Odessa (Potemkin) Merdivenleri

1837 – 1841 yılları arasında yapılan Potemkin MerdivenleriPrimorskaya caddesi’ni Marina’ya bağlıyor. Bu merdivenler deniz tarafından Odessa’ya resmi giriş alanı olarak kabul ediliyor. Odessa Merdivenleri’nin en alt basamağının 21.6 m, en üst basamağının ise 12.5 m eninde olmasına rağmen; aşağıdan bakıldığında merdivenlerin enlerinin eşit uzunlukta gibi görünüyor. Diğer farklılık ise; merdivenlere yukarıdan bakıldığında sadece sahanlıklar, aşağıdan bakıldığında ise sadece basamaklar görünüyor.

Bu özelliklerinden ötürü Avrupa’nın en dikkat çekici 10 merdiveni arasında anılmakta. İlk yapıldığında 200 basamak olarak inşa edilmiş ancak şehir limanının genişletilmesi esnasında 8 basamak toprağa gömülmüş ve 192 basamak olarak kalmış. Ama basamakları yürüyerek inmek istemeyenler için diğer seçenek: Finiküler... Ya gece, ya gündüz, ki vaktiniz müsaitse her ikisinde de finiküler şehir manzarasının tadını çıkartın. Bu finiküler 2005 senesinde kullanıma açılmış. Onun öncesinde ise asansör varmış.

Sergei Eistein’in unutulmaz filmi “Potemkin Zırhlısı” nın burada çekilmesinin ardından bu merdivenler geniş kitlelerce tanınmaya başlıyor. Bu film, 1905 senesinde, Rus Potemkin Zırhlısı’nın Odessa işçi kesimine yardım etmesi ile ortaya çıkan isyanı anlatıyor. Bu film ardında Odessa Merdivenleri, Potemkin merdivenleri olarak anılmaya ve ziyaretçi akınına uğramaya başlıyor.

Potemkin Merdivenlerini ziyaret edecekseniz Odessa’da konaklama konusunda birkaç öneri verilebilir. Şehirde en çok tercih edilen konaklama biçiminin günlük kiralamalı daireler olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Bunlar arasından Deribasovskaya Caddesi'ne 200 metre mesafede yer alan Q Apartment Odessa merkezi konumu ve sağladığı imkanlarla seçim yaparken düşünülmesi gereken bir apart otel. Daireler, Duke de Richelieu Anıtı’na 500 metre, Odessa Arkeoloji Müzesine ise 600 metre mesafede yer alıyor. Bu otele alternatif olarak ise konum olarak aynı olan ve tasarım daireleriyle ön plana çıkan Poggio Central Apartment’i de tercih edebilirsiniz. Otel Potemkin Merdivenlerine çok yakın. Her iki otelde ulaşım ağlarına ve birçok restoran, bar, alışveriş noktası ve turistik mekanlara oldukça yakın bir lokasyonda bulunuyor. Eğer tercihinizi bir otelden yana kullanmak istersenizde Derybasovska yaya caddesine 10 dakikalık yürüyüş mesafesinde ki Aleksandrovskiy Hotel’I de listenize ekleyebilirsiniz. Bu otel önerilerinin dışında, Odessa’da ki diğer otel seçenekleri için buradan booking.com’a girip göz atabilir, isterseniz rezervasyon da yapabilirsiniz.   

TUĞÇE YILMAZ

Yazar Hakkında

TUĞÇE YILMAZ

 Yaklaşık 15 sene Medya satın alma ve Planlama sektöründe çok uluslu şirketler ile çalıştıktan sonra kendi tutkusu olan gezi ve seyahate yönelerek Gezimanya.com’u kurmuştur.1997 - 1999 İstanbul Üni