Puşkin Müzesi

Ukrayna ülkemizden her ne kadar vizesiz, ucuz ve hareketli gece hayatı ile öne çıkarak ilgi görse de aslında tarihi ve kültürel açıdan da çok büyük öneme sahip. Eski Sovyet ülkelerinin hemen hepsinde görmeye alışık olduğumuz gibi Odessa şehrinde de sanat son derece önemli bir yer tutuyor. Puşkin Müzesi de kültürel, tarihi mekanlardan yalnızca bir tanesi olup, özellikle turistlerin yoğun ilgi gösterdikleri yerlerden bir tanesi.

Alexandr Puşkin şiiri ve eşini hayatının merkezine koyarak yaşamış, şiirlerine de her ikisini de konu etmiş bir şairdir. Şiirlerinde her zaman gerçeklere yer vermek onu edebiyattaki gerçeklik akımının kurucusu yapmış. 1799 yılında dünyaya gelen şair, şiir yazmaya 11 yaşında başlamıştı. Henüz 20’li yaşlarına varmadan bazı şiirleri yasaklanmış hatta Rusya’ya girişi yasaklanmıştı. Nitekim yıllar boyu süren tüm yasaklamalar ve sürgünlere aldırış etmeden hayatına devam etse de eşine kur yaptığını öğrenen George isimli kişiyi düelloya davet etmiş ve vurularak hayatını kaybetmişti. Gogol ve Dostoyevski tarafından ne kadar özel biri olduğuna dair sözler işitilmiş ve Rus Edebiyatı’na bıraktıkları günümüze kadar hiç eskimeden gelmiş.

Puşkin Müzesi özellikle Odessa’ya gelen sanat ve edebiyat tutkunları için mutlaka uğranması gereken yerlerden bir tanesidir. Şehrin oteller bölgesine yakın konumu sayesinde ulaşımı da son derece kolay olan müze, şairin yaşamını sürdürdüğü 1823 yılına kadar dayanıyor. Rus Edebiyatı’nın kurucusu olarak bahsedilen Alexander Puşkin’in hayatına ve sürgün sonrası yıllarına yakından şahitlik etmek isterseniz Odessa sokaklarında gezerken mini Puşkin heykelini bulmanız yeterli olacaktır.

Rus şair Alexandr Puşkin’e ait birçok eserin yer aldığı bu müzenin sanat açısı dışında başka bir önemi daha var. Aslında günümüzde müze olarak hizmet veren bu yapı ünlü şairin Rusya’dan sürülerek Odessa’ya geldiğinde yaşadığı evi… Dolayısıyla Puşkin Müzesi’nde yalnızca eserler değil şaire ait kitaplar, yazılar, kişisel eşyaları da sergileniyor.

Puşkin Müzesi içinde karşılaşılabilecek tek dezavantaj eser açıklamalarının kiril harfleriyle hazırlanmış olması. Müze çok büyük bir yer olmasa da bu büyük yazarı sevenler için kesinlikle görülmeye değer.  

Ziyaret Bilgileri: Ziyaret saatleri 10:00 – 17:00 şeklindedir. Puşkin Müzesi giriş ücreti 18 yaş altına ücretsiz, yetişkinlere 200 RUB (18 TL) - 400 RUB (36 TL) arasında değişiyor.

Adres: Pushkinska vul. 13, Odessa 65026

Yol Tarifi: Puşkin Caddesi, Deribasovskaya Caddesi’nin hemen bitişiğinde yer alıyor. Tramvayla ulaşırsanız Katerynyns’ka durağında inmelisiniz.

Yakın Yerler: Philiki Etairia Müzesi, Doğu ve Batı Sanatları Müzesi, Kantakuzena Katakombu