Vorontsov Sarayı

Vorontsov Sarayı veya Alupka Sarayı, Kırım Dağları'nın eteklerinde, Alupka kasabası yakınlarında yer alan tarihi bir saraydır. Vorontsov Sarayı, Kırım'ın en eski ve en büyük saraylarından biridir ve güney sahillerindeki en popüler turistik yerlerden biridir.

Saray 1828-1848 yılları arasında Rus Prens Mikhail Semyonovich Vorontsov için yazlık ikametgâhı olarak 9 milyon gümüş ruble ücrete tabi olarak inşa edildi. İngiliz mimar Edward Blore ve yardımcısı William Hunt'ın İngiliz Rönesans canlanma stilini gevşek bir biçimde yorumladı. Yapı, çeşitli mimari tarzlardan oluşur ancak bütünsel olarak hiçbirine sadık değildir. Bu stiller arasında İskoç Baronial, Mugal mimarisi ve Gotik Revival mimarisi öğeleri bulunur. Blore, Birleşik Krallık'ta pek çok bina tasarlamıştı ve daha sonra Londra'daki Buckingham Sarayı tasarımını tamlamasıyla çokça tanınmıştı.

Sarayın mimari özellikleri de dönemini yansıtması açısından önemlidir. Romantizm akımının etkisinin yoğun olarak hissedildiği dönemde inşa edilen saray, mimari yapısıyla da bu etkiyi sürdürmektedir. Kırım dağlarının eteklerindeki konumu, bu etkiyi artırmaktadır. Simetrik bir yapıya sahip olması ve Alam stilinde peyzaja sahip bahçesi de diğer ayrıntılar arasındadır. 

Vorontsov Sarayı'nın önemli bir özelliği, Alman peyzaj bahçecisi Carolus Keebach tarafından düzenlenen 40 hektar yeşillik ve bitişik park topluluğudur. Bugün, Vorontsov Sarayı, komşu Massandra'daki Massandra Sarayı da dahil olmak üzere ulusal bir tarihi eser olan Alupka Sarayı-Park Kompleksi’nin bir parçasıdır.