Google+

Arama formu

Seul

Güney Kore’nin başkenti olan Seul, aynı zamanda ülkenin en büyük...
Devamı oku
Güney Kore’nin başkenti Seul (GMT +9) ile Türkiye (GMT +3) arasında 6...
Devamı oku
Seul, T.C. Seul Büyükelçiliği’nin görev alanı içerisine girmektedir. T...
Devamı oku
Türkiye’den Seul’a gitmek için İstanbul’dan aktarmasız uçuşları...
Devamı oku
Seul yılın çeşitli zamanlarda birbirinden renkli festival ve...
Devamı oku
01 Ocak: Yeni Yıl Tatili 27-30 Ocak: Ay Yeni Yıl Tatili 01 Mart:...
Devamı oku
Acil yardım: 1339 Yangın: 119 Polis: 112 Turizm Servisi: 1330
Devamı oku
Seul, Asya’nın en çok ziyaret edilen şehirleri arasında yer...
Devamı oku
​Seul seyahatiniz sırasında keyif alarak yapacağınız aktivitelerin...
Devamı oku
Seul, dünyadaki en kapsamlı ve gelişmiş toplu taşıma ağına sahip...
Devamı oku
Seyahat sırasında gezginleri en çok heyecanlandıran nokta elbette...
Devamı oku
Güney Kore’ye başkentlik yapan Seul’da dört mevsim de yaşanmaktadır....
Devamı oku
Güney Kore’nin başkenti ve en büyük şehri olan Seul bu unvanlarına...
Devamı oku
Seul, konaklama açısından pek çok seçenek sunan şehirlerden biri. Her...
Devamı oku
Doğu Asya’da bulunan Güney Kore’nin başkenti olan Seul, ülkenin...
Devamı oku
Seul, Güney Kore’nin başkenti olup ülkenin en büyük şehridir. 10...
Devamı oku
Seul’de ülkenin resmi para birimi olan won kullanılmaktadır. 1 Türk...
Devamı oku
Başkent Seul’un resmi dili Korecedir. Güney Kore’de uygulanan eğitim...
Devamı oku
Uzak Doğu mutfağına dair birbirinden çok farklı görüşler vardır. Kimileri...
Devamı oku
koreanfoodgallery.com Kore mutfağı birbirinden farklı ve lezzetli yerel...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 KRW = 0.00
Priz Tipi Type C250V-2.5 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca -2℃
Şub 0℃
Mar 5℃
Nis 12℃
May 17℃
Haz 22℃
Tem 25℃
Ağu 25℃
Eyl 21℃
Eki 15℃
Kas 7℃
Ara 0℃
Kısa Kısa...
Nüfus:9.86 Milyon / Dil: Korece / Para Birimi: WON / İklim: Karasal iklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün

Seul Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Seul Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Seul, Güney Kore’nin başkenti olup ülkenin en büyük şehridir. 10 milyonun üzerinde nüfusa sahip olan Seul, Güney Kore’nin yönetim, ticaret, teknoloji, kültür ve eğitim merkezi olarak kabul edilmektedir. Dünyanın en kalabalık şehirleri sıralamasında 13. sırada yer alan Seul, Güney Kore nüfusunun yarısına yakınına ev sahipliği yapmaktadır.

 

Tanıtım Videosu: 
 

Seul’de Gezilecek Yerler

Seul’de Gezilecek Yerler


Seul, Asya’nın en çok ziyaret edilen şehirleri arasında yer almaktadır. Güney Kore’nin başkenti olan Seul sahip olduğu tapınaklar, birbirinden renkli mimariye sahip saraylar, zengin koleksiyonları ile müze ve sanat galeri şehri turistler için çekici kılmaktadır. Seul seyahatiniz sırasında ihtişamlı tarihi yapılar ve benzersiz doğal güzellikler arasında oldukça keyifli vakit geçireceksiniz.

Seul Nerededir?

Doğu Asya’da bulunan Güney Kore’nin başkenti olan Seul, ülkenin kuzeybatı bölümünde yer almaktadır. Japon Denizi ve Sarı Deniz arasında kalan Güney Kore Adası’nın orta batı bölümünde bulunmaktadır. Şehrin ortasından geçen Han-Gang Nehri Seul’u ikiye bölmektedir.

Seul’e Ne Zaman Gidilir?

Seul’e Ne Zaman Gidilir?


Güney Kore’ye başkentlik yapan Seul’da dört mevsim de yaşanmaktadır. Yılın her döneminde farklı bir iklim yaşayan Seul’da doğa sizi dört mevsim farklı renklerle karşılamaktadır.

Yaz mevsiminde şehirdeki sıcaklıklar yükselmekte ve genellikle yağışlı bir hava hâkim olmaktadır. Fakat yaz yağışları kış mevsiminde olduğu kadar şiddetli geçmemektedir. Daha yumuşak ferahlatıcı fakat çoğu zaman kesintisiz yağışlar olmaktadır. Yağış ve sıcaklıkların fazla olması şehirdeki nem oranını da artırmaktadır. Bu boğucu nemli atmosferde gezmek biraz sıkıntılı olabilir.

Şehrin kış mevsimine baktığımızda ise turistik gezilere çok da imkân vermediğini görüyoruz. Seul’de kış mevsimi uzun ve sert geçmektedir. Sıcaklıklar yaz mevsiminden sonra hızla düşmeye başlar ve kış mevsimine gelindiğinde şehir en soğuk zamanlarını yaşamaktadır. Uzun ve soğuk geçen kış mevsimi şehri ziyaret etmek için pek de uygun bir zaman dilimi değildir.

Seul’e Nasıl Gidilir?

incheon-2.jpg

Türkiye’den Seul’a gitmek için İstanbul’dan aktarmasız uçuşları tercih edebilirsiniz. Aktarmasız uçuşlarla İstanbul- Seul arası yaklaşık 11 saat sürmektedir. Uluslararası uçuşlar için Seul’de sıklıkla kullanılan havaalanı Seul Incheon Uluslararası Havaalanı’dır.

Havaalanından şehir merkezine ulaşmak için birden fazla seçeneğiniz mevcuttur. Bu seçenekler arasında en çok tercih edileni ekspres trenlerdir. B1 katından hareket eden bu ekspres trenler ile 45 dakikada şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Fakat bu trenler 06.00-22.30 saatleri arasında hizmet vermektedir. Ekspres trenlerin haricinde havaalanının çeşitli terminallerinden hareket eden otobüsler ve havaalanı servisleri ile de şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Fakat ekspres trenler bu otobüs ve servislere göre daha ucuz ve hızlı ulaşım sağlamaktadır. Eğer uçuş saatiniz ekspres trenlerin sefer saatine denk geliyorsa en uygunu tren ile şehir merkezine ulaşmak olacaktır. Dilerseniz taksi ile ya da araç kiralayarak da havaalanından şehir merkezine ulaşabilirsiniz.

Seul şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Seul’de Nerede Kalınır?

Seul, konaklama açısından pek çok seçenek sunan şehirlerden biri. Her yıl dünyanın pek çok yerinden ziyaretçisini ağırlayan bu şehirde, tercih ve bütçenize göre en uygun oteli bulmanız çok da zor değil. Ancak Seul’de konaklama seçeneklerinizi belirlerken Seul’un turistik bir şehir olmanın yanında iş dünyasından da pek çok ziyaretçisinin olduğunu göz önünde bulundurmanızda fayda var. Bu sebepten dolayı, Seul’e yapacağınız seyahatinizin tarihi belli olduğunda yerinizi önceden ayırtmanız, yer bulma sıkıntısı yaşamanızın önüne geçecektir.


Seul’de Nerede Kalınır?
 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Seul otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Booking.com

Seul Otelleri

Seul her ne kadar yüz ölçümü bakımından çok da büyük bir şehir olarak kabul edilmese de, ülke ekonomisine ciddi katkılar sağlamaktadır. Özellikle dünyaca ünlü pek çok teknoloji firmasının merkezine ev sahipliği yapan Seul, her yıl dünyanın çeşitli ülkelerinden iş seyahati için gelen ziyaretçilerini ağırlamaktadır.


Seul Otelleri
 

Özellikle tarihe, kültür-sanata ve spora verdiği değerle adını ülke sınırlarından çok uzaklara taşımayı başarmış olan Seul, 1988 Yaz Olimpiyatları ve 2002 FIFA Dünya Kupası’na da ev sahipliği yapmıştır. Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Seul otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Seul İçi Ulaşım

Seul İçi Ulaşım

Seul, dünyadaki en kapsamlı ve gelişmiş toplu taşıma ağına sahip şehirlerin başında gelmektedir. Şehirde metro ve otobüs ağı ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Seul’de toplu taşıma kullanımı oldukça kolay ve uygun fiyatlıdır.
Şehirde gelişmiş bir metro ağı bulunmaktadır. Birden fazla metro ağına sahip olan Seul’un hemen hemen her noktasına metro kullanarak ulaşabilirsiniz.
 

Seul Mutfağı

Seul Mutfağı
 

Seyahat sırasında gezginleri en çok heyecanlandıran nokta elbette ziyaret edilen yerin mutfağıdır. Kültürün en güzel taşıyıcılarından olan ülke mutfağı ziyaret edilen yerin yaşayışı hakkında pek çok ipucu barındırır. Seul seyahatiniz sırasında tadına bakacağınız birbirinden lezzetli yemekler sayesinde Güney Kore’nin yemek kültürünü öğrenmiş olacaksınız. Asya mutfağı genel olarak birbirinden lezzetli yemekler ve çaylar barındıran bir mutfaktır. Birbirinden çeşitli baharatlar, zengin deniz ürünleri ve elbette vazgeçilmez olan pirinç ile Seul’de adeta lezzet şöleni ile karşılaşılmaktadır. Seul mutfağının bel kemiğini pirinç ve arpa oluşturmaktadır. Bakliyatların yanı sıra fasulye de yemeklerde sıklıkla kullanılan bir malzemedir.

Bir yarımadada kurulmuş olan Güney Kore’de su ürünleri de oldukça popülerdir. Balık ve çeşitli deniz ürünleri ile yapılan yemekler Seul mutfağının karakteristik yemeklerini oluşturmaktadır. Seul’de seyyar yemek satıcıları şehri ziyarete gelenleri oldukça şaşırtmaktadır. Yemeklerin seyyar tezgahlarda sokakta satılması çoğu ziyaretçi için sağlıksız gibi görünse de şehirde hijyen konusunda sıkı yasalar uygulanmaktadır. Bu yüzden seyyar tezgahlardaki yiyeceklerin pek çoğu sertifikalı ve hijyen koşullarına uygundur. Bu sebeple seyyar satıcılardan gönül rahatlığıyla yemek yiyebilirsiniz.

Seul’da geleneksel Seul ve Güney Kore mutfağından örnekler bulabileceğiniz restoranların yanı sıra Batı kültürüne ait restoranlar da bulunmaktadır. Genellikle alışveriş merkezlerinin içerisinde bulunan hızlı yemek servisi yapan zincir restoranlardan da yemek yiyebilirsiniz.

Seul’de Gece Hayatı

Seul’de Gece Hayatı
 

Güney Kore’nin başkenti ve en büyük şehri olan Seul bu unvanlarına yakışır bir biçimde canlı ve rengarenk bir gece hayatına sahiptir. Şehirde birbirinden farklı eğlence anlayışlarına hitap eden çok sayıda mekan bulunmaktadır. Başkent olarak ülkenin nüfusunun büyük çoğunluğunu barındıran Seul geceleri oldukça dinamiktir. Şehirde yaşayan çok sayıda genç ve öğrenci nüfus bulunmaktadır. Özellikle bu genç nüfusa hitap eden hareketli ve hızlı eğlencelerin yanı sıra daha sakin bir akşam geçirmek isteyen, gece eğlencesi ile birlikte dinlendirici aktiviteler yapmak isteyen kişiler için de Seul’de çok sayıda seçenek mevcuttur.

Seul seyahatiniz sırasında hareketli ve rengarenk bir gece geçirmek isterseniz şehir size çeşitli alternatifler sunuyor. Canlı müzik yapan kafelerden barlara, birbirinden lezzetli içecekler deneyebileceğiniz pub’lardan Kore müziğinin en güzel örneklerinin çalındığı dans kulüplerine kadar sayısız eğlence mekânı mevcuttur. Seul caddelerinin hemen hemen hepsinde kendi eğlence anlayışınıza uygun mekân bulmanız mümkün. Eğlence mekânlarının menüleri de oldukça zengin. Dünyanın dört bir yanından içecek alternatifleri bulabileceğiniz gibi Güney Kore’ye özgü içecekler de deneyebilirsiniz. Bu içeceklerin başında da sonju gelmektedir. Güney Kore’nin adeta ulusal içkisi sayılabilecek olan sonjuyu Seul’daki büyük küçük bütün eğlence mekânlarında bulabilirsiniz. Üstelik fiyatı da diğer içkilere oranla oldukça uygundur. Seul gece hayatını deneyimlerken mutlaka denemeniz gereken bir diğer içki ise Güney Kore’ye özgü olan bir biradır. Cass adı verilen ve sadece Güney Kore topraklarında yetişen bir bitkiden üretilen bu bira Seul gece hayatının vazgeçilmezleri arasındadır.

Seul Festivalleri

Seul Festivalleri

Seul yılın çeşitli zamanlarda birbirinden renkli festival ve kutlamalara ev sahipliği yapan bir şehirdir. Bu yüzden Seul seyahatinizi planlarken etkinlik ve festival takvimine önceden göz atmanız seyahatinizin çok daha eğlenceli geçmesine fayda sağlayacaktır.

Yeon Deung Hoe Festivali: Seul’un en renkli ve hareketli festivalidir. Buda’nın doğum gününü kutlama vesilesiyle bir araya gelen Seul halkı yaklaşık bir hafta süren festival kapsamında çeşitli etkinliklere katılmaktadır. Işık ve merhametin simgesi olarak yüz binlerce fener yakılarak şehir sokaklarının ışıl ışıl yapıldığı festivale Güney Kore’nin dört bir yanından ziyaretçiler katılmaktadır. Yüzden fazla etkinliğin ve gösterini gerçekleştiği festival Seul’un en büyük etkinliklerinden birisidir.

Solnal: Yeni Ay Yılı olarak bilinen bu etkinlik ocak ayında gerçekleştirilmektedir. 27-30 Ocak tarihleri her yıl Kore’de yeni ay yılı olarak kutlanmaktadır. Bu etkinlik kapsamında Seul’da çeşitli etkinlikler ve gösteriler gerçekleştirilmektedir.

Seul’de Alışveriş

Seul’de Alışveriş

​Seul seyahatiniz sırasında keyif alarak yapacağınız aktivitelerin başında alışveriş geliyor. Şehirde çok sayıda alışveriş merkezi ve çeşitli semt pazarları mevcut. Bunların yanı sıra hemen hemen her bölgede farklı bir alan üzerine kurulmuş mağazalar bulmak mümkün. Seul’de yer alan pazarların bir kısmı yerel pazarlar olup şehirde yaşayan halkın alışveriş ihtiyacını karşılar. Bir kısmı ise turistik amaçlı olup Seul’e özgü hediyelik eşyalar, el yapımı ürünler, yerel kıyafetler gibi çeşitli turistik malzeme satmaktadır. Bu pazarları her yıl sayısız turist ziyaret etmektedir. Seul’deki mağazaların büyük bir kısmı ise teknolojik ürünlere ayrılmış durumdadır. Teknolojik ürünlere meraklıysanız buradaki teknoloji mağazalarında binlerce çeşidi oldukça uygun fiyatlara satın alabilirsiniz.

Seul Saat Farkı

Güney Kore’nin başkenti Seul (GMT +9) ile Türkiye (GMT +3) arasında 6 saatlik zaman farkı vardır. Seul saati Türkiye saatinden 6 saat ileridedir.

Seul Para Birimi

Seul’de ülkenin resmi para birimi olan won kullanılmaktadır. 1 Türk lirası, yaklaşık olarak 322 won’a eşittir.

Seul’un Resmi Dili

Başkent Seul’un resmi dili Korecedir. Güney Kore’de uygulanan eğitim politikalarının etkisiyle 40 yaşın altındaki nüfus akıcı bir şekilde İngilizce konuşabilmektedir. Ayrıca orta yaşın üstündeki neslin bir kısmı da Japonca bilmektedir fakat bu sayı çok fazla değildir.

Seul Türkiye Dış Temsilcilikleri

Seul, T.C. Seul Büyükelçiliği’nin görev alanı içerisine girmektedir.

T.C. SEUL BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: Turkish Embassy 40, Dongho-re 20 Na-gil, Jung-gu (Jangchoong-dong 63-2) Seul- Korea

Telefon: +82 2 3780 1600

e-Posta: embassy.seoul@mfa.gov.tr

Seul Resmi Tatiller

01 Ocak: Yeni Yıl Tatili

27-30 Ocak: Ay Yeni Yıl Tatili

01 Mart: Bağımsızlık Hareketi Günü

01 Mayıs: Çocuklar Günü

01 Mayıs: İşçi Bayramı

03 Mayıs: Buda’nın Doğum Günü

06 Haziran: Anma Günü

15 Ağustos: Bağımsızlık Günü

03 Ekim: Milli Kuruluş Günü

04-06 Ekim: Chuseok

09 Ekim: Kore Dili Günü

25 Aralık: Noel Tatili

*Yukarıdaki tarihler 2017 yılına aittir. Tarihler yıla göre değişmektedir.

Seul İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 1339

Yangın: 119

Polis: 112

Turizm Servisi: 1330

Güney Kore Vizesi

Umuma mahsus pasaport hamili Türk vatandaşları 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır.

Diplomatik, Hususi ve Hizmet pasaportu hamili Türk vatandaşları 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır.