Ringstrasse, Viyana’nın tarihi şehir merkezini sarmalayan 5.3 kilometre uzunluğunda dairesel bir bulvardır. Bulvar üzerinde şehrin en görkemli yapıları, ilgi çekici binaları ve görülmesi gereken müze, restoran gibi birçok yeri bulunmaktadır. Cadde üzerinde kültür ve sanatın başkentlerinden biri olan Viyana'nın en önemli yapıları yer almaktadır. Gerek tarihi gerekse mimari ve esteik açıdan, Avrupa'nın en güzel caddelerindne biri olan Ringstrasse, turistlerin gezi listelerinde ilk sıralarda yer alıyor.

Viyana Devlet Operası, bulvar üzerindeki en önemli yapılardan biridir. Hem Avusturya tarihinde hem de dünya tarihinde önemli bir yere sahiptir. 1869 senesinden beri hizmet veren opera binası, Neo-Rönesans dönemini yansıtır. İkinci Dünya Savaşı ile gelen yıkımla kapanmış ancak 1955 yılında tekrar açılmıştır.

Neue Burg, Ulusal Kütüphane’ye ve Weltmuseum’a ev sahipliği yapmakta olan bir saraydır. Yapımı 1913 senesinde biten saray Heldenplatz Meydanı’nın karşısında yer alır.

Kunsthistorisches Müzesi, dünyadaki en popüler müzelerden biridir. 1891 senesinden beri hizmet veren müzede Habsburgs Hanedanlığı’nın en önemli sanat hazineleri, dünyanın en büyük Brueghel koleksiyonu gibi önemli eserlere ev sahipliği yapar.

Ulusal Tarih Müzesi, dünyanın en büyük doğa bilimleri koleksiyonuna ev sahipliği yapması ile oldukça önemlidir.

Parlamento Binası, bulvarın ve Viyana’nın en önemli mimari yapıları arasındadır. Yunan mimarisinin özelliklerini yansıtan bina 1874-1883 yılları arasında Theophil von Hansen tarafından inşa edilmiştir. Pallas Athene isimli çeşmesi de oldukça ilgi çekicidir.

Viyana Belediye Binası, Neo-Gotik tarzdaki mimari tasarımı ile şehrin görülmesi gereken yapılarından bir tanesidir. Sene içerisinde binanın bulunduğu meydanda birçok etkinlik düzenlenir.

Ulusal Tiyatro, 1874-1888 yılları arasında inşa edilen tiyatronun tavanı Gustav Klimt, Franz Matsch ve Ernst Klimt tarafından yaratılmıştır. Tiyatro sahnesi sene içerisinde dünyanın en iyi aktörlerini ağırlamaktadır.

Ringstrasse, birçok önemli yapıya evsahipliği yapmasının yanında oldukça da yeşil kalabilmiş bir cadde. İnsanlar buraya geldiklerinde sadece sanat mekanlarını ziyaret etmekle kalmıyor, yeşil alanlarda dilediğince dinlenme fırsatı da buluyor. Cadde boyunca çınardan ıhlamura tam 2400 ağaç, doğaseverleri gölgesinde dinlenmeye davet ediyor.