Odessa Şehir Parkı

Şehir üç ana meydan ile anılınca gezilip görülecek yerleri de hep bu meydanlarda konumlanıyor. Odessa’nın en eskisi olan güzel parkı Şehir Parkı, Deribasovskaya Caddesi’nin yanında yer alıyor. Doğa ve sanatın iç içe olduğu bu parkta gezinize sakin bir soluklanma alanı yaratmanın yanı sıra aralıklarla sıralanan heykelleri de göreceksiniz.

Odessa için oldukça önemli olan On İki Sandalye Anıtı bu parkta yer alıyor. Bunun dışında Kalp Heykeli ve ünlü sanatçı Leonid Utiosav’nın heykeli bulunuyor. Bahar ve yaz aylarında birçok eğlenceli aktiviteye ev sahipliği eden bu parkta festivaller, dans gösterileri, müzik gösterileri düzenleniyor.

Odessa Şehir Parkı 1803 yılında Felix de Ribas tarafından yapılmış. 1794’te şehir yeni yeni kurulurken Felix de Ribas bir arsa satın alarak kendisi için bir ev inşa etmek istemiş. Etmesine etmiş ancak evin tamamlanmasıyla beraber satın aldığı arsanın hala 2,2 hektar boş alanı kaldığını öğrenmiş. Böylece boş kalan alanları ağaçlandırmaya karar vermiş. 12 yıl boyunca bahçesine fidanlar diken Ribas, bahçe bakımının pahalılığından yakınıp bahçeyi şehre bağışlamış. Derken özel mülk olmaktan çıkıp halka açılmış. 2000’li yıllara doğru Şehir Bahçesi düzenlenmiş ve bugünkü haline 2007 yılında kavuşmuş.

Parkta geçirilen saatler boyunca mis gibi ıhlamur kokuları içinde, yemyeşil ağaçların gölgesi ve temiz havasıyla yürüyüş yapıp dinlenebiliyorsunuz. Şehrin sakinleri tarafından özellikle sabah ve akşamları spor yapmak için tercih edilen bu güzel park genelde yoğun oluyor. Yoğun olmasının yanında şehir gürültüsüne dair hiçbir iz bulamıyorsunuz. Yeşillik, tarih ve bolca huzur…

Adres:De Ribas Street, Odessa, Ukraine

Yol Tarifi: Lanzheronivska St durağından geçen 137 numaralı otobüslerle buranın çok yakınına ulaşmanız mümkün. 

Yakın Yerler: Deribasovskaya Caddesi, Teatralnaya Meydanı