Kore Metrosunu Nasıl Kulanırım?

Kore metrosu en gelişmiş metro sistemlerinden biri öyleki bana göre yerin altında başka bir şehir daha var... Güney Kore'de en çok metro hattı bulunan şehir Seul... Diğer şehirlerde de gelişiyor ama henüz Seul'e yanaşabilmiş sayılmazlar... Herneyse yazıyı çok uzatmadan size faydalı ve yol gösterici olacak şekilde anlatmaya çalışacağım... Ama ne olur hepimiz gibi siz de bir kere metroda kaybolun çok eğlenceli oluyor :)

İlk olarak Android ya da Apple ne tür bir cihaz kullanıyorsanız. App Store'dan İngilizce "Korea Subway", Korece"지하철" uygulamasını bulup indiriyoruz. Tabi ki Kore'ye gittiğinizde "T Money" metro kartı almayı da unutmuyoruz... Yoksa yolculuk yapamayız!
 
Uygulamamızı indirdikten sonra bulup açıyoruz . Evet karşınıza bir Seul metro haritası gelecek bunun tam ekran görselini alamadığımdan size elimde olan bir haritayı paylaşacagım. Ayrıca harita ve Kore ile ilgili kitapçık almak isterseniz KTO Türkiye ile bağlantıya geçip ister ofisi ziyaret ederek, ister kargo ile temin edebilirsiniz ...

Sayfalarınıda takip etmeyi unutmayalım gerçekten güzel yarışmalar ve hediyeler oluyor... 

Evet gelelim Metro hattına... Kore'de Seul, Busan, Daejon, Daegu ve Gwangju şehirlerinde metro hatları bulunmaktadır... Seul, 9 Hat ve bunlara bağlı ayrı 9 Hat ile başı çekiyor... Karışık gibi geliyor ama mantığını bir kere anladığınızda aslında çocuk oyuncağı ve her yere çok kolay ulaşım sağlayabiliyorsunuz.
Şimdi başrolde olan Seul'un hatlarından bahsedelim...

Her hattın kendine ait bir rengi var ve her hatta belli noktalarda aktarma durakları bulunmakta bu sayede bu 9 Hat kusursuz bir biçimde birbiri ile bağlantılı..Seul metrosunun bana göre kalbi olan hat 2 numaralı yeşil hat (yanlışım yoksa ilk yapılan hat diye biliyorum hatta Reply drama serisinde esprili bir sahne vardı). Görselde gördüğünüz gibi uygulama içerisindeki transfer noktaları turuncuT gibi bir şekilde görünüyor. Transfer noktasına geldiğinizde haritadan hangi hatlarla bağlantılı olduğunu görebilirsiniz. Transfer/aktarma noktalarında ise hangi hatta geçecekseniz o rengi takip etmeniz yeterli... (ama dikkat doğru rengi bulsanızda çift taraflı istasyonda ters yöne gitmeyin) 

Bizim mavi tren şeklindeki logo'da uygulamada menü kısmını aktive eden bir bölüm oluyor. Tıkladıgınızda karşınıza şu şekilde bir menü açılıyor. (Sizin için kısaca açıklama yazdım). Gitmek istediğiniz durağı aramak, işaretlemek veya işaretlediğiniz durak/rota/çıkış varsa görebileceğiniz kısa yollar mevcut. En tepedeki ayarlar kısmı ile ben çok oynamıyorum sadece başka şehirin metrosuna bakacaksanız orayı kullanın.

Evet.. Ayarlar kısmıda tamam sanırım. Gelelim bana göre en önemli kısıma Kore'de bir yere gidecekseniz geç kalmamak adına ne kadar sürede gideceğinizi mutlaka hesap etmeniz gerek. İşte bu program bu konuda da yardımcı oluyor (3-5 dakika fark olabiliyor). Gideceğiniz ve varış duraklarınızı işaretlediğinizde size hemen rotanızı ve kaç saat kaç dakika sürede orada olacagınızı gösteriyor. Mesela bu kısmı anlamak için Hongik Durağı'nın üzerine geldik ve tıkladık karşımıza bu menü çıktı... Bulundugunuz durak (departs from) olarak seçip gideceginiz yani varış noktasınıda X durak olarak belirleyerek mesafe aktarma hepsini görebiliriz. (Üst menüyüde aşağıda açıklayacagım) 

Şimdi şu dakika hesaplama ve aktarmayıda görelim Örnek olarak 1. Hat (Lacivert) Incheon(Chinatown) durağından 2.Hat (Yeşil) Hongik Üniversitesine gidelim dedim. 

Bakın tepede hemen demişki 1 saat 4 dakikada gidersin toplam 26 Durak.... Ekranda gördüğünüz gibi başlangıç (play işareti) ve varış (stop işareti) noktası olarak gözüküyor. Turuncu yanan noktamızda aktarma yapacağınız "Sindorim" Durağı (bu demek oluyor ki her iki hattın kesiştiği yer)... Sindorim'e gelip indiğinizde ise yapacağınız şey gideceğiniz hattın rengini yani bu örnekte seçtiğimiz Yeşil Hattı takip etmeniz gerek... İkinci önemli kuralsa yeşil hattı buldunuz ama gideceğiniz yönü şaşırmamanız gerek çünkü hat iki yönlü çalışıyor... Muhakkak Sindorimden bir sonraki durak ne yazıyor onu kontrol edin aksi takdirde hem zaman kaybı hem de baya bir ters yöne gitmiş olursunuz...

Bu arada bir not; "Sindorim" görüp görebileceğiniz en yoğun ve kalabalık durak biz Koreli arkadaşlarımız ile bu durağa "HELLdorim" diyoruz. :) Cehennem gibi herkes koşturuyor kalabalık sizide sürüklüyor falan... 

Bunların hepsini başarıp Hongik Durağı'na geldiniz ve indiniz. Evet şimdi yeni görev gideceğiniz yer ya da buluşma hangi çıkıştan olacak? Kore'de metro çıkışları pek meşhur malum... Hongik Uni 9. çıkış mesela en meşhurlarından... Ben Bupyeong Yeraltı Çarşısı'nda 30'a yakın çıkış kapısı gördüm mesela ... Neyse gevezeliği bırakayım... Şimdi yukarda bahsettiğim durak üzerine tıklayınca açılan menüde bir exit info yazısı var oraya tıkladıgınızda size bütün çıkışları gösteriyor onun dışında uyarıları takip ederekte gideceğiniz kapıyıda bulabilirsiniz... Arkadaşlarınızla buluşacaksanız hangi çıkış diye sormayı da unutmayın. 

Açılan menüde timetable'a tıkladığınızda siz başka bir menüye daha yönlendiriyor. O menüyü de elimden geldiğince anlatmaya çalıştım. Açıkcası uygulamayı biraz kullanınca konuya daha iyi hakim olacaksınızdır.

Bazı haritalarda transfer/aktarma noktaları 3 renkli top olarak görülüyor bu sizi şaşırtmasın. Eğer dikkat ederseniz aktarma noktalarında çalan müzik de biraz daha farklıdır. 

Son olarak aklıma gelen ayarlar kısmından kırmızı nokta ile işaretlediğim yere gelip diğer şehirlerdeki metro hatlarına bakabilirsiniz. Daha çoğu 4 Hattı bile geçmemiş ve yapım aşamasında ve Seul metrosuna göre daha basit tabiki...


   
Uygulama dışında metro'da kullanacagınız Kısaca "T Money" kart ile ilgilide yazayım. Bizim akbilimiz gibi para yükleyerek metro, otobüs vb. ulaşım araçlarında kullanabiliyorsunuz. Para yüklemesini bütün Seven Eleven 7/11, CU vb. marketlerden ya da makinalardan yapabilirsiniz.

Aktarma yaparken de kartınız ile geçiş yapmanız gerek o yüzden kolayda bulundurmanızı tavsiye ederim. Hatta Koreli modasına uyarak boynunuza asabileceginiz kartlıklar bunlar için ideal. Bazen kart error verebilir. Bu gibi durumlarda panik yapmayın görevli varsa yardım isteyin ya da başka bir turnikeden geçmeyi deneyin... ;) Aklıma ilk gelen şekilde açıklamaya çalıştım.

Uygulama sürekli güncellenip yeni özellikler eklendiğinden bazı yerlerde eksiklerim olabilir.

Teşekkürler,

Ece 

Facebook: www.facebook.com/guneykorede20gun
Instagram: www.instagram.com/photographereceyildirim