Deribasovskaya Caddesi

Deribasovskaya Caddesi, Odessa’nın kalbi diye bilinen, en hareketli ve keyifli caddesidir. Turistler kadar yerli halkın da çok ilgi gösterdiği bu caddeye hareketli bir atmosferin yanı sıra geçmiş dönemlere ait nostaljik havası da sinmiştir. Odessa’nın kurucusu Jose de Ribas tarafından isimlendirilmiş olan Deribasovskaya Caddesi 1800’lü yıllardan beri şehrin önemli caddesi olarak kullanılıyormuş.

Geçmişte ismi birçok kez değiştirilmiş olan cadde 1941 yılında şu anki ‘Deribasovskaya Caddesi’ adını almış.

Yaklaşık 1 km uzunluğa sahip bu cadde boyunca birbirinden güzel kafe ve restoranlar, gece hayatı mekanları ve dükkanlar yer alıyor. Alışveriş yapmak veya eğlenmek dışında bu caddede yapılabilecek en güzel aktivitelerden bir tanesi de Sovyet Dönemi’nden kalma eski binaları fotoğraflamak ve sokaklarda gezinmektir.

Odessa’nın merkezi kabul edilen Deribasovskaya Caddesi yalnızca yayalara açık olduğundan burada trafikten, gürültüden ve tehlikeden uzak gezilebiliyor. Yeşillik ve tarihi binalar eşliğinde gezinmek şehri en güzel keşif yöntemlerinden bir tanesi oluyor. Odessa’nın günlük yaşamına dair gözlemleri kolayca yapabiliyorsunuz. Cadde boyunca birçok mekân görebileceğiniz gibi hemen sokağın yanında yer alan park da Odessa’nın ilk parkı olarak biliniyor. Deribasovskaya’da dolaşırken bu parka mutlaka uğrayıp içerisinde yer alan onlarca anıt heykeli görmek gerekiyor. Bahar aylarında çeşitli festivallere ev sahipliği eden bu caddenin hareketi hiç bitmiyor.

Caddede yer alan birçok bina şu an otel olarak hizmet veriyor. Deribasovskaya Caddesi tıpkı İstanbul’un İstiklal Caddesi gibi hareketli fakat fiyatlar çok daha uygun. Zaten Ukrayna geneli oldukça ucuz olduğu için Deribasovskaya Caddesi’ndeki Odessa ortalaması üzerindeki fiyatlar dahi pek etkilemiyor.

Yol Tarifi: Caddeye ulaşım için 137 numaralı otobüs ile Lanzheronivska St durağında inmek gerekiyor.

Yakın Yerler: City Garden, Passage, Utosov Anıtı