Marakeş Hakkında Bilinmesi Gerekenler

110.jpg

Fas denildiğinde akla gelen ilk şehir olan Marakeş Berberi dilinde“Tanrının Ülkesi” anlamına gelmektedir. Toprağın renginden dolayı neredeyse tamamı kızıl renkteki Marakeş yerli halk tarafından "Kızıl Şehir" olarak da anılmaktadır. Kuzey Afrika'nın en egzotik şehirlerinden olan Marakeş yürüyerek keşfedilebilecek bir şehirdir. Fas'ın ilk başkenti olan şehir surların içindeki eski şehir Medina ve yeni şehir Gueliz olarak ikiye ayrılmıştır. Medina tarihi yapılarla ve pazarlarla dolu bölgedir. UNESCO tarafından koruma altına alınmış ilk meydan olan Jemaa El Fnaa da Medina'da bulunmaktadır. Bu meydan yerel halk tarafından eski dönemde idamların gerçekleştirildiğiyer olduğu için “Kıyamet Meydanı” ya da “ölülerin buluştuğu yer” olarak anılmaktadır. Gueliz ise modern binalar ve uluslararası markaların satıldığı dükkânlarla doludur. Şehirdeki en önemli konulardan biri alışveriş yaparken muhakkak pazarlık yapılması gerektiğidir.

Atlas Dağları'nın eteklerindeki Marakeş, Tensift-Al Haouz ekonomik bölgesinin güneybatı ortasında başşehir konumundadır. Çöl ile Kuzey Fas arasında bir geçiş sağlamaktadır.Ülkenin gelir kaynakları arasında turizm önemli bir yertutmaktadır. 1999 yılında tahta geçen Kral 6. Muhammed’in reformcu yönetimi sayesinde Marakeş, dünyanın çok en tercih edilen turizm merkezlerinden biri olma yolunda ilerlemektedir.

Marakeş ile İlgili

Editörün Kaleminden

Marakeş Nerededir?

Marakeş, Kuzey Afrika’nın batısında yer alan Fas’ın orta kısmında bulunan şehirdir. Atlas Dağları'nın eteklerinde bulunan Marakeş, Atlantik ileFas arasında bir geçiş noktası oluşturmaktadır.

Marakeş’e Nasıl Gidilir?

royalpalm-marrakech.jpg

Türkiye'den Fas'a direkt uçuş seferleri bulunmamaktadır.Aktarmalı seferlerle İstanbul'dan Fas'ın Kazablanka şehrine 4,5 saat süren yolculukla ulaşılabilmektedir. Marakeş'e gitmek için yine havayoluyla iç hatlardan 45 dakikada ulaşılabilir. Havaalanından şehir merkezine gitmek içinse otobüs, taksi veya araç kiralama gibi seçenekler mevcuttur.

Marakeş’e Ne Zaman Gidilir?

header04.jpg

Çöl ikliminin hâkim olduğu Marakeş'te yazları sıcak ve kurak, kışları ise ılıktır ancak akşamları sıcaklık oldukça düşmektedir. Bu nedenle şehri ziyaret etmek için en uygun dönemler ilkbahar nisan-mayıs ve sonbahar eylül-ekim aylarıdır. Ancak ilkbahar aylarında zaman zaman kum fırtınaları görülebilmektedir.

Marakeş’te Nerede Kalınır?

Fas’ın kalbi Marakeş, en çok turist çeken ve en ilgi çekici şehirlerden biridir. Fas’ın en büyük dördüncü şehri olan Marakeş, aynı zamanda Fas’ın ilk başkentidir. Birçok kültürün tarihî mirasına ev sahipliği yapan Marakeş, hem farklı mimarisi hem de egzotik havasıyla size harika bir seyahat imkânı sunacaktır. Marakeş’te 1.500’den fazla otel bulunmaktadır ve seyahatinizde seçtiğiniz yerin de büyük bir önemi vardır. Marakeş’te farklı bütçelere uygun ve farklı kriterlerde birçok otel bulabilirsiniz. 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Marakeş otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz. 

Devamını Oku

Marakeş Otelleri

Marakeş, özellikle son yıllarda turizm açısından ilgi odağı olmaya devam ediyor. Fas’ın büyüleyici şehirlerinden bir tanesi olan Marakeş’e her yıl dünyanın farklı bölgelerinden turist akın ediyor. Marakeş, Berberi lehçesinde “Tanrı’nın Ülkesi” anlamına geliyor. Şehirdeki yoğun kızıl renk buranın Kızıl Şehir olarak anılmasına da neden olmuş. Marakeş’in turistler açısından en önemli özelliklerinden bir tanesi de kendisine has lezzetleri. Bunun yanında hamamları ve tarihi yapıları ile de ziyaretçileri benzersiz bir yolculuğa çıkarıyor. Şehir içerisinde hızlı bir yaşam hakim ve her ne kadar gürültülü bir atmosfer gibi gelse de şehrin geneline yayılan huzurlu ve dingin yapısı ile bir ahenk yakalıyor.

Marakeş otelleri

Marakeş'e gidecekseniz bölgedeki tesisler için Marakeş otelleri yazımızı keyifle okuyabilirsiniz. 

Devamını Oku

Marakeş’te Gezilecek Yerler

Eski şehir Medina ve yeni şehir Gueliz olarak ikiye ayrılan Marakeş, meydanları, pazarları, araçların girmediği ara sokakları ve tarihi binalarıyla görülmeye değerdir. Şehirde özellikle tarihi, kültürel miras, doğa ve vahşi yaşam turları yapılması gereken aktivitelerdendir.

Görülmesi gereken diğer yerler: Gueliz, Saadian Mezarları, Menara Bahçeleri, Dar Sİ Said Müzesi, Shrob Ou Shouf Çeşmesi, La Ville Nouvelle, Medersa Ben Youssef.

Devamını Oku

Marakeş İçi Ulaşım

Marakeş’te şehir içi ya da farklı şehirlere gitmek için hizmet veren otobüsler mevcuttur. Taksilerin de hizmet verdiği şehirde taksi ücretleri biraz fazladır. Şehre ulaşımda tren seçeneği de mevcuttur. Havaalanı çıkışında araba kiralama seçeneği de vardır.

Marakeş Mutfağı

cooking-class-results-marrakech.jpg

Fas mutfağı İspanya, Fransamutfaklarından etkilenmişArapyemek kültürünün etkisinde bir mutfaktır. Mutfakta kimyon ve kişniş salata, çorba ve yemeklerde oldukça fazla kullanılır. Mezeler Fas mutfağında önemli yer tutar. Kilden yapılan çömleğe tajin adı verilir. En önemli ana yemek Tajin denilen bu çömleklerde pişirilen yemeklerdir. Kırmızı et, tavuk veya deniz ürünleri çeşitleri bulunan yemek genellikle sebzelerle pişirilir ve bulgur pilavıyla servis edilir. Kuskus denilen yemek mutfağın diğer bir önemli yemeğidir. Fas mutfağının en önemli içeceğiyse nane çayıdır ve ülkede oldukça fazla tüketilmektedir. Marakeş'te çok sayıda ve çeşitlilikte restoran bulunmaktadır.

42-18574869.jpg

Popüler restoranlar

Gastro MK at Maison MK: Şehrin lüks restoranlarından biridir. Çatı terası bulunan restoranın manzarası dikkat çekicidir. Restorana özel tatları, güler yüzlü personeli ve dekoruyla tercih edilecek restoranların başında gelmektedir.

Amal: Ekonomik bir restoran olan Amal'ın taze limonataları meşhurdur. Restoranda vejeterjanlar için yemek seçenekleri de mevcuttur.

Roti D'or: Geleneksel Fas yemekleri dışında uluslararası fast food yemekleri de sunan restoran oldukça ekonomiktir. Genelde öğle yemekleri için tercih edilmektedir.

L'Annexe: Fransız mutfağına özgü yemekleriyle ünlü restoran öğle yemekleri için idealdir. Rahat atmosferi ve kaliteli yemekleri nedeniyle tercih edilen restoranda vejetaryen seçenekleri az da olsa mevcuttur.

Diğer restoranlar: La Table du Palais, Dar Cherifa, Libzar, Marrakech Henna Art Cafe, La Salama, Le Grand Cafe de la Poste, La Mamounia Hotel – La Marocain, Dar Moha.

Marakeş’te Alışveriş

Morocco.jpg

Fas'ın ünlü simgelerinden Babuş adındaki yerel halkın sokakta giydiği, sivri uçları olan deri terlikler kentten alınacak hediyeliklerin başında gelir. Marakeş'te deri ve el işçiliği gelişmiştir ve oldukça çeşitlidir. Deri çantalar, cüzdanlar, renkli kilimler ve baharat çeşitleri Marakeş'ten alınacak hediyeliklerdendir. Dünyada yalnızca Fas'ta yetişen Argan ağacından elde edilen saça ve cilde faydalı Argan Yağı da alınacak alternatifler arasındadır.

 

 Marakeş'te Gece Hayatı

jemaa-el-fna-Stockografie.jpg

Marakeş'in gece hayatı çok hareketlidir. Akşamları seyyar yemek restoranları, yılan oynatıcıları, müzisyenler, falcılar ve dövmecilerle renklenen Jemaa el Fnaa Meydanı dışında şehirde modern gece kulüpleri de mevcuttur. Fas'ın geleneksel eğlence anlayışı daha çok eski şehir denilen Medina'da görülürken, gece hayatının kalbi kulüp ve barlarıyla yeni şehir Gueliz'de atmaktadır.

Marakeş Festivaller

04.jpg

Marakeş Maratonu (Ocak)

4L Trophy Spor Festivali (Şubat)

Uluslararası Şehir Festivali (Mart)

Sand Marathon (Nisan)

Friendship Festival ( Mayıs)

Arkadaşlık ve Dostluk Festivali (Mayıs)

Fes Festival of Word Sacred Music (Haziran)

Uluslararası Salsa Festivali (Ekim)

Arts in Marrkech International Biennale ( Kasım)

Uluslararası Film Festivali (Aralık)

Imilchil Festival

Marakeş Resmi Tatiller

Yılbaşı (1 Ocak)

Bağımsızlık Bildirgesi Günü (11 Ocak)

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Ramazan Bayramı*

Taht Bayramı (30 Temmuz)

Oued Ed-Dahab Günü (14 Ağustos)

Kralın ve Halkın İhtilali (20 Ağustos)

Kral VI. Mohammed'in yaş günü (21 Ağustos)

Kurban Bayramı*

Hicri Yıl Başlangıcı 1 Muharrem*

Yeşil Yürüyüş (6 Kasım)

Bağımsızlık Günü (18 Kasım)

Mevlit Kandili*

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Marakeş İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 15

Yangın: 15

Polis: 19

Marakeş Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Fas’a seyahat edebilmeleri için vize zorunluluğu bulunmamaktadır. Ülkeye minimum 6 ay geçerliliği olan pasaportla 90 güne kadar vizesiz gitmek mümkündür.

Devamını Oku

Marakeş Türkiye Temsilciliği

RABAT BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: 7, AVENUE ABDELKRIM BENJELLOUN RABAT MAROC

Telefon: 00 212 537 66 15 22 -- 00 212 537 66 15 44

Faks: 00 212 537 66 04 76

[email protected]

http://rabat.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Fas

Marekeş Para Birimi

Fas sınırları içerisinde yer alan Marakeş şehrinin para birimi Fas Dirhemi’dir. 1 TL yaklaşık 3.37 Fas Dirhemi’dir.

Marakeş Resmi Dili

Fas’ın resmi dili Arapça ve Berberi’dir. Fas'ın 1912’den 1956’ya kadar Fransız egemenliğinde kalmasından dolayı ülkede Arapça'dan sonra en yaygın dil Fransızca'dır. Uluslararası diplomasi alanında, hükümet kurumlarında, medya ve uluslararası ticarette Fransızca kullanılır. Fransızca tüm okullarda zorunlu dil olarak öğretilmektedir. Berberidilidağlık ve çöle yakın yerlerde kullanılmaktadır. Diğer tercih edilen yabancı dilse İngilizce’dir. Özellikle kuzey bölgelerde bazı Faslılar tarafından İspanyolca da konuşulmaktadır.

Marakeş Saat Farkı

Marakeş’te (GMT+0) ile Türkiye (GMT+3) arasında 3 saat zaman farkı bulunur.

Marakeş Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type C / 250V / 2.5 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 12oC
  • Şub 13oC
  • Mar 16oC
  • Nis 17oC
  • May 20oC
  • Haz 23oC
  • Tem 28oC
  • Agu 28oC
  • Eyl 26oC
  • Eki 21oC
  • Kas 16oC
  • Ara 13oC

Kısa Kısa

Nüfus: 928,850 / Dil: Arapça ve Berberi / Para Birimi: Fas Dirhemi (MAD) / İklim: Çöl İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 4 gün