Pyeongchang’da Gezilecek Yerler 

Güney Kore’nin Gangwong bölgesinde bulunan Taebaek Dağları'nda yer alan bir şehir Pyeongchang, yüksek rakımlı kış sporları merkezidir. Ayrıca Woljeongsa dahil olmak üzere birçok Budist tapınağına ev sahipliği yapmaktadır.

Görülmesi gereken diğer yerler:

Woljeongsa Tapınağı, Daegwanryeong Samyang Ranch, Daegwanryeong Yangtte Ranch, Phoenix Park, Ocean 700, Odaesan National Park, Yongpyeong Water Park Island, Daegwallyeong Agi Mokjang, Sangwonsa Temple, Lee Hyo-seok Culture Village, Lee Hyo Seok Literature Forest, Heungjeong Valley, Herb Nara Nongwon, Iseungbok Memorial Hall, Alpensia Ski Resort, Yongpyong Resort

Woljeongsa Tapınağı

54b8e5b806ef922e8ebcc2866f743c91.jpg

Woljeongsa Tapınağı Mt.Odaesan Vadisi'nin doğusunda bulunan bir ormanın içinde yer almaktadır. 60 tapınağın ve 8 manastırın birleşiminden oluşan büyük bir tapınaktır. Tapınak Keşiş Ja Jang tarafından kurulmuştur.

Ayrıca tapınakta Sari-Pagoda olarak da bilinen dokuz katlı sekizgen Pagoda'yı, Goryeo Hanedanı'nın Budist kültürünün ve Oturmuş Taş Buda heykelinin görebileceği Seongbo Müzesi bulunmaktadır.

Ayrıca Buda'nın kemiklerinin korunduğu söylenilen Jeokmyeolbogung ve büyük vaaz alanı olan Jeokgwangjeon Pavilion'da buradadır.

Budo sitesi ve sagoji (tarihi belge deposu) Woljeongsa Tapınağı'nın yakınlarında bulunmaktadır. Budo sitesi, Woljeongsa Tapınağı 15 dakikalık yürüme mesafesindedir. Banya Köprüsü'nü geçmeden önceki Sangwonsa Tapınağı konumudadır. Burada yaşayan keşişleri anmak üzere 22 Pagoda vardır.

Günümüzdeki Woljeongsa Tapınağı tıpkı; Chilbulbojeon, Yeongsanjeon, Gwaneungjeon, Jinyeonggak ve diğer 17 binanın yandığı 1950 yılındaki Kore Savaşı’nda zarar görmüştür ve sonra restore edilmiştir.

Daegwanryeong Samyang Ranch (Eko Yeşil Kampüs)

981.jpg

Daegwanryeong Samyang Ranch (Eko Yeşil Kampüs) bir plato üzerinde bulunan Asya'nın en büyük yeşil çayırıdır. Bu antik ve büyük çayır sağım ineklerinin otlandığı bölgedir. Çayırın manzarası ise mükemmeldir. Eğer sabah erken saatlerde Daegwallyeong Gözlemevi'ne giderseniz, Doğu Denizi'nden görünen Odaesan Dağı'nın tepelerindeki muhteşem gün doğumuna tanık olabilirsiniz. İneklerin su içtiği gölün adı ise Samjeongho Gölü'dür. Bu büyük çiftliğin etrafında gezmek için bir araba ya da bir bisiklet kiralanması gerekmektedir. Tüm çiftliği yürümek oldukça uzun sürmektedir. Araba ile iki saat, bisiklet ile 5-6 saat sürecektir.

"Love Concerto", "Taegukgi", "Herb", "My Wife Is a Gangster 3", "When Romance Meets Destiny"i "Sympathy for Lady Vengeance", "Autumn in my Heart", "Time of Gangsters" filmleri burada çekilmiştir.

Açık olduğu zamanlar; Kasım-Ocak 08.30-16.30/ Şubat-Ekim 08.30-17.30 / Mart-Nisan-Eylül 08.30-17.00 / Mayıs-Ağustos 08.30-17.30

Phoenix Park


Bir 5 yıldızlı otel, yüksek katlı apartman binaları, kayak pistleri, ve üst-sınıf golf sahaları ile dağ tepesinde bulunan eğlence kompleksi Phoenix Park harika bir tatil için çeşitli dinlenme ve eğlence imkanları sunmaktadır. Pyeongchang, Kore'nin en önemli bir kış sporları bölgesidir ve 2018 Kış Olimpiyat Oyunları'nın ev sahipliğini yapacak olan şehir olarak ilan edilmiştir.

Phoenix Park son derece popüler bir drama olan ‘Winter Sonata" ile Kore'nin en ünlü tatil komplekslerinden biri haline gelmiştir.

Phoenix Park, Uluslararası Kayak Federasyonu tarafından onaylanan 17 yamacı bulunmaktadır ve kar kalitesi mükemmeldir.

Odaesan National Park

caption.jpg

Odaesan Ulusal Parkı, 1975 yılında Milli park olarak ilan edilmiştir. Adını 5 ayrı yayla isminin türetilmesinden almıştır: Manwoldae, Jangryeondae, Girindae, Sangsamdae ve Jigongdae.

Odaesan Parkı'nın temsilcisi olan Woljeongsa Tapınağı adını Manwoldae üzerinde yükselen aydınlık dolunaydan sonra almıştır. Ayrıca tapınakta Sari-Pagoda olarak da bilinen dokuz katlı sekizgen Pagoda'yı, Goryeo Hanedanı'nın Budist kültürünün ve Oturmuş Taş Buda heykelinin görebileceği Seongbo Müzesi bulunmaktadır.

Ayrıca Buda'nın kemiklerinin korunduğu söylenilen Jeokmyeolbogung ve büyük vaaz alanı olan Jeokgwangjeon Pavilion da buradadır.

Odaesan Kore'nin en büyük doğal ormanıdır. Birçok yabani hayvanlar ve bitkiler burada yaşamaktadır. Birobong Peak alanı Nuncheunkbaek ve Porsuk ağaçları ile ünlüdür.

Sangwonsa Tapınağı

1181559_image2_1.jpg

Sangwonsa Tapınağı, Woljeongsa Tapınağı'nın 8 km kuzeyinde yer almaktadır. Sangwonsa Tapınağı'nın inşası ile ilgili birçok hikaye bulunmaktadır; 643 yılında Budist keşiş Ja Jang tarafından, 12. yüzyılda Silla Kraliçesi Seon-Deok tarafından; başkaları ise Silla İmparatorluğu’nun 31. Kralı King Sin-Mun'un oğulları Bocheon ve Hyo-myeong tarafından inşa edildiğini söylemektedir.

Bina Kore'nin Bağımsızlık Günü yeniden yapılmıştır ve orijinal olarak geriye sadece bir Çan Pavillon kalmıştır. Geriye kalmış en eski kalıntılar ise Dongjong, Munsu Çocuk Figürü, Joseon Hanedanlığı'nın yedinci kralı Kral Sejo tarafından yazılmış olan Sangwonsa Tapınağı'nı yeniden inşa talimatıdır.

Girişte bulun Gwandaegeori adında ki bir sitede Kral Se-Jo'nun banyo aldığında burada kraliyet giysilerini nasıl astığı hakkında bir hikaye bulunmaktadır. Ayrıca, Kral Sejo ve keşiş Munsu'nun hikayesinin geldiği Munsu Çocuk Figürü vardır.

Lee Hyo-seok Culture Village

1704642_image2_1.jpg

Lee Hyo-Seok Kültür Köyü yazar Lee Hyo-Seok'un (“Gasan”) doğduğu ve büyüdüğü yerdir. Ayrıca yazarın köyü baz alarak yazdığı hikayesi "Karabuğday Çiçek Açtığında" bugüne kadarki en ünlü Koreli kısa hikayedir.

1990 yılında köy, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından "ilk Ulusal Kültür Köyü" olarak belirlenmiştir.

Köy yazarın doğum evi, su değirmeni, Chungjujip, Gasan Park, Lee Hyo-Seok Memorial Hall ve karabuğday müzesine ev sahipliği yapmaktadır.

Çiçek sezonunda karabuğdayların çiçeklerini açması ile kar beyazı altında kalan alanların güzel manzarasının tadını çıkarabilirsiniz ve köyde ağustos ayı sonlarından erken eylül ayına kadar yıllık Lee Hyo-Seok Kültür Festivali yer alır.

Lee Hyo-Seok Kültür Festivali modern Kore yazarlarına adanmaktadır ve buğday temalı programlar düzenlenmektedir.