Google+

Tayland

ASYATayland
Tayland - : - / -
--℃
1 THB=0.00
Type C250V2.5 A
 • Ocaweather-icon25℃
 • Şubweather-icon28℃
 • Marweather-icon29℃
 • Nisweather-icon30℃
 • Mayweather-icon29℃
 • Hazweather-icon28℃
 • Temweather-icon27℃
 • Ağuweather-icon27℃
 • Eylweather-icon27℃
 • Ekiweather-icon27℃
 • Kasweather-icon26℃
 • Araweather-icon24℃
Nüfus: 67,5 milyon Dil: Tayca Para Birimi: Tayland Baht’ı (THB) Ortalama Kaç Günde Gezilir: 15 gün İklim: Tropikal İklim Big Mac Index: 3.17 $ (Türkiye 3.87 $)

Tayland, birbirinden güzel tropik adaları ve görkemli Budist tapınakları ile her yıl milyonlarca turisti ağırlayan bir Uzak Doğu cennetidir. Ülkenin başkenti aynı zamanda en kalabalık şehri Bangkok’tur. 1238 yılında kurulan Budist krallık, ilk Tay devleti olarak bilinmektedir. Tayland aynı zamanda Avrupalıların sömürgeleştiremedikleri tek Güneydoğu Asya devletidir. Ekonomisi büyük ölçüde tarıma dayansa da, zengin maden yatakları ve turizm de önemli gelir kaynakları arasında yer alır. Ülkenin ihracatı son yıllarda artış göstermiştir ve GSMH açısından dünyanın en büyük 20. ekonomisi olmuştur.

Tayland konaklama açısından da oldukça zengin bir ülkedir. Tayland 'da konaklama yapmayı düşünüyorsanız en iyi fırsatlar için buraya tıklayabilirsiniz.

Tayland'ın tarihi ise binlerce yıl öncesine dayanmaktadır. Başta Hindistan olmak üzere diğer Uzak Doğu ülkeleriyle etkileşim sonucu Budizm toplumda hakim din olmuştur ve toplum yapısının şekillenmesinde önemli rol oynamıştır. Ayrıca Batı devletlerinin çoğunun Asya ülkelerini sömürgeleştirmesine karşın Tayland kolonileşmekten kurtulmuştur.

Din ve kültür yönünde Uzakdoğu Asya’nın farklı özelliklerini bünyesinde barındıran Tayland’da farklı dinî ve kültürel öğeler harmanlanmış halde bulunur. Çin, Myanmar, Hindistan ve diğer Asya ülkelerinin etkileri Tayland'da görülmektedir. Bu Asya ülkelerinden de pek çok insan Tayland'da yaşamaktadır ve Tay kültürüne uyum sağlayabilmişlerdir. Bu nedenle, ülkede genel olarak  kültürler arası bir ahenk hakimdir. LGBTİ+ bireylere karşı da ülkede büyük bir hoşgörü hüküm sürmektedir. Namaste olarak bilinen ve bir saygı göstergesi ve selamlaşma metodu olan ritüelin çok benzeri olan wai, Tay kültüründe önemli bir yere sahiptir. Başkalarının kafasına dokunmamak gibi Asya kültürlerinde yaygın olan kurallar Tay kültüründe de bulunur. Aynı zamanda, Tayland halkı turistlere karşı oldukça güler yüzlüdür ve misafirperverlikte ülkemizle yarışacak düzeydedir diyebiliriz.

Tay mutfağı da dünyanın en zengin ve en sevilen mutfaklarından birisidir. Deniz ürünleri, pirinç, sarımsak, limon ve çeşitli baharatlar yemeklerde sıkça kullanılan malzemelerdir. Tom Yum Gung, Gang Som Pak Ruam, Panang Gai gibi onlarca yemek Tay mutfağını oluşturmaktadır.

Türk lirasının değerli olması, 30 güne kadar vize istememesi, zengin Budizm tarihi ve çarpıcı güzellikteki sahilleri ile Tayland, Türkiye’den çok sayıda turistin ilgisini toplayan bir ülke olma özelliği göstermektedir. 

Tanıtıcı Video:
 

 

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışına çıkarken yaptırmanız gereken özel bir sigorta poliçesidir Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası. Bu sigortanın amacı seyahatiniz sırasında herhangi bir sağlık sorununa karşı güvence altında olmanızdır. Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını vize başvurusuna gitmeden önce almanız gerekiyor. Nitekim ülkeler vize vermek için bu yurtdışı seyahat sağlık sigortasını talep ediyor. Birkaç yıl önceye kadar bu poliçeyi almak için mutlaka bir sigorta acentesine gitmeniz gerekiyordu. AXA Sigorta bu işi kolaylaştırdı. AXA Sigorta web sitesinden kolaylıkla alabileceğiniz bu poliçenin fiyatı ise 6 Euro’dan başlıyor.

Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını hemen alıp poliçeyi kenara koymanızı öneririz, böylelikle vizeye gitmeden bir işi kolaylıkla çözmüş olursunuz. Zaten yurtdışındayken hastalanırsanız ya da beklenmedik bir şey başınıza gelirse, masraflarınızın hızlıca sigorta tarafından karşılanması ile yüksek ücretler ödemekten de kurtulursunuz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Tayland; Kuzey Tayland, Merkez Tayland, Kuzeydoğu Tayland ve Güney Tayland olmak üzere dört ana idari bölgeye ayrılıyor. Bu bölgelerin her birinin kendine özgü zengin bir kültürü, gelenekleri ve şivesi vardır.. Ayrı bir yönetim şekli olan Bangkok ve Pattaya'yla beraber Tayland'da 76 il bulunmaktadır. Ülkenin başkenti, metropol alanıyla 14 milyondan fazla nüfusa sahip olan Bangkok'tur.

Eski adı Siyam olan Tayland, batıda Burma, doğuda Kamboçya, kuzeyde Laos ve güneyde Malezyaya komşu bir Güneydoğu Asya ülkesidir.

Geolocation

Tayland'ın resmi dili Tayca'dır. Tay-Kaday dil ailesine mensup olan Tayca sadece Tayland'ın resmi dilidir ve öğrenmesi zor olan dillerden birisidir.

Tayland'ın resmî bir dini olmasa da, halkın büyük çoğunluğu Budist'tir. Buna karşın Taoizm, Hinduizm, İslam, Hristiyanlık gibi dinlere mensup gruplar da ülkede yaşamaktadır. Ancak anayasada Tayland hükümdarının Budist olması gerektiği yazmaktadır. Ülkenin Budist tapınakları aynı zamanda Tayland halkının geçmişini yansıtan en iyi örneklerdir.

Tayland topraklarında 40.000 yıl öncesine ait mağaralar ve çizimler bulunmuştur. Tayland'a ve komşu ülkelere yüzyıllarca hükmeden Khmer İmparatorluğu günümüz Tayland kültürünün ve inançlarının temellerini atmıştır. Hindistan'a yakın olması Khmer İmparatorluğu'nu sosyokültürel açıdan da etkilemektedir. Hint etkisi ve Khmer İmparatorluğu hakimiyeti Tayland'da Budizm'in yayılmasını sağlamıştır. 15. yüzyıla doğru Khmer Devleti'nin zayıflamasıyla Ayutthaya, Lanna, Lan Xang gibi çeşitli devletler kurulmuştur. Bir kısmı prenslik olarak yönetilen bu devler arasındaki rekabet sonucu Ayutthaya Krallığı güçlü bir şekilde çıkıp coğrafi keşifler sonucu Asya'ya gelen Portekizliler, Hollandalılar ve İngilizlerle ilişkiler kurmuştur. Avrupa devletleriyle denge politikası izleyen Tayland bu sayede kolonileşmekten kurtulmuştur. 

1917 yılında I. Dünya Savaşı'na katılan Tayland, galip devletler arasında yer almıştır. 1939 yılına kadar da Siyam olarak bilinen ülkenin adı Tayland olarak değiştirilmiştir. II. Dünya Savaşı'ndan 20. yüzyıl sonlarına kadar askerî müdahaleler, ülke yönetimini büyük ölçüde etkilemiştir. Anayasal monarşi ile yönetilen ülkede kralın yetkisi ve görevi anayasayla büyük oranda kısıtlanmıştır.

Tropikal iklimin hakim olduğu ülkede, hava durumu muson yağmurlarına bağlı olarak şekillenir. Kasım-mart ayları arası muson yağışları görülmez ve hava sıcaklıkları da nispeten daha düşüktür. Serin mevsim olarak adlandırılan bu dönem, başta Bangkok olmak üzere, ülkenin birçok şehrini ziyaret etmek için uygun bir zamandır. Haziran-ekim arası ise muson yağışlarının görüldüğü dönemdir. Bu dönemde öğleden sonraları sağanak yağışlar görülür ve bazı adalara ulaşım kesilir. Bu nedenle sıcak mevsim olarak bilinen bu dönemde plan yaparken biraz daha esnek olmak gerekebilir.

Dünyanın her yerinden olduğu gibi Türkiye’den de Tayland’ın başkenti Bangkok’a doğrudan ve düzenli seferler düzenleniyor. Uçuşlar Bangkok’un ve ülkenin en işlek ve büyük havaalanı olan Suvarnabhumi Uluslararası Havaalanı’na yapılıyor ve yaklaşık 10 saat sürüyor. Daha uygun fiyatlı bir uçuş içinse 18 saate kadar uzayabilen aktarmalı uçuşlar tercih edilebilir.

Tropikal bir iklimi olan Tayland’da yıl boyunca sıcaklık ortalama 30°C civarlarındadır. Oldukça nemli bir havası olan Tayland’a muson yağmurlarının dindiği kasım ve şubat ayları arasında gitmek doğru bir tercih olacaktır. Bu dönemde sıcaklıklar, nem oranı düşük olduğu için fazla bunaltıcı değildir. Ülkenin ikliminde en önemli rolü muson rüzgarları oynar. Hint Okyanusu'ndan Himalayalar'a doğru esen rüzgarlar, Haziran gibi başlayıp ekime kadar süren muson yağmurlarını getirir. En çok yağış da ağustos ve eylül aylarında görülür. Muson yağmurları genellikle kısa sürelidir ancak oldukça yoğun sağanak yağışlardır. Ayrıca bu dönemde ülkenin bazı adalarına ulaşım durma noktasına gelir. Kasım-mart arası ise nispeten serin ve kurudur. Yılbaşı gibi tarihler de bu döneme denk geldiği için Tayland bu zamanlarda turist akınına uğrar. Nisan-mayıs dönemi kurudur ve sıcaklıklar bu dönemde hızla artmaya başlar. Özellikle bu dönemde ülkenin iç bölgelerinde sıcaklıklar 40°C'ye tırmanır.

Tayland, ekonomisi gelişen ülkeler arasında yer almaktadır. 1980'lerden Asya Krizi'ne kadar olan dönemde, ülke yüksek büyüme rakamlarını yakalamıştır. 2000'lerin başından itibaren, Baht değer kaybetmesine rağmen ihracat artmıştır ve başka birtakım çalışmaların da etkisiyle ülke ekonomisi gelişmeye devam etmiştir. İhraç edilen ürünlerin başında ise pirinç, tekstil, araba, bilgisayar, mücevher ve elektrikli aletler gelmektedir. Turizm de ekonomide önemli bir faktördür. Güneydoğu Asya'nın en çok ziyaretçi ağırlayan ülkesi olan Tayland turizmden de önemli bir gelir elde etmektedir. Gelen turistler ağırlıklı olarak Bangkok'a, güneydeki plajlara ve kuzeydeki köylere gelmektedir. Geçmişte çok daha önemli bir gelir kaynağı olan tarım ise son yıllarda yaşanan teknolojik gelişmeler nedeniyle önemini kaybetmektedir.

Tayland toplumu, Budizm'den çok etkilenmiştir. Ülkenin genel bir kültürü olsa da, güneydeki Müslümanlar ve kuzeydeki dağ kabileleri farklı alt kültürlere sahiptir. Özellikle kuzey bölgelerde bulunan ve farklı kökenlere sahip olan topluluklar, turistlerin ilgisini çekmektedir. Taylandlılar genel olarak yüksek sesle konuşmayı severler. Tayca zor ve farklı bir dil olmasına rağmen birçok insanın iyi derecede İngilizce bilmesi, turistler için kolaylık sağlamaktadır. Ayrıca Taylandlılar için alışveriş ve yemek önemli bir yere sahiptir. Özellikle Bangkok'ta çok sayıda alışveriş merkezi ve dükkan bulunmaktadır. 

Taylandlılar yabancılara karşı açık olduğu için ülkeyi ziyaret eden turistler genel olarak mutlu ayrılır. Taylandlılar her ne kadar turistlere karşı güler yüzlü olsalar da hanedanları konusunda oldukça hassastırlar. Kral ve ailesi hakkında kötü söz söylemek veya onlara karşı saygısızlık yapmak Tayland yasalarına göre suçtur.

Dünyanın en beğenilen mutfaklarından birisi Tayland mutfağıdır. Çorba, salata, pirinç, et ve deniz ürünlerinden oluşan çok geniş bir mutfağa sahiptir Tayland. Komşu ülkelerin mutfaklarından da izler taşır. Nereye giderseniz gidin, bir Tay restoranı bulmakta güçlük çekmezsiniz. Yemeklerde tatlı, acı, tuzlu ve ekşi lezzetlerin dengelendiği bu özel mutfak, kimi ziyaretçilerin hoşuna gitmese de denemeye değerdir. Uzak Doğu'ya özgü köri gibi baharatların yoğun olarak kullanıldığı yemekler genelde çeşitli soslarla birlikte servis edilir. Tayland mutfağının ana öğesi ise pirinç ise hemen her yemeğin yanında servis edilen bir yiyecektir.

Deniz ürünü yemekleri konusunda da oldukça zengin olan Tayland mutfağında, bu yemekler de yine soslarla birlikte ikram edilir. Başta balık olmak üzere, çeşitli deniz canlılarından yapılan soslu yemekler vardır. Mutfağın en önemli yemeklerinden biri olan acı ve ekşi-tatlı Tom Yam Kung’u denemenizi öneriyoruz. Ayrıca tropikal bir iklimi olan Tayland’da, Türkiye'de yetiştirilmeyen pek çok meyve ve sebzeyi tatma fırsatı bulacaksınız. Ve tabii böcekleri de! Midenize güveniyorsanız ve farklı tatlar peşindeyseniz Tayland sizin için bir cennet. Çeşit çeşit kızartılmış böceği afiyetle mideye indirebilirsiniz!

Ayrıca Tayland'da her bütçeye uygun restoran bulunmaktadır. Sokakta satılan ucuz ve lezzetli yemeklerin yanı sıra, şık restoranlarda da Tayland mutfağının en güzel yemekleri usta şeflerce hazırlanır. Ayrıca Taylandlılar, herkesin acıyı sevmediğini bildiği için genellikle müşterilerine yemeklerinde acı isteyip istemediklerini sorar. 

Tayland, festivaller yönünden oldukça zengin ve renkli bir ülkedir. Yılın hemen hemen her döneminde göz kamaştırıcı bir festivale ya da önemli bir dinsel ayin gününe denk gelmeniz kaçınılmaz.

 • Çiçek Festivali (Şubat)
 • Hayalet Festivali (Mart-Temmuz)
 • Uçurtma Festivali (Mart)
 • Songkran Festivali (13-15 Nisan) - Tayland yeni yılıdır.
 • Roket Festivali (Mayıs)
 • Vejetaryen Festivali (Ekim)
 • Navratri Festivali (Ekim) - Hindu festivaldir.
 • Loi Krathong Festivali (Kasım) - Kötü şansı kovmak için dilek fenerleri uçurulur.
 • Maymun Festivali (Kasım) - Ülkedeki maymunlara ziyafet verilir.
 • Mum Festivali (Kasım) - Bugün insanlar günahlardan arındığına ve isteklerine kavuşacağına inanır.

Tayland, hatıra ve hediyelik eşya açısından oldukça zengin bir ülke. Özellikle dayanıklı tik ağacından yapılan ahşap oyma eşyaları, küçük Buda heykelleri, rengârenk maske ve süs eşyalarına göz atarsanız, farklı ve ilgi çekici hatıra eşyaları satın almadan dönmeyeceğinize eminiz. Ek olarak, Tayland ipeği de oldukça güzel bir hediye seçeneği olarak karşımıza çıkıyor.

BANGKOK BÜYÜKELÇİLİĞİ
Adres: 61/1 SOI CHATSAN, SUTHISARN ROAD, HUAYKWANG, BANGKOK, 10310 THAİLAND
Telefon: +66-2- 355 54 86 - +66-2- 355 54 8 87
Faks: 00 66-2 274 72 61
embassy.bangkok@mfa.gov.tr
http://bangkok.be.mfa.gov.tr

 • Yılbaşı 31 Aralık-1 Ocak
 • Makha Bucha Günü 22 Şubat
 • Chacri Günü 6 Nisan
 • Songkran Festivali (Tayland yeni yılı) 13-15 Nisan
 • Taç Giyme Günü 5-6 Mayıs
 • Kraliyet Toprağı Sürme Töreni 9 Mayıs
 • Wisakha Bucha Günü 20 Mayıs
 • Asalha Bucha Günü 18-19 Temmuz
 • Budist Perhiz Günü 20 Temmuz
 • Kraliçenin Doğum Günü 12 Ağustos
 • Kral Chulalongkorn Günü 24 Ekim

Tayland’a giden Türkiye vatandaşlarının 30 güne kadar kalmak şartı ile vize almaları gerekmiyor.

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri ise 30 güne kadar vizeden muaftır.

Diplomatik, Hizmet, Hususi Pasaport Hamilleri 90 güne kadar vizeden muaftır.