Odessa Gezilecek Yerler

Etkileyici liman şehri, özellikle yaz aylarında binlerce turisti kendisine çekmektedir. Gerek kendine özgü mimarisiyle pek çok kartpostal pozu yakalayabileceğiniz sokağıyla, gerekse tarihi ve birbirinden ilginç koleksiyonlarıyla görücüye çıkmayı bekleyen müzeleriyle sizi kendisine bağlayacaktır.

Odessa’nın şehirdeki gezip görülecek başlıca merkezleri arasında Vorontsov Sarayı, Odessa Nümismatik Müzesi, Potemkin Merdivenleri, İlginç Bilim Müzesi, Odessa Batı ve Doğu Sanatları Müzesi, Transfigürasyon Katedrali, Portakal Anıtı, Odessa Opera ve Bale Binası, Osedda Arkeoloji Müzesi ve Vorontsov Deniz Feneri bulunmaktadır.

Vorontsov Sarayı

Vorontsov Sarayı veya Alupka Sarayı, Kırım Dağları'nın eteklerinde, Alupka kasabası yakınlarında yer alan tarihi bir saraydır. Vorontsov Sarayı, Kırım'ın en eski ve en büyük saraylarından biridir ve güney sahillerindeki en popüler turistik yerlerden biridir.

Devamını Oku

Odessa Nümismatik Müzesi

Odessa Nümismatik Müzesi, Ukrayna'daki bir para müzesidir. Müze, Kuzey Karadeniz Bölgesi ve Rus-Ukrayna'dan antik kalıntıları korur ve sergiler. Müze, Odessa'nın merkezinde yer almaktadır, 33 Hretska Caddesi üzerindedir. (Ukraynaca: вулиця Грецька, 33) Eski ve ortaçağ sikkeleri, eski ve modern Ukraynalı banknotlar, Kuzey Karadeniz Bölgesi’nin antik çanak çömleği ve bu türden güzel sanatlar eserleri burada sergilenmektedir.

Devamını Oku

Potemkin Merdivenleri

Potemkin Merdivenleri, Odessa’da bulunan dev bir merdivendir. Merdivenler, denize doğru şehre resmi bir giriş olarak kabul ediliyor ve Odessa'nın en bilinen simgesi. Merdivenlerin adı başlangıçta Bulvar basamakları, Dev Merdiven veya Richelieu Basamakları olarak biliniyordu. Potemkin Merdivenleri, kuşkuşuz Odessa'nın en popüler noktası. 

Devamını Oku

Batı ve Doğu Sanatları Müzesi

1923 yılında kurulan Doğu ve Batı Sanatları Müzesi, 1856 ve 1858 yılları arasında mimar L.Otton tarafından tasarlanan bir sarayda barındırılmaktadır. Müzenin koleksiyonu, Güzel Sanatlar Şehir Müzesi ve Odessa Üniversitesi'nden eserlerle zenginleştirilen daha önceleri özel koleksiyonlardan oluşturuldu.

Devamını Oku

Transfigürasyon Katedrali

Odessa'daki Transfigürasyon Katedrali, Ukrayna'nın Odessa kentindeki Ortodoks Katedrali olup, Ukrayna Ortodoks Kilisesi’ne aittir ve Moskova Patrikhanesi’ne bağlıdır. KAtedral içerisinde Odessa için önemli bir isim olan Vorontsov'a ait eşyalar ve eserler de bulunmaktadır. Transfigürasyon dönüşüm, başkalaşım anlamındadır ve buradaki vurgu dini bağlamda dönüşümden geçmekle ilgilidir. 

Devamını Oku

Odessa Opera ve Bale Binası

Odessa, Ukrayna'nın kültür sanat başkenti olmasının hakkını veren bir şehir. Eski Sovyet ülkelerinin klasik müzik ve bale, opera gibi sanat dallalrına ne denli önem verdiği bilinir. Bu öneme yakışır şekilde opera binaları da oldukça görkemlidir, her biri adeta sarayı andırır. Odessa Opera ve Bale Ulusal Akademik Tiyatro Binası, şehrin simgelerinden biridir.

Devamını Oku

Odessa Arkeoloji Müzesi

Odessa, müzeleriyle ünlü bir şehir. Eğer arkeolojiyle ilgileniyorsanız bu şehirde sizi mutlu edecek pek çok alternatif bulunuyor. Bunların başında gelen Odessa Arkeoloji Müzesi, Ukrayna'nın en eski arkeoloji müzelerinden biridir. 1825 yılında kurulan müzenin mevcut binası 1883 yılında tamamlandı.

Devamını Oku

Vorontsov Deniz Feneri

Vorontsov Deniz Feneri, Ukrayna'nın Odessa kentindeki Karadeniz’e açılan limanında 27,2 metre yüksekliğinde ünlü, kırmızı-beyaz bir dönüm noktasıdır. Adını, Odessa bölgesinin genel valisi General Prens Mikhail Semyonovich Vorontsov'un soyadından almıştır. Vorontsov, Odessa'nın inşa edilmesinde katkıları büyük olan, Ukrayna tarihinin önemli isimlerinden biridir. 

Devamını Oku

Deribasovskaya Caddesi

Deribasovskaya Caddesi, Odessa’nın kalbi diye bilinen, en hareketli ve keyifli caddesidir. Turistler kadar yerli halkın da çok ilgi gösterdiği bu caddeye hareketli bir atmosferin yanı sıra geçmiş dönemlere ait nostaljik havası da sinmiştir. Odessa’nın kurucusu Jose de Ribas tarafından isimlendirilmiş olan Deribasovskaya Caddesi 1800’lü yıllardan beri şehrin önemli caddesi olarak kullanılıyormuş.

Devamını Oku

Arkadia Plajı

Odessa bir liman kenti dolayısıyla deniz şehrin başrol oyuncularından biri. Böyle olunca da Odessa seyahati planlayanların yapılacaklar listesinde akla plajlar ilk sırayı alıyor. Yaz aylarında özellikle Türklerin de akın ettiği yerlerden bir tanesi de Arkadia Plajı. Arkadia Plajı, sadece deniz-kum-güneş tatilini severlere değil, gece hayatını ve eğlenmeyi sevenler için de çok özel alternatiflere sahip. 

Devamını Oku

Puşkin Müzesi

Ukrayna ülkemizden her ne kadar vizesiz, ucuz ve hareketli gece hayatı ile öne çıkarak ilgi görse de aslında tarihi ve kültürel açıdan da çok büyük öneme sahip. Eski Sovyet ülkelerinin hemen hepsinde görmeye alışık olduğumuz gibi Odessa şehrinde de sanat son derece önemli bir yer tutuyor. Puşkin Müzesi de kültürel, tarihi mekanlardan yalnızca bir tanesi olup, özellikle turistlerin yoğun ilgi gösterdikleri yerlerden bir tanesi.

Devamını Oku

Belvedere Kolonları

Belvedere Kolonları Odessa’nın merkezi iki noktası olan Potemkin Merdivenleri ve Odessa Limanı arasında yer alıyor. Yapılışı 19. yy.’a dayanan kolonlar ‘Helenistik Mimari’ özelliği taşıyor. Etrafındaki diğer önemli mekanlar sayesinde kalabalığın yoğunlaştığı alanlardan bir tanesi olan Belvedere Kolonları özellikle fotoğraf çekilmek için tercih ediliyor.

Devamını Oku

Odessa Bit Pazarı (Passage)

Bir şehri tanımanın, keşfetmenin en güzel yollarından bir tanesi yerel kültüre ait pazarlar, çarşılar ve sokaklardır. Odessa’da böyle bir keşfe çıkmak isterseniz adresiniz Odessa Bit Pazarı olmalı. Sadece şehre değil Ukrayna’ya özgü tekstil, takı, aksesuar gibi bir sürü farklı ürünün yer aldığı Bit Pazarı’nda keyifli saatler geçirebilirsiniz.

Devamını Oku

Odessa Katakompları

Odessa’nın en gizemli, heyecan dolu ve mistik oluşumu meşhur Yeraltı Müzesi veya diğer adıyla Odessa Katakompları… Yeraltı Müzesi olarak adlandırılsa da aslında şehrin, yerleşim yerlerinin altında yer alan yeraltı mezarlarından bahsedilmektedir. Böyle denince kulağa oldukça ürkütücü gelen bu oluşumun bir de içine girdiğinizde nasıl bir serüvene çıkacağınız hayal edin. Mutlaka görülmesi gereken bu esrarengiz mezarlar dev bir labirent içerisinde yer alıyor.

Devamını Oku

Primorsky Bulvarı

Odessa’nın uzun caddeleri, ferah bulvar ve meydanları meşhurdur. Bunlar arasında öne çıkanlardan bir tanesi de Primorsky Bulvarı’dır. Tam bir açıkhava müzesi özelliği taşıyan bulvar mimarisiyle görsel şölen yaratan Eski Borsa Binası ile başlayan Primorsky Bulvarı boyunca harika manzaralara tanıklık edebilirsiniz.

Devamını Oku

Odessa Şehir Parkı

Şehir üç ana meydan ile anılınca gezilip görülecek yerleri de hep bu meydanlarda konumlanıyor. Odessa’nın en eskisi olan güzel parkı Şehir Parkı, Deribasovskaya Caddesi’nin yanında yer alıyor. Doğa ve sanatın iç içe olduğu bu parkta gezinize sakin bir soluklanma alanı yaratmanın yanı sıra aralıklarla sıralanan heykelleri de göreceksiniz.

Devamını Oku

Duc de Richaliu Heykeli

Duc de Richaliu Heykeli öve öve bitiremediğimiz Primorsky Bulvarı’nda yer alan şehrin en ilgi çekici anıtlarından bir tanesidir. Duc de Richaliu kentin kurucusu olduğundan anıtın fotoğrafları da kartpostallarda, hediyelik eşyalarda bile yer almaktadır.

Devamını Oku

Odessa Limanı

Odessa Limanı’nın şehir için önemli çok büyük. Günümüzdeki Odessa kimliğini kazanmasında doğrudan etkili olan limanı muhteşem gün batımı nedeniyle tercih edenlerin sayısı epey fazla. Çünkü bu liman sayesinde Ukrayna’nın en büyük liman kenti ünvanına sahip olmuş. Liman şehre ticareti, ticaret de kalkınmayı getirmiş.

Devamını Oku

Teatralnaya Meydanı

Deribasovskaya ve Primorsky Meydanlarından bahsederken en önemli üç meydandan ikisi olduğunu belirtmiştik. Şimdi ise Odessa’nın bir diğer önemli meydanı olan Teatralnaya’dan bahsedeceğiz. Odessa hakkında herhangi bir yerden bilgi almak istediğiniz zaman mutlaka önünüze çıkacak olan görsellerden biri ‘Opera Binası’dır. Muhteşem mimarisi, ihtişamlı yapısı ve ev sahipliği ettiği kültür sanat etkinlikleri sayesinde şehrin en önemli yapılarından bir tanesi olan Opera Binası Teatralnaya Meydanı’ndaki mimari güzelliklerden sadece biri... 

Devamını Oku

On İki Sandalye Anıtı

Yerli yabancı herkesin ilgi gösterdiği On İki Sandalye Anıtı’nın adına kanıp bir sürü sandalye göreceğinizi zannetmeyin. Adını yazarları Yevgeni Petrov ve Ilya Ilf olan ’12 Sandalye Anıtı’ isimli romandan alan bu anıt şehrin en gözde yerlerinden bir tanesi olan Odessa Şehir Bahçesi’nde yer alıyor.

Devamını Oku

İlginç Bilim Müzesi

pushkin-museum-odessa-01.jpg

İlginç Bilim Müzesi, klasik müze algısını değiştirecek olan bir müzedir. Çünkü müzenin sergilenmesi, etkileşimli ve her ziyaretçinin her şeye dokunabilmesini ve kendi elleriyle bilimsel deneyler yapmasını sağlamak için tasarlanmıştır. İlginç Bilim Müzesi, hem yetişkinleri hem de çocukları büyüler ve okul müfredatından ayrı olarak yaşatarak öğrettiği birçok şey sizin için yeni bir deneyim olacaktır. Bilim ve eğlenceyle uyumlu, fizik ve diğer doğal bilimlerini farklı bir şekilde sunularak sıkıcı olmaktan sıyrılır. Hafta sonları ya da hafta içi günlerinizden birini buraya uğrayarak değerlendirebilirsiniz. Dilerseniz, çocuklarınız içeride eğlenip öğrenirken siz de dışarıdaki kafede vakit geçirebilirsiniz. Aynı zamanda burada, belli zamanlarda sergiler, semineler ve bilimsel oturumlar da düzenlenmektedir.

Portakal Anıtı

Monument-to-orange-and-archeological-museum-e1486516351669.jpg

Zhvanetskii Bulvarı’nın başında, şehri kurtaran portakal için bir anıt vardır. İlginç gibi dursa da, bu portakalın mantıklı ve tarihsel bir öyküsü vardır. XVIII. yüzyılın sonunda kentin gelişmesinin limanın inşasının tamamlanmasına bağlı olduğunu tarihten biliyoruz. Fakat İmparator Paul, finansmanını kesti. Binayı yapan insanlar da geri gönderilmek zorunda kalınca, Petersburg'taki Kral'a tropik meyveler gönderildi. Kışın sonunda Kralın mahkemesine geldiler, bu jestin üzerine Kral limanın tamamlanması için para verdi ve Odessa kurtarıldı.

Portakalın içinde İmparator I. Paul tarafından bir figür var. Heykel kompozisyonu turuncuya tutturulmuş üç at içerir. Turuncu üzerinde Odessa'nın en ünlü binaları olan Opera Binası, Spaso- Preobrazhenskii Katedrali ve Vorontsov Sarayı kolonesi yer almaktadır.