Seul Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Seul, Güney Kore’nin başkenti olup ülkenin en büyük şehridir. 10 milyonun üzerinde nüfusa sahip olan Seul, Güney Kore’nin yönetim, ticaret, teknoloji, kültür ve eğitim merkezi olarak kabul edilmektedir. Dünyanın en kalabalık şehirleri sıralamasında 13. sırada yer alan Seul, Güney Kore nüfusunun yarısına yakınına ev sahipliği yapmaktadır

Devamını Oku

Seul Nerededir?

Doğu Asya’da bulunan Güney Kore’nin başkenti olan Seul, ülkenin kuzeybatı bölümünde yer almaktadır. Japon Denizi ve Sarı Deniz arasında kalan Güney Kore Adası’nın orta batı bölümünde bulunmaktadır. Şehrin ortasından geçen Han-Gang Nehri Seul’u ikiye bölmektedir.

Seul’e Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Seul’a gitmek için İstanbul’dan aktarmasız uçuşları tercih edebilirsiniz. Aktarmasız uçuşlarla İstanbul- Seul arası yaklaşık 11 saat sürmektedir. Uluslararası uçuşlar için Seul’de sıklıkla kullanılan havaalanı Seul Incheon Uluslararası Havaalanı’dır.

Havaalanından şehir merkezine ulaşmak için birden fazla seçeneğiniz mevcuttur. Bu seçenekler arasında en çok tercih edileni ekspres trenlerdir. B1 katından hareket eden bu ekspres trenler ile 45 dakikada şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Fakat bu trenler 06.00-22.30 saatleri arasında hizmet vermektedir. Ekspres trenlerin haricinde havaalanının çeşitli terminallerinden hareket eden otobüsler ve havaalanı servisleri ile de şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Fakat ekspres trenler bu otobüs ve servislere göre daha ucuz ve hızlı ulaşım sağlamaktadır. Eğer uçuş saatiniz ekspres trenlerin sefer saatine denk geliyorsa en uygunu tren ile şehir merkezine ulaşmak olacaktır. Dilerseniz taksi ile ya da araç kiralayarak da havaalanından şehir merkezine ulaşabilirsiniz.

Seul’e Ne Zaman Gidilir?

Güney Kore’ye başkentlik yapan Seul’da dört mevsim de yaşanmaktadır. Yılın her döneminde farklı bir iklim yaşayan Seul’da doğa sizi dört mevsim farklı renklerle karşılamaktadır.

Yaz mevsiminde şehirdeki sıcaklıklar yükselmekte ve genellikle yağışlı bir hava hâkim olmaktadır. Fakat yaz yağışları kış mevsiminde olduğu kadar şiddetli geçmemektedir. Daha yumuşak ferahlatıcı fakat çoğu zaman kesintisiz yağışlar olmaktadır. Yağış ve sıcaklıkların fazla olması şehirdeki nem oranını da artırmaktadır. Bu boğucu nemli atmosferde gezmek biraz sıkıntılı olabilir.

Şehrin kış mevsimine baktığımızda ise turistik gezilere çok da imkân vermediğini görüyoruz. Seul’de kış mevsimi uzun ve sert geçmektedir. Sıcaklıklar yaz mevsiminden sonra hızla düşmeye başlar ve kış mevsimine gelindiğinde şehir en soğuk zamanlarını yaşamaktadır. Uzun ve soğuk geçen kış mevsimi şehri ziyaret etmek için pek de uygun bir zaman dilimi değildir.

Seul’u ziyaret etmek için en elverişli zamanlar yoğun yaşanan yaz ve kış mevsimi arasında kalan ilk ve son bahar dönemleridir. Nisan ayından hazirana kadar olan dönem Seul’u ziyaret etmek için uygun bir zaman dilimidir. Baharın şehre gelmesiyle birlikte şehirde adeta bir renk cümbüşü yaşanmaya başlar. Özellikle kiraz ağaçlarının çiçek açmasıyla her yer pembenin tonlarına boyanmaktadır. İlkbaharın yanı sıra Seul’de sonbahar da şehri ziyaret etmek için oldukça elverişlidir. Bu mevsimde yağışlar giderek azaldığından rahat rahat gezebilirsiniz. Ayrıca eylül-kasım ayları arasında Seul’un etkinlik takvimi de canlanmaktadır. Bu aylarda şehirde çeşitli festivaller gerçekleştirilmektedir. Sonbahar döneminde Seul’u ziyaret ettiğinizde hem olumlu hava koşullarıyla sorun yaşamaz hem de çeşitli etkinliklere katılma imkânınız olacaktır.

Seul’de Nerede Kalınır?

Seul, konaklama açısından pek çok seçenek sunan şehirlerden biri. Her yıl dünyanın pek çok yerinden ziyaretçisini ağırlayan bu şehirde, tercih ve bütçenize göre en uygun oteli bulmanız çok da zor değil. Ancak Seul’de konaklama seçeneklerinizi belirlerken Seul’un turistik bir şehir olmanın yanında iş dünyasından da pek çok ziyaretçisinin olduğunu göz önünde bulundurmanızda fayda var. Bu sebepten dolayı, Seul’e yapacağınız seyahatinizin tarihi belli olduğunda yerinizi önceden ayırtmanız, yer bulma sıkıntısı yaşamanızın önüne geçecektir.

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Seul otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Devamını Oku

Seul Otelleri

Seul her ne kadar yüz ölçümü bakımından çok da büyük bir şehir olarak kabul edilmese de, ülke ekonomisine ciddi katkılar sağlamaktadır. Özellikle dünyaca ünlü pek çok teknoloji firmasının merkezine ev sahipliği yapan Seul, her yıl dünyanın çeşitli ülkelerinden iş seyahati için gelen ziyaretçilerini ağırlamaktadır.

Özellikle tarihe, kültür-sanata ve spora verdiği değerle adını ülke sınırlarından çok uzaklara taşımayı başarmış olan Seul, 1988 Yaz Olimpiyatları ve 2002 FIFA Dünya Kupası’na da ev sahipliği yapmıştır. Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Seul otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Devamını Oku

Seul’de Gezilecek Yerler


Seul, Asya’nın en çok ziyaret edilen şehirleri arasında yer almaktadır. Güney Kore’nin başkenti olan Seul sahip olduğu tapınaklar, birbirinden renkli mimariye sahip saraylar, zengin koleksiyonları ile müze ve sanat galeri şehri turistler için çekici kılmaktadır. Seul seyahatiniz sırasında ihtişamlı tarihi yapılar ve benzersiz doğal güzellikler arasında oldukça keyifli vakit geçireceksiniz.

Seul Gezilecek Yerler

Seul seyahatiniz sırasında şehirde gezecek birbirinden ilginç noktalar, yapacak eğlenceli aktiviteler bulmak çok kolaydır. Her yerinden tarih ve sanatın fışkırdığı Seul’de mutlaka ziyaret etmeniz gereken noktalardan başlıcası Gyeongbokgung Sarayı’dır. Şehirde bulunan en büyük saray olan Gyeongbokgung Sarayı’nı mutlaka ziyaret etmelisiniz. Seul en manzarasını en güzel izleyebileceğiniz nokta ise N Seul Kulesi olacaktır. Şehirde bulunan bir diğer saray olan Changdeokgung ve Deoksugung Sarayları göz kamaştırıcı mimarileri ile görmeden olmaz denilen noktalardır. Ünlü Kore kralına saygı amacıyla yapılan Kral Sejong Heykeli Seul’de görülmesi gereken bir yerdir. Gwanghawun Geçidi’nden geçmeli ve Kore Ulusal Müzesi’nin zengin koleksiyonlarını mutlaka incelemelisiniz. Tüm bunlarla beraber UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Jongmyo Tapınağı da Seul’da ziyaret edilmesi gereken bir mekândır.

Adını andığımız bu yerlerle ilgili detaylı bilgiler aşağıda mevcuttur.

Devamını Oku

Seul İçi Ulaşım


Seul, dünyadaki en kapsamlı ve gelişmiş toplu taşıma ağına sahip şehirlerin başında gelmektedir. Şehirde metro ve otobüs ağı ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Seul’de toplu taşıma kullanımı oldukça kolay ve uygun fiyatlıdır.

Şehirde gelişmiş bir metro ağı bulunmaktadır. Birden fazla metro ağına sahip olan Seul’un hemen hemen her noktasına metro kullanarak ulaşabilirsiniz.

Şehirdeki otobüsler de kapsamlı bir güzergâha sahiptirler ve şehrin çeşitli bölgelerine ulaşım sağlamaktadırlar. Seul’de toplu taşıma kullanırken karşılaşabileceğiniz tek problem tabelaları okumak olacaktır. Korecenin kullandığı alfabe Latin alfabesi olmadığından şehirdeki pek çok tabela gibi toplu taşıma tabelaları da Korece alfabesi ile hazırlanmıştır. Herhangi bir sorun yaşamamak ve yanlış güzergahlara giden araçlara binmemek için yanınızda turist kitapçıklarından bulundurabilir ya da her defasında birilerine sorarak yardım alabilirsiniz.

Toplu taşıma kullanırken satın alacağınız biletler çeşitlilik göstermektedir. Özellikle turistler için günlük ve haftalık biletler bulmak mümkündür. Biletleri hem metroda hem de otobüste kullanabilirsiniz. Ücretlendirmeler ise gideceğiniz bölgeye göre değişiklik göstermektedir. Tek kullanımlık yetişkin bilet ücreti 1000 won’dan başlamaktadır ve gideceğiniz bölgeye göre değişmektedir.

Şehirdeki otobüsler ve taksiler renklerine göre ayrılmış durumdadır. Sarı, kırmızı, yeşil ve mavi renkte otobüsler vardır ve bu renkler otobüslerin güzergâhlarına göre belirlenmektedir. Gideceğiniz bölgeden hangi renk otobüsün geçtiğini gişelerden öğrenebilirsiniz.

Şehirde taksi kullanımı da yaygındır fakat günün belirli saatlerinde kimse taksiyi tercih etmez. Özellikle 07.00-09.00 ve 16.00-19.00 saatleri arasında Seul’de çok fazla trafik olduğundan bu saatlerde toplu taşımayı özellikle metroyu kullanmak en akıllı tercih olacaktır. Şehirde taksi kullanmak isterseniz turuncu ve gri taksileri tercih edebilirsiniz. Bu taksilerin ücretleri siyah renkli taksilere oranla daha uygundur.

Seul Mutfağı


Seyahat sırasında gezginleri en çok heyecanlandıran nokta elbette ziyaret edilen yerin mutfağıdır. Kültürün en güzel taşıyıcılarından olan ülke mutfağı ziyaret edilen yerin yaşayışı hakkında pek çok ipucu barındırır. Seul seyahatiniz sırasında tadına bakacağınız birbirinden lezzetli yemekler sayesinde Güney Kore’nin yemek kültürünü öğrenmiş olacaksınız. Asya mutfağı genel olarak birbirinden lezzetli yemekler ve çaylar barındıran bir mutfaktır. Birbirinden çeşitli baharatlar, zengin deniz ürünleri ve elbette vazgeçilmez olan pirinç ile Seul’de adeta lezzet şöleni ile karşılaşılmaktadır. Seul mutfağının bel kemiğini pirinç ve arpa oluşturmaktadır. Bakliyatların yanı sıra fasulye de yemeklerde sıklıkla kullanılan bir malzemedir.

Bir yarımadada kurulmuş olan Güney Kore’de su ürünleri de oldukça popülerdir. Balık ve çeşitli deniz ürünleri ile yapılan yemekler Seul mutfağının karakteristik yemeklerini oluşturmaktadır. Seul’de seyyar yemek satıcıları şehri ziyarete gelenleri oldukça şaşırtmaktadır. Yemeklerin seyyar tezgahlarda sokakta satılması çoğu ziyaretçi için sağlıksız gibi görünse de şehirde hijyen konusunda sıkı yasalar uygulanmaktadır. Bu yüzden seyyar tezgahlardaki yiyeceklerin pek çoğu sertifikalı ve hijyen koşullarına uygundur. Bu sebeple seyyar satıcılardan gönül rahatlığıyla yemek yiyebilirsiniz.

Seul’da geleneksel Seul ve Güney Kore mutfağından örnekler bulabileceğiniz restoranların yanı sıra Batı kültürüne ait restoranlar da bulunmaktadır. Genellikle alışveriş merkezlerinin içerisinde bulunan hızlı yemek servisi yapan zincir restoranlardan da yemek yiyebilirsiniz.

Seul ziyaretiniz sırasında ülke mutfağına ait birbirinden lezzeti yemekleri mutlaka denemelisiniz. Bu yemeklerin başında Dak Kkochi adı verilen bir çeşit tavuk şiş gelmektedir. Çeşitli baharatlarla aromalandırılmış bu tavuk şiş benzeri yemeği genellikle sokaktaki seyyar tezgahlarda bulabilirsiniz. Ülke mutfağında deniz ürünlerinin büyük bir yeri vardır. Euomuk adı verilen yemek de bunun en lezzetli örneklerindendir. Mantı hamuru gibi bir hamurun içerisine balık sarılarak pişirilen bu börek benzeri yemek şehirdeki pek çok restoranda servis edilmektedir. Güney Kore’nin her yerinde yaygın olan ve Kimchi adı verilen aperatif yiyecek de Seul seyahatiniz sırasında mutlaka denemeniz gereken bir yiyecektir. Lahana turşusunu andıran bu yiyecek aynı zamanda vejetaryenlerin de tüketebileceği bir ürün olduğu için gönül rahatlığıyla yiyebilirsiniz. Yemeklerin adeta baş tacı olan pirinç ve çeşitli sebzelerle pişirilen Bibimbap da bölgenin yerel yemeklerindendir.

Güney Kore’de birbirinden lezzetli ana yemeklerin yanı sıra çorba kültürü de oldukça gelişmiştir. Çeşitli sebzeler ve baharatlarla hazırlanan çorbalar sıklıkla tüketilmektedir. Yeşil çay ve kahve kültürünün oldukça yaygın olduğu şehirde soju adı verilen bir içki bulunuyor. Güney Kore’nin ulusal içkisi sayılabilecek olan soju alkollü bir içecektir ve diğer pek çok içkiden ucuzdur. Sojunun yanı sıra sikhy, gingseng ve pirinç şarabı Kore’nin en meşhur içecekleri arasındadır.

Seul’de Alışveriş

​Seul seyahatiniz sırasında keyif alarak yapacağınız aktivitelerin başında alışveriş geliyor. Şehirde çok sayıda alışveriş merkezi ve çeşitli semt pazarları mevcut. Bunların yanı sıra hemen hemen her bölgede farklı bir alan üzerine kurulmuş mağazalar bulmak mümkün. Seul’de yer alan pazarların bir kısmı yerel pazarlar olup şehirde yaşayan halkın alışveriş ihtiyacını karşılar. Bir kısmı ise turistik amaçlı olup Seul’e özgü hediyelik eşyalar, el yapımı ürünler, yerel kıyafetler gibi çeşitli turistik malzeme satmaktadır. Bu pazarları her yıl sayısız turist ziyaret etmektedir. Seul’deki mağazaların büyük bir kısmı ise teknolojik ürünlere ayrılmış durumdadır. Teknolojik ürünlere meraklıysanız buradaki teknoloji mağazalarında binlerce çeşidi oldukça uygun fiyatlara satın alabilirsiniz.

Seul’da alışveriş yapmak isterseniz uğramanız gereken ilk durak Dongdaemun’dur. Seul’un en büyük kapalı çarşısı olan bu bölgede aklınıza gelebilecek her türlü ürünü bulabilirsiniz. Şehre özgü ürünleri, el yapımı eşyaları, Uzak Doğu esintileri taşıyan kıyafetleri burada bulmanız mümkün. Turistler tarafından yoğun ilgi gösterilen bu pazar oldukça kalabalıktır. Seul’da bulunan bir diğer büyük pazar Myeongdong’dur. Jung semtinin içerisinde yer alan bu pazarda çeşitli markaların ürünlerini ve Seul’e özgü geleneksel ürünler bulmanız mümkündür. Seul’da alışveriş yaparken ziyaret etmeniz gereken bir diğer önemli nokta Insadong’dur. Güney Kore’nin tarihî ve modern sanat eserlerinin hem sergilendiği hem de satıldığı bir pazardır. Burası sadece alışveriş için değil Kore sanatı hakkında fikir sahibi olmak için de oldukça güzel bir bölgedir.

Seul, Asya’nın en büyük teknoloji pazarı olarak kabul edilen Yongsan Elektronik Pazarı’na sahiptir. Dilerseniz teknolojik ürün alışverişleriniz için burayı ziyaret edebilirsiniz. Seul’den dönerken anı ve hediyelik olarak soju, güzellik ürünleri, rengarenk çoraplar, yerel kıyafetlerden olan hanbok ve Korelilerin yaşam iksiri olarak adlandırdıkları ginseng adı verilen şifalı ürünlerden alabilirsiniz. Bunların yanı sıra şehirde bulunan alışveriş merkezlerinde de tanınmış markaları bulabilirsiniz.

Seul’de Gece Hayatı

Güney Kore’nin başkenti ve en büyük şehri olan Seul bu unvanlarına yakışır bir biçimde canlı ve rengarenk bir gece hayatına sahiptir. Şehirde birbirinden farklı eğlence anlayışlarına hitap eden çok sayıda mekan bulunmaktadır. Başkent olarak ülkenin nüfusunun büyük çoğunluğunu barındıran Seul geceleri oldukça dinamiktir. Şehirde yaşayan çok sayıda genç ve öğrenci nüfus bulunmaktadır. Özellikle bu genç nüfusa hitap eden hareketli ve hızlı eğlencelerin yanı sıra daha sakin bir akşam geçirmek isteyen, gece eğlencesi ile birlikte dinlendirici aktiviteler yapmak isteyen kişiler için de Seul’de çok sayıda seçenek mevcuttur.

Seul seyahatiniz sırasında hareketli ve rengarenk bir gece geçirmek isterseniz şehir size çeşitli alternatifler sunuyor. Canlı müzik yapan kafelerden barlara, birbirinden lezzetli içecekler deneyebileceğiniz pub’lardan Kore müziğinin en güzel örneklerinin çalındığı dans kulüplerine kadar sayısız eğlence mekânı mevcuttur. Seul caddelerinin hemen hemen hepsinde kendi eğlence anlayışınıza uygun mekân bulmanız mümkün. Eğlence mekânlarının menüleri de oldukça zengin. Dünyanın dört bir yanından içecek alternatifleri bulabileceğiniz gibi Güney Kore’ye özgü içecekler de deneyebilirsiniz. Bu içeceklerin başında da sonju gelmektedir. Güney Kore’nin adeta ulusal içkisi sayılabilecek olan sonjuyu Seul’daki büyük küçük bütün eğlence mekânlarında bulabilirsiniz. Üstelik fiyatı da diğer içkilere oranla oldukça uygundur. Seul gece hayatını deneyimlerken mutlaka denemeniz gereken bir diğer içki ise Güney Kore’ye özgü olan bir biradır. Cass adı verilen ve sadece Güney Kore topraklarında yetişen bir bitkiden üretilen bu bira Seul gece hayatının vazgeçilmezleri arasındadır.

Devamını Oku

Seul Festivalleri

Seul yılın çeşitli zamanlarda birbirinden renkli festival ve kutlamalara ev sahipliği yapan bir şehirdir. Bu yüzden Seul seyahatinizi planlarken etkinlik ve festival takvimine önceden göz atmanız seyahatinizin çok daha eğlenceli geçmesine fayda sağlayacaktır.

Yeon Deung Hoe Festivali: Seul’un en renkli ve hareketli festivalidir. Buda’nın doğum gününü kutlama vesilesiyle bir araya gelen Seul halkı yaklaşık bir hafta süren festival kapsamında çeşitli etkinliklere katılmaktadır. Işık ve merhametin simgesi olarak yüz binlerce fener yakılarak şehir sokaklarının ışıl ışıl yapıldığı festivale Güney Kore’nin dört bir yanından ziyaretçiler katılmaktadır. Yüzden fazla etkinliğin ve gösterini gerçekleştiği festival Seul’un en büyük etkinliklerinden birisidir.

Solnal: Yeni Ay Yılı olarak bilinen bu etkinlik ocak ayında gerçekleştirilmektedir. 27-30 Ocak tarihleri her yıl Kore’de yeni ay yılı olarak kutlanmaktadır. Bu etkinlik kapsamında Seul’da çeşitli etkinlikler ve gösteriler gerçekleştirilmektedir.

Ch’useok: Kore Şükran Günü olarak bilinen bu festival ekim ayında gerçekleştirilmektedir. Festival süresince şehir birbirinden renkli etkinliklere ev sahipliği yapmaktadır.

Seoul Lantern Festivali: Her yıl kasım ayında gerçekleştirilen festival Seul halkı tarafından çok sevilmektedir.

Seul Resmi Tatiller

01 Ocak: Yeni Yıl Tatili

27-30 Ocak: Ay Yeni Yıl Tatili

01 Mart: Bağımsızlık Hareketi Günü

01 Mayıs: Çocuklar Günü

01 Mayıs: İşçi Bayramı

03 Mayıs: Buda’nın Doğum Günü

06 Haziran: Anma Günü

15 Ağustos: Bağımsızlık Günü

03 Ekim: Milli Kuruluş Günü

04-06 Ekim: Chuseok

09 Ekim: Kore Dili Günü

25 Aralık: Noel Tatili

*Yukarıdaki tarihler 2017 yılına aittir. Tarihler yıla göre değişmektedir.

Seul İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 1339

Yangın: 119

Polis: 112

Turizm Servisi: 1330

Seul Türkiye Dış Temsilcilikleri

Seul, T.C. Seul Büyükelçiliği’nin görev alanı içerisine girmektedir.

T.C. SEUL BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: Turkish Embassy 40, Dongho-re 20 Na-gil, Jung-gu (Jangchoong-dong 63-2) Seul- Korea

Telefon: +82 2 3780 1600

e-Posta: [email protected]

Seul Para Birimi

Seul’de ülkenin resmi para birimi olan won kullanılmaktadır. 1 Türk lirası, yaklaşık olarak 322 won’a eşittir.

Seul’un Resmi Dili

Başkent Seul’un resmi dili Korecedir. Güney Kore’de uygulanan eğitim politikalarının etkisiyle 40 yaşın altındaki nüfus akıcı bir şekilde İngilizce konuşabilmektedir. Ayrıca orta yaşın üstündeki neslin bir kısmı da Japonca bilmektedir fakat bu sayı çok fazla değildir.

Seul Saat Farkı

Güney Kore’nin başkenti Seul (GMT +9) ile Türkiye (GMT +3) arasında 6 saatlik zaman farkı vardır. Seul saati Türkiye saatinden 6 saat ileridedir.

Seul Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type C / 250V / 2.5 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca -2oC
  • Şub 0oC
  • Mar 5oC
  • Nis 12oC
  • May 17oC
  • Haz 22oC
  • Tem 25oC
  • Agu 25oC
  • Eyl 21oC
  • Eki 15oC
  • Kas 7oC
  • Ara 0oC

Kısa Kısa

Nüfus:9.86 Milyon / Dil: Korece / Para Birimi: WON / İklim: Karasal iklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün