Avare Seyyahlar İçin Tayland Gezi Tüyoları

Tayland nerededir?

Tayland, Güneydoğu Asya’da yer alan bir ülkedir. Tayland’ın komşuları Laos, Malezya, Kamboçya ve Myanmar'dır. Ülkenin batı kısmında Andaman Denizi yer almaktadır.

Chap Phraya Nehri

Tayland isminin anlamı nedir?

Tayland, Tai dilinde "özgür insanların ülkesi" anlamına gelmektedir.

Tayland’ın resmi para birimi ve telefon kodu nedir?

Tayland Bahtı’dır (THB). Ülkenin telefon kodu +66’dir.

Tayland’ın resmi dili nedir? 

Tayland’ın resmi dili Taycadır. Tayca, 44 sessiz harften oluşur ve ünlüler olmadan heceler bir anlam ifade etmez. Alfabede 18 ünlü ve 6 çift sesli harf vardır. Tay dilini öğrenmek isteyenler, iyi bir kulağa da sahip olmalıdır. Dilde birçok farklı ton mevcuttur ve bu tonları ağızdan doğru bir şekilde çıkaramazsanız, Taycayı konuşamazsınız. Tayca, dünyanın öğrenmesi en zor dillerinden biridir. Günlük hayatta kullanılan bazı Tayca kelimeler şunlardır: Kaap koon khap (Teşekkürler), Sa baadi mai (Nasılsınız?), Sabaadi (İyiyim), Di maak (Çok iyi), Tao Lai (Kaç para?) vb.

Büyük saray içindeki koca Buda vücudu

Tayland’ı Güney Asya’da önemli bir ülke yapan değerler nelerdir?

Tayland, Güney Asya’da Anglo-Saksonların işgal etmediği, diğer bir deyişle sömüremediği tek ülkedir. Bu yüzdendir ki ülkede konuşulan tek dil "Tayca"dır. Tai dili, Batı dillerinden hiçbir şekilde etkilenmemiştir. Oysa diğer bir Asya ülkesi olan Filipinler’de ikinci resmi dil İngilizcedir ve sosyal hayat da bu dile göre düzenlenmiştir. İkinci olarak; Tayland yemek kültürü ve mutfağı, dünyanın en zengin mutfaklarının başında gelir. Binlerce farklı yemek, sos, kızartma ve içecekten oluşan bu mutfak, Güneydoğu Asya'nın Meksika'sı gibidir. Ayrıca Tayland mutfağındaki Hindistan etkisi yadsınamaz. Son olarak, Tay masajı dünyaca ünlüdür.

Wat Arun Budist Tapınağı

Tayland'ın yönetim biçimi nedir?

Tayland, Parlamenter Monarşi ile yönetilmektedir. Ülke, Parlamenter rejime geçene kadar 3 farklı krallık aşamasından geçmiştir. Bunlar; Sukhotyai Krallığı, Ayuttaha Krallığı, Rattanoksin Krallığı’dır. Ülkenin Başbakanı var olmakla birlikte, Kral ve Kraliçe halk üzerinde daha etkilidir ve alınan kararların % 80’inde onların imzası vardır. Kral ve Kraliçe’ye saygı o derece önemlidir ki, tüm okul, ev ve iş yerleri, hatta tuvaletlerin önlerinde kral ve kraliçenin resmi bulunur ve bu resimler adeta ilkel totemler gibi süslenmişlerdir. 12 Ağustos kraliçenin doğum günüdür ve bu günde tüm Tayland'da kutlamalar yapılır ve insanlar kraliçe büstlerinin önünde eğilmek zorundadır.

Bangkok'a trenle giderken geçtiğim Ratchaburi istasyonu

Taylandlılar neye inanır?

Tayland'ın %90’ı Budisttir. Geri kalan %10’luk kesimi, Müslüman, Hristiyan ve Animizm gibi bazı ilkel dinlere inanan insanlardan oluşmaktadır. Animizm, bir dinden ziyade bir  inanış biçimi ve geleneksel ritüellerden meydana gelmektedir. Animizm düşüncesi, ruhların ölmediği ve  hala aramızda yaşadıkları varsayımına dayanır. Dolayısıyla Tai kültürüne göre, ruhlara saygılı olunmalıdır. Bu sebeple olsa gerek, her Taylandlının evinin önünde "ruh evleri" bulunur ve bu ruh evlerine insanlar meyve suyu, çiçek, para gibi metalar adarlar . Öyle ki, insanlar bir şeyler adamayı bırakırlarsa, kötü ruhların evlerine girip onları rahatsız edeceklerini düşünürler. Bunun yanı sıra, reenkarnasyon, ruh çağırma, 6. his gibi düşüncelere inanan insanların sayısı oldukça fazladır.

Tayland’ın nüfusu ne kadardır?

Tayland 2014 sayımlarına göre, 67 milyondur. Etnik dağılımın; % 96’sını Tay, % 1’ini Japonlar, % 2’sini Çinliler ve geri kalanını Anglo-Sakson ülkelerden gelip buraya yerleşmiş İngiliz, Amerikan, Yeni Zelandalılar oluşturur.

Bangkok'taki meşhur Khousan yolu

Türkiye’den Tayland uçakla kaç saattir? En ucuz uçak firmaları hangileridir?

Türkiye’den Tayland uçakla yaklaşık 9 saattir. Türkiye’den Asya’ya "backpacking" amacıyla gelecek olan arkadaşlar, Malezya havayolları ya da Ukrayna INTL havayollarını tercih etmelidirler. Ayrıca Moskova’dan Bangkok’a Ukrayna havayollarının aktarmalı ve avantajlı biletleri bulunmaktadır. Macera arayan arkadaşlar ise, İstanbul’dan Moskova’ya uçup, oradan Trans-Sibirya trenine binip Sibirsk’e 4 gece trenle seyahat edip, oradan Moğolistan, Ulanbatur’a geçip, buradan  karayoluyla Çin’e gidebilir; daha sonra ise Bangkok’a ulaşabilirler.

Wat arun mabedindeki mabedi omuzlarında taşıyan temsili Buda

Tayland’da Ladyboy denilen "üçüncü cins"ler sayıca ne kadardır? Neden bu kadar çok Ladyboy vardır?

Tayland’sa 1 milyona yakın Ladyboy bulunur. Ladyboy’ların bu kadar fazla olmasının sosyolojik bazı sebepleri vardır. Bunlardan birincisi, Budizm inancının getirmiş olduğu hoşgörü atmosferidir. Tayland’da insanlar, birbirlerine her şeyden önce "insan" oldukları için saygı duyarlar ve her insan değerlidir. İnsanların seksüel eğilimleri, inançları, farklı düşünceleri diğer insanları rahatsız etmez. Aksine, bu değerlerin toplumdaki çesitliliği artırdığına inanırlar. Bu yüzden Ladyboy’lar tüm iş sektörlerinde çalışmaktadır. Hatta, ülkede Ladyboy güzellik yarışmaları dahi düzenlenmektedir. Ayrıca Ladyboy’lar seks turizminde de önemli bir role sahiptir. Ladyboy’ların ülkede bu derece fazla olmasının ikinci sebebi, zorunlu askerliğin olmasıdır. Tayland’da Yüksekokul bitirmemiş erkekler 2 yıl, yüksekokul bitirmiş erkekler ise 1 yıl askerlik yapmak zorundadır ve askerlik Tayland'da da zor koşullar altında yapılır. Bu sebeple, birçok erkek, askerlik hizmetinden yırtmak için Ladyboy olmaya karar vermiştir. Çünkü Ladyboy’lar için askerlik zorunlu değildir.

Tayland’ta ulaşım nasıldır?

Bangkok'ta şehir içi ulaşım gelişmişken, diğer bazı küçük eyaletlerde ulaşım daha az opsiyonlu ve daha yavaştır. Tayland’ın geleneksel ulaşım aracı tuk-tuk’lardır. Bunun yanı sıra, Bangkok’ta BTS, MRT isimli metro ve tramvay ile ya da motosiklet taksilerle seyahat edebilirsiniz. Ayrıca hem şehir içi hem de şehir dışı seyahat hizmeti sunan VAN’lar da opsiyon olabilir. Uzun yolculukları seven ve konforu önemsemeyen gezginler şehirler arası "kara tren"i tercih edebilir. Kara tren; örneğin Hat yai’den Bangkok’a tam 16 saattir.

Hat Yai kasabası

Tayland’da gezilecek yerler nerelerdir?

Tayland, dünyanın en çok turist çeken Asya ülkelerinin başında gelir. Geçen yıl bu ülkeye 20 milyonu aşkın turist gelmiştir. Tayland’ın bu derece popüler olmasının sebebi, ülkenin egzotik yapısı, seks turizmi, devasa Budist Tapınakları, evcil kaplanları, keşişleri, yüzen marketleri ve harika adaları ve sahilleridir. Tayland’da isim isim gezilecek onlarca farklı yer olmakla birlikte, Bangkok, Chiang Mai, Phuket, Pattaya, Ayutthaya, Kanchanaburi, Krabi, Ratchaburi, Chon Buri, Sukhothai, PhangNga görülmesi gereken şehirlerdir. Chang Mai, büyük mabetleri ve uzun boyunlu ilkel kadınları, Pukhet ve Pattaya denizi, Ayutthaya eski Khmer İmparatorluğundan kalan tapınakları, Kanchanaburi doğası ve fil gezileri, Krabi sahilleri, Ratchaburi yüzen marketleri, Chon Buri golf sahası ve denizi, Sukhothai, Unesco tarafından koruma altına alınmış tarih parkı, tapınakları, Phang nga ise dalış meraklıları için ideal bir yerdir.

Kuala Lumpur- Padang Pesar treninde giderken sırt çantam

Tayland’da bilinmesi gereken kurallar nelerdir?

Tayland’da trafik soldan akmaktadır. Gece kulüpleri saat 2.00’de kapanmaktadır. Tayland’da Budist tapınaklara girerken mutlaka ayakkabılar çıkarılmalıdır. Bu ülkede insanların başları kutsal sayıldığından, yolda gördüğünüz çocukların başını okşamaktan kaçının. Okşadıysanız nazik bir şekilde özür dileyin. Tay toplumunda kamuya açık yerlerde öpüşmek hoş karşılanmaz. Tay taksilerinde oral seks, sigara ve alkol kullanmak yasaktır. Tayland’da iç çamaşırsız gezmek yasaktır. Metroda sakız çiğnemek, bir şey yemek ve içmek yasaktır.

Furkan Arısoy

Yazar Hakkında

Furkan Arısoy

1989 yılının Ekim ayında İstanbul’da doğdum. İlkokulu ve liseyi İstanbul’un muhtelif yerlerinde okudum.