Odessa ve Tatil

Odessa, Karadeniz kıyısında Ukrayna'nın eğlence dolu tatil şehri. İstanbul Atatürk Havaalanı'ndan yaklaşık 1 saat 10 dakikalık bir uçuş ile Odessa'ya vardık. Odessa'da kalacağımız yeri şehir merkezi ve Arcadia bölgesi olarak ikiye ayırmıştık.

Tatilimizin bir kısmını eğlence ve deniz için Arcadia'da diğer ksımını ise kültür turu için şehir merkezinde geçirmeye karar verdik.

Odesaa opera ve bale binası

Arcadia'da Arcadia Plaza Hotel’de konakladık, Arcadia turizm bölgesinin hemen yanında ama bir o kadar de sessiz bir hotel, konaklamak için ideal bir tercih.

Arcadia'da deniz Türkiye'nin çok uzağında genelde bulanık ve yosunlu ancak denizin hemen yanında sıra ile dizilen beach kulüplerde havuzu kullanabilirsiniz.

İbiza, İtaka ve Bonu Beach clublar yan yana ve hepsi gece night club olarak hizmet veriyor, özellikle İbiza'nın ünü Avrupa'ya yayılmış durumda.

Gündüz havuz kanarında şezlong, yatak vs. kiralayabiliyorsunuz. Şezlong ücretleri tüm gün 150-200 ua arasında tl olarak 25 tl civarında, gece ise night club girişi 150 ile 300 ua arasında değişiyor, bu üç gece klubüne de Ukrayna'nın tanınmış şarkıcıları geliyor, özellikle İbiza'nın önünde saat gece 23.00 gibi başlayan kuyruk gece 1.00'e kadar devam ediyor, eğlence gerçekten çok iyi ve sabaha kadar açık kalan cluplerde eğlencenin tadına varabilirsiniz.

Arcadia'dan 7 km arabaları ile neo dolphin gösteri merkezine ve neo hotele ulaşabilirsiniz, kişi başı 50 ua ödemek durumundasınız, dolphin gösterisi ise 500 ua civarında, ben gitmişken neo hotelde masajda yaptırdım Türkiye'ye göre oldukça ucuz 400 ua fiyatı ile 50 tl civarında 1 saatlik masaj yaptırabilirsiniz.

Yemek için eğer İbiza gibi bir yer seçecekseniz öğün için iki kişi minimum 500 ua gözden çıkarmalısınız ama arkadia bölgesinde ki küçük restaurantlarda iki kişi 150-200 ua arasında da çok rahat doyabilirsiniz.

Şehir merkezinde ise hemen her yer birbirine o kadar yakın ki yürüyerek her tarafı gezebilirsiniz, ben hotel olarak hemen potemkin merdivenlerinin yanında Londskaya hoteli seçtim, fiyatı çok uygun ancak bina eski ve 3. kattan sonra asansör olmadığı için odaya varmak için 10 dk falan yürüdük ancak şehrin içinde sessiz kalabildiği için tercih edilebilir. Yine şehir merkezinde Mozart hotelde fiyatı çok uygun ve tercih edilebilir.

Odessa'da gezilecek yerlerin başında potemkin merdivenleri geliyor, 1911 yılında potemkin zırhlısı filminin çekildi merdivenlere 100 yılı aşkın süredir turistlere ev sahipliği yapıyor. Odessa'nın simgesi olan aşk merdivenleri adını taşıyan bu merdiveleri çıkar çıkmaz duke de richeliue anıtı karşınıza çıkıyor, eğer akşamsa ve yaz aylarındaysanız sola doğru yürümeye başladığınızda yüzlerce kişiyi göreceksiniz, sokar şarkıcıları sokak gösterimi yapan kişiler ve onların önünde toplanmış dans eden kişileri görebilirsiniz. Hemen eğlenceye ortak olun ve dansa başlayın.Şehrin bir diğer simgesi ise opera binası, hemen bütün Rus şehirlerinde ünlü olan opera binalarının en güzel mimarilerinden birisi de hiç kuşku yok ki Odessa'da eğer zamanınız varsa mutlaka bir temsile katılın ben opera değil ama Don kişot balesini izleme fırsatı buldum bilet fiyatları da çok uygun 10 us ile 150 ua arasında değişiyor.

Opera binasının içinden bir fotoğraf

Tabi gitmişken mutlaka görülmesi gereken bir yer de şehrin alış veriş merkezi. Deribasovskaya caddesine mutlaka uğrayın birbirinden ilginç figürleri burada görebilirsiniz, sabitlenmiş canlı heykeller ile fotoğraf çekilebilir, ata binebilir ya da sokak şarkıcılarına eşlik edebilirsiniz.

Şehir merkezinde yemek için Deribasovskaya caddesi üzerindeki Türk restaurantı Turkuaz'ı tercih ettik hem kahvaltı hem diğer öğünler için ideal. 400 ua gibi ortalama bir fiyat ile kalkabilirsiniz ve yemekleri çok lezzetli.