri’ni göreceksiniz. Anıt merdivenlerin en üstünde bulunuyor. 55 numaralı otobüslerle Morvokzal durağına ulaşabilirsiniz.

Yakın Yerler: Potemkin Merdivenleri,Odessa National Academic Opera and Ballet Theater