Odessa Limanı

Odessa Limanı’nın şehir için önemli çok büyük. Günümüzdeki Odessa kimliğini kazanmasında doğrudan etkili olan limanı muhteşem gün batımı nedeniyle tercih edenlerin sayısı epey fazla. Çünkü bu liman sayesinde Ukrayna’nın en büyük liman kenti ünvanına sahip olmuş. Liman şehre ticareti, ticaret de kalkınmayı getirmiş.

Odessa Limanı Ukrayna’nın batı kıyısında yer alan sıcak su limanıdır. Liman bölgesi aynı zamanda petrol işleme tesislerine de ev sahipliği ettiğinden stratejik anlamda Avrupa genelinde öneme sahiptir. Kıyı uzunluğu yaklaşık 9 km’yi bulan limanın birçok farklı bölümü vardır. Konteyner taşıma alanı, petrol rafinerisi, kuru yük taşımacılığı alanı ve yolcu alanı olmak üzere farklı bölümlere sahiptir. Bu bölümlerde yıl boyunca 50 milyona yakın ürün işlemesi, yolcu taşıması ve kargo sevkleri yapılmaktadır.

Odessa Limanı’nın varlığı 18. yy. sonlarına dayanıyor. Dönemin Çariçesi II. Catherine bu limanı Rus Donanması komuta merkezi olarak inşa ettirmiş. 1974 yılında Odessa ismini alarak bugünkü haline kavuşmuş. 1819 – 1858 yılları arasında serbest liman olarak hizmet veren Odessa Limanı Sovyet Dönemi’nde önemli bir ticaret merkezi haline gelmiş. Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından Ukrayna’ya verilen liman 1 Ocak 2000 tarihinden itibaren 25 yıl boyunca serbest ticarete açık tutulacağına karar verilmiş. Odessa Limanı’nın Türkiye açısından da önemi büyük çünkü ülkemizin ikinci büyük ticaret ortağı olan Ukrayna ile bağlantı görevini üstleniyor.

Yine merkezi bölgelerden bir tanesi olan Potemkin Merdivenleri’nin bitiminde yer alan Odessa Limanı çevresinde keyifli dinlenme alanları bulabilirsiniz. Genç çiftler, çocuklu aileler buradaki parklarda günün her saatinde dolaşıyor ve genelde kalabalık oluyor. Fakat görülecek özellikle bir yapısı yok. Gün batımında gelip giden gemileri seyrederek keyif yapmayı tercih edenler de oluyor.

Çoğu kişinin yaptığı gibi siz de gemilerin limana yanaşıp, kalkışlarını günbatımı eşliğinde izleyebilirsiniz.

Adres: Mytna Square, 1, Odessa

Yol Tarifi: 155 numaralı otobüsler sizi Odessa Limanı’na ulaştıracaktır.

Yakın Yerler: Sailor`s Wife Monument, Primorsky Bulvarı