Odessa Opera ve Bale Binası

Odessa, Ukrayna'nın kültür sanat başkenti olmasının hakkını veren bir şehir. Eski Sovyet ülkelerinin klasik müzik ve bale, opera gibi sanat dallalrına ne denli önem verdiği bilinir. Bu öneme yakışır şekilde opera binaları da oldukça görkemlidir, her biri adeta sarayı andırır. Odessa Opera ve Bale Ulusal Akademik Tiyatro Binası, şehrin simgelerinden biridir.

Odessa’daki Odessa Opera ve Bale Binası, Ukrayna'nın en eski tiyatrosudur. Odessa'daki en ünlü yapılar sorulduğunda Potemkin Merdivenleri’nden önce akla ilk burası gelir. 

İlk opera binası 1810'da açıldı ve 1873'te yangınla yok edildi. Modern bina, Fellner & Helmer tarafından neo-barok stiliyle inşa edildi ve 1887'de açıldı. Lüks izleyici salonunun mimarisi geç Fransız rokoko tarzıyla inşa edildi. At nalı tasarımı salonun benzersiz akustiğini ve sahneden koridorun herhangi bir yerine bile fısıltı gibi düşük ses tonunun iletilmesini sağlar.

Binanın cephesi İtalyan barok tarzında dekore edilmiştir. Binada Mikhail Glinka'nın, Nikolai Gogol'un, Alexandr Griboyedov'un ve Alexander Pushkin'in büstleri görülüyor. Büyük salon, XVI. Louis tarzından sonra modellenmiş ve yaldızlı sıva figürleri ve desenleri ile zengin bir şekilde dekore edilmiştir. Mimarlar yangın durumunda yaşanacak olası bir trajediyi önlemek için fuayede yirmi dört çıkış sağladılar.

Opera ve Tiyatro Binası sadece sunduğıu zengin program ya da etkileyici mimarisiyle değil, çevre yapılanmasıyla da kültür noktası haline gelmiştir. Binanın yanında taze çiçekler ve çalılar bulunan bir çim alan bulunur. Bina çevresindeki yeşil alanlarda ya da kafelerde vakit geçirebilir, sokak sanatçılarının gösterilerini izleyebilir ya da Odessalı sanatçıların eserlerini kendiniz ya da sevdikleriniz için satın alabilirsiniz.