Güney Kore Mutfağı

1

Uzak Doğu mutfağına dair birbirinden çok farklı görüşler vardır. Kimileri çok sever, kimileriyse çekinceyle yaklaşır. Kore mutfağı birçok kişinin önyargısını kırar. Hemen hemen her yerde olduğu gibi Güney Kore’de de her damak tadına uygun lezzetler bulmak mümkündür. Kullanılan ana malzemelerin başında pirinç, arpa ve fasulye gelir. Bir yarımada olan Kore’de balık ve su ürünlerinin de oldukça önemli bir yeri vardır.

Dak Kkochi denilen ve genelde sokakta satılan tavuk şiş, Eomuk denilen bir çeşit balıklı hamur işi, Türk mutfağındaki lahana turşusuna benzeye Kimchi, yine pirinç ve sebze kullanılarak yapılan Bibimbap Güney Kore’nin başlıca yemekleridir.

Sarımsak, yeşil soğan, yabani rocambole, pırasa ve zencefilin tapınak yemeklerinde kullanılmıyor olması da ayrı karakteristik özelliğidir.

Çorba kültürü ülkede oldukça gelişmiştir. Çorbalar guk(국), tang (탕), jjigae olarak bilinmektedir. Bu kültürün yanısıra ülkede her çeşit deniz ürününü deneme şansı bulunmaktadır. 

Kore Barbeküsü, batıdan gelen turistler için en popüler yemektir. Etinizi kendiniz seçerek hazırlayabilir veya hazırlatabilirsiniz. Bu kültür turistlerin kendilerini adeta bir Koreli gibi hissetmelerini sağlamaktadır. 

Vejetaryanlar için yemek bulmak zor olabilmektedir. Neredeyse her yemeğin içinde bir et ürünü yer almaktadır. 

Ülkenin ulusal içkisi soju'dur. Vodka benzeri, alkollü ve çoğu içicekten daha ucuz olan bir içkidir. Sikhy, sujeonggwa, gingseng ve pirinç şarabı ülkenin diğer popüler içkileri arasındadır. Çay özellikle yeşilçay ve kahve kültürü ülkede oldukça gelişmiştir.