Transfigürasyon Katedrali

Odessa'daki Transfigürasyon Katedrali, Ukrayna'nın Odessa kentindeki Ortodoks Katedrali olup, Ukrayna Ortodoks Kilisesi’ne aittir ve Moskova Patrikhanesi’ne bağlıdır. KAtedral içerisinde Odessa için önemli bir isim olan Vorontsov'a ait eşyalar ve eserler de bulunmaktadır. Transfigürasyon dönüşüm, başkalaşım anlamındadır ve buradaki vurgu dini bağlamda dönüşümden geçmekle ilgilidir. 

Odessa şehrinde ilk ve en önemli katedral olan Transfigürasyon Katedrali, 1794'te Gavril Bănulescu-Bodoni tarafından kuruldu. İnşaat, programın birkaç yıl gerisinde kaldı ve Yeni Rusya'nın yeni valisi olan Armand-Emmanuel de Vignerot du Plessis, Duc de Richelieu, yapıyı tamamlamak için İtalyan mimar Francesco Frappoli'yi istihdam etti. 

Katedral, 1808'de Yeni Rusya'nın ana kilisesi olmuş ve 19. yüzyılda sürekli genişletilmiştir. Çan kulesi, 1825-1837 yılları arasında inşa edildi ve yemekhane, birkaç yıl sonra ana kiliseye bağlandı. Günümüzde hazırlanan bir elektronik sistemle çanın 99 elektornik ezgi çalabilen bir yapıya sahip. Dini bayramlarda ve kutsal günlerde bu çandan bir tür tören kapsamında faydalanılmaktadır. İç mekan polikrom mermer kaplıydı ve simgeler de mermerden yapılmıştır.