Odessa Nümismatik Müzesi

Odessa Nümismatik Müzesi, Ukrayna'daki bir para müzesidir. Müze, Kuzey Karadeniz Bölgesi ve Rus-Ukrayna'dan antik kalıntıları korur ve sergiler. Müze, Odessa'nın merkezinde yer almaktadır, 33 Hretska Caddesi üzerindedir. (Ukraynaca: вулиця Грецька, 33) Eski ve ortaçağ sikkeleri, eski ve modern Ukraynalı banknotlar, Kuzey Karadeniz Bölgesi’nin antik çanak çömleği ve bu türden güzel sanatlar eserleri burada sergilenmektedir.

Müzenin madeni para galerisi, modern para ve Ukrayna parasal göstergelerinin sergilenmesiyle büyük ilgi toplamaktadır. Numismatik Müzesi, bu alanda Ukrayna'da açılan ilk müze olmasıyla da önem taşımaktadır. 

Son 10 yılda müze, tarihi kalıntıların ve Ukrayna halkının kültürel mirasının büyütülmesi, korunması ve incelenmesi üzerine yoğunlaşmıştır. Bu da Ukrayna Parlamentosu, hükümet, Ukrayna Ulusal Bankası ve Odessa bölgesinin yetkilileri ile Odessa şehrine çok sayıda ödül getirdi. Müze, dünyanın 100 ülkesinde bilimsel, tarihi ve kültürel organizasyonlar ile temas kurmayı sürdürmektedir.

Odessa şehrinde merkezi bir konumda yer alan müze sadece eski paralara ilgi duyanlara hitap etmiyor elbette. Sahip olduğu antik çömlek koleksiyonuyla da arkeolojiyle ilgilenenlere farklı bilgi dünyalarının kapısını açıyor. Müze geçici ve kalıcı sergilerinin yanı sıra her yıl dünyanın bir çok ülkesinde kültürel etkinliklere de katılıyor. Kendi bünyesinde de seminer, atölye gibi kültürel faaliyetler düzenliyor. Odessa'nın kültürel hayatında önemli bir yere sahip olan Numismatik Müzesi