Google+

Arama formu

Fas

Fas coğrafi konumu açısından çeşitli iklimleri barındıran bir ülkedir....
Devamı oku
1980’li yıllardan itibaren Fas, IMF ve Dünya Bankası ile işbirliği...
Devamı oku
Fas mutfağı, Afrika’nın en etkileyici mutfağı olarak gösterilmektedir....
Devamı oku
· Gnawa Müzik Festivali: Tarihinde Jimi Hendrix, Bob Marley gibi...
Devamı oku
Suk adı verilen geleneksel çarşılar, Fas’ta her şehirde kurulur ve...
Devamı oku
İstanbul’dan Kazablanka’ya aktarmasız uçuşlar mevcut. Yolculuk yaklaşık...
Devamı oku
Marakeş’in en renkli meydanı ‘Sonsuzluk Meydanı’ anlamına gelen Djemaa...
Devamı oku
RABAT BÜYÜKELÇİLİĞİ Adres: 7, AVENUE ABDELKRIM BENJELLOUN RABAT MAROC...
Devamı oku
· Ordu Bayramı (14 Mayıs) · Milli Bağımsızlık Günü (23 Mayıs) ·...
Devamı oku
446.550 kilometrekarelik bir yüzölçümüne sahip olan Fas Krallığı Afrika...
Devamı oku
Kazablanka, Fez, Marakeş, Meknes, Essaovira, Muhammediye, Rabat ve...
Devamı oku
Afrika kıtasının kuzeybatı ucunda yer alan Fas, kuzeyde Cebelitarık...
Devamı oku
Resmi dil Arapça’dır. Bunun yanı sıra ülkede çok sayıda var olan...
Devamı oku
Resmi din İslam’dır. Halkın yaklaşık yüzde 99’u Müslümandır. Çoğu Avrupa...
Devamı oku
M.Ö. 8000 yıllarına dayanan geçmişiyle Fas, Arapların Kuzey Afrika’yı...
Devamı oku
Fas, bir Afrika ülkesi olduğu için yaz aylarında oldukça yüksek...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 MAD = 0.00
Priz Tipi Type C250V-2.5 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 12℃
Şub 13℃
Mar 14℃
Nis 15℃
May 17℃
Haz 20℃
Tem 22℃
Ağu 22℃
Eyl 22℃
Eki 18℃
Kas 16℃
Ara 13℃
Kısa Kısa...

 

Nüfus: 33.848.242

Dili: Arapça

Para Birimi: Dirhem İklim: Akdeniz ve Çöl iklimi Big Mac Index: -

 

Fas Hakkında Temel Bilgiler

446.550 kilometrekarelik bir yüzölçümüne sahip olan Fas Krallığı Afrika kıtasından bulunmasına rağmen Afrika Birliği’ne üye olmayan tek ülkedir. Berberice’de ‘El-Magrib’ olarak anılan Fas, ‘batıdaki yer’ anlamına taşımaktadır. Türkçe’de Fas olarak bilinmesi ise, Osmanlı döneminde üretilen feslerin ülkenin Fes şehrinde üretilmesinden kaynaklanır.

Geniş yetiklere sahip bir kralla Temsilciler Meclisi ve Danışmanlar Meclisi olmak üzere ikiye ayrılan parlamenter bir monarşi rejimiyle idare edilmektedir. Kral hem avukat hem de liderdir.

1(681).jpg

Fas’ın vaktiyle Fransız sömürgesi altında olması ülke halkının ana dili seviyesinde Fransızca konuşabilmesine neden olmuştur. Bozulmayan Akdeniz ve okyanus sahilleri, verimli topraklarıyla Fas, Afrika’nın en kendine has ülkesi olarak görülmektedir. Başkent Rabat’ın resmi ve kurumsal havasının yanında ülkenin en turistik ve bilinen şehirleri Marakeş ve Kazablanka’dır. Renkli pazar yerleri, portakal ağaçlarıyla dolu caddeleri, kızıl ve gizemli havasıyla Marakeşi ve Portekizce’de ‘beyaz ev’ anlamına gelen Kazablanka’nın beyaza bürünmüş sokaklarını görmek için her sene binlerce turist ülkeyi ziyaret ediyor. Fas’a seyahat etmeyi planlıyorsanız mutlaka bir gecenizi Sahra Çölü’nde yıldızların altında geçirmelisiniz. Plajlarıyla dikkat çeken Agadir’de ise okyanusta sörf yapma fırsatı yakalayabilirsiniz.

 

Fas’ın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri

Kazablanka, Fez, Marakeş, Meknes, Essaovira, Muhammediye, Rabat ve Tangier ülkenin şehirleridir.

Dar sokakları, eski yapıları, tarihsel anıtları ve 17. yüzyıldan kalma hisarıyla en çok turist çeken bölgelerinden biri olan Rabat, Fas’ın başkenti ve aynı zamanda önemli bir öğretim merkezidir.

Kazablanka Fas’ın en büyük şehridir. Atlas Okyanusu kıyısında bulunur ve bir liman kentidir. 1942’de çekilen Hollywood filmi Casablanca ile şehrin popülaritesi artmıştır.

Marakeş, Fas’ın ilk başkenti olma özeliiğini taşıyan Atlantik ve Fas arasında bulunan bir geçiş noktasıdır. ‘Kırmızı Şehir’ olarak bilinen Marakeş ticarette Afrika’da ve dünyada en aktif rol alan şehirlerin başında gelir.

casablanca-morocco.jpg

Fas Nerededir?

Afrika kıtasının kuzeybatı ucunda yer alan Fas, kuzeyde Cebelitarık Boğazı ve Akdeniz, doğuda Cezayir, güneyde Moritanya ve batıda Atlas Okyanusu ile çevrilidir. Atlas Okyanusu’ndan başlayıp Akdeniz’de son bulan 3500 kilometrelik bir sahil şeridine sahiptir.

Fas’ta Konuşulan Diller

Resmi dil Arapça’dır. Bunun yanı sıra ülkede çok sayıda var olan Berberilerin kullandığı Berberice dili ve bunun alt dili olan Shelha dili de konuşulmaktadır. Resmi dairelerde Fransızca kullanıldığı gibi, ülkenin kuzey kesiminde İspanyolca da konuşulur.

Şukran - Teşekkür ederim

Afven - Bir şey değil

Sabahul hayr - Günaydın

Mesaul hayr - İyi akşamlar

Keyfe haluk? - Nasılsın?

 

Fas’ta Din ve İnanç

Resmi din İslam’dır. Halkın yaklaşık yüzde 99’u Müslümandır. Çoğu Avrupa asıllı olan Hristiyanların oranı ise yüzde 1’dir. Yahudiler ise nüfusun yüzde 0,5’ini temsil eder. Müslümanlarda Maliki mezhebine mensup kişiler çoğunluktadır, onların ardından ise Hanefiler gelir. Kazablanka’daki dünyanın en büyük üçüncü camisi olan II. Hasan Camii 25.000 kişilik bir kapasiteye sahip ve aynı zamanda 210 metrelik minaresiye dünyanın en uzun minaresine sahip camidir.

Fas’ın Kısa Tarihi

M.Ö. 8000 yıllarına dayanan geçmişiyle Fas, Arapların Kuzey Afrika’yı fethinden 100 yıl sonra, 788’de Faslı Müslüman hanedanlarının yönetimine girmiştir.

1860 yılında İspanya Kuzey Fas’ı işgal etmiş ve işgal edilen Fas ve karşısındaki güçlü Avrupa devleti arasında ülkenin egemenliğine zarar verecek bir ticari rekabet başlamıştır.

1912’de Fransa’nın ülke üzerinde hâkimiyet kurmasıyla başlayan bağımsızlık mücadelesini 1956’da kazanmış ve bağımsızlığını ilan etmiştir.

Fas, 1975 yılındaki 'Yeşil Yürüyüş' denilen bir yürüyüşle ellerinde sadece Kur'an'larla Sahra Çölü’ne giren Fas halkı bu eylemlerinden sonra karşı bir direnişle karşılaşmadan çölün hakimiyetini kazanmışlardır. Günümüzde Fas ve Afrika Birliği arasındaki Sahra Çölü problem halen devam etmektedir. Fas, Batı Sahra’nın tümü üzerinde hak iddia etse de Birleşmiş Milletler ile Afrika Birliği bunu reddetmektedir.

Kasbah_Ruins_Ait_Benhaddou_Morocco.jpg

Fas’a Ne Zaman Gidilir?

Fas, bir Afrika ülkesi olduğu için yaz aylarında oldukça yüksek sıcaklıklara tanık olur. Hem sıcak hem de kuraklığın hâkim olduğu topraklarda bunalmadan bir gezi için ülkeye kış aylarında gitmeniz önerilir. Kasım ve mart ayları Fas gezisi için en uygun dönemdir. Ancak şunu da unutmamak gerekir: Ülkenin sahip olduğu iklim sebebiyle gündüzden geceye hatırı sayılır sıcaklık farkları gözlemlenir. Dolayısıyla her iki durumu da göz önünde bulundurarak bavul hazırlamak gerekir.

Fas’a Nasıl Gidilir?

İstanbul’dan Kazablanka’ya aktarmasız uçuşlar mevcut. Yolculuk yaklaşık 5 saat sürmektedir Ancak Marakeş’e ve diğer şehirlere direkt uçuşlar mevcut bulunmaktadır. Aktarmalı olarak uçuşlar ise uluslararası havayolu şirketleri ile yapılabilmektedir. 
 

Fas şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Fas’ta İklim ve Hava Durumu

Fas coğrafi konumu açısından çeşitli iklimleri barındıran bir ülkedir. Okyanus kıyısındaki şehirlerde ılıman iklime rastlanırken, Atlas Dağı’na yakın bölgelerde çöl iklimine rastlanabilmektedir. Yazlar sıcak, kışlar ılık geçer. İç kesimlere doğru gidildikçe Akdeniz iklimi görülmeye başlanır ve bol yağış görülür.
 

Fas’ın Ekonomisi

130423082746-germany-pmi-car-factory-1024x576.jpg

1980’li yıllardan itibaren Fas, IMF ve Dünya Bankası ile işbirliği içinde başarılı bir ekonomik reform sürecine girmiştir. Bu çerçevede dış ticaret rejiminin liberalleştirilmesine olanak sağlanmıştır. Yeni yatırım kanunu, özelleştirme programı ve bankacılık sisteminin iyileştirilmesi gibi konuyla ilgili pek çok atılım yapılmıştır. Ülkede ekonomik aktivite Kasablanka ve Rabat etrafında yoğunlaşmıştır. Hükümet, az nüfuslu bölgelerdeki iş imkânlarını geliştirmek amacıyla yatırım teşvikleri uygulamaktadır. Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’nın yaklaşık üçte ikisi hizmetler sektörüne dayanmaktadır. İmalat sektörü GSYİH’nın yaklaşık yüzde 13’ünü, tarım sektörü yüzde 12’sini, madencilik sektörü ise yüzde 4’ünü oluşturmaktadır.

Fas Kültürü

Marakeş’in en renkli meydanı ‘Sonsuzluk Meydanı’ anlamına gelen Djemaa El Fna adlı meydandır. Seyyar mutfaklar, sebze-meyve suyu satıcıları, yılan-maymun oynatıcıları, falcılar, kına yakan kadınlar, geleneksel kıyafetli dansçılarıyla bu meydan tam bir panayır yeridir ve Fas kültürüne dair çok şey söyler. Dolayısıyla Fas seyahatlerinizde mutlaka Marakeş’e gidip bu meydanı görmeniz önerilir.

Afrika ülkesi olmasına rağmen coğrafi konumu açısından Avrupa’ya olan yakınlığı sebebiyle Fas kültürel, ekonomik ve siyasi açıdan diğer Afrika ülkeleriyle farklılıklar göstermektedir.

Ülke kültürünün genelinde islami ve Avrupai izler görülmekte; Afrika’daki diğer kültürlerden de etkilenildiğ açık bir şekilde gözlemlenebilmektedir.

Camilerde İslam, bahçe ve çeşmelerde Endülüs, binaların yapısında ise Fransız kültürünün etkileri görülmektedir.

fas_turlari_kazablanka_marakes_26_256_0008.jpg

Fas Mutfağı

Fas mutfağı, Afrika’nın en etkileyici mutfağı olarak gösterilmektedir. Baharatlarının zenginliği, şeker ve tuzun birlikte kullanımı, taze ve kuru meyvelerin bolluğu Fas mutfağını lezzetli ve çekici kılan özelliklerin başında gelir. Kullandıkları malzemeler açısından Türk mutfağı ile benzerlik gösterirler. En önem verdikleri öğün ise öğle yemeğidir. Öğle yemeklerinde tabiri caizse kendilerini krallara layık bir sofra ile ödüllendirirler.

Ülkenin birçok yerinde elle yemek yiyen insanlar görülmektedir. İnanışa göre bir parmakla melekler, iki parmakla emirler, üç parmakla peygamberler ve dört-beş parmakla da şeytan yemek yer. Faslılar ise üç parmakla yemeyi tercih ederler.

En ünlü yemekleri arasında irmik ağırlıklı hazırlanan, içinde sebze ve et bulunan kuskus ve çeşitli baharat sosları ile hazırlanan etlerin özel kaplarda kömür ateşinde pişirilmesiyle hazırlanan Tajin yemeği gelir. Türk kültüründe de olduğu gibi yemekten önce getirilen çorbaya Harira adı verilir, birçok sebzeden yapılan bir yemektir. Kefta denilen yemekleri de köfteden farklı değildir.

Kahvaltıda çok çeşit yenmez. Peynir kültürü çok fazla gelişmemiştir. Bu yüzden de kahvaltılarda genelde yağ, reçel, zeytin ve bazlama servis edilir.

Sokak satıcıları oldukça ön plandadır. Bir kazan içinde yalnızca su ve baharat eklenerek pişirilen Salyangoz, ülke genelinde çok meşhurdur.

Fas’ın Festivalleri

· Gnawa Müzik Festivali: Tarihinde Jimi Hendrix, Bob Marley gibi isimleri ağırlamış festival, Danimarka’dan Güney Afrika’ya birçok ülkeden müzikseverlerin ve sanatçıların katılımıyla her yıl mayıs ayında düzenlenir.

· Hurma Festivali: Her yıl ekim ayında gerçekleşen hurma hasadı esnasında düzenlenen festival üç gün boyunca devam eder.

· Fes şehrinin 12 asırlık Bab el-Mekine bölgesinde düzenlenen Dünya Kutsal Müzik Festivali Fas, Hindistan, Çin, Türkiye, Azerbeycan, Irak, Filistin, İran, Mısır, Gana, Brezilya, Almanya ve Fransa gibi ülkelerden birçok grubun katılımıyla her yıl mayıs ayında gerçekleştirilmektedir.

· 2001 yılından bu yana düzenlenen Marakeş Uluslararası Film Festivali her yıl dünyaca ünlü yönetmenlerin ve oyuncuların katılımıyla Afrika’nın en prestijli film festivallerinden biri haline gelmiştir. Her yıl aralık ayında düzenlenmektedir.

· Görsel sanat, edebiyat ve sinemadan oluşan Arts in Marrakech International Biennale Kuzey Afrika’da üç dilin (İngilizce, Arapça ve Farsça) hakim olduğu ilk ve en büyük bienal olarak bilinir.

· Dünyanın bütün dinlerinin bir araya geldiği ve kutsal bir birlikteliğin amaçlandığı Fes Festival of World Sacred Music her yıl mayıs ayında dünyanın her yerinden müzisyenlerin, bilim insanlarının ve festival meraklılarının buluştuğu bir ortam hazırlar.

16-gnawa-music-performance.jpg

Fas'tan Alınacak Hediyelik Eşyalar 

Suk adı verilen geleneksel çarşılar, Fas’ta her şehirde kurulur ve burada Fas’a özgü eşyalar, sebze ve meyveler, el ürünü ürünler satılır. Baharat çeşitleri, ülkenin meşhur nane çayı, Fes porselenleri, cellebaadı verilen ve tüm vücudu örten entari, babuş denilen terlikler, Tajin kapları ve güzellik malzemesi olarak kullanılan argan yağı, Fas halkının güneşten korunmak amacıyla kullandığı ve genelde omuzlarına attıkları renkli fularlar, Fas’tan dönerken hediyelik olarak alınabilecek eşyalardır.

Fas’ta Bulunan Türkiye Dış Temsicilikleri

RABAT BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: 7, AVENUE ABDELKRIM BENJELLOUN RABAT MAROC

Telefon: 00 212 537 66 15 22 -- 00 212 537 66 15 44

Faks: 00 212 537 66 04 76

ambassade.rabat@mfa.gov.tr

http://rabat.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Fas

Fas’taki Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler

· Ordu Bayramı (14 Mayıs)

· Milli Bağımsızlık Günü (23 Mayıs)

· Muhammed VI’nin Taç Giyme Günü (30 Temmuz)

· Halk ve Kral’ın Devrim Bayramı (20 Ağustos)

· Gençlik Bayramı (21 Ağustos)

· Yeşil Yürüyüşü Anma Bayramı (6 Kasım)

Fas Vizesi

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftır.

Hususi, Hizmet ve Diplomatik Pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftır.