Odessa Katakompları

Odessa’nın en gizemli, heyecan dolu ve mistik oluşumu meşhur Yeraltı Müzesi veya diğer adıyla Odessa Katakompları… Yeraltı Müzesi olarak adlandırılsa da aslında şehrin, yerleşim yerlerinin altında yer alan yeraltı mezarlarından bahsedilmektedir. Böyle denince kulağa oldukça ürkütücü gelen bu oluşumun bir de içine girdiğinizde nasıl bir serüvene çıkacağınız hayal edin. Mutlaka görülmesi gereken bu esrarengiz mezarlar dev bir labirent içerisinde yer alıyor.

Devasa bir labirent yeraltı şehrinde caddeler, meydanlar, sokaklar ve daha birçok yapı yer alıyor. Roma ve Paris’te de bu tarz katakompların bulunduğu ancak hiçbirinin böylesine büyük olmadığı söyleniyor. 19. yy. – 20. yy. arasında Odessa’da inşa edilen birçok mimari yapı için başta kireçtaşı olmak üzere çeşitli yapı malzemelerine ihtiyaç duyulmuş. Bu ihtiyacı gidermek için yapılan kazılar şimdi Yeraltı Müzesi adıyla anılan devasa labirenti ortaya çıkarmış.

İkinci Dünya Savaşı esnasında Sovyet askerlerinin sığınak ve tünel olarak kullandıkları mağaralar bulunmuş. Askerlerin barınakları, yeraltı kilisesi, cezaevi, Mason Salonu ve Maden Müzesi’ndeymiş gibi gözüken birçok farklı tarihi eseri görme fırsatını bu yeraltı katakomplarına girerseniz elde edebiliyorsunuz.

Odessa’nın ünlü ve hareketli meydanlarında, tarihi yapılarında vakit geçirdiniz ve gezinize farklı bir soluk katmak istiyorsanız kesinlikle rotanıza Yeraltı Müzesi’ni eklemelisiniz. Yalnızca Ukrayna hatta Avrupa’da değil, Odessa’daki bu yeraltı şehri dünyadaki en uzun ve en popüler müzelerden birisi haline gelmiştir.

Deniz seviyesinden 60 metre aşağıda kalan Odessa Katakompları 2 bin 500 km uzunluğuyla birbirine çok sayıda mağara ve tünellerle bağlanmış. Söz konusu Yeraltı Müzesi olunca efsaneler de o kadar fazla oluyor. Bu efsanelerden en yaygınları sıçan ve yarasa yiyip insanları korkutan bir hobbitin varlığı ile Ukraynalı bir kaptanın hikayesi.

1930 yılında İspanya sahilinde kaza yapan Portekizli botu kurtaran kaptana geminin altın prototipi verilmiş. Kaptan da savaşın başlamasıyla bu prototipini katakomplara saklamış. Fakat kaptan bir daha prototipi almaya dönememiş çünkü cephede hayatını kaybetmiş. Günümüzde hala kazı çalışmaları yapılarak bu altın prototipi araştırıyormuş ancak hala bir sonuç alınamamış.

Müzede rastlayacağınız en farklı olaylardan bir tanesi de tüneller arasında gezinirken göreceğiniz bar. Buraya gelip sarımsaklı votka içmek adet gibi bir şey haline gelmiş.

Ziyaret Bilgileri: Yeraltı Müzesi gezisi yaklaşık 2,5-3 saat sürüyor. Rehberli gezi için önceden rezervasyon yaptırmak gerekiyor ve turlar her gün 14:00’da başlıyor. Detaylı bilgi alabileceğiniz web sitesi: https://odessakatakomby.com/en/

Adres: 2nd Razumoskiy ln, 3, Odessa

Yol Tarifi: Burası şehir merkezinin biraz uzağında kalıyor.Odessa otogarında otobüsle ulaşmak mümkün. 84 veya 87 numaralı otobüsleri tercih etmelisiniz.

Yakın Yerler: Holy Assumption Katedrali, Lutheran Aziz Paul Katedrali