John Lennon Duvarı

Prag’ın en renkli duvarını görmek ister misiniz? Sözlerimizi abartı bulabilirsiniz fakat bir gün yolunuz Prag’a ve sonrasında Mala Strana bölgesindeki John Lennon Duvarı’na düşerse ne demek istediğimizi çok daha iyi anlayacaksınız. John Lennon duvarı, kaba hatları ile insanların grafitiler ve Beatles şarkılarının şarkı sözleri ile doldurduğu nostaljik bir anıt duvar. Şayet John Lennon Duvarı’nı görmezseniz, Prag’a gelmiş sayılmazsınız.

Bu duvarın ne kadar anlam ifade ettiğini anlayabilmek için 1980’li yıllara gitmek gerekiyor. 8 Aralık 1980'de John Lennon silahla vurularak öldürmesinin ardından duvara yapılan John Lennon portresi ve Beatles grubunun şarkı sözlerinin bir kısmının grafitisinin yapılması her şeyin başlangıcı olmuş.  Özellikle gençlerin ve üniversite öğrencilerinin dikkatini çekerek çok kısa sürede bir akım olarak yayılmış ve duvarının her yeri çeşitli çizimlerle, yazılarla dolmaya başlamış. Bir gün yapılan resmi, diğer gün görebilmeniz neredeyse imkânsız hala gelmiş kısa zamanda.

Görsel açıdan çok renkli ve özgün bir görüntü sunmasının yanında gençlerin duygu ve düşüncelerini, aşklarını ve öfkelerini aktardıkları bir anlamda kendilerini dışa vurdukları bir merkez halini de almış duvar. John Lenon'ın özellikle Vietnam Savaşı'na karşı Amerika'ya yönelttiği güçlü eleştirilerden ve sanatçının aktivist eylemlerindne etkilenen Praglı gençler Lennon'u rolmodel seçerek seslerini duyurmak istemişler. Bu yüzden bu duvar Prag’da özgürlüğün simgesi olarak adlandırılıyor. 

Fransız Büyükelçiliği'nin hemen yanında bulunan bu duvarın önünde her gün yüzlerce turist fotoğraf çektiriyor, gitarını kapıp gelmiş olanlar sırtlarını duvara verip unutulmaz Beatles şarkılarını seslendiriyorlar. Dolayısıyla burası sadece görülüp, birkaç kare fotoğraf çekildikten sonra geçip gidilecek bir yer olmanın çok ötesinde müzik dinleyebileceğiniz, insanları seyredebileceğiniz, belki Beatles sevginizi paylaşıp yeni dostluklar kurabileceğiniz özel noktalardan biri.

Adres:  Velkopřevorské náměstí, 100 00 Praha 1, Çekya

Ziyaret Saatleri: İstediğiniz zaman ziyaret edebilirsiniz.

Giriş Ücreti:  ücretsiz

Yakınlarındaki Yapılar: Prag Kalesi, Aziz George Basilikası, Aziz Niklaus Kilisesi ve Wallenstein Sarayı