On İki Sandalye Anıtı

Yerli yabancı herkesin ilgi gösterdiği On İki Sandalye Anıtı’nın adına kanıp bir sürü sandalye göreceğinizi zannetmeyin. Adını yazarları Yevgeni Petrov ve Ilya Ilf olan ’12 Sandalye Anıtı’ isimli romandan alan bu anıt şehrin en gözde yerlerinden bir tanesi olan Odessa Şehir Bahçesi’nde yer alıyor.

Parkı keşfederken gözünüze çarpacak olan küçük sandalye ‘On İki Sandalye Anıtı’nın ta kendisi. 1928 yılında yayımlanan romana atfedilerek parkın ortasına yerleştirilen bu sandalye turistlerin en fazla fotoğraf çektirdikleri alanlardan bir tanesi. Hikayesi ise şu şekilde; Eski bir soylu olan kayınvalide elmaslarını sandalyeye sakladığını ölüm döşeğindeyken açıklıyor. Bunun üzerine iki kişi şehirlerin altını üstüne getirircesine dolaşıyor ve sandalyeleri arıyor. Anıta adını veren romanda da hazine avcılarının öyküleri anlatılıyor.

Odessa gezisine dair bir gününüzü noktalamak için tercih edebileceğiniz alternatiflerden biri On İki Sandalye Anıtı’nın da bulunduğu Şehir Bahçesi. Odessa’nın en ünlü üç meydanından bir tanesi olduğunu belirttiğimiz Deribasovskaya Caddesi’nden yürüme mesafesinde olduğundan hava güzelse araç kullanmadan rahatça gelebilirsiniz. Meydandaki Bit Pazarı’nın karşısında yer alan Şehir Bahçesi’ne ulaştığınızda On İki Sandalye Anıtı’nı bulmak için de pek zorlanmayacaksınız. Çünkü muhtemelen önünde upuzun bir fotoğraf kuyruğuyla kendini belli edecektir.

On İki Sandalye Anıtı dışında Şehir Bahçesi’nde yer alan diğer heykeller dokunduğunda günü güzelleştireceği söylenen Kalp Heykeli ve ünlü caz sanatçısı Leonid Utiosav Heykeli. Eğer dönemine denk gelirseniz Odessa Şehir Bahçesi’nde düzenlenen eğlenceli etkinliklere katılma şansınız olabilir. Burada düzenlenen en keyifli aktivitelerden bir tanesi caz festivali; yakalarsanız çok şanslısınız!

Şehir Bahçesi’nin önemli eserlerinden bir tanesi olan On İki Sandalye Anıtı’nı gördükten sonra gezinizi etraftaki restoranlardan birine çevirerek keyifli bir akşam geçirmeyi düşünebilirsiniz.

Adres: Deribasovskaya St, Odessa

Yol Tarifi: 137 numaralı otobüslerle buraya ulaşabilirsiniz.

Yakın Yerler: Teatralnaya Meydanı, City Garden,