Google+

Rabat

Rabat - : - / -
--℃
1 MAD=0.00
Type C250V2.5 A
 • Ocaweather-icon12℃
 • Şubweather-icon13℃
 • Marweather-icon14℃
 • Nisweather-icon15℃
 • Mayweather-icon17℃
 • Hazweather-icon20℃
 • Temweather-icon22℃
 • Ağuweather-icon22℃
 • Eylweather-icon21℃
 • Ekiweather-icon18℃
 • Kasweather-icon16℃
 • Araweather-icon13℃
Nüfus: 577,827 / Dil: Arapça ve Berberice / Para Birimi: Fas Dirhemi (MAD) / İklim: Akdeniz / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün

rabat-city-morocco.jpg

1955 yılındaki bağımsızlıktan bu yana Fas’ın hem politik hem de idari anlamda başkenti olan Rabat, aslında kendisini turizmle öne çıkaran bir şehir değildir. Tam da bu sebeple Rabat’ı ziyaret ettiğinizde sanki sadece siz varmışsınız gibi gezebilirsiniz.

Rabat kolonyel mimarisi, palmiye ağaçlarıyla çevrili kimisi trafiğe kapalı caddeleri, küçük dükkânları, sokak anıtları ve heykelleriyle görülmeye değer bir şehirdir. Muhteşem mimariye ve zengin bir tarihe sahip şehrin sokaklarında yürürken hissedeceğiniz sakinlik de sizi ayrıca mutlu edecektir. Fenike, Roma, Muvahhid ya da Merenid döneminden kalan anıtları kent içinde görebileceksiniz.

Atlantik Okyanusu kıyısına dökülen Bou Regreg Nehri kıyısında kurulan Rabat, tarihi ve doğal güzelliklerinin yanı sıra önemli bir liman kenti olmasıyla da öne çıkmaktadır. Şehrin ekonomik kaynakları arasında ayrıca tekstil ve gıda ile inşaatçılık da mevcuttur.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=5uFy1Xt4-_g

Rabat Kolonyal mimarisi, palmiye ağaçlarıyla çevrili kimisi trafiğe kapalı caddeleri, küçük dükkânları, sokak anıtları ve heykelleriyle görülmeye değer bir şehirdir. Muhteşem mimariye ve zengin bir tarihe sahip şehrin sokaklarında yürürken hissedeceğiniz sakinlik de sizi ayrıca mutlu edecektir. Fenike, Roma, Muvahhid ya da Merenid döneminden kalan anıtları görebilirsiniz.

Rabat’ta görülmesi gereken diğer yerler

Arkeoloji Müzesi, St. Paul Mağarası, Royal Palace, Çağdaş Sanat Müzesi, Galerie d’Art Nouiga, Büyük Camii, Plateforme du Semaphore, Bilim ve Doğa Müzesi.

Chellah

1814 Eki 2016Gezilecek Yerler

Chellah

Şehrin güneyinde yer alan Chellah, Orta Çağ döneminden kalma bir antik kenttir. 2012 yılında Dünya Mirası Statüsü’ne kabul edilen bu antik kentte dolaşırken çevresindeki doğanın da keyfini çıkarmayı unutmayın. 2005’ten bu yana her eylül ayında antik kentte “Jazz au Chellah” adlı bir caz festivali de düzenlenmektedir.

-

Rabat lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Riad Souika, Riad El Bir, Riad Dar Soufa. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Jardin de L'Ocean, Private Apartment - Hay Riad gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Ubay Hotel, Dar Aida, ibis Rabat otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Rabat aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Hassan Kulesi

714 Eki 2016Gezilecek Yerler

Hassan Kulesi

Hassan Kulesi 1195 yılında Yaqub al Mansur’un inşasına başladığı ve dünyanın en büyük minaresine sahip cami olacağına inanılan ama ne yazık ki bitirilemeyen bir caminin minaresidir. 1199 yılında Mansur ölünce, çalışmalar da durdurulmuştur. 86 metre yapılması planlanan minare, 44 metre olarak kalmıştır. Caminin geri kalan kısımları da tamamlanmadığından şimdilerde minarenin çevresinde sadece 200 adet sütun görülmektedir.

-

Kasbah

10514 Eki 2016Gezilecek Yerler

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/6e/The_streets_inside_t...

Kasbah kelimesi Kuzey Afrika kentlerinde Arap mahallelerine verilen isimdir. Rabat’taki Kasbah da Bou Regreg Nehri’nin Sale şehrinin karşısına gelen, yarımada şeklindeki alanda bulunmaktadır. Muvahhidler döneminde (1121-1269) inşa edilen alanda bir saray ve cami de vardır. Dar sokakları, mavi-beyaz küçük evleriyle dikkat çeken alanın ana caddesinin ismi Rue Jamaa’dır. Sokağın 200 metre ilerisindeyse 12. yüzyılda inşa edilen ve 18. yüzyılda restore edilen, Rabat’ın en eski camisini görülebilir.

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Rabat şehri, Fas’ın kuzeybatısında Atlantik Okyanusu kıyısına dökülen Bou Regreg Nehri kıyısında kuruludur.

Geolocation

Atlantik Okyanusu’nun kıyısında olan Rabat’ta Akdeniz iklimi hâkimdir. Okyanusun etkisiyle esintili bir şehir olan Rabat’ta kışlar serin, yazlar ise sıcak geçmektedir. Kışın en düşük sıcaklık ortalama 7 derece iken, yazın en yüksek sıcaklık 27 derecedir.

Türkiye’den Rabat’a direkt uçuş bulunmamaktadır. Kente aktarmalı olarak seyahat edebilirsiniz.

Rabat’ta konaklamak için en iyi seçenekler, yeni şehir kısmındaki Mohammed V Caddesi ve Abderrahman Caddesi arasında bulunmaktadır. Yine de eski şehir kısmı olan Medina tarafında kalmak isterseniz, uygun bütçeli ama çok da bakımlı olmayan otel seçenekleri mevcuttur.

Rabat onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Rabat Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Rabat Otelleri

En Uygun Fiyatlı Rabat Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Rabat Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Rabat Otelleri

49506_dsc00642at.jpg

Rabat şehrin büyüklüğüne göre iyi sayılabilecek bir otobüs ağına sahiptir. Özellikle turistik noktalara ulaşım oldukça rahattır. Bunun dışında Rabat’ta taksi kullanımı da maddi açıdan oldukça uygundur. Bu mavi renkli küçük taksilerle şehrin çevresini dolaşmak 15-20 Fas Dirhemi’ne, yani yaklaşık olarak 4 ila 6 TL arasına denk gelmektedir. Şehir çevresinde dolaşmanın bir diğer yolu da Rabat-Sale tramvayıdır.

Rabat ve Fas mutfağında yemeklerin en belirgin ortak özelliği, fazla baharat kullanılmasıdır. Safran ve nane bunların başında gelir. Kırmızı et ve tavuk kullanılan ana yemeklerin çoğu sosla hazırlanmaktadır. Her ne kadar bölgede sebze tarımı yapılıyor olsa da, sebze yemeklerine de mutlaka et konmaktadır. Berberice’de “seksu” adı verilen, İngilizce ve Türkçe’de “kuskus” olarak anılan irmik, et ve sebzelerle hazırlanan yemek, en geleneksel lezzetleridir. Hem tatlısı hem de tuzlusu yapılan, bir tür turtayı andıran “bestila”, güveç yemekleri olarak adlandırabileceğimiz “tajine” ve geleneksel çorbaları “harira”, mutlaka tatmanız gereken lezzetler arasındadır.

Popüler restoranlar

Le Petit Beur, Ty Potes, Restaurant Dinarjat, La Veranda, Borj Eddar, Tajine wa Tanja, La Koutoubia.

Bahşiş

Rabat restoranlarında, eğer hizmetten memnun kaldıysanız, hesabın yüzde 5-10’unu bahşiş olarak bırakmanız çalışanları memnun edecektir.

Rabat’ın Kasbah bölgesinde deniz manzaralı pek çok kafe mevcuttur. Sakin bir akşam geçirmek için ideallerdir. Pl des Alaouites çevresinde her ne kadar eski görünümlü olsalar da lokal barlar bulmanız mümkündür. Bunlardan biri olan Henry’sçok tercih edilmektedir. Şehir manzarasını seviyorsanız, Mohammed V Caddesi’ndeki Hotel Balima’nın terası uygun olacaktır. Özellikle yaz akşamlarında serin havada oturmak için de idealdir.

Mawazine (Mayıs): Dünyaca ünlü müzik festivalidir. 2001 yılından bu yana düzenlenen festivalde şimdiye kadar Mariah Carey, Shakira, Kanye West, Jennifer Lopez gibi isimler sahne almıştır.

Candles (Mayıs): Yerli halkın fenerlerle uzun yürüyüş yaptığı bir festivaldir.

Uluslararası Alternatif Film Festivali (Haziran): Her ne kadar dünyadaki diğer uluslararası film festivalleri kadar büyük olmasa da, katılmaya değer bir film festivalidir.

Telli Çalgılar Festivali (Kasım): Ulusal ve uluslararası grup ve sanatçıların katıldığı bir müzik festivalidir. Özellikle gitara meraklıysanız, mutlaka bir konsere katılın.

Rabat’ta alışveriş seçeneği oldukça fazladır. Modern ve zincir mağaza ürünleri arıyorsanız MegaMall ve Hypermarche Marjane alışveriş merkezleri uygun olacaktır. Yerel ürünler içinse sokak pazarlarını ve butik mağazaları tercih edebilirsiniz. Rue des Consuls Caddesi ise bunun adresidir. 1912 yılına kadar diplomatların bu cadde, şimdilerde açık bir alışveriş merkezi gibidir. Sabah 09.00’dan akşam 19.00’a kadar açık olan dükkânlarda zanaatkarları çalışırken görme şansınız da olacaktır.

Rabat (GMT +1) ile Türkiye (GMT +2) arasında 2 saat zaman farkı bulunur. Rabat’ın saati Türkiye’den 2 saat geridedir.

Fas ülkesindeki Rabat şehrinin para birimi Fas Dirhemi’dir. 1 TL yaklaşık 3,40 Fas Dirhemi’dir.

Fas ülkesinde bulunan Rabat’ın resmi dili Arapça ve Berberice’dir. Bunlar dışında Rabat’ta Fransızca, İngilizce ve İspanyolca konuşulmaktadır.

RABAT BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: 7, AVENUE ABDELKRIM BENJELLOUN RABAT MAROC

Telefon: 00 212 537 66 15 22 -- 00 212 537 66 15 44

Faks: 00 212 537 66 04 76

ambassade.rabat@mfa.gov.tr

http://rabat.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Fas

Yeni Yıl (1 Ocak)

Bağımsızlık Manifestosu Yıldönümü (11 Ocak)

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Ramazan Bayramı

Qued Ed-Dahab kurtarılma Yıldönümü (14 Ağustos)

Devrim Yıldönümü (20 Ağustos)

Gençlik Günü (21 Ağustos)

Kurban Bayramı

Hicri Takvim Yeni Yılı

Green March Yıldönümü (6 Kasım)

Hz. Muhammed’in Doğum Günü (12 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Acil yardım: 15

Yangın: 15

Polis: 19

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Rabat’a girmek için vize almasına gerek yoktur.

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftır.

Hususi, Hizmet ve Diplomatik Pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftır.