Google+

Arama formu

NORYANGJIN BALIK VE SU ÜRÜNLERİ MARKETİ (노량진수산시장)

Bu yazı Gezimanya üyesi Ece Yıldırım tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Noryangjin Balık ve Su Ürünleri Marketi Seul'un göbeğinde denizürünlerini satın almak ve yemek için en doğru yer. 1927'den bu yana açık olan market şuanki konumuna 1971'de taşınmış. Kore'nin en eski ve 6.000 metre kare alan kaplayarak en büyük denizürünleri marketi... 

Seul

24 saat açık olan bu Market'te 700 kadar dükkan binbir çeşit balık, yengeç, ahtapot, karides, deniz kabukluları yani aklınıza gelebilecek yada gelemeyecek bütün denizürünleri var. Sabahın erken saatlerinde dükkanların gelen canlı suürünleri için açık arttırmaları oluyormuş. Söylenene göre baya kalabalık oluyormuş ve iyi ürünler için mücadele çokmuş.

Seul-1

Biz Yeouido Park'ta hersene gerçekleşen havai fişek festivaline giderken bu durakta inmeye karar verip marketi keşfettik. Seul Metrosu 1. hat (koyu lacivert) Noryangjin Durağı'nda inip 1. çıkıştan çıkarsanız bu devasa deniz ürünleri marketinin içine düşeceksiniz... Marketin ikinci katında restoranlar bulunuyor. Aldığınız ürünleri pişirip yiyebileceğiniz şekilde birçoğu yada gittiğiniz dükkan çalışanları sizin için bunu yapıyor.

Seul-2

Denizden babam çıksın yerim tabirine okadar çok uyuyor ki yok yok...

Seul şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz KK Design Studio, Sky Cozy House, Homestay Eve güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Garosugil Homestay - Female Only, Seoul Station Deluxe, House Sarah in Gangnam. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Shilla Stay Seodaemun, KK Design Studio, Hotel Peyto Gangnam gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Seoul Dalbit Dongdaemun Guesthouse, Kimchee Sinchon Guesthouse, Four Seasons House (Female only) tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Seul aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Biz de dolaşırken baya renkli kareler yakaladık.. Canlı ahtapotlarla bizi korkutmaya çalışan amcalar, dev yengeçleri elleri ile tutan teyzeler...Bir de balıkçı bir ajussinin tezgahında debelenen ama yarısı olmayan bir balık vardı ani şekilde hareket ediyordu... Ölü olduğunu ve muhtemelen sadece kas seğirmesi şeklinde tepki verdiğini biliyorduk fakat garip bir sahneydi.. Bendeki şans o ajussi elime al al diye bir parça çiğ balık verip bir de üzerine acı biber sosunuda sıkıp "yeee yeeee" diye ısrar edince yemek zorunda kaldım... "Peşine o amca bana şu balığı görüyor musun?" diyerek o balığı gösterip "Bak o balığı yedin sen" demesiyle anlık bir şok yaşadım. Baya baya canlı yemek buymuş dedim... 

Seul-3

Seul'e yolunuz düşerse deniz ürünlerini seviyor ve yerinde denemek istiyorsanız bu market doğru yer...
 

 

Etiketler