Google+

Seul

Seul04:22 AM
14℃
1 KRW=0.00
Type C250V2.5 A
 • Ocaweather-icon-2℃
 • Şubweather-icon0℃
 • Marweather-icon5℃
 • Nisweather-icon12℃
 • Mayweather-icon17℃
 • Hazweather-icon22℃
 • Temweather-icon25℃
 • Ağuweather-icon25℃
 • Eylweather-icon21℃
 • Ekiweather-icon15℃
 • Kasweather-icon7℃
 • Araweather-icon0℃
Nüfus:9.86 Milyon / Dil: Korece / Para Birimi: WON / İklim: Karasal iklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün

Seul Hakkında Bilinmesi Gerekenler
 

Seul, Güney Kore’nin başkenti olup ülkenin en büyük şehridir. 10 milyonun üzerinde nüfusa sahip olan Seul, Güney Kore’nin yönetim, ticaret, teknoloji, kültür ve eğitim merkezi olarak kabul edilmektedir. Dünyanın en kalabalık şehirleri sıralamasında 13. sırada yer alan Seul, Güney Kore nüfusunun yarısına yakınına ev sahipliği yapmaktadır.

Şehir tarihin çeşitli dönemlerinde birbirinden güçlü imparatorluklara başkentlik yapmıştır. Bu durumda Seul’un bulunduğu coğrafya oldukça etkili olmuştur. Güney Kore’nin kuzeybatı kesiminde bulunan Seul, Han Nehri kıyısında konumlanmıştır. Bu da Seul’a doğal bir nehir limanı kazandırmıştır. Nehir limanına sahip bir şehir olarak taşıdığı önem hükümdarlarca fark edilmiş ve hanedanlıklara başkent olarak Seul seçilmiştir. 1399-1405 yıllarını kapsayan süre dışında kalan zaman diliminde Kore’nin başkenti olarak seçilmiştir. 1394’te başkent sıfatını alan Seul 1948’e kadar bu statüsünü korumuştur. 1948 yılına gelindiğinde ise Kore, Güney ve Kuzey olmak üzere iki ayrı ülkeye bölünmüştür. Bunun üzerine ise Güney Kore’ye başkentlik yapmaya devam etmiştir.

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışı seyahatinizde yaşayabileceğiniz aksaklıklara karşı yurtdışı seyahat sigortası yapmanız tavsiye edilir. Pek çok ülkenin vize işlemleri sırasında talep ettiği seyahat sigortasını online olarak dakikalar içerisinde, 6 Euro’dan başlayan fiyatlarla Axa Sigorta’dan alabilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Seul’de Gezilecek Yerler


Seul, Asya’nın en çok ziyaret edilen şehirleri arasında yer almaktadır. Güney Kore’nin başkenti olan Seul sahip olduğu tapınaklar, birbirinden renkli mimariye sahip saraylar, zengin koleksiyonları ile müze ve sanat galeri şehri turistler için çekici kılmaktadır. Seul seyahatiniz sırasında ihtişamlı tarihi yapılar ve benzersiz doğal güzellikler arasında oldukça keyifli vakit geçireceksiniz.

Gyeongbokgung Sarayı

014 Eyl 2017Gezilecek Yerler

Seul’de Gezilecek Yerler-1

Başkent Seul, sahip olduğu tarihi yapıları ile çok sayıda turist çeken şehirlerdendir. Gyeongbokgung Sarayı da şehirde bulunan önemli tarihi yapılardan bir tanesi olup şehri ziyarete gelen turistlerin ilk uğradığı noktalardandır. 1395 yılında inşa edilen saray Joseon Hanedanlığı zamanında kullanılmıştır. Joseon Hanedanlığı şehre beş büyük saray daha inşa etmiştir. Bu beş büyük sarayın en büyüğü ise Gyeongbokgung Sarayı’dır. Hanedanlığın ana sarayı olarak kabul edilen yapı kral ve ailesinin yaşadığı yer olduğu gibi hükümet işlerinin de yürütüldüğü merkez olmuştur. 16. yüzyılda yaşanan ve şehrin çoğu noktasında hasarlara yol açan Imjin Savaşı sırasında bir kısmı zarar gören saray terk edilmiştir. İki yüzyıl boyunca hizmet vermeyen ve boş kalan saray binası Japon hakimiyeti sırasında kısmi olarak yıkılmıştır. Bu tahribattan sonra onarım ve yeniden inşa sürecine giren saray orijinal haline getirilmiştir. Büyükçe bir arazi üzerinde kurulmuş olan Gyeongbokgung Sarayı’nın bünyesinde Ulusal Halk Müzesi ve Ulusal Saray Müzesi de bulunuyor. Seul seyahatiniz sırasında mutlaka uğramanız gereken bir mekan olan Gyeongbokgung Sarayı’nı her gün 09.00-18.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Seul lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Garosugil, Wow Hills Guesthouse, Maruji Guesthouse. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Conrad Seoul, K-haus Residence Gwanghwamun 2 gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Hotel Aventree Jongno, Namhyeondang Hanok Guesthouse, Motel Yam otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Seul aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Namsan Kulesi (N Seul Kulesi)

014 Eyl 2017Gezilecek Yerler

Seul’de Gezilecek Yerler-2

Seul’un Namsan Dağı’nda kurulmuş olan ve Kore’nin en önemli medya kanallarına yayın hizmeti sunan Namsan Kulesi, şehrin en popüler turist mekanlarından bir tanesidir. Ülkenin ilk genel radyo kulesi olma özelliğine sahip olan Namsan Kulesi’nin yapımına 1969 yılında başlanmış ve 1971 yılında tamamlanmıştır. 1980 yılına kadar sadece yayın yapan kule bu tarihten itibaren halkın ziyaretine de açılmıştır.

Seul’un en yüksek noktası olarak kabul edilen kulenin yüksekliği yaklaşık 236 metredir. Kuleye seferler düzenleyen otobüslerle ulaşabilirsiniz fakat otobüsten indikten sonra biraz yokuş çıkmanız gerekiyor.

Kulenin en meşhur etkinliklerinden bir tanesi terasa kilit asmak. Özellikle çiftlerin gözde aktivitelerinden bir olan bu kilit asma olayı kulede gözünüze çarpan ilk şey olacaktır. Üzerinde genellikle çiftlerin adlarının ve tarihlerin yazılı olduğu rengarenk kilitler terasın her yerini kaplamış durumda. Kulede gözde olan bir diğer aktivite ise çiftler bankında fotoğraf çektirmek. Eğer çiftler bankında fotoğraf çektirmek istiyorsanız oldukça uzun bir sırada beklemeyi göze almanız gerekiyor. Kulede yapılan en eğlenceli etkinliklerden bir diğeri ise kartpostal ya da mektup göndermek. Her şeyin dijitalleştiği günümüzde Namsan Kulesi’nde bulunan posta kutuları özel pullar ve birbirinden güzel kartpostallarla sevdiklerinize Seul hatırası göndermeniz için harika bir fırsat. Ayrıca kulenin üçüncü katında Seul’u 360 derece görebilme imkânınız var. Burada eşsiz Seul manzarasını izleyebilirsiniz. Bu katın camlarına baktığınız yönde hangi ülke var ve o ülkenin başkenti size ne kadar uzaklıkta gibi bilgilerin yer aldığı küçük çıkartmalar yapıştırılmış. Bu çıkartmalara göre Namsan Kulesi’nin olduğu noktadan Ankara 7837 km uzaklıktadır.

Seul’u başka bir açıdan görmek ve eğlenmek isterseniz Namsan Kulesi’ni mutlaka ziyaret etmelisiniz. Kulenin ziyaret saatleri ise her gün 10.00-23.00 saatleri arasındadır.

Changdeokgung

014 Eyl 2017Gezilecek Yerler

Seul’de Gezilecek Yerler-3

Seul başkentliğine yaraşır bir şekilde çok sayıda saraya sahiptir. Bu sarayların büyük çoğunluğu Joseon Hanedanlığı zamanında inşa edilmiştir. Beş saraylar olarak bilinen bu saraylardan bir tanesi de Changdeokgung Sarayıdır. Prenslerin gözde sarayı olan Changdeokgung hükûmet işlerinden ziyade prense tahsis edilmiş özel saray gibi kullanılmaktaydı. Çağdaş mimarî düzenlemelerin uygulanmasına izin verilmeyen Changdeokgung Sarayı orijinal görüntüsü ile günümüze kadar gelmeyi başarmıştır. Üç Kore Krallığı’ndan kalma pek çok unsuru barındıran Changdeokgung Sarayı’nı gezerken bu özellikleri gözlemleyebilirsiniz. Japonların bölgede hakimiyet kurduğu dönemde tahribata uğrayan ve bir kısmı yıkılan saray çeşitli restorasyonlar geçirmiştir. Bu restorasyonlar sırasında saray mimarisinin aslına sadık kalınmıştır. Şehri ziyarete gelen turistler tarafından mutlaka ziyaret edilen Changdeokgung Sarayı eşsiz görüntüsü ile beğeni toplamaktadır.

1997 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’ne dahil edilmiştir. Kore son zamanlarda dizileriyle adını dünyaya duyurmaya başarmış ülkelerdendir. Bu dizilerden bir tanesi olan Dae Jang Geum adlı dizinin çekimleri sırasında Changdeokgung Sarayı’nın bazı bölümleri kullanılmıştır.

Changdeokgung Sarayı’nı pazartesi günleri hariç 09.00-17.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Seul Turistik Gezi Biletleri

Seul şehrini doya doya gezmek için, turistik noktalara giriş biletinizi önceden alıp bütçe ve zaman tasarrufu yapabilirsiniz. Sıra beklemeden ve indirimli bilet almak için aşağıda önerdiğimiz biletleri inceleyebilirsiniz.

Doğu Asya’da bulunan Güney Kore’nin başkenti olan Seul, ülkenin kuzeybatı bölümünde yer almaktadır. Japon Denizi ve Sarı Deniz arasında kalan Güney Kore Adası’nın orta batı bölümünde bulunmaktadır. Şehrin ortasından geçen Han-Gang Nehri Seul’u ikiye bölmektedir.

Geolocation

Seul lokasyonunu gezmenin en pratik yollarından biri de tur paketlerini tercih etmek. Eğer zorlanmadan, bir rehber eşliğinde Seul lokasyonunu gezmek isterseniz; Japonya & Kore Turu - 3049 USD , Japonya & Kore Turu - 3049 USD , Japonya & Kore Turu - 2990 EUR , Japonya & Kore Turu - 2996 EUR , Japonya & Kore Turu - 2996 EUR gibi seçenekleriniz bulunuyor. Ayrıca tüm Seul turlarının listesini buraya tıklayarak görebilirsiniz.

Seul’e Ne Zaman Gidilir?


Güney Kore’ye başkentlik yapan Seul’da dört mevsim de yaşanmaktadır. Yılın her döneminde farklı bir iklim yaşayan Seul’da doğa sizi dört mevsim farklı renklerle karşılamaktadır.

Yaz mevsiminde şehirdeki sıcaklıklar yükselmekte ve genellikle yağışlı bir hava hâkim olmaktadır. Fakat yaz yağışları kış mevsiminde olduğu kadar şiddetli geçmemektedir. Daha yumuşak ferahlatıcı fakat çoğu zaman kesintisiz yağışlar olmaktadır. Yağış ve sıcaklıkların fazla olması şehirdeki nem oranını da artırmaktadır. Bu boğucu nemli atmosferde gezmek biraz sıkıntılı olabilir.

Şehrin kış mevsimine baktığımızda ise turistik gezilere çok da imkân vermediğini görüyoruz. Seul’de kış mevsimi uzun ve sert geçmektedir. Sıcaklıklar yaz mevsiminden sonra hızla düşmeye başlar ve kış mevsimine gelindiğinde şehir en soğuk zamanlarını yaşamaktadır. Uzun ve soğuk geçen kış mevsimi şehri ziyaret etmek için pek de uygun bir zaman dilimi değildir.

incheon-2.jpg

Türkiye’den Seul’a gitmek için İstanbul’dan aktarmasız uçuşları tercih edebilirsiniz. Aktarmasız uçuşlarla İstanbul- Seul arası yaklaşık 11 saat sürmektedir. Uluslararası uçuşlar için Seul’de sıklıkla kullanılan havaalanı Seul Incheon Uluslararası Havaalanı’dır.

Havaalanından şehir merkezine ulaşmak için birden fazla seçeneğiniz mevcuttur. Bu seçenekler arasında en çok tercih edileni ekspres trenlerdir. B1 katından hareket eden bu ekspres trenler ile 45 dakikada şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Fakat bu trenler 06.00-22.30 saatleri arasında hizmet vermektedir. Ekspres trenlerin haricinde havaalanının çeşitli terminallerinden hareket eden otobüsler ve havaalanı servisleri ile de şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Fakat ekspres trenler bu otobüs ve servislere göre daha ucuz ve hızlı ulaşım sağlamaktadır. Eğer uçuş saatiniz ekspres trenlerin sefer saatine denk geliyorsa en uygunu tren ile şehir merkezine ulaşmak olacaktır. Dilerseniz taksi ile ya da araç kiralayarak da havaalanından şehir merkezine ulaşabilirsiniz.

Seul’de Nerede Kalınır?

 

Seul konaklama açısından ziyaretçilerine çok sayıda seçenek sunan şehirlerin başında geliyor. Her yıl binlerce turist ağırlayan şehirde zevkinize ve bütçenize göre bir konaklama mekanı mutlaka bulabilirsiniz. Seul turistik bir şehir olmasının yanı sıra iş dünyasında da adını duyurmuş şehirlerdendir. Dolayısıyla her yıl çeşitli şehirlerden iş amacıyla gelen yüzlerce misafire de ev sahipliği yapmakta. Festival dönemlerinde ve iş görüşmelerinin, konferansların fazlalaştığı dönemde şehirdeki otellerin büyük çoğunluğu doluyor. Bu yüzden Seul seyahatinizin tarihi belli olduğunda yerinizi önceden ayırtmanız yer bulma sıkıntısı yaşamanızı önleyecektir. Her türlü beklentiyi karşılayacak ve her türlü bütçeye uyacak seçenekleri ile Seul’da konaklama konusunda sorun yaşamayacaksınız.

Seul’de konaklama için tercih edebilecek noktalardan başlıcaları Insadoğ, Jogno, Hongdae ve Gangam bölgeleridir. Hongdae Bölgesi, şehrin merkezi sayılabilecek bir noktada olup çok sayıda otel barındıran bölgelerdendir.

Seul İçi Ulaşım

Seul, dünyadaki en kapsamlı ve gelişmiş toplu taşıma ağına sahip şehirlerin başında gelmektedir. Şehirde metro ve otobüs ağı ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Seul’de toplu taşıma kullanımı oldukça kolay ve uygun fiyatlıdır.
Şehirde gelişmiş bir metro ağı bulunmaktadır. Birden fazla metro ağına sahip olan Seul’un hemen hemen her noktasına metro kullanarak ulaşabilirsiniz.
 

Seul Mutfağı
 

Seyahat sırasında gezginleri en çok heyecanlandıran nokta elbette ziyaret edilen yerin mutfağıdır. Kültürün en güzel taşıyıcılarından olan ülke mutfağı ziyaret edilen yerin yaşayışı hakkında pek çok ipucu barındırır. Seul seyahatiniz sırasında tadına bakacağınız birbirinden lezzetli yemekler sayesinde Güney Kore’nin yemek kültürünü öğrenmiş olacaksınız. Asya mutfağı genel olarak birbirinden lezzetli yemekler ve çaylar barındıran bir mutfaktır. Birbirinden çeşitli baharatlar, zengin deniz ürünleri ve elbette vazgeçilmez olan pirinç ile Seul’de adeta lezzet şöleni ile karşılaşılmaktadır. Seul mutfağının bel kemiğini pirinç ve arpa oluşturmaktadır. Bakliyatların yanı sıra fasulye de yemeklerde sıklıkla kullanılan bir malzemedir.

Bir yarımadada kurulmuş olan Güney Kore’de su ürünleri de oldukça popülerdir. Balık ve çeşitli deniz ürünleri ile yapılan yemekler Seul mutfağının karakteristik yemeklerini oluşturmaktadır. Seul’de seyyar yemek satıcıları şehri ziyarete gelenleri oldukça şaşırtmaktadır. Yemeklerin seyyar tezgahlarda sokakta satılması çoğu ziyaretçi için sağlıksız gibi görünse de şehirde hijyen konusunda sıkı yasalar uygulanmaktadır. Bu yüzden seyyar tezgahlardaki yiyeceklerin pek çoğu sertifikalı ve hijyen koşullarına uygundur. Bu sebeple seyyar satıcılardan gönül rahatlığıyla yemek yiyebilirsiniz.

Seul’da geleneksel Seul ve Güney Kore mutfağından örnekler bulabileceğiniz restoranların yanı sıra Batı kültürüne ait restoranlar da bulunmaktadır. Genellikle alışveriş merkezlerinin içerisinde bulunan hızlı yemek servisi yapan zincir restoranlardan da yemek yiyebilirsiniz.

Seul’de Gece Hayatı
 

Güney Kore’nin başkenti ve en büyük şehri olan Seul bu unvanlarına yakışır bir biçimde canlı ve rengarenk bir gece hayatına sahiptir. Şehirde birbirinden farklı eğlence anlayışlarına hitap eden çok sayıda mekan bulunmaktadır. Başkent olarak ülkenin nüfusunun büyük çoğunluğunu barındıran Seul geceleri oldukça dinamiktir. Şehirde yaşayan çok sayıda genç ve öğrenci nüfus bulunmaktadır. Özellikle bu genç nüfusa hitap eden hareketli ve hızlı eğlencelerin yanı sıra daha sakin bir akşam geçirmek isteyen, gece eğlencesi ile birlikte dinlendirici aktiviteler yapmak isteyen kişiler için de Seul’de çok sayıda seçenek mevcuttur.

Seul seyahatiniz sırasında hareketli ve rengarenk bir gece geçirmek isterseniz şehir size çeşitli alternatifler sunuyor. Canlı müzik yapan kafelerden barlara, birbirinden lezzetli içecekler deneyebileceğiniz pub’lardan Kore müziğinin en güzel örneklerinin çalındığı dans kulüplerine kadar sayısız eğlence mekânı mevcuttur. Seul caddelerinin hemen hemen hepsinde kendi eğlence anlayışınıza uygun mekân bulmanız mümkün. Eğlence mekânlarının menüleri de oldukça zengin. Dünyanın dört bir yanından içecek alternatifleri bulabileceğiniz gibi Güney Kore’ye özgü içecekler de deneyebilirsiniz. Bu içeceklerin başında da sonju gelmektedir. Güney Kore’nin adeta ulusal içkisi sayılabilecek olan sonjuyu Seul’daki büyük küçük bütün eğlence mekânlarında bulabilirsiniz. Üstelik fiyatı da diğer içkilere oranla oldukça uygundur. Seul gece hayatını deneyimlerken mutlaka denemeniz gereken bir diğer içki ise Güney Kore’ye özgü olan bir biradır. Cass adı verilen ve sadece Güney Kore topraklarında yetişen bir bitkiden üretilen bu bira Seul gece hayatının vazgeçilmezleri arasındadır.

Seul Festivalleri

Seul yılın çeşitli zamanlarda birbirinden renkli festival ve kutlamalara ev sahipliği yapan bir şehirdir. Bu yüzden Seul seyahatinizi planlarken etkinlik ve festival takvimine önceden göz atmanız seyahatinizin çok daha eğlenceli geçmesine fayda sağlayacaktır.

Yeon Deung Hoe Festivali: Seul’un en renkli ve hareketli festivalidir. Buda’nın doğum gününü kutlama vesilesiyle bir araya gelen Seul halkı yaklaşık bir hafta süren festival kapsamında çeşitli etkinliklere katılmaktadır. Işık ve merhametin simgesi olarak yüz binlerce fener yakılarak şehir sokaklarının ışıl ışıl yapıldığı festivale Güney Kore’nin dört bir yanından ziyaretçiler katılmaktadır. Yüzden fazla etkinliğin ve gösterini gerçekleştiği festival Seul’un en büyük etkinliklerinden birisidir.

Solnal: Yeni Ay Yılı olarak bilinen bu etkinlik ocak ayında gerçekleştirilmektedir. 27-30 Ocak tarihleri her yıl Kore’de yeni ay yılı olarak kutlanmaktadır. Bu etkinlik kapsamında Seul’da çeşitli etkinlikler ve gösteriler gerçekleştirilmektedir.

Seul’de Alışveriş

​Seul seyahatiniz sırasında keyif alarak yapacağınız aktivitelerin başında alışveriş geliyor. Şehirde çok sayıda alışveriş merkezi ve çeşitli semt pazarları mevcut. Bunların yanı sıra hemen hemen her bölgede farklı bir alan üzerine kurulmuş mağazalar bulmak mümkün. Seul’de yer alan pazarların bir kısmı yerel pazarlar olup şehirde yaşayan halkın alışveriş ihtiyacını karşılar. Bir kısmı ise turistik amaçlı olup Seul’e özgü hediyelik eşyalar, el yapımı ürünler, yerel kıyafetler gibi çeşitli turistik malzeme satmaktadır. Bu pazarları her yıl sayısız turist ziyaret etmektedir. Seul’deki mağazaların büyük bir kısmı ise teknolojik ürünlere ayrılmış durumdadır. Teknolojik ürünlere meraklıysanız buradaki teknoloji mağazalarında binlerce çeşidi oldukça uygun fiyatlara satın alabilirsiniz.

Güney Kore’nin başkenti Seul (GMT +9) ile Türkiye (GMT +3) arasında 6 saatlik zaman farkı vardır. Seul saati Türkiye saatinden 6 saat ileridedir.

Seul’de ülkenin resmi para birimi olan won kullanılmaktadır. 1 Türk lirası, yaklaşık olarak 322 won’a eşittir.

Başkent Seul’un resmi dili Korecedir. Güney Kore’de uygulanan eğitim politikalarının etkisiyle 40 yaşın altındaki nüfus akıcı bir şekilde İngilizce konuşabilmektedir. Ayrıca orta yaşın üstündeki neslin bir kısmı da Japonca bilmektedir fakat bu sayı çok fazla değildir.

Seul, T.C. Seul Büyükelçiliği’nin görev alanı içerisine girmektedir.

T.C. SEUL BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: Turkish Embassy 40, Dongho-re 20 Na-gil, Jung-gu (Jangchoong-dong 63-2) Seul- Korea

Telefon: +82 2 3780 1600

e-Posta: embassy.seoul@mfa.gov.tr

01 Ocak: Yeni Yıl Tatili

27-30 Ocak: Ay Yeni Yıl Tatili

01 Mart: Bağımsızlık Hareketi Günü

01 Mayıs: Çocuklar Günü

01 Mayıs: İşçi Bayramı

03 Mayıs: Buda’nın Doğum Günü

06 Haziran: Anma Günü

15 Ağustos: Bağımsızlık Günü

03 Ekim: Milli Kuruluş Günü

04-06 Ekim: Chuseok

09 Ekim: Kore Dili Günü

25 Aralık: Noel Tatili

*Yukarıdaki tarihler 2017 yılına aittir. Tarihler yıla göre değişmektedir.

Acil yardım: 1339

Yangın: 119

Polis: 112

Turizm Servisi: 1330

Umuma mahsus pasaport hamili Türk vatandaşları 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır.

Diplomatik, Hususi ve Hizmet pasaportu hamili Türk vatandaşları 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır.