Teatralnaya Meydanı

Deribasovskaya ve Primorsky Meydanlarından bahsederken en önemli üç meydandan ikisi olduğunu belirtmiştik. Şimdi ise Odessa’nın bir diğer önemli meydanı olan Teatralnaya’dan bahsedeceğiz. Odessa hakkında herhangi bir yerden bilgi almak istediğiniz zaman mutlaka önünüze çıkacak olan görsellerden biri ‘Opera Binası’dır. Muhteşem mimarisi, ihtişamlı yapısı ve ev sahipliği ettiği kültür sanat etkinlikleri sayesinde şehrin en önemli yapılarından bir tanesi olan Opera Binası Teatralnaya Meydanı’ndaki mimari güzelliklerden sadece biri... 

Teatralnaya ve Primorsky Meydanı birbirine yürüyüş mesafesinde olan ve boylu boyunca dolaştığınızda hem mimari hem de doğa açısından harika manzaralara tanık olunacak bir yer. Meşhur Opera Binası’na ev sahipliği ettiği için şehrin cazibe mekanlarından bir tanesi haline gelmiştir. Bu nedenle etrafında çok sayıda bar, restoran ve mağazalar yer almaktadır.

Bölge genelinde entelektüel bir hava hakimdir. Gerek restoran ve barlarda gerekse mağazalarda bunu kolayca anlamak mümkün oluyor. Gece ayrı gündüz ayrı güzellikte kendini gösteren Opera Binası ve Teatralnaya Meydanı’nı imkânınız varsa günün her iki bölümünde de görmelisiniz.

Teatralnaya Meydanı Odessa Arkeoloji Müzesi ve Odessa Şehir Bahçesi arasında konumlanıyor. Caddenin sağına doğru yürüdüğünüzde Arkeoloji Müzesi, sola doğru ilerlediğinizde Şehir Bahçesi’ne ulaşabilirsiniz. Eğer hava koşulları elverişli ise doğal ve tarihi havasını hissetmek adına yürüyüş yapmayı tercih etmelisiniz. Özellikle fotoğrafçılar için Odessa’da kesinlikle gelinip görülmesi gereken bir yer olan Teatralneya Meydanı ve Opera Binası’nda etkinliklere katılmak da mümkün.

Dilerseniz ücretsiz şehir turlarına katılarak yaklaşık 2 saatlik Odessa Teatralnaya Meydanı gezilerine katılabilirsiniz. Bir rehber eşliğinde gezmek tarihi binaları görmenin yanı sıra geçmiş olayları hissetmenizi de sağlayacaktır.

Odessa’da geçirdiğiniz saatlerde keyifli bir etkinlik de arıyorsanız Opera Binası’nda denk getireceğiniz gösteri kesinlikle muhteşem bir deneyim olacaktır. Biletler koltuğun konumuna ve etkinlik tipine göre değişiklik gösteriyor. Ortalama bir yerden bir bale gösterisi için iki kişi yaklaşık 90 TL’ye çok keyifli bir deneyim yaşayabilirsiniz. Ayrıca düğün fotoğrafı çekim alanı olarak sık kullanılan Opera Binası arka fonu sayesinde gezinize renk katacak tesadüflere rastlayabilirsiniz.

Adres: Chaikovskogo Lane, 1, Odessa 65026

Yol Tarifi: Meydana ulaşmak için 137 numaralı otobüse binip Lanzheronivska St durağında inmeniz gerekiyor.  

Yakın Yerler: City Garden, Odessa Arkeoloji Müzesi