Odessa'ya Yeni Yıl Seyahati

Merhabalar, 31.12.2014 - 03.01.2015 tarihli Odessa Ukrayna seyahatim ile ilgili izlenimlerimi ve sizlere faydalı olabilecek bilgiler vermek adına bir yazı yazmak istedim.

İstanbul Atatürk Havalimanı çıkışlı gezimiz Uluslararası Ukrayna Havayolları'nın 14.30 saatindeki uçuşu ile yaklaşık 1 saat 30 dakika sürdü. Seyahat sonrasında Odessa'ya ulaştık. Havalimanı gayet küçük. Kalabalık olmayan havalimanında rahatça giriş işlemlerimizin yapılmasının ardından ülkeye giriş yaptık.  İlk iş olarak döviz bürosundan Dolar'ı Grivna para birimine çevirdik, 1 USD yaklaşık 16,30 Grivna ediyor.

Ardından dışarı çıktığımızda inanılmaz bir soğuk ve kar bizi bekliyordu. -11 dereceydi ve bizi almaya gelen kişi otelimize kadar bıraktı. Havaalanından yaklaşık 30 dakika uzaklıktaki Arcadia bölgesine ulaştık. Bu bölgedeki oteller aslından yazlık oteller ancak fiyatlar çok uygun; oda-kahvaltı şeklinde yaklaşık 30 TL'ye 4 yıldızlı bir otelde kalabilirsiniz.

Yılbaşı gecesi eğlenebiliriz diye düşündük ancak birçok yer hatta neredeyse tamamı bomboştu. Sebebi yılbaşı gecesi olmasıymış; hani bizler kendimizi dışarı atarız ya onlar evlerinde ailelerle kutlarlarmış : )

Aslında yazılacak birçok şey var fakat önemli bilgiler olarak; hayat çok ucuz, İngilizce bilen neredeyse yok. Çok lüks restoranlarda menülerdeki en pahalı yiyecek ve içeceklerden alsanız da 2 kişiye gelecek olan hesap 40-50 TL'yi geçmiyor.

Malum gece hayatı çok hareketli ancak turist olduğunuz anlaşıldığında bu tip yerlerde gözler üzerinizde oluyor ve sürekli bir şeyler içmeniz için yanınıza gelen garsonlar veya bakışlar rahatsız edici.

Her halükarda bir gece eğlencesinde 100 TL'ye de eğlenebilirsiniz 500 TL'ye de... Tabii ki onlara göre siz deliler gibi para harcamış oluyorsunuz.

Biz 2 kişi, 3 gece 4 günde; taksi, gezme, alışveriş, yemek, gece hayatı vs. için toplam olarak 350 USD harcadık. Gerçekten çok uygun.

Şehir merkezi, tarihi yerleri çok fazla yok. Opera Binası merkezde görebileceğiniz bir yer. Tarihi yerleri her yer kar olduğundan çok fazla gezemedik ancak güzel bir tatildi.