Vorontsov Deniz Feneri

Vorontsov Deniz Feneri, Ukrayna'nın Odessa kentindeki Karadeniz’e açılan limanında 27,2 metre yüksekliğinde ünlü, kırmızı-beyaz bir dönüm noktasıdır. Adını, Odessa bölgesinin genel valisi General Prens Mikhail Semyonovich Vorontsov'un soyadından almıştır. Vorontsov, Odessa'nın inşa edilmesinde katkıları büyük olan, Ukrayna tarihinin önemli isimlerinden biridir. 

Bir liman şehri olan Odessa'da denizciliğe dair her türlü yapı önemlidir. Bu nedenle olsa gerek, şehir deniz fenerine de kendilerince büyük öneme sahip Prens Vorontsov'un ismini vermiştir. Deniz feneri demir hortum ve kurşun contalarla inşa edilmiştir. Yaklaşık 12 deniz mili kadar uzakta görülebilen bir milyon-watt sinyal lambası vardır. Odessa için üç çizgi, O harfi, Morse Kodu sinyalini iletir. Ayrıca şiddetli fırtınalar veya sis sırasında görüşe sahiptir.

Deniz feneri, limanı güney kıyı şeridinden koruyan uzun bir taş koridor ve iskeleyle limanın kıyı şeridine bağlanmıştır. Liman, suyun üzerinde yükselen kayalara oyulmuş büyük beton sızdırmazlıklar ve surlarla korunmaktadır.

Mevcut deniz feneri aynı yerde yapılan üçüncü fenerdir. İlki 1862 yılında yapılmış ve ahşaptan yapıldığı için zarar görmüştür. Sonraki deniz feneri İkinci Dünya Savaşı sırasında Sovyetler tarafından patlatıldığı için bugünkü haliyle savaştan sonra yeniden inşa edilmiştir.