Klein İstanbul”, yani “Küçük İstanbul” olarak adlandırılan Kreuzberg semtindeTürk nüfusu oldukça fazladır. Son yıllarda, kendi içinde popüler kültürün bir alt kültürünü oluşturan Krauzberg, Berlin’in alternatif noktası haline geldiğinden turistler tarafından ilgi görmektedir. Şehrin en popüler gece kulüplerinin bir kısmı da yine bu ilçede bulunmaktadır. Berlin, hip hop ve elektronik müziğin önemli merkezlerinden biriyse Kreuzberg de şehrin en hit eğlence yerlerinden biridir.

Kreuzberg yoğun Türk nüfusuyla ülke içinde başka bir ülkeye geçmişsin izlenimi yaratıyor. Burada sadece Türkçe konuşarak hayatınızı idame ettirmeniz mümkün. Ayrıca Türk yemeklerini özlediyseniz Kreuzberg’te bulamayacağınız hiçbir şey olmadığını bilmelisiniz. Öyle ki burada kuruyemişçilerin önünde sokağa konulmuş masalarda oturup ince belli bardaklarda çay içip çekirdek çitleyebiliyorsunuz. Kebapçı dükkanlarının da bolca olduğunu eklemeye gerek yok herhalde. 

Kreuzberg sadece bugün değil tarih boyunca da azınlıklara ve yerleşim yapısını –ev sahipleri farklı olsa da- korumayı başarmış. 1930’lu yıllarda Yahudilerin yaşadığı bir semt olan Kreuzberg, İkinci Dünya Savaşı ve Yahudilere uygulanan soykırımla tamamen çehre değiştirmiş. Savaş sonrası birçok kısmı yerle bir olan Berlin, yaralarını sarıp ayağa kalkmaya çalışırken bu kez 1961 yılında duvarın yapımıyla bir kez daha zor zamanlar geçirmeye başladı.

Bu dönemde Kreuzberg duvarın en batısına sıkışmış ve bir gettoya dönüşmüştü. Türklerin Almanya’a göç etmeye başladığı zamanlar Kreuzberg, Türkler için özellikle ekonomik sebeplerle tercih edilir bir semt oldu. Böylelikle buranın Küçük İstanbul’a dönüşümü başlamış oldu. 1989’da duvarın yıkılmasıyla kenardan Berlin’in merkezine kaymış oaln Kreuzberg, özellikle alt kültürün çokça geliştiği, Türkler kadar Berlinlilerin de vakit geçirmeyi sevdiği kendine has karakteri olan bir yere dönüştü. Renkli ve çok kültürlü sokaları, dünya müzik trendlerini belirleyen gece yaşamı, grafitilerle renklendirilmiş duvarlarıyla Kreuzberg, görülmeye değer bir semt.

Sinema ve dizileri seviyorsanız zaten çoktan radarınıza girmiş olmalı. Meşhur Berlin in Berlin filminin birçok sahnesi burada çekilmiştir. Yakın dönemde yayınlanan ve büyük ilgi gören Dogs of Berlin dizisi de Kreuzberg’te geçmektedir.

Berlin’in tarihi bölgelerinden biri olan ilçede I. ve II. Dünya Savaşı dönemlerine ait eserlerin sergilendiği müzeler bulunmaktadır. Kreuzberg ilçesinden trenle Oranienburg’a geçerseniz, 1936 ve 1945 yılları arasında faaliyet göstermiş olan Sachsenhausen Toplama Kampı da ziyaret edebilirsiniz.

Yol Tarifi: Kreuzberg ilçesine ulaşmak için U6 ve U12 metro hatlarıyla veya 248 numaralı otobüslerle gidebilirsiniz. N42 numaralı gece otobüslerini de kullanabilirsiniz.

Yakın Yerler: Kunstlerhaus Bethanien, Museum der Dinge (Museum of Things), Prinzessinnengarten