Fes Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Fes, Kuzey Afrika'nın en batı ucu olan Fas'ın önemli bir tarih ve kültür şehridir. Ülkenin kuzeyinde bulunan Fes, yaklaşık 1 milyonluk nüfusuyla Fas'ın Kazablanka ve Rabat'tan sonra 3. büyük şehri konumundadır. Geçmişte uzun yıllar Fas Sultanlığı'na başkentlik yapmış olan kentin adı Berberi ülkelerinde görülen bir gelenekten gelmektedir. Tıpkı Tunus'un başkentinin Tunus, Cezayir'in başşehrinin Cezayir olması gibi, ülke adı olan Fas da Fes'in adlığı isim de baş etmen olmuş. Eşsiz bir kültür şehri olan Fes, her yıl binlerce turistin uğrak noktasıdır. Fes'e Türkiye'den direkt uçak seferi bulunmamaktadır Bu tarihî kente gitmek için aktarmalı uçuşları kullanmanız gerekmektedir. Bu kente gitmek için başlıca aktarma noktaları Marsilya, Paris ve Kazablanka şehirleridir Fas'ın başkenti Rabat'a giderek oradan otobüsle Fes kentine ulaşabilirsiniz Fas Akdeniz iklimi etkisi altında olan bir ülkedir yazlar sıcak kışları ise ılık geçer. Şehirde yazın ortalama sıcaklık 30 derece civarında seyreder. Bu nedenle Fes’e yaz mevsiminde gitmek sizi oldukça bunaltıcı havalarla karşı karşıya bırakabilir Fes'e gitmek için en uygun tarihler mart, nisan ve mayıs aylarıdır. 

Tanıtım Videosu:

Devamını Oku

Editörün Kaleminden

Fes Nerededir?

Fas, Afrika kıtasının kuzey batısının en ucunda bulunur. Ülkenin batısı Atlas Okyanusu'na, kuzeyi ise Akdeniz'e kıyıdır. Fes de ülkenin kuzeyinde Akdeniz'e yakın bir konumda bulunur. Fes-Boulemane adı verilen bölgede bulunan kent başkent Rabat'ın 170 kilometre doğusunda kalmaktadır.

Fes'e Nasıl Gidilir?

fes-sais-airport.jpg

Fes'e Türkiye'den direkt uçuş bulunmamaktadır. Kazablanka ve Marakeş'e var olan direkt seferleri kullanarak Fas'a ulaşabilir, oradan da kara yoluyla Fes şehrine geçebilirsiniz. Ya da sadece hava yolunu kullanmak isterseniz, yine İstanbul çıkışlı aktarmalı seferleri kullanabilirsiniz.

Fes’e Ne Zaman Gidilir?

morocco-2871720_960_720.jpg

Fas'ın kuzeyinde bulunan Fes, Akdeniz'e yakın bir konumda bulunmasından ötürü ılıman bir iklimin etkisi altındadır. Ülkenin genelinde olduğu gibi yazlar sıcak, kışlar ise ılık ve yağışlı geçer. Yazlar sıcak demişken şunu belirtmekte fayda var; Fes'te yaz ayları boyunca sıcaklık ortalamasının 30 derecenin altına düşmemekte. Bu nedenle de tarihî dar sokaklarını adım adım keşfetmenin olmazsa olmaz olduğu bu kenti yaz mevsiminin ortasında ziyaret etmek bunaltıcı sıcaklardan ötürü bünyeyi oldukça zorlayabilir. Fes için en uygun gezi tarihleri olarak ilkbahar (mart, nisan ve mayıs ayları) ile sonbahar (eylül, ekim ayları) olarak tavsiye edilebilir. Fes'i ziyaret edeceğiniz tarihi belirlemek için kentteki etkinlikleri de göz ardı etmemeniz gerek. Fes'te yıl içinde önemli birkaç etkinlik var ve bunlara denk gelmeniz size daha keyifli bir gezi keyfi sunacaktır. Bunlardan ilki her yıl mart ayında gerçekleşen Fes Gurme Festivali. Bu etkinlikte Fas mutfağının en özel lezzetlerini tadabilir, yine yemekler hakkında festivale katılan kuruluşların aşçılarından bilgi alabilirsiniz. Fes'te mayıs ayında ise dünyaca ünlü "Sacred Music Festival of Fes" gerçekleşmektedir. Dünyanın her köşesinden yüzlerce sanatçıyı ve müzik grubunu bir araya getiren festivalde ünlü isimler de sahne almaktadır. Ayrıca Sufi kültürünün aktaran Sufi Kültürü Festivali de meraklısı için görülmeye değer bir etkinlik. Bu festival de uzun süre her nisan yapılsa da 2016'dan bu yana ekim aylarında yapılıyor.

Fes’te nerede kalınır?

Sahip olduğu eşsiz tarihî doku nedeniyle her yıl binlerce turisti ağırlayan Fes'te konaklama imkânları da oldukça çeşitli. Kentin turistler tarafından en çok ziyaret edildiği dönemler mart, nisan, mayıs ile eylül ve ekim ayları olarak öne çıkıyor. Yaz aylarındaki bunaltıcı sıcaklardan dolayı gitmenin pek de tavsiye edilemeyeceği bu şehirde ilkbahar ve sonbahar döneminde inanılmaz bir yoğunluk olabiliyor. Bu nedenle yolculuğunuzu planlarken bu noktalara dikkat etmeniz ve konaklayacağınız yeri çok önceden planlamanız gerekiyor. İnternetten birçok otel ve pansiyona ulaşıp konforunuza ve bütçenize en uygun seçenekleri tercih edebilirsiniz. Fes'te modern lüks otellerin yanı sıra eski binaların restore edilmesiyle oluşturulmuş tarihi buram buram koklayabileceğiniz konaklama yerleri de mevcut. Fes'te konaklarken en çok dikkat edilmesi gereken şeylerin başında güvenlik geliyor. Bu nedenle de konaklayacağınız yerin lokasyonunu dikkatli seçmeniz gerek.

Devamını Oku

Fes’te gezilecek yerler

Fes, sahip olduğu eşsiz tarihî dokuyla ziyaretçilerini kendine hayran bırakan bir kent. Sadece Fas ve Afrika kıtasının değil, dünyanın en eski, en egzotik şehirlerinden birisi olan Fes'te kendinizi bulunduğunuz her an Orta Çağ döneminde hissetmeniz mümkün. Kentin özellikle "eski kent" anlamına gelen Fes el-Bali bölgesi, içinde barındırdığı 9 bini aşkın dar sokakla "Dünyanın en büyük araçsız şehir alanı" unvanını almış. Araçların girmesinin yasak olduğu bu bölge, adeta adım adım keşfedilmeyi bekleyen dev bir labirent konumunda. Bu labirentte navigasyonların bile çoğu kez çaresiz kaldığını ve kaybolmamak için imkânınız varsa rehber eşliğinde gezmenizi hatırlatmakta fayda var. Fas'ın UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne seçilen ilk kenti olan Fes'te gezmeniz gereken yerler sadece eski şehirle sınırlı değil tabii ki. Kentte İslam kültürü ağırlıklı olmak üzere birçok tarihî yapı mevcut. Fes'te hâlâ eski usullerle üretim yapan deri tabakhaneleri, Ebuİnaniye Medresesi (Medersa Bou Inania), Attarin Medresesi (Medersa El-Attarine), Qaraouiyine Üniversitesi, Bab Boujloud, Mellah, Kraliyet Sarayı, Art Naji, NejjarineAhşap ve El Sanatları Müzesi, İbn Danan Sniagogu, Bou Jeloud Bahçeleri gezilmesini tavsiye edeceğimiz başlıca noktalar.

Fes'te Gezilecek Yerler

Adını andığımız bu yerler ile ilgili detaylı bilgiyi yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Devamını Oku

Fes Şehir İçi Ulaşım

Gare_de_Fes.jpg

Havalimanından ulaşım Fes'e uçakla geldiyseniz Saiss Havalimanı'ndan 13 kilometre uzaklıkta bulunan kent merkezine gitmek için iki alternatifiniz vardır. Bunlardan havalimanına ait olarak hizmet veren özel otobüslerdir. Bu otobüslerle 20 dirhem ücret ödeyerek yaklaşık 20 dakikalık bir yolculuk sonrası şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Saiss Havalimanı'nda bir de belediyeye ait halk otobüsü seferi vardır. Bu seferin bilet fiyatı diğer belediye otobüsü seferleri gibi 3 Fas dirhemi'dir. 16 hat numaralı bu sefer 45 dakikalık aralıklarla kalkarak hizmet vermektedir. Saiss Havalimanı'ndan kent merkezine gitmek için kullanılabilecek diğer alternatif ise taksilerdir. Zamanlama ve konaklayacağınız yere ulaşma açısından taksiler en kullanışlı seçenektir. Taksimetre açıksa havalimanından şehir merkezi yaklaşık 100 - 120 Fas dirhemi civarı tutmaktadır. Ancak taksiye binmeden önce taksiciyle yapacağınız sıkı bir pazarlıkla bu ücreti daha da makul noktalara indirmek mümkündür. Şehir içi ulaşım Binlerce yıllık tarihî dokusuyla misafirlerini karşılayan Fes'te şehir içi ulaşım gelişmiş değildir. Kentin özellikle eski şehir bölgesinde bulunan binlerce meşhur dar sokaktan ötürü çoğu yer trafiğe kapalıdır. Buralarda hem gezmek hem de keşfetmek için yürümeniz şarttır. Kentin bu bölgesi dışındaki yerlerde ise ulaşım taksiler ve belediye otobüsleri ile sağlanmaktadır. Belediye otobüslerinin bilet ücreti 3 Fas dirhemi’dir yerel halk bu otobüsleri oldukça yoğun kullanmaktadır. Bu nedenle de güvenlik konusunda çeşitli sıkıntılar yaşanabilir. Tıpkı havalimanından kente gelişti olduğu gibi diğer alternatif ise taksilerdir. Kırmızı renkli olan taksiler, şehir içi ulaşımda hem güvenli hem de hızlıdır. Taksilere binmeden önce pazarlık yapmanız muhakkak tavsiye edilir. Çünkü turist olmanızdan ötürü size bazen olduğundan pahalı fiyat çıkarabilirler. Fes taksilerinde eğer uygun bulursanız başkalarıyla ücret paylaşımlı yolculuk da yapabilirsiniz. Bu durumda ödeyeceğiniz parayı daha da azaltabilirsiniz.

Fas Mutfağı

Couscous_Fez.JPG

Fes'in benzersiz tarihî dokusunu keşfederken yemeklerine de değinmeden olmaz. Gezinize vereceğiniz ufak molalarda ya da akşam çıkacağınız bir yemek turunda Fas mutfağına ait lezzetleri tadabilirsiniz. Fas mutfağının zengin bir mutfak olduğunun altını çizmemiz gerek. Zira ülkenin hareketli tarihî geçmişi, neredeyse her alanda olduğu gibi mutfaklara da etki etmiş. Fas mutfağında bu nedenle Arap, Berberi, Yahudi, Mağribi, Afrika ve kısmen de Asya'dan esintiler bulmak mümkün.

Fas mutfağı denilince öne çıkan ilk şey baharat kullanımı. Faslılar yemeklerinde baharatın her türlüsünü çok seviyorlar ve baharatsız yemek asla yemiyorlar. Bu nedenle baharat konusunda eğer istemediğiniz veya ölçülü konulmasını istediğiniz bir şeyler varsa sipariş vermeden önce bilgilendirme yapmanız kesinlikle tavsiye edilir. Tabii bahsedeceklerimiz baharatla sınırlı değil. Fas mutfağında her türlü yemek çeşidi mevcut. Ülkenin Atlas Okyanusu ve Akdeniz'e kıyısı olmasından ötürü deniz ürünleri sıkça tüketiliyor. Ayrıca beyaz ve kırmızı et konusundada iddialı yemekler sizleri bekliyor olacak.

Fas'ın karakteristik yemeklerine bakacak olursak bunlardan ilki kuskus. Evet, bizde de çok yaygın şekilde tüketilen bir yemek. Kuskus, Berberi kültüründen gelen bir yemek olarak biliniyor. Kuskusun birçok çeşidi mevcut. İsterseniz dana ve kuzuetli, isterseniz tavuk etli olarak kuskusunuzu yiyebilirsiniz. Ayrıca birçok sebzeyi de zevkinize göre yemeğinize dâhil edebilirsiniz.

Fas'taki diğer bir Berberi kaynaklı yemek ise tajin. İsmini, pişirildiği konik bir yapıya sahip olan güveçten alan tajin’in de birçok çeşidi bulunuyor. Hatta edinilen bilgilere göre Fas'ta her mevsime ve her ürüne göre 300 civarında farklı tajin yemek mümkün. Beyaz ve kırmızı etli, sebzeli, nohutlu gibi tajin’leri zevkle tadabilirsiniz.

Fes şehrinin ise kendine ait en özel yemeği, pastilla. Kıyılmış tavuğun ince ince açılmış kat kat hamur içine konulmasıyla pişirilen yemeğin en önemli özelliği ise üstüne pudra şekeri dökülerek servis edilmesi. Ayrıca sadece tavukla değil, kırmızı et ve balık etiyle yapılan pastilla’lar da mevcut.

Fes'te üst seviye restoranlar için Dorari Resto, Dar Roumana, L'Amandier Palais Faraj, Les Jardins de Sheherazade gösterilebilir. Daha mütevazı bir arayışınız varsa ise Les Saveurs, Riad Andalib, Ouliya ve Riad Eicf tavsiye edilir.

Fes'te Alışveriş

Fes gezinizde alışveriş de oldukça önemli bir yer kaplayacaktır. Özellikle Fes el Bali adı verilen eski şehrin o meşhur dar sokaklarında gezerken her adımda farklı bir dükkâna ya da ürüne rastlamanız mümkün. Bu bölgede 10 binden fazla dükkânın olduğu belirtiliyor. Buralarda her bütçeye uygun ürünlerin bulunduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca bazı ürünlerde pazarlık etmeyi becerebilirseniz hatırı sayılır bir indirim kapabilirsiniz.

Devamını Oku

Fes Gece Hayatı

1350129.jpg

Fes, gezmek ve keşfetmek için ne kadar çok seçeneğe sahipse gece hayatı konusunda ise o derece sessiz ve sakin bir şehir. Kentin İslam kültürüyle iç içe olması ve yerel halkın bu noktada tutucu tavrı, gece hayatı noktasında Fes'in sönük kalmasına neden olmuştur. Gün batımının ardından kent ahalisinin en büyük keyfi aileleri ve arkadaşları ile kafelerde oturup sohbet etmektir. Alkollü mekânlar ise yok denecekkadar azdır.

Devamını Oku

Fes Festivalleri

Fes, özellikle festival dönemlerinde çok kalabalık olabilen bir şehirdir. Bu şehirde değişik tatlar deneyebileceğiniz festivallerden müzikler ile eğlenebileceğiniz festivallere kadar değişik etkinlikler bulabilirsiniz. Bunlardan birkaçını aşağıda sizin için sıraladık.

Fes Gurme Festivali: Her sene mart ayında yapılan festivalde Fas mutfağının en özel lezzetlerini keşfedebilir ve ustalardan yemekler hakkında detaylı bilgiler alabilirsiniz.

Devamını Oku

Fes Resmi Tatiller

14 Mayıs: Ordu Bayramı

23 Mayıs: Milli Bağımsızlık Günü

30 Temmuz: VI. Muhammed'in taç giyme günü

20 Ağustos: Halk ve kralın devrim bayramı

6 Kasım: Yeşil Yürüyüşü Anma Bayramı

Fes Para Birimi

Fas'ın para birimi Fas dirhemi'dir. 1 Türk lirası, 1,97 Fas dirhemi (DH) eder. *Kur bilgisi Temmuz 2018'de güncellenmiştir.

Fes’in Resmi Dili

Tüm Fas'ta olduğu gibi Fes'te de resmi dil Arapçadır. Ayrıca Fransızca ile Berberi dilleri de yoğun olarak kullanılır.

Fes Saat Farkı

Fas'la Türkiye arasında 2 saatlik zaman farkı vardı. Bu bağlamda Türkiye'de saat 12.00 iken, Fes'te saat 10.00'dur. .

Fes Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type C / 250V / 2.5 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 9oC
  • Şub 10oC
  • Mar 13oC
  • Nis 14oC
  • May 18oC
  • Haz 22oC
  • Tem 26oC
  • Agu 26oC
  • Eyl 23oC
  • Eki 18oC
  • Kas 13oC
  • Ara 10oC

Kısa Kısa

Nüfus: 964.891 / Dil: Arapça (Resmi), Berberice, Fransızca / Para Birimi: Fas Dirhemi / İklim: Akdeniz iklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 gün