Google+

Arama formu

GİZEMLİ BİR ÜLKE: FAS

Fas Nerededir?
Kuzey Afrika’da bulunan Fas, Atlas Okyanusu ve Cebeli Tarik Boğazı arasında kalmıştır. Kuzeyden İspanya ve güneyden Batı Sahra ve Moritanya ile komşudur. Fas’ın başkenti Rabat iken, en büyük şehri Kazablanka’dır. Fas, konumu itibariyle enterasan bir yere sahiptir. Çünkü Afrika’nın Avrupa’ya bağlandığı en uç noktasında bulunur. Bu sebeple cok sayıda İspanyol ve Fransız turist her yıl Fas’ı ziyaret eder.
 
Rabat

Fas ismi nereden gelmektedir?
Fas ismi, Fas’in Fes şehrinden gelmektedir. Fransızca’daki Morocco ismi ise Marakkesh şehrinden gelmektedir. Marrakesh adı, eski Berberice de  "Tanrının toprakları" anlamına gelmektedir.  Ülkenin Arapça’daki ismi ise "El Magrip"tir. El magrip "en batıdaki yer" anlamına gelir.

Rabat-1

Fas’ın resmi para birimi ve telefon kodu nedir?
Fas Dirhemi resmi para birimidir. 1 Türk lirasi  3,27 Fas dirhemi yapmaktadir. Fas’ın telefon kodu +212’dir. 

Fas’ın resmi dili nedir?
Fas’ta iki resmi dil konuşulmaktadır. Birincisi Arapça, ikincisi ise Fransızca’dır. Fas, eski bir Fransız ve İspanyol sömürgesidir. Bu sebeple dilde Fransızca etkisi çok büyüktür. Fas'ta bilindik bir Arapça konuşulmaz. Klasik Arapça'ya Berberi ve Fransızca kelimeler girmiştir. Bu yüzden Suudi Arabistanlı bir kimse Fas'ta konuşulan Arapça'yı kolaylıkla anlayamaz. Bunun yanında, herkes akıcı şekilde Fransızca konuşabilmektedir. En cok konuşulan bazı kelime ve cümleler şunlardır:
Keyfe halik - Nasılsınız?
Inna bihayr ente? - Ben iyiyim, sen nasılsın?
Kam sieruh? - Kaç para?
Sukran jazilaan - Çok teşekkür ederim.

Comment ça va? - Naber?
Ça va bien? - Her şey yolunda.
Merci beaucoup - Çok teşekkürler
Combien ça coûte? - Kaç para?
Belle - Güzel
Bien - iyi 

Rabat-2

Rabat şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri Riad Souika, Riad El Bir, Riad Dar Soufa. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Jardin de L'Ocean, Private Apartment - Hay Riad gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Ubay Hotel, Dar Aida, ibis Rabat tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Rabat aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Fas’ın yönetim biçimi nedir ve neye inanırlar?
1912-1956 yılları arasında Fransız ve İspanyol himayesinde kalan Fas, 1956’da tekrar bağımsızlığına kavuşmuş, zamanla anayasaya dayalı meşruti bir krallık hüviyetine bürünmüştür. Bazı yerel dinlere inananlar var olmakla birlikte Fas'taki nüfusun coğunluğu Müslümandır ve Maliki mezhebine mensuptur. Ülkede Hristiyanlar da yaşamaktadır.

Fas’ın nüfusu ne kadardır?
Fas’ın nüfusu yaklaşık 31 milyondur. Fas'ta etnik olarak Faslılar, Berberiler, Araplar, Museviler ve Avrupalılar yaşamaktadır.
 
Türkiye’den Fas kaç saattir?
Turkiye’den Fas'a yaklaşık 4 saatlik bir uçuşla ulaşılır. Fas’a her gün sefer bulabilirsiniz. Fas’a gidiş-dönüş ödeyeceğiniz ücret yaklaşık 1300 TL'dir. 

Rabat-3

Fas’ta nerelere gidilmelidir?
Fas büyük bir ülkedir ve gezilecek çok fazla yeri vardır. Gezmeye güneyden başlanılmalıdır. Güneyde bulunan şehri Agadir oldukça güzel sahillere sahiptir ve görülmesi gerekir. Agadir’den Marakesh’e gidilebilir ve kırmızı şehirde deve turlarına katılabilirsiniz. Marakesh’ten Kazablanka’ya gidip Fas’ın en büyük şehrinin tadını çıkarabilirsiniz. Oradan Rabat’a gecip Rabat’tan da Fes’e geçmeli ve Fes’in dar sokakları, tabakhaneler ve Afrika’nın en eski medresesi görülmelidir. Yolculuk henüz bitmemiştir. Fes’ten mavi sehir Chefchaouen’a gidilmeli ve bu şehirde en az iki gece kalınmalıdır. Son olarak Cebeli Tarik Boğazı'nın ucunda yer alan Tangier (Tanca) şehri gezilip görülmelidir. 

Etiketler


Yazar Hakkında

Furkan Arısoy

1989 yılının Ekim ayında İstanbul’da doğdum. İlkokulu ve liseyi İstanbul’un muhtelif yerlerinde okudum. 2006 yılında girdiğim Süleyman Demirel Üniversitesi Sosyoloji bölümüne 2010 yılında mezun olmak üzereyken 4 yıl ara verdim. Bu aranın sebebi, dünyayı keşfetme hevesimden başka bir şey değildi. 2009 yılında Çek Cumhuriyeti’nin Brno şehrinde...