Kore Kültüründen İlginç Bir Detay

Kore’de genellikle imza kavramı bulunmamakta, resmi belgelerden çeşitli sanat eserlerine kadar birçok şeyin altında şahsa özel mühür basılarak “imza” atılmış oluyor.

Bunları resmi mevkilerde kaydettirip kullanabiliyorlar. Tabii ki imza uygulaması var ama damgalar da ciddi manada popüler hem de geleneksel.

Daha turistik bir versiyonunu ise Itaewon metro durağının 2. çıkışındaki süper “cool” olan amcadan temin etmek mümkün. Eğer vaktiniz varsa bu amcanın yaptığı diğer eserleri de incelemeniz gerekir.

Damga ile ıstampa yaklaşık 5.000 Won yani 12 TL civarı, 10 dakikada da kendinize özel bir mühre sahip oluyorsunuz.

Mührünüzün tahtasını da büyüklüğünü de istediğiniz gibi ayarlayabiliyorsunuz. Seçebileceğiniz pek çok renk ve çeşit mevcut, tabii fiyat da ona göre değişmekte… Türk Lirası olarak 12 TL'den 150 TL'ye kadar değişebilmekte hem de...

Eğer Kore'ye gitme fırsatı yakaladıysanız, hatıra olması için mutlaka yaptırın derim. Yapımı yaklaşık 10 dakika sürüyor belki daha da kısa. Aynı zamanda hediyelik olarak da kullanabilirsiniz.

by itsmuesdayhttp://itsmuesday.com

itsmuesday

Yazar Hakkında

itsmuesday

9-6 çalışan bir insan olduğumdan mütevellit, yıllık iznimi kullanarak elimden geldiğince gezmeye çalışıyorum. Yeni kültürler deneyimlemeyi, yeni tatlar tatmayı seviyorum.