Odessa Hakkında Bilinmesi Gerekenler

arkadiyaodessa8.jpg


Odessa, Ukrayna'nın dördüncü en kalabalık şehridir. Karadeniz'in kuzeybatı kıyısında yer alan önemli bir turizm merkezi olan Odessa, aynı zamanda liman ve ulaşım merkezidir. Odessa, Odessa Oblastı’nın idari merkezi ve çok ırklı bir kültür merkezidir. Odessa'ya bazen "Karadeniz'in incisi", "Güney Sermayesi" (Rus İmparatorluğu ve Sovyetler Birliği'nde) ve "Güney Palmyra" adı verilir.

Küçük bir Tatar yerleşimi olan Odessa'nın öncülü, 1440 yılında Kırım Hanlığı Hacı I. Giray Han tarafından kuruldu ve aslen "Hacıbey" olarak adlandırıldı. Litvanya tarafından kontrol edilen bir dönemin ardından, Osmanlı padişahının 1529 yılında Osmanlı İmparatorluğu'nun 1792 Rus-Türk Savaşı yenilgisine kadar Osmanlı elinde kaldı.

1794 yılında Odessa şehri Çariçe Büyük Katerina'nın kararnamesiyle kuruldu. 1819-1885 yılları arasında Odessa ücretsiz bir limandı. Sovyet döneminde, Sovyetler Birliği'ndeki en önemli ticaret limanı ve bir Sovyet deniz üssü idi. 1 Ocak 2000 tarihinde Odessa Ticaret Deniz Limanı Karantina İskelesi, 25 yıl süreyle serbest liman ve serbest ekonomik bölge ilan edildi.

Devamını Oku

Odessa ile İlgili

Odessa Nerededir?

Ukrayna’nın güneybatısında yer alan Odessa, Karandeniz’in kuzeybatısında bulunan bir liman şehridir. Odessa, Moldova ile sınır komşusudur.

Odessa’ya Nasıl Gidilir?

İstanbul’dan çeşitli havayolu şirketler aracılığıyla Odessa’ya her gün uçuş bulunmaktadır. Uçuş süresi yaklaşık olarak 1 saat 30 dakika sürmektedir. Havaalanından şehir merkezi 7 kilometre kadardır. Ayrıca 27 saatlik bir tren yolculuğuyla da İstanbul’dan Odessa’ya gidilebilir.

Diğer şehirlerden ya da Avrupa üzerinden de deniz yolu, tren ya da otobüsle Odessa’ya ulaşabilirsiniz.

Odessa’ya Ne Zaman Gidilir?

odessa-2.jpg

Odessa’ya iklim koşullarında dolayı gidilmesi en uygun aylar yaz aylarıdır. Mayıs- eylül döneminde şehre giderek rahatlıkla gezebilirsiniz. Çetin geçen kış şartları nedeniyle soğuklarda gitmeniz pek tavsiye edilmez.

Odessa’da Nerede Kalınır?

Karadeniz kıyılarının en güzel şehirlerinden biri olan Odessa, uygun konaklama seçenekleri, tarihi ve kültürel dokusu, deniz ve plaj tatili olanağına sahip olup Karadeniz’in incisidir. Odessa otelleri, vintage, otantik, modern ve endüstriyel temalarla karşınıza çıkarak sizi şaşırtabilir. Odessa sokaklarında gezmek, alışveriş yapmak, yaz tatilinin tadını çıkarmak ve tarihi yapıları görmek için gelenler konaklama yerlerinin planladıkları tatile göre avantajlı olmasını isterler. Bu nedenle şehirde pek çok seçenek olsa da özelliklerine ve bulundukları yerlere göre değişkenlik gösteren Odessa otellerini seçmekte zorlanabilirsiniz. Ancak Odessa otelleri hem çok güzel dekore edilmiş hem de fiyatları oldukça uygundur. 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Odessa otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz. 

Devamını Oku

Odessa Otelleri

Odessa şehri Ukrayna’nın beş büyük şehrinden biri olmakla beraber en çok turist çeken cazibe merkezlerinden bir tanesidir. Şehirde Karadeniz kıyısındaki en büyük limanlardan bir tanesi mevcut. 1 milyonluk bir nüfusu olan şehre her sene on binlerce turist akın ediyor. Özellikle yaz aylarında şehre yoğun bir talep oluşuyor. Odessa, Ukrayna’da deniz turizmi denildiğinde ilk akla gelen şehir oluyor. Eğer arkadaşlarınızla, ailenizle ya da kendi başınıza yaz aylarında hem denizin keyfini çıkarmak hem de gece hayatında doyasıya eğlenmek isterseniz Ukrayna’nın Odessa şehri size istediğinizi verecek nitelikte.

Devamını Oku

Odessa Gezilecek Yerler

Etkileyici liman şehri, özellikle yaz aylarında binlerce turisti kendisine çekmektedir. Gerek kendine özgü mimarisiyle pek çok kartpostal pozu yakalayabileceğiniz sokağıyla, gerekse tarihi ve birbirinden ilginç koleksiyonlarıyla görücüye çıkmayı bekleyen müzeleriyle sizi kendisine bağlayacaktır.

Odessa’nın şehirdeki gezip görülecek başlıca merkezleri arasında Vorontsov Sarayı, Odessa Nümismatik Müzesi, Potemkin Merdivenleri, İlginç Bilim Müzesi, Odessa Batı ve Doğu Sanatları Müzesi, Transfigürasyon Katedrali, Portakal Anıtı, Odessa Opera ve Bale Binası, Osedda Arkeoloji Müzesi ve Vorontsov Deniz Feneri bulunmaktadır.

Devamını Oku

Odessa İçi Ulaşım

trolleybus.jpg


Şehir merkezi, yürüyerek gezmek için çok elverişlidir. Bazı yollar parçalı olarak trafiğe kapalı olduğundan ve yaya haklarına sürücüler büyük önem gösterdiğinden yürümenin tadını çıkarabilirsiniz.

Kentin toplu taşıma araçları tramvay, otobüs ve marshrutkadan oluşur. Tramvay ve otobüsler maliyet olarak en ucuz seçeneklerdir. Bir biniş, 1,50 grivnadır ancak toplu taşımadaki kalabalığa hazırlıklı olmanız gerekir. Özellikle tramvay durak rotaları veya programları belirtmiyor, bu yüzden beklemek zorunda kalabilirsiniz. Genellikle, araçlarda bilet alabileceğiniz bir şef bulunur. En kötü ihtimalle paranızı şoföre vererek binebilirsiniz.

Devamını Oku

Odessa Mutfağı


Odessa'da her yıl giderek daha fazla sayıda kafe ve restoran bulunan çok sayıda restoran var. Batıdan gelirseniz fiyatlar oldukça ekonomiktir. Bir kafede bir öğle yemeği için 70-100 grivna, bir restoran içinse yaklaşık 200 grivna ödeyebilirsiniz. Bazı restoranlar tabii ki çok pahalı olabilir, bu yüzden sipariş vermeden önce menüye bir göz atın. Yılın daha sıcak zamanlarında battaniyeleri genellikle akşamları sıcak tutmak için kullanabileceğiniz, kafelerde açık oturma alanları bulacaksınız.

Menüler genellikle yalnızca Rusçadır ancak sizin için bir İngiliz menü isteyebilirsiniz (Rusça "menu po angliyski" diyebilirsiniz). Onların elinde bir tane yoksa oturmadan önce ya da rasgele menüden bir şeyler seçmeye hazırlanıncaya kadar neyin istediğiniz hakkında bir fikriniz olsun. Garsonlardan da temel İngilizce konuşabilmelerini ve öneriler istemeniz mümkündür. Borscht, chebureki, tavuk ve mlyntziyi denemeden şehirden ayrılmamalısınız. Ayrıca bir liman şehri olan Odessa’da deniz mahsullerine doyasıya erişebilirsiniz.

Odessa’da Alışveriş

13528127.jpg

Odessa’da alışveriş için kesinlikle uğramanız gereken yerlerin başında istasyon tarafındaki Privoz pazarıdır. Burası, eski SSCB'nin en büyüklerinden biridir. Bir sürü ucuz sebze, meyve ve daha farklı şeyler bulup hem alıp hem de tadabileceğiniz bu yerde baklavanın Ukraynaca telaffuzu ve yapımı olan pakhlavadan tadabilirsiniz.

Devamını Oku

Odessa’da Gece Hayatı

Odessa-nightlife-tour-03.jpg

 

Odessa, şehrin kadife bir gecesine dalınca tamamen farklı bir hayat başlar. Bu hayat, Odessa kulüplerini sunan gece diskolarının flaşlarıyla aydınlanır gibidir. Odessa'daki gece kulüplerinde, eğlencenin çoğu saatte geldiği yorgun DJ'lerin derhal yenileri ile değiştirildiği, elektrik akımı gibi akın akan neon akımlarının yansımaları size tüm dertlerinizi ve yorgunluklarınızı unutturur. Odessa'daki gece hayatı heyecanlandırır ve kanın kaynamasını sağlar, denizin muhteşem iyot kokusu ile deniz kenarındaysanız kesinlikle kendinizi daha da iyi hissedersiniz.

Odessa gece kulüpleri geleneksel olarak yaz ve kış olarak yıl boyunca bölünmüştür. Yaz yani plaj kulüpleri denize yakın konumdadır. Şanslıysanız ve kutsal yaz sezonunda Odessa'da kalırsanız, sahilde güneşlenirseniz, hemen kulüp hayatının sarmalına girebilirsiniz.

Odessa'da, özellikle yaz mevsiminde kulüp yaşamı, sürekli olarak tam anlamıyla yerinde durmayan türdendir. Avrupa'da ve dünyanın dört bir yanında tanınmış DJ'ler sürekli olarak Güney Palmyra'ya gelir ve dans kültürünü Avrupa'dan daha iyi gelişmiş haliyle buraya taşırlar. Çoğunlukla yaz kulüpleri Arcadia'da bulunuyor. Bu avantajlı bir durum, çünkü burada bir kere bulunduğunuzda beğendiğiniz müziğe bağlı olarak her zevke uygun bir kulüp seçebilirsiniz. Veya bir kerede birden fazla kulüp değiştirirken vakit kaybı yaşamazsınız.

Devamını Oku

Odessa Festivalleri

odessa-international-film-festival-oiff.jpg

Şaka Festivali: Tüm dünyada olduğu gibi, 1 Nisan’da Odessa’da da şakalarla geçen bir gün yaşanır. Genellikle sokaklarda komik giysiler giymiş kişiler görebilirsiniz.

Müzeler Gecesi: Mayıs ayının ortasında, müzelere girişi ve ziyareti teşvik için kutlanır.

Odessa Uluslararası Film Festivali: Temmuz ayının ortasında gerçekleştirilen ve yaklaşık bir hafta süren film festivalidir.

Odessa’nın Doğum Günü: 2 Eylül’de Odessa’nın doğum günü için kutlamalarla geçen bir festivaldir.

Odessa Jazz Festivali: Eylül ayının sonlarına doğru düzenlenen müzik festivalidir.

Odessa Resmi Tatiller

Yeni Yıl Tatili: 2 Ocak

Noel Tatili: 9 Ocak

Dünya Kadınlar Günü: 8 Mart

Paskalya: 17 Nisan

İşçi Bayramı: 1-2 Mayıs

Zafer Günü: 8-9 Mayıs

Trinity Bayramı: 5 Haziran

Anayasa Günü: 28 Haziran

Bağımsızlık Günü: 24-25 Ağustos

Ukrayna'nın Savunucusu Günü: 16 Ekim

*Yukarıdaki tarihler 2017 yılına aittir. Tarihler yıla göre değişmektedir.

Odessa İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 103

Yangın: 101

Polis: 102

Odessa Türkiye Dış Temsilcilikleri

Odessa, T.C. Odessa Başkonsolosluğu’nun görev alanı içerisine girmektedir.

T.C. ODESSA BAŞKONSOLOSLUĞU

Telefon: (380 48) - 7227911/39

E-posta: [email protected]

Adres: Lidersovskiy Boulevard, 3 65014 Odessa / Ukraine

Odessa Para Birimi

Ukrayna sınırları içerisinde yer alan Odessa’da para birimi olarak Ukrayna grivnası kullanılmaktadır. 7 grivna yaklaşık 1 Türk lirasıdır.

Odessa’nın Resmi Dili

Odessa’da resmi dil Ukraynacadır. Şehirde aynı zamanda ikinci ana dil gibi Rusça konuşulur. İngilizce de şehirde özellikle turistik bölgede bilinen bir diğer dildir.

Odessa Saat Farkı

Türkiye (GMT+3) ve Odessa (GMT+3) arasında zaman farkı bulunmamaktadır.

Odessa Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type C / 250V / 2.5 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca -1oC
  • Şub -1oC
  • Mar 3oC
  • Nis 9oC
  • May 15oC
  • Haz 19oC
  • Tem 21oC
  • Agu 21oC
  • Eyl 16oC
  • Eki 11oC
  • Kas 4oC
  • Ara 1oC

Kısa Kısa

Nüfus: 1.012.500 / Dil: Ukraynaca / Para Birimi: Ukrayna Grivnası/ İklim: Ilıman İklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 gün