Google+

Arama formu

Marakeş

Fas’ın en büyük şehirlerinden biri olan Marakeş, Atlas Dağları’nın kuzey...
Devamı oku
Çöl ikliminin hâkim olduğu Marakeş'te yazları sıcak ve kurak, kışları...
Devamı oku
Türkiye'den Fas'a direkt uçuş seferleri bulunmamaktadır.Aktarmalı...
Devamı oku
Marakeş’te şehir içi ya da farklı şehirlere gitmek için hizmet veren...
Devamı oku
Eski şehir Medina ve yeni şehir Gueliz olarak ikiye ayrılan Marakeş,...
Devamı oku
Fas mutfağı İspanya, Fransa mutfaklarından etkilenmiş Arap yemek...
Devamı oku
Marakeş'in gece hayatı çok hareketlidir. Akşamları seyyar yemek...
Devamı oku
Fas'ın ünlü simgelerinden Babuş adındaki yerel halkın sokakta giydiği...
Devamı oku
Marakeş Maratonu (Ocak) 4L Trophy Spor Festivali (Şubat)...
Devamı oku
Yılbaşı (1 Ocak) Bağımsızlık Bildirgesi Günü (11 Ocak) İşçi Bayramı...
Devamı oku
Fas denildiğinde akla gelen ilk şehir olan Marakeş Berberi dilinde “...
Devamı oku
Acil yardım: 15 Yangın: 15 Polis: 19
Devamı oku
Marakeş, Kuzey Afrika’nın batısında yer alan Fas’ın orta kısmında...
Devamı oku
Fas’ın kalbi Marakeş, en çok turist çeken ve en ilgi çekici şehirlerden...
Devamı oku
Fas sınırları içerisinde yer alan Marakeş şehrinin para birimi Fas...
Devamı oku
Fas’ın resmi dili Arapça ve Berberi’dir. Fas'ın 1912’den 1956’ya kadar...
Devamı oku
Marakeş’te (GMT+0) ile Türkiye (GMT+3) arasında 3 saat zaman farkı...
Devamı oku
RABAT BÜYÜKELÇİLİĞİ Adres: 7, AVENUE ABDELKRIM BENJELLOUN RABAT MAROC...
Devamı oku
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Fas’a seyahat edebilmeleri için vize...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 MAD = 0.00
Priz Tipi Type C250V-2.5 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 12℃
Şub 13℃
Mar 16℃
Nis 17℃
May 20℃
Haz 23℃
Tem 28℃
Ağu 28℃
Eyl 26℃
Eki 21℃
Kas 16℃
Ara 13℃
Kısa Kısa...
Nüfus: 928,850 / Dil: Arapça ve Berberi / Para Birimi: Fas Dirhemi (MAD) / İklim: Çöl İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 4 gün

Marakeş Hakkında Bilinmesi Gerekenler

110.jpg

Fas denildiğinde akla gelen ilk şehir olan Marakeş Berberi dilinde “Tanrının Ülkesi” anlamına gelmektedir. Toprağın renginden dolayı neredeyse tamamı kızıl renkteki Marakeş yerli halk tarafından "Kızıl Şehir" olarak da anılmaktadır. Kuzey Afrika'nın en egzotik şehirlerinden olan Marakeş yürüyerek keşfedilebilecek bir şehirdir. Fas'ın ilk başkenti olan şehir surların içindeki eski şehir Medina ve yeni şehir Gueliz olarak ikiye ayrılmıştır. Medina tarihi yapılarla ve pazarlarla dolu bölgedir. UNESCO tarafından koruma altına alınmış ilk meydan olan Jemaa El Fnaa da Medina'da bulunmaktadır. Bu meydan yerel halk tarafından eski dönemde idamların gerçekleştirildiği yer olduğu için “Kıyamet Meydanı” ya da “ölülerin buluştuğu yer” olarak anılmaktadır. Gueliz ise modern binalar ve uluslararası markaların satıldığı dükkânlarla doludur. Şehirdeki en önemli konulardan biri alışveriş yaparken muhakkak pazarlık yapılması gerektiğidir.

Atlas Dağları'nın eteklerindeki Marakeş, Tensift-Al Haouz ekonomik bölgesinin güneybatı ortasında başşehir konumundadır. Çöl ile Kuzey Fas arasında bir geçiş sağlamaktadır. Ülkenin gelir kaynakları arasında turizm önemli bir yer tutmaktadır. 1999 yılında tahta geçen Kral 6. Muhammed’in reformcu yönetimi sayesinde Marakeş, dünyanın çok en tercih edilen turizm merkezlerinden biri olma yolunda ilerlemektedir.

Marakeş’te Gezilecek Yerler

Eski şehir Medina ve yeni şehir Gueliz olarak ikiye ayrılan Marakeş, meydanları, pazarları, araçların girmediği ara sokakları ve tarihi binalarıyla görülmeye değerdir. Şehirde özellikle tarihi, kültürel miras, doğa ve vahşi yaşam turları yapılması gereken aktivitelerdendir.

Görülmesi gereken diğer yerler: Gueliz, Saadian Mezarları, Menara Bahçeleri, Dar Sİ Said Müzesi, Shrob Ou Shouf Çeşmesi, La Ville Nouvelle, Medersa Ben Youssef.

Majorelle Bahçeleri

Majorelle Bahçeleri

Fas usulü havuzları, egzotik bitki türleriyle dolu Majorelle Bahçeleri adını 1919 senesinde Marakeş'e taşınan Jacques Majorelle isimli ressamdan almaktadır. Majorelle'nin dünyada gittiği yerlerden topladığı bitkilerden oluşturduğu botanik bahçesi ölümünün ardından Fransız modacı Yves Saint Laurent'e satılmıştır. Laurent'in öldükten sonra küllerinin serpilmesini istediği bu bahçede modacıya ait küllerinin atıldığı kendisine atfedilmiş bir bölüm bulunmaktadır. Ayrıca mekânın içinde Berberilerin hayatını ve yaşam biçimini anlatan bir müze de bulunmaktadır.

Marake şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Riad Oussari Marrakech, Riad Dar Kader güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Dar Mo'Da, Appartment Marrakech Garden Residence, Riad Les Nuits de Marrakech. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Maison Aicha, Riad Ida Ou Balou, Riad Assala gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Kammy Hostel, Dream Kasbah, Hostel Waka Waka tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Marakeş aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

 Ali Bin Yusuf Medresesi

 Ali Bin Yusuf Medresesi

 

İsmini şehri genişletip nüfuzunu arttıran Sultan Ali İbn Yusuf'tan alan medrese Fas'ta zamanının en büyük dini eğitim veren okullardan biridir. 1565 senesinde Saadian Hanedanı tarafından yaptırılmış olan bu medrese, zamanında öğrencilerin etrafında toplanıp dini eğitim aldığı havuzu, havuzun da bulunduğu büyük avlusu ve duvarlarına işlenmiş mozaikleriyle Marakeş'in görülmesi gereken mekânlarından biridir.

Jemaa el Fnaa Meydanı

Jemaa el Fnaa Meydanı

Marakeş'in en popüler noktalarından biri olan Jemaa el Fnaa Meydanı, bir tür pazar yeridir. Medina'nın içinde Kutubiye Camii'siyle pazarların birleşme noktasında olan dev meydan, gündüzleri sakin geçerken havanın kararmasıyla satıcılar, seyyar yemek restoranları, yılan oynatıcıları, müzisyenler, falcılar ve dövmecilerin gelmesiyle bir şenlik alanına dönüşmektedir.

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Marakeş Nerededir?

Marakeş, Kuzey Afrika’nın batısında yer alan Fas’ın orta kısmında bulunan şehirdir. Atlas Dağları'nın eteklerinde bulunan Marakeş, Atlantik ile Fas arasında bir geçiş noktası oluşturmaktadır.

Marakeş’e Ne Zaman Gidilir?

header04.jpg

Çöl ikliminin hâkim olduğu Marakeş'te yazları sıcak ve kurak, kışları ise ılıktır ancak akşamları sıcaklık oldukça düşmektedir. Bu nedenle şehri ziyaret etmek için en uygun dönemler ilkbahar nisan-mayıs ve sonbahar eylül-ekim aylarıdır. Ancak ilkbahar aylarında zaman zaman kum fırtınaları görülebilmektedir.

Marakeş’e Nasıl Gidilir?

royalpalm-marrakech.jpg

Türkiye'den Fas'a direkt uçuş seferleri bulunmamaktadır.Aktarmalı seferlerle İstanbul'dan Fas'ın Kazablanka şehrine 4,5 saat süren yolculukla ulaşılabilmektedir. Marakeş'e gitmek için yine havayoluyla iç hatlardan 45 dakikada ulaşılabilir. Havaalanından şehir merkezine gitmek içinse otobüs, taksi veya araç kiralama gibi seçenekler mevcuttur.

Marakeş şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Marakeş’te Nerede Kalınır?

Fas’ın kalbi Marakeş, en çok turist çeken ve en ilgi çekici şehirlerden biridir. Fas’ın en büyük dördüncü şehri olan Marakeş, aynı zamanda Fas’ın ilk başkentidir. Birçok kültürün tarihî mirasına ev sahipliği yapan Marakeş, hem farklı mimarisi hem de egzotik havasıyla size harika bir seyahat imkânı sunacaktır. Marakeş’te 1.500’den fazla otel bulunmaktadır ve seyahatinizde seçtiğiniz yerin de büyük bir önemi vardır. Marakeş’te farklı bütçelere uygun ve farklı kriterlerde birçok otel bulabilirsiniz.


Marakeş’te Nerede Kalınır?
 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Marakeş otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz. 

Booking.com

Marakeş Otelleri

Fas’ın en büyük şehirlerinden biri olan Marakeş, Atlas Dağları’nın kuzey eteklerinde yer alıyor ve “Kırmızı Şehir” olarak da anılıyor. Marakeş özellikle kültürel, dinî ve ticarî konuda çok gelişmiş bir şehir ve her yıl milyonlarca turist ağırlıyor. Kuzey Afrika, Arap, Berber ve Fransız kültürlerinin harmanı olan Marakeş, mükemmel mimarisi, palmiye ağaçları, egzotik havası, kültürel mirası ve doğa aktiviteleriyle dikkat çekiyor.


Marakeş Otelleri
 

Bu mükemmel şehirde konaklayacağınız yer de çok önem taşıyor. Otellerin de şehir gibi otantik ve farklı olduğunu göreceksiniz. Marakeş otelleri size çok farklı deneyimler ve harika bir seyahat imkanı sunuyor. Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Marakeş otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Marakeş İçi Ulaşım

Marakeş’te şehir içi ya da farklı şehirlere gitmek için hizmet veren otobüsler mevcuttur. Taksilerin de hizmet verdiği şehirde taksi ücretleri biraz fazladır. Şehre ulaşımda tren seçeneği de mevcuttur. Havaalanı çıkışında araba kiralama seçeneği de vardır.

Marakeş Mutfağı

cooking-class-results-marrakech.jpg

Fas mutfağı İspanya, Fransa mutfaklarından etkilenmiş Arap yemek kültürünün etkisinde bir mutfaktır. Mutfakta kimyon ve kişniş salata, çorba ve yemeklerde oldukça fazla kullanılır. Mezeler Fas mutfağında önemli yer tutar. Kilden yapılan çömleğe tajin adı verilir. En önemli ana yemek Tajin denilen bu çömleklerde pişirilen yemeklerdir. Kırmızı et, tavuk veya deniz ürünleri çeşitleri bulunan yemek genellikle sebzelerle pişirilir ve bulgur pilavıyla servis edilir. Kuskus denilen yemek mutfağın diğer bir önemli yemeğidir. Fas mutfağının en önemli içeceğiyse nane çayıdır ve ülkede oldukça fazla tüketilmektedir. Marakeş'te çok sayıda ve çeşitlilikte restoran bulunmaktadır.

42-18574869.jpg

Popüler restoranlar

Gastro MK at Maison MK: Şehrin lüks restoranlarından biridir. Çatı terası bulunan restoranın manzarası dikkat çekicidir. Restorana özel tatları, güler yüzlü personeli ve dekoruyla tercih edilecek restoranların başında gelmektedir.

Amal: Ekonomik bir restoran olan Amal'ın taze limonataları meşhurdur. Restoranda vejeterjanlar için yemek seçenekleri de mevcuttur.

Roti D'or: Geleneksel Fas yemekleri dışında uluslararası fast food yemekleri de sunan restoran oldukça ekonomiktir. Genelde öğle yemekleri için tercih edilmektedir.

L'Annexe: Fransız mutfağına özgü yemekleriyle ünlü restoran öğle yemekleri için idealdir. Rahat atmosferi ve kaliteli yemekleri nedeniyle tercih edilen restoranda vejetaryen seçenekleri az da olsa mevcuttur.

Diğer restoranlar: La Table du Palais, Dar Cherifa, Libzar, Marrakech Henna Art Cafe, La Salama, Le Grand Cafe de la Poste, La Mamounia Hotel – La Marocain, Dar Moha.

 Marakeş'te Gece Hayatı

jemaa-el-fna-Stockografie.jpg

Marakeş'in gece hayatı çok hareketlidir. Akşamları seyyar yemek restoranları, yılan oynatıcıları, müzisyenler, falcılar ve dövmecilerle renklenen Jemaa el Fnaa Meydanı dışında şehirde modern gece kulüpleri de mevcuttur. Fas'ın geleneksel eğlence anlayışı daha çok eski şehir denilen Medina'da görülürken, gece hayatının kalbi kulüp ve barlarıyla yeni şehir Gueliz'de atmaktadır.

Marakeş Festivaller

04.jpg

Marakeş Maratonu (Ocak)

4L Trophy Spor Festivali (Şubat)

Uluslararası Şehir Festivali (Mart)

Sand Marathon (Nisan)

Friendship Festival ( Mayıs)

Arkadaşlık ve Dostluk Festivali (Mayıs)

Fes Festival of Word Sacred Music (Haziran)

Uluslararası Salsa Festivali (Ekim)

Arts in Marrkech International Biennale ( Kasım)

Uluslararası Film Festivali (Aralık)

Imilchil Festival

Marakeş’te Alışveriş

Morocco.jpg

Fas'ın ünlü simgelerinden Babuş adındaki yerel halkın sokakta giydiği, sivri uçları olan deri terlikler kentten alınacak hediyeliklerin başında gelir. Marakeş'te deri ve el işçiliği gelişmiştir ve oldukça çeşitlidir. Deri çantalar, cüzdanlar, renkli kilimler ve baharat çeşitleri Marakeş'ten alınacak hediyeliklerdendir. Dünyada yalnızca Fas'ta yetişen Argan ağacından elde edilen saça ve cilde faydalı Argan Yağı da alınacak alternatifler arasındadır.

 

Marakeş Saat Farkı

Marakeş’te (GMT+0) ile Türkiye (GMT+3) arasında 3 saat zaman farkı bulunur.

Marekeş Para Birimi

Fas sınırları içerisinde yer alan Marakeş şehrinin para birimi Fas Dirhemi’dir. 1 TL yaklaşık 3.37 Fas Dirhemi’dir.

Marakeş Resmi Dili

Fas’ın resmi dili Arapça ve Berberi’dir. Fas'ın 1912’den 1956’ya kadar Fransız egemenliğinde kalmasından dolayı ülkede Arapça'dan sonra en yaygın dil Fransızca'dır. Uluslararası diplomasi alanında, hükümet kurumlarında, medya ve uluslararası ticarette Fransızca kullanılır. Fransızca tüm okullarda zorunlu dil olarak öğretilmektedir. Berberi dili dağlık ve çöle yakın yerlerde kullanılmaktadır. Diğer tercih edilen yabancı dilse İngilizce’dir. Özellikle kuzey bölgelerde bazı Faslılar tarafından İspanyolca da konuşulmaktadır.

Marakeş Türkiye Temsilciliği

RABAT BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: 7, AVENUE ABDELKRIM BENJELLOUN RABAT MAROC

Telefon: 00 212 537 66 15 22 -- 00 212 537 66 15 44

Faks: 00 212 537 66 04 76

ambassade.rabat@mfa.gov.tr

http://rabat.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Fas

Marakeş Resmi Tatiller

Yılbaşı (1 Ocak)

Bağımsızlık Bildirgesi Günü (11 Ocak)

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Ramazan Bayramı*

Taht Bayramı (30 Temmuz)

Oued Ed-Dahab Günü (14 Ağustos)

Kralın ve Halkın İhtilali (20 Ağustos)

Kral VI. Mohammed'in yaş günü (21 Ağustos)

Kurban Bayramı*

Hicri Yıl Başlangıcı 1 Muharrem*

Yeşil Yürüyüş (6 Kasım)

Bağımsızlık Günü (18 Kasım)

Mevlit Kandili*

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Marakeş İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 15

Yangın: 15

Polis: 19

Marakeş Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Fas’a seyahat edebilmeleri için vize zorunluluğu bulunmamaktadır. Ülkeye minimum 6 ay geçerliliği olan pasaportla 90 güne kadar vizesiz gitmek mümkündür.

Fas Vizesi

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftır.

Hususi, Hizmet ve Diplomatik Pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftır.