Google+

Arama formu

Pyeongchang

Pyeongchang’da Gezilecek Yerler 
Güney Kore’nin Gangwong bölgesinde bulunan Taebaek Dağları'nda yer...
Devamı oku
Pyeongchang Mutfağı
Pyeongchang'ın ana yemek kültür öğesi memi olarak bilinen...
Devamı oku
Pyeongchang Gece Hayatı
Pyeongchang'ınn çok aktif bir gece hayatı bulunmamaktadır. Şehirde...
Devamı oku
Pyeongchang’da Alışveriş
Her seyahatte olduğu gibi hediyelik eşya olmazsa olmazdır. Şehrinden...
Devamı oku
Pyeongchang Festivaller 
Şehirde çok fazla etkinlik ve festival düzenlenmemektedir. Beklenen...
Devamı oku
Pyeongchang Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Güney Kore’nin Gangwong bölgesinde bulunan Taebaek Dağları'nda yer...
Devamı oku
Pyeongchang Resmi Tatiller
Yılbaşı (1 Ocak) Ay Yeni yılı Tatili (07-10 Şubat) Bağımsızlık Hareketi...
Devamı oku
Pyeongchang Nerededir?
Pyeongchang, Güney Kore’nin Gangwong bölgesinde bulunan Taebaek...
Devamı oku
Pyeongchang İçin Faydalı Bilgiler
Acil yardım: 119 Yangın: 119 Polis: 112
Devamı oku
Pyeongchang Para Birimi
Pyeongchang'ın para birimi Kuzey Kore Wonu'dur. 1 TL yaklaşık 400 Won...
Devamı oku
Pyeongchang Resmi Dili 
Pyeongchang’ın resmi dili tüm Güney Kore'de olduğu gibi Korece'dir....
Devamı oku
Pyeongchang Saat Farkı 
Pyeongchang ile Türkiye arasında 6 saat zaman farkı bulunur.
Devamı oku
Pyeongchang Türkiye Temsilciliği
SEUL BÜYÜKELÇİLİĞİ Adres: Turkish Embassy Vivien Bldg. 4th Fl. 52,...
Devamı oku
Pyeongchang Vize İşlemleri 
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Güney Kore’ye seyahat edebilmeleri...
Devamı oku
Pyeongchang'a Ne Zaman Gidilir?
Nemli karasal iklimin hâkim olduğu Pyeongchang'a gitmek için...
Devamı oku
Pyeongchang’a Nasıl Gidilir?
Türkiye'den Pyeongchang'a direkt uçuş bulunmamaktadır. Seul'da...
Devamı oku
Pyeongchang’da Nerede Kalmalı?
Şehirde uygun fiyatlardan yüksek fiyatlara birçok yerel han ve otel...
Devamı oku
Pyeongchang İçi Ulaşım
Pyeongchang’da şehir içinde gezmek için ana ulaşım araçları otobüstür...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 KRW = 0.00
Priz Tipi Type C250V-2.5 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 0℃
Şub 0℃
Mar 0℃
Nis 0℃
May 0℃
Haz 0℃
Tem 0℃
Ağu 0℃
Eyl 0℃
Eki 0℃
Kas 0℃
Ara 0℃
Kısa Kısa...

Nüfus: 43,666 / Dil: Korece / Para Birimi:  Kuzey Kore Wonu (KRW) / İklim: Nemli Karasal İklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 1-3 gün

Pyeongchang Hakkında Bilinmesi Gerekenler

022314olypyeong_640x360.jpg

Güney Kore’nin Gangwong bölgesinde bulunan Taebaek Dağları'nda yer alan Pyeongchang yüksek rakımlı kış sporları merkezidir. Ayrıca Woljeongsa dahil olmak üzere birçok Budist tapınağına ev sahipliği yapmaktadır.

Şehir sıklıkla Kuzey Kore'de bulunan Pyongyang ile isim benzerliğinden dolayı karıştırılmaktadır.

Bölge, özellikle de güney bölümünde bulunan Seokraksan Dağı, dağ yürüyüşçüleri arasında oldukça popülerdir. Alpensia Kayak Merkezi turistik açıdan oldukça gözdedir ve kayak ile snowboard yapmak için altı yamacı bulunmaktadır.

Şehir, 2018 yılında Kış Olimpiyatları’na ev sahipliği yapacaktır. 9 - 25 Şubat 2018 tarihleri arasında Güney Kore'nin PyeongChang, Gangneung, Jeongseon bölgelerinde düzenlenecek 2018 Kış Olimpiyatları’na ek olarak 9-18 Mart 2018 tarihlerinde düzenlenecek 2018 Paralimpik Kış Oyunları’na da ev sahipliği yapacak şehirlerden biridir. Oyunlarda 7 dalda 15 kış sporu yer alacak. PyeongChang 2018’de Alp Disiplini, Artistik Buz Pateni, Biatlon, Bobsleigh, Buz Hokeyi, Curling, Kayakla Atlama, Kayaklı Koşu, Kısa Mesafe Sürat Pateni, Kızak, Kuzey Disiplini, Serbest Stil Kayak, Skeleton, Snowboard ve Sürat Pateni dallarında müsabakalar düzenlenecektir.

Alpensia ana olimpiyat köyü olacaktır ve kayakla atlama, kızak, bobsled ve kros kayağı burada yer alacaktır. Kuzeydoğu Asya'nın iyi kayak merkezlerinden biri olan Yongpyong, yokuş aşağı slalom etkinliğe ev sahipliği yapacaktır. Törenler Alpensia Olimpiyat Köyü'nden iki kilometre uzakta amaca uygun olarak düzenlenecek geçici stadyumda düzenlenecektir.

Pyeongchang’da mutlaka görmeniz gereken yerler arasında şunları sıralayabiliriz: Woljeongsa Tapınağı, Daegwanryeong Samyang Ranch, Daegwanryeong Yangtte Ranch, Phoenix Park, Ocean 700, Odaesan National Park, Yongpyeong Water Park Island, Daegwallyeong Agi Mokjang, Sangwonsa Temple, Lee Hyo-seok Culture Village, Lee Hyo Seok Literature Forest, Heungjeong Valley, Herb Nara Nongwon, Iseungbok Memorial Hall, Alpensia Ski Resort, Yongpyong Resort

Pyeongchang’da Gezilecek Yerler 

Güney Kore’nin Gangwong bölgesinde bulunan Taebaek Dağları'nda yer alan bir şehir Pyeongchang, yüksek rakımlı kış sporları merkezidir. Ayrıca Woljeongsa dahil olmak üzere birçok Budist tapınağına ev sahipliği yapmaktadır.

Görülmesi gereken diğer yerler:

Woljeongsa Tapınağı, Daegwanryeong Samyang Ranch, Daegwanryeong Yangtte Ranch, Phoenix Park, Ocean 700, Odaesan National Park, Yongpyeong Water Park Island, Daegwallyeong Agi Mokjang, Sangwonsa Temple, Lee Hyo-seok Culture Village, Lee Hyo Seok Literature Forest, Heungjeong Valley, Herb Nara Nongwon, Iseungbok Memorial Hall, Alpensia Ski Resort, Yongpyong Resort

Woljeongsa Tapınağı

Woljeongsa Tapınağı

Woljeongsa Tapınağı Mt.Odaesan Vadisi'nin doğusunda bulunan bir ormanın içinde yer almaktadır. 60 tapınağın ve 8 manastırın birleşiminden oluşan büyük bir tapınaktır. Tapınak Keşiş Ja Jang tarafından kurulmuştur.

Ayrıca tapınakta Sari-Pagoda olarak da bilinen dokuz katlı sekizgen Pagoda'yı, Goryeo Hanedanı'nın Budist kültürünün ve Oturmuş Taş Buda heykelinin görebileceği Seongbo Müzesi bulunmaktadır.

Ayrıca Buda'nın kemiklerinin korunduğu söylenilen Jeokmyeolbogung ve büyük vaaz alanı olan Jeokgwangjeon Pavilion'da buradadır.

Budo sitesi ve sagoji (tarihi belge deposu) Woljeongsa Tapınağı'nın yakınlarında bulunmaktadır. Budo sitesi, Woljeongsa Tapınağı 15 dakikalık yürüme mesafesindedir. Banya Köprüsü'nü geçmeden önceki Sangwonsa Tapınağı konumudadır. Burada yaşayan keşişleri anmak üzere 22 Pagoda vardır.

Günümüzdeki Woljeongsa Tapınağı tıpkı; Chilbulbojeon, Yeongsanjeon, Gwaneungjeon, Jinyeonggak ve diğer 17 binanın yandığı 1950 yılındaki Kore Savaşı’nda zarar görmüştür ve sonra restore edilmiştir.

Pyeongchang şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Sky Walk Sleep Guest House güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Mayfair Rodem Tree Shelter, Simscabin Winter House, Mayfare Narsha Pyeongchang. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Pyeongchang Finlandia Pension, Gom House Pension, Small Log House gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Pyeongchang Forest Hotel, Daegwanryeong Egg Guesthouse, Secret Pension tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Pyeongchang aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Daegwanryeong Samyang Ranch (Eko Yeşil Kampüs)

Daegwanryeong Samyang Ranch (Eko Yeşil Kampüs)

Daegwanryeong Samyang Ranch (Eko Yeşil Kampüs) bir plato üzerinde bulunan Asya'nın en büyük yeşil çayırıdır. Bu antik ve büyük çayır sağım ineklerinin otlandığı bölgedir. Çayırın manzarası ise mükemmeldir. Eğer sabah erken saatlerde Daegwallyeong Gözlemevi'ne giderseniz, Doğu Denizi'nden görünen Odaesan Dağı'nın tepelerindeki muhteşem gün doğumuna tanık olabilirsiniz. İneklerin su içtiği gölün adı ise Samjeongho Gölü'dür. Bu büyük çiftliğin etrafında gezmek için bir araba ya da bir bisiklet kiralanması gerekmektedir. Tüm çiftliği yürümek oldukça uzun sürmektedir. Araba ile iki saat, bisiklet ile 5-6 saat sürecektir.

"Love Concerto", "Taegukgi", "Herb", "My Wife Is a Gangster 3", "When Romance Meets Destiny"i "Sympathy for Lady Vengeance", "Autumn in my Heart", "Time of Gangsters" filmleri burada çekilmiştir.

Açık olduğu zamanlar; Kasım-Ocak 08.30-16.30/ Şubat-Ekim 08.30-17.30 / Mart-Nisan-Eylül 08.30-17.00 / Mayıs-Ağustos 08.30-17.30

Phoenix Park

Phoenix Park


Bir 5 yıldızlı otel, yüksek katlı apartman binaları, kayak pistleri, ve üst-sınıf golf sahaları ile dağ tepesinde bulunan eğlence kompleksi Phoenix Park harika bir tatil için çeşitli dinlenme ve eğlence imkanları sunmaktadır. Pyeongchang, Kore'nin en önemli bir kış sporları bölgesidir ve 2018 Kış Olimpiyat Oyunları'nın ev sahipliğini yapacak olan şehir olarak ilan edilmiştir.

Phoenix Park son derece popüler bir drama olan ‘Winter Sonata" ile Kore'nin en ünlü tatil komplekslerinden biri haline gelmiştir.

Phoenix Park, Uluslararası Kayak Federasyonu tarafından onaylanan 17 yamacı bulunmaktadır ve kar kalitesi mükemmeldir.

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Pyeongchang Nerededir?

5932599581_1ed44f88c5_o.jpg

Pyeongchang, Güney Kore’nin Gangwong bölgesinde bulunan Taebaek Dağları'nda yer alan bir şehirdir.

Pyeongchang'a Ne Zaman Gidilir?

Alpensia-night-ski-snow.jpg

Nemli karasal iklimin hâkim olduğu Pyeongchang'a gitmek için öncelikle hangi sezonun tercih edilmesi gerekmektedir. Kasım-şubat ve bazen de mart sonlarına kadar süren kış sezonu oldukça çetin ve karlı geçmektedir. Şehir kış sporları için oldukça elverişlidir. Ocak ve şubat ayları ay yeni yılı ve öğrencilerin kış tatilinde olmasından dolayı şehrin en kalabalık olduğu zamanlardır.

Yaz sezonu oldukça nemli geçmektedir ve sıcaklıklar 25 derece ile 30 derece arasında değişmektedir.

Eylül, ekim, mart, mayıs ayları geçiş mevsimleridir.

Pyeongchang’a Nasıl Gidilir?

upload20150619_154711_0044109.jpg

Türkiye'den Pyeongchang'a direkt uçuş bulunmamaktadır. Seul'da bulunan Incheon International Airport ana aktarma noktasıdır. Şehre en yakın havalimanı ise Yang Yang International Airport 'tur. Havalimanlarından şehre giden geniş bir otobüs ağı bulunmaktadır.

Wonju-Gangneung tren hattının 2018 yılında tamamlanması bekleniyor. Seul üzerinden giden tren hattı olimpiyat tesislerine 60 dakika içerisinde ulaşım sağlayacaktır.

Kore Turizm Organizasyonu tarafından bölgeye turlar da düzenlenmektedir. Bu turlara katılarak hem Pyeongchang'u tanıyabilir hem de diğer Güney Kore şehirlerini görme imkanı yakalayabilirsiniz. Bölgeye gitmek isteyenler için Pyeongchang'ın da içinde olduğu detaylı Güney Kore Gezisi başlıklı turu önerebiliriz. Daha fazla bilgi için tıklayınız. 
 

Pyeongchang’da Nerede Kalmalı?

01.jpg

Şehirde uygun fiyatlardan yüksek fiyatlara birçok yerel han ve otel fırsatı bulunmaktadır.

Goodstay Daegwallyeongsanbang, lüks otel seçeneklerinden biridir. Bu otel Daegwallyeong Donkey Ranch Don Quixote, Yongpyong kayak alanına, Ocean 700'e, Alpensia Kayak Alanı’na ve Yongpyeong su parkına oldukça yakındır.

Uygun fiyatlı ve oldukça konforlu olan Yongpyong Resort Dragon Valley Hotel, Kensington Flora Hotel Pyeongchang ve Kensington Flora Hotel Pyeongchang Yongpyeong Su Parkı'na, Yongpyong Golf Kulübü'ne, Woljeongsa Tapınağı'na ve Ojukheon Municipal Museum'a yakın konumlanmıştır.

Yongpyong Resort Villa Condominium ve Holiday Inn Resort Alpensia Pyeongchang; uygun fiyatlardan yüksek fiyatlara kadar birçok oda seçeneğin sahiptir. Yongpyong Kayak Alanı’na, Ocean 700'e, Alpensia Kayak Alanı’na ve Yongpyeong su parkına yakındır.

Düşük fiyatlara sahip olan Welli Hilli Park; Wellihillipark Kar Parkı'na, Cheongtaesan Recreational Forest'a ve Jucheongang Riverside Recreation Forest'a yakındır.

Uygun fiyatlı bir başka seçenek ise Lee Hyo-Seok Anıtı, Pyeongchang Mooee Sanat Merkezi, Phoenix Park - Golf Club, Phoenix Park Kayak Merkezi ve Phoenix Park – Mavi Kanyon'a yakın olan Resort Feliz' ve Spring Summer Fall Winter Caravan'dır.

2018 Pyeongchang Kış Olimpiyatları için alanlara yakın yeni otel inşa çalışmaları başlatılmıştır.

Pyeongchang pek çok otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle.

Pyeongchang Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Pyeongchang Otelleri
En Uygun Fiyatlı Pyeongchang Otelleri
Sizin İçin Seçtiğimiz Pyeongchang Otelleri
Pyeongchang Oda/Ev Kiralama

Pyeongchang İçi Ulaşım

Pyeongchang-winter-Olympics-South-Korea-2018_15.jpg

Pyeongchang’da şehir içinde gezmek için ana ulaşım araçları otobüstür. Otobüsler her yere gitmektedir ancak iki ayrı turist ofisinden otobüs tarifesi almakta fayda vardır. Ana merkezi gezmek için ise yürümek yada bisiklet en iyi ulaşım yoludur.

Pyeongchang Mutfağı

43979777_xxl.jpg

Pyeongchang'ın ana yemek kültür öğesi memi olarak bilinen karabuğdaydır. Bölge tofu ve Sanchae Bibimbap ile ünlüdür. Eğer soğutulmuş erişteyi seviyorsanız Pyeongchang bunun tam da yeridir.

Memil Guksu (karabuğday eriştesi), Memil JeonByeong (kızarmış terbiyeli lahana ile sarılı karabuğday krepleri), MemilMuk Muchim (dilimlenmiş ve biberli lahana salatasının üzerinde jöle formunda karabuğday) ve Memil BaechuJeon (iki bütün lahana yaprağının sıcak yağlanmış bir tavada biraz taze soğan katılması ile yapılıyor) geleneksel yemekleridir.

Kore çapında ünlü hale gelmiş olan ve Pyeongchang şehrinde denenebilecek bazı ünlü yemekler şunlardır: Bir pirinç yemeği olan Ssambap, bir tabak sebze yaprakları, çeşitli küçük yan yemekler ve soslar ile servis edilir. Ünlü içeceklerinden biri olan ve domuz omurgası ile pıhtılaşmış kan güveciyle yapılan Haejangguk denenmesi gerekenler arasındadır.

Güney Kore içeceği Soju'nun da tadına bakılmalıdır.

IMG_2141.jpg

Popüler restoranlar

Benzersiz yerel yemekler sunan Hwangtae Hoegwan'da geleneksel yerel kurutulmuş pollack ve balık çorbası denenmesi gerekenler arasındadır.

Hanwootown uygun bütçe ile, Dae Restaurant Ryeong Korean Beef Plaza ise lüks seçenekler ile kendi etinizi seçme, ünlü Kore barbeküsü yapma ve bir Koreli gibi hissetme şansı sunmaktadır.

Twosome Place, oldukça rahat ve kar manzarası sunan keyifli bir restorandır.

Pyeong Chang Tofu House ünlü tofu yemeklerini denemek için en uygun yerdir

Bunlar dışında şehirde vegan ve vejetaryen mutfak sunan birçok restoran bulunmaktadır.

Pyeongchang Gece Hayatı

view-of-the-street-outside.jpg

Pyeongchang'ınn çok aktif bir gece hayatı bulunmamaktadır. Şehirde kafeler ve barlar mevcuttur.

Pyeongchang Festivaller 

1449466708_trout-01.jpg

Şehirde çok fazla etkinlik ve festival düzenlenmemektedir. Beklenen en büyük etkinlik ise "2018 Kış Olimpiyatları"dır.

Pyeongchang Trout Festival, Jinbu-myeon bölgesinde kış sezonunda düzenlenmekte olan bir kutlamadır. Festivalde buz içerisin alabalık avlama, halk, buz, kar ve balıkçılık etkinlikleri düzenlenmektedir. Ayrıca kızak ve üst iplik dahil olmak üzere geleneksel halk oyunları, 4 tekerlekli Atv sürme, kar raftingi, kızak trenlere binmek gibi sporlar yapılmaktadır.

Pyeongchang Music Festival & School, her sene temmuz ve ağustos ayında Daegwallyeong'da düzenlenmektedir. Dünyaca ünlü müzisyenler konserler ve eğitimler vermektedirler

9 - 25 Şubat 2018 tarihleri arasında Güney Kore'nin PyeongChang, Gangneung, Jeongseon bölgelerinde düzenlenecek 2018 Kış Olimpiyatlarına ve 9-18 Mart 2018 tarihlerinde düzenlenecek 2018 Paralimpik Kış Oyunlarına ev sahipliği yapacak şehirlerden biridir. Oyunlarda 7 dalda 15 kış sporu yer alacak. PyeongChang 2018’de Alp Disiplini, Artistik Buz Pateni, Biatlon, Bobsleigh, Buz Hokeyi, Curling, Kayakla Atlama, Kayaklı Koşu, Kısa Mesafe Sürat Pateni, Kızak, Kuzey Disiplini, Serbest Stil Kayak,Skeleton, Snowboard ve Sürat Pateni dallarında müsabakalar düzenlenecektir.

Pyeongchang’da Alışveriş

Pyeongchang’da Alışveriş

Her seyahatte olduğu gibi hediyelik eşya olmazsa olmazdır. Şehrinden hediyelik eşya, antika, yerel el sanatları, sanat eserleri, anahtarlıklar, kupalar, oyuncaklar ve tekstil ürünleri satın alınabilmektedir.

Hediyelik için en iyi öğeleri karabuğday ve kış sporlarına özel ürünler olacaktır.

Pyeongchang Saat Farkı 

Pyeongchang ile Türkiye arasında 6 saat zaman farkı bulunur.

Pyeongchang Para Birimi

20131108000939_0.jpg

Pyeongchang'ın para birimi Kuzey Kore Wonu'dur. 1 TL yaklaşık 400 Won değerindedir.

Pyeongchang Resmi Dili 

Phoenix-Park-gondo_3041199a-large.jpg

Pyeongchang’ın resmi dili tüm Güney Kore'de olduğu gibi Korece'dir. Tüm Güney Kore'de eğitim sisteminin bir parçası olan İngilizce, ülkede yaygın konuşulabilmektedir.

Pyeongchang Türkiye Temsilciliği

SEUL BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: Turkish Embassy Vivien Bldg. 4th Fl. 52, Seobinggo-ro 51-gil, Yongsan-gu (140-240) Seoul-Korea

Telefon: +82 2 3780 1600

Faks: +82 2 797 8546

embassy.seoul@mfa.gov.tr

http://seul.be.mfa.gov.tr/

Pyeongchang Resmi Tatiller

Yılbaşı (1 Ocak)

Ay Yeni yılı Tatili (07-10 Şubat)

Bağımsızlık Hareketi Günü (01 Mart)

İşçi Bayramı (01 Mayıs)

Çocuklar Günü (05 Mayıs)

Buda'nın Doğum Günü (14 Mayıs)

Anma Günü (06 Haziran)

Bağımsızlık Günü (15 Ağustos)

Chuseok (12-16 Eylül)

Milli Kuruluş Günü (03 Ekim)

Kore Dili Günü (09 Ekim)

Pyeongchang İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 119

Yangın: 119

Polis: 112

Pyeongchang Vize İşlemleri 

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Güney Kore’ye seyahat edebilmeleri için vize zorunluluğu bulunmamaktadır. Ülkeye minimum 6 ay geçerliliği olan pasaportla 90 güne kadar vizesiz gitmek mümkündür.

Güney Kore Vizesi

Umuma mahsus pasaport hamili Türk vatandaşları 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır.

Diplomatik, Hususi ve Hizmet pasaportu hamili Türk vatandaşları 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır.