img-script
Google+

Malezya

Malezya, resmi adıyla Malezya Devleti, Güneydoğu Asya'da yer alır. Ülke geçmişte baharat yolu hattı üzerinde bulunmasından dolayı çeşitli etnik grupları barındıran bir devlettir. Malaylar, Çinliler, Hintliler ve daha birçok etnik grup yıllardır Malezya'da birlikte yaşamaktadır. Etnik grupların çeşitliliği ülke mutfağını ve kültürünü de büyük ölçüde etkilemiştir.

phase_1_overview_2_news_featured.jpg

Ülkede suyolları önemli yer tutar. Halkın çoğu suyolları veya deniz kıyısına yakın yerlerde oturmaktadır. Bazı yerler sık ormanlarla kaplı olduğu için bu bölgelerde ilerlemek zordur. Bu nedenle en kullanışlı ve pratik ulaşım şekli suyollarıdır. Ülkenin sembolü Kuala Lumpur'da bulunan Petronas İkiz Kuleleri'dir. 88 kattan oluşan kuleler dünyanın en yüksek kuleleri arasında yer alır.

golf23144_1.jpg

Malezya'nın mimarisini Asya'nın çok sayıda kültür ve inancının yanı sıra Portekiz, Hollanda ve İngiliz sömürgeciliği de etkilemiştir. Malezya'da gezilecek yerlerin başında farklı kültürlere ait mimarileri içinde barındıran Merdeka Meydanı, hediyelik eşya dükkanlarının bulunduğu Pasar Seni (Central Market), Hint mahallesi olan Little India, Chinatown, KL Tower, orkide, kelebek ve kuş parkları, Ulusal Müze, İslami Sanatlar Müzesi ve hayvanat bahçesi gelir.

7566102332_e800d4941e_b.jpg

Malezya’nın başkenti ve en kalabalık şehri Kuala Lumpur’dur. 13 eyalet ve 3 federal topraktan oluşan Malezya, Batı Malezya ve Doğu Malezya olmak üzere 2 bölgeye ayrılır. Batı Malezya olarak bilinen Malay Yarımadası'nda 11 eyalet ve 2 federal toprak bulunur. Doğu Malezya olarak bilinen Borneo Adası’ndaysa 2 eyalet ve 1 federal toprak bulunur. Ülke toplamda 133 ilden meydana gelir. Malezya'nın önemli şehirleri arasında başkent Kuala Lumpur'un yanı sıra George Town, İpoh, Kuehing, Kota Kinabalu ve Sibu’dur.

Güneydoğu Asya'da yer alan Malezya'nın kuzeyinde Tayland, güneyinde Singapur ve Endonezya vardır. Ülkenin batısında Andaman Denizi'ne, doğusunda Güney Çin Denizi'ne kıyısı bulunur.

Geolocation

Malezya’nın resmi dili Malayca'dır. Bunun yanı sıra halkın hemen hemen hepsi kusursuz İngilizce konuşmaktadır. Arapça da geçerli diller arasında yer almaktadır. Çince ve Tamilce gibi çeşitli etnik gruplara ait diller de konuşulmaktadır.

Malezya’nın resmi dini İslam’dır. Ülke halkının çeşitli etnik grup ve kültürlerden oluşmasından dolayı ülkede farklı dini inançlar görülür. Halkının yarısından fazlası Müslüman olan Malezya’da inanılan ikinci büyük din Budizm'dir. Ayrıca yaygın olan üçüncü din Hıristiyanlık olmakla birlikte Hinduizm, Konfüçyüsçülük, Taoizm, Sihizm, Şamanizm, Bahailik ve Animizm gibi dinlere de inanılır. Müslüman olan halkın çoğunu Malaylar oluştururken, ülkede az sayıda da Hintli vardır. Çinli halk tarafından Budizm dini, Müslüman olmayan Hintli halk tarafından Hindu dini benimsenmiştir.

Kuala-Lumpur-the-Capital-of-Malaysia.jpg

Malezya'nın ilk insanları olan Malaylılar 1400 yılında Malay Sultanlığı'nı kurarak tarih sahnesine çıkmışlardır. 13'üncü yüzyıla kadar 500 yıl boyunca Srivicala Hindu ve Buddha'cı krallığının bir parçası olarak Sumatra'dan yönetilen Malezya, daha sonra Cavalılar ve Malakka'nın Malezyalı hükümdarlarının egemenliği altına girmiştir. Portekizlilerin 1511'de Malakka'yı ele geçirmelerinin ardından Hollandalılar ile Portekizliler arasında sürekli mücadeleler yaşanmıştır. Bu mücadeleler sonucunda Malakka'dan geri çekilen Portekizliler'den sonra 1795 yılına kadar bölgeye Hollandalılar egemen olmuştur. Aynı dönemlerde Penang ve Singapur'da yerleşmeye başlayan İngilizler giderek ticari ve siyasi etkinliklerini artırmışlardır. 1826 yılında Malakka'yı Hollandalıların yeniden işgal etmesi üzerine İngilizler 1826'da Boğazlar Hükümeti'ni kurmuş ve 1914'de son Malezya eyaleti olan Johore İngilizlere boyun eğmek durumunda kalmıştır. 2. Dünya Savaşı sırasında Japonya tarafından işgal edilen Malezya'da 1948 yılında Malezya Federasyonu hükümetine karşı gerillalar ayaklanma başlatmışlardır. 1956'da yapılan İngiltere-Malezya konferansının ardından 1957'de Malezya'nın İngiliz Milletler Topluluğu içinde kalması şartı ile bağımsızlığı kabul edilmiştir.

Malezya'ya seyahat etmek için en uygun dönem nisan ve aralık ayları arasındaki dönemdir. Sürekli yağış görülen ve nem oranının en yüksek olduğu Muson dönemi olarak adlandırılan ocak ve mayıs ayları arasında Malezya'ya gidilmesi önerilmez.

İstanbul'dan Malezya'ya Türk Hava Yolları'nın yanı sıra çok sayıda havayolu şirketinin direkt uçuş seferleri vardır. İstanbul-Malezya arası direkt uçuşlar ortalama 10-11 saat sürmektedir. Malezya'da ulaşım için çok sayıda havaalanı kullanılır.

Malaysia.jpg

Ekvatoral iklimin hâkim olduğu Malezya'da ocak ve mayıs ayları arasındaki dönemde Muson rüzgârlarının etkisiyle sürekli yağış görülür. Bu yağışlar ülkenin nem miktarının %80 civarına kadar yükselmesine neden olur. Ülkede yıllık yağış ortalaması bölgelere göre büyük farklılık gösterir. Ülkenin fazla yağış alan bölgelerinde artan nem oranı, sıcaklık ve rutubet nedeniyle tropikal ormanlar vardır. Bu ormanlar ülkenin %70'ini kaplar. Günlük sıcaklık ortalaması, alçak yerlerde 21-32 derece arasındayken, yüksek bölgelerde daha düşüktür.

Kuala-Lumpur.jpg

Güneydoğu Asya ülkeleri arasında yıllık kalkınma oranı en fazla olan ülkelerden biri Malezya'dır. Ülke ekonomisinin en önemli ürünleri kauçuk, hindistancevizi, pirinç, muz, patates, ananas, hurma, mısır, çay ve tütündür. Orman ürünleri bakımından oldukça zengin olan ülkede kereste ön plandadır. Ekonomik açıdan kendi kendine yeterli olan Malezya'da enflasyon düşüktür. En önemli ihracat ürünlerini kalay, kauçuk, demir filizi, boksit, kereste, teneke kutu ve palmiye yağı oluşturur. İthalat ürünleri arasındaysa, makina, kimyevi maddeler, sentetik petrol yağları, hatlı telefonlar için elektrik aksamları gibi ürünler bulunur. Başlıca ticaret ortakları Singapur, Çin, Japonya, ABD ve Tayland’dır. Malezya maden bakımından da zengin bir ülkedir. Kalay üretiminde dünya birincisi olan ülke, dünya kalay üretiminin %70'ini karşılar. Ülkenin diğer önemli madenleriyse demir, boksit, petrol, manganez, altın, tungsten ve titandır. Balıkçılık ve turizm ülkenin önemli gelir kaynaklarıdır.

Malezya'da sosyal yaşantı ülke halkının farklı dinlere mensup olmasından dolayı bölgelere göre farklılık gösterir. Ülke nüfusunun büyük bir kısmını oluşturan Malaylar’ın evlerine, tapınak ve cami gibi ibadet yerlerine girerken ayakkabılar mutlaka çıkarılmalıdır. Bazı camilere girerken Türkiye'de olduğu gibi kadınlara örtünmeleri için eşarp ve etek verilir. Pek çok Güneydoğu Asya ülkesinde olduğu gibi Malezya'da da yemek yerken ve bir şey alıp verirken her zaman sağ el kullanılır. Bir yer, eşya veya kişi gösterilirken sağ işaret parmağı kullanılmaz. Bunun yerine, sağ elin baş parmağı yukarıda, diğer dört parmak avuca doğru kıvrık şekilde baş parmakla işaret edilir. Malezya'da şehir merkezleri oldukça modern yapılarla doludur.

Malezya Mutfağı

Malezya mutfağı, ülke halkının çok sayıda etnik gruptan oluşması nedeniyle çeşitliliği fazla bir mutfaktır. Ülke nüfusunun büyük çoğunluğunu oluşturan Malaylar, Çinliler ve Hintliler Malezya'da ayrı ayrı kendi mutfak kültürlerini yaşatsalar da ortak bir yemek kültüründe buluşmalarını sağlayan çok sayıda ulusal yemek de vardır. İçine şeker atılmadan pişirilen yemek veya içecekler yok denecek kadar azdır. Bu nedenle şeker hastalarının beslenme konusunda dikkatli olmaları gerekir.

Malezya'da sadece iki mevsim yaşandığından sebze ve meyveler yıl boyunca taze olarak bulunur. Aynı şekilde çok sayıda balık çeşidi de her zaman taze olarak tüketilebilir. Resmi dini İslam olan ülkede domuz eti tüketimi yaygın değildir.

Malezya’nın Festivalleri

Malezya çok kültürlü bir ülke olduğundan ülkede yaşayan çeşitli etnik grupların kendilerine özgü çeşitli festivalleri vardır. Hindularca kutlanan Thai Pongal bunlardan biridir. Yılın en şanslı ayı kabul edilen ocak ayında kutlanan hasat festivali aynı zamanda Hindu Thai ayının başladığını da gösterir. 1974 yılında ülkenin başkenti Kuala Lumpur'un federal eyalet olması anısına her yıl 1 Şubat'ta Eyalet Günü kutlaması yapılır. Şehrin birçok yerinde havai fişek gösterileri, sergiler, yürüyüşler ve kültürel gösterilerle kutlanan bu gün resmi tatil ilan edilmiştir.

7-China-Chinese-Dynasty-Palace-Bronze-Dragon-Handle-Pixiu-Beast-font-b-Wine-b-font-Cup.jpg

Malezya'nın en önemli el yapımı ürünü olan batik, ülkeden alınacak ürünlerin başında gelir. Boyalı suya batırılan kumaşın çeşitli desenlerle süslenmesiyle elde edilen batik, alışveriş merkezlerinden sokak satıcılarına çok yerde bulunabilir. Malezya'dan alınacak en önemli ürünlerden biri de elektronik eşyalardır. Kameralar, akıllı telefonlar, bilgisayarlar gibi çok sayıda elektronik eşya diğer ülkelere göre çok daha ucuzdur. Dünya kalay üretiminde birinci sırada olan Malezya'dan alınacak ürünler arasında kurşun ve kalaydan yapılan ürünler yer alır. Heykeller, fotoğraf çerçeveleri, kutular gibi kurşun ve kalaydan yapılmış eşyalar tercih edilebilir. Her daim taze egzotik meyvelerin bulunduğu ülkede alınacak en iyi gıda malzemesi meyvelerdir. Bunun yanı sıra geleneksel Çin bitkilerinden yapılan baharatlar ve diğer bitkisel ürünler de alınabilir.

KUALA LUMPUR BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: 118, JLAN U-THANT 55000 KUALA LUMPUR MALAYSIA POSTA ADRESİ: P.O.BOX:6238 55000 KUALA LUMPUR MALAYSIA

Telefon: 00 60-3 42 57 22 25 42 57 22 26 42 57 21 19

Faks: 00 60-3 42 57 22 27

embassy.kualalumpur@mfa.gov.tr

http://www.kualalumpur.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: MALEZYA

Yeni Yıl (1 Ocak)
Hinduların Thaipusam (Ocak)
Kuala Lumpur Federal Bölge Günü
(1 Şubat) Çin Yeni Yılı (Şubat)
İşçi Bayramı (1 Mayıs)
Budistlerin "Wesak Day" Festivali (Mayıs)
Malezya Kralının Yaş Günü (Haziran)
Malezya Milli Günü (31 Ağustos)
Malezya Günü (16 Eylül)
Hicri Yılbaşı (2 Ekim)
Hindu Bayramı "Deepavali" (29 Ekim)
Noel (25 Aralık)

14202 May 2016Vize

Malezya Vizesi Hakkında Önemli Uyarılar

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri 90 güne kadar seyahatlerinde vizeden muaftır.

Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri 90 güne kadar seyahatlerinde vizeden muaftır.

Malezya Vize Şartları

Şirket Ortakları - Tüccar ve Sanayiciler

SSK'ya Bağlı Olarak Çalışanlar (Maaşlı)

Esnaf ve Sanatkarlar ile Serbest Meslek Sahipleri

Devlet Dairesinde Çalışanlar (Resmi Kurum)

Ev Hanımları

Öğrenciler

Emekliler

İlgili İçerikler

picture-16259-1419666608
Silver Yazar
20 Nis 2016
Gezi Notu

OTOBÜSLE BALKAN TURU: SELANİK

Otobüsle Balkan turu yapan bir yolcunun hikâyesidir bu. Yorucu, ama gitgide tadına doyulmaz anılar bırakır bünyede. "Nasıl güzel, nasıl bakir ve nasıl masum hâlâ bu topraklar" cümlesiyle bitecek bir yolculuğun ilk sabahındayız. 7 gün 7 ülke... Kolay olmayacak tabii. Zaten kimse bize bir gül bahçesi vadetmemişti. Akşam 21.00 gibi Kadıköy'den kalkan otobüs, sabah 10.00... daha fazla

OTOBÜSLE BALKAN TURU: SELANİK
picture-44768-1458338496
Gezgin
06 Nis 2016
Gezi Notu

İSKEÇE KARNAVALI

Merhabalar, Yıllardır ismini duyduğumuz ancak bir türlü gitmeye fırsat yaratamadığımız İskeçe Karnavalı için bu yıl ayarlamaları çok önceden yaptık. Rio gibi olmasa da epey merak ediyorduk doğrusu. İskeçe Karnavalı'nın Tarihçesi: Hz. Meryem'in oğlu İsa'nın peygamber olacağıyla ilgili bazı söylemler ortaya çıkıyor. Bu konu yöneticilerin kulağına gidiyor. Hz. Meryem'de... daha fazla

İSKEÇE KARNAVALI
user-image
Gezgin
02 Nis 2016
Gezi Notu

SELANİK, KAVALA VE İSKEÇE KARNAVALI

Bir gün internet sayfama şöyle bir gezi programı düştü "İskeçe Karnavalı" merak ettim tıkladım. Önümüzdeki günlerde11 Mart gidiş 13 Mart karnaval, sonra  ülkeye dönüş. Program güzel,fiyat uygun. Eşimle gitmeye karar verdik. O zamana kadar böyle bir karnavaldan haberim yoktu. Neyse uygun bulduğum bir turdan  alışımızı yaptıktan sonra günün gelmesini bekledik. Ve... daha fazla

SELANİK, KAVALA VE İSKEÇE KARNAVALI
18 Şub 2016
Gezi Notu

İZMİR'İN KARŞI KOMŞUSU: SELANİK

Yunanistan'da bizden bir şehir görmek istiyorsanız, hiç kuşkusuz Selanik görmeniz gereken şehirlerin başında geliyor. Atina'da iki gece konaklamanın ardından Roma'ya geçmek için Selanik'te bir gün geçirmem gerekiyordu. Zorunluluktan doğan bir seyahat diye adlandırabiliriz ancak Selanik size sonradan "Buraya neden geldim?" diyeceğiniz bir şehir değil. Atina'da... daha fazla

İZMİR'İN KARŞI KOMŞUSU: SELANİK
picture-33524-1456957717
Bronz Yazar
19 Oca 2016
Gezi Notu

SELANİK'TE GEZİLECEK YERLER

Thessaloniki'nin benim için en önemli yanı; Mustafa Kemal Atatürk’ün doğduğu şehir olması! II. Murat tarafından fethedilmiş olup; 500 yıl Osmanlı’ya bağlı kalmış, 1997 yılında Avrupa Kültür Başkenti seçilmiş, nüfusu 364.000. 12 ülkeyi kapsayan seyahat planlanımın, ilk durağı Selanik'ti. Yeni yerler görmenin heyecanı içimi sarmıştı. 12 Eylül 2010 tarihinde yol... daha fazla

SELANİK'TE GEZİLECEK YERLER
picture-33524-1456957717
Bronz Yazar
18 Oca 2016
Ben de Gittim
picture-33524-1456957717
Bronz Yazar
07 Ara 2015
Ben de Gittim
12 Eki 2015
Gezi Notu

SELANİK GEZİ NOTLARI

1 Ekimde başladığım Atina gezimden sonra ikinci durağım Selanik oldu. Atina'dan günde yaklaşık 5 tren seferi var Selanik'e. Atina kırmızı metro hattı üzerindeki Larissa Metro İstasyonundan tren garına ulaşabilirsiniz ve gayette küçük bi tren garı. Saat 14:18'de ki trene öğrenci kimliğimi gösterip 29 euroya yerimi ayırttım. Normal fiyat 35-36 euro civarında. Atina-... daha fazla

SELANİK GEZİ NOTLARI
picture-19559-1418155737
Bronz Yazar
14 Haz 2015
Gezi Notu

BİR GÜNDE SELANİK

Daha uzun bir Yunanistan gezisi planlamama rağmen tatil planları değişince Yunanistan gezisi de bir günlük bir Selanik gezisi ile sınırlı kaldı. Uçak bileti almakta geciktiğimiz için Selanik'e otobüs ile gitmeye karar verdik ve gece 10da  Esenler Otogarından kalkan otobüste yerimizi aldık.  Otobüsün çok konforlu olduğunu söyleyemeyeceğim ama bizim bindiğimiz Kavaladan'... daha fazla

 BİR GÜNDE SELANİK
Gezimanya interaktif harita
picture-19559-1418155737
Bronz Yazar
13 Haz 2015
Ben de Gittim
picture-15-1381800226
Gold Yazar
09 Oca 2015
Gezi Notu

DEĞERLİ BİR KENT SELANİK

Yunanistan'ın birkaç şehrine, adaların birçoğuna, çok kez gittiğim halde, Atatürk'ün doğup büyüdüğü bu şehre gitmediğim için biraz utanıyordum doğrusu. Nihayet yılbaşı tatilinden de yararlanarak gitme hazırlıklarına başlarken mutlu ve heyecanlıyım. Hem Ata’mızın evini ziyaret, hem de ünlü eğlencelerine katılarak yeni yılı kutlayacağız. Tarih kitaplarımızda okuduk, ama... daha fazla

DEĞERLİ BİR KENT SELANİK
picture-19399-1456941294
Bronz Yazar
15 Ara 2014
Gezi Notu

KOMŞUDAN SELAMLAR: SELANİK GEZİSİ

"Yolculuk bize kendimizi geri getirir." ALBERT CAMUS Merhaba, bazen keşke gezgin olsam, arada bir eve gelsem, bol bol özlensem, dinlenip dinlenip tekrar yollara düşsem, ferrarisini satan bilge kitabundaki avukat gibi canıma tak etse Tibet'e, Nepal'e yerleşsem, arada bir ofisi arayıp nasıl gidiyor işler, biliyorum çok zor ama bensiz de yapabilirsiniz, size güveniyorum... daha fazla

KOMŞUDAN SELAMLAR: SELANİK GEZİSİ
İstanbul Bisiklet Rotaları
picture-17158-1423257257
Gold Yazar
23 Eyl 2014
Gezi Notu

KENDİMİZDEN BİRÇOK İZ BULDUĞUMUZ ŞEHİR: SELANİK

Yunanistan'ın ikinci büyük şehri Selanik… Selanik'in bizim için önemi de büyük; yolu Selanik'e düşün her Türk vatandaşının ilk gezeceği yer Türk Konsolosluğu olarak kullanılan alanda yer alan Atatürk'ün doğduğu evdir. Her yerinde ayrı izleri taşıdığı evde dolaşmak geziye farklı anlam katmaktadır.    Yunanistan'da nerede dolaşırsanız dolaşın, yabancılık çekmezsiniz.... daha fazla

KENDİMİZDEN BİRÇOK İZ BULDUĞUMUZ ŞEHİR: SELANİK
picture-15790-1400960957
Bronz Yazar
26 Tem 2014
Gezi Notu

ATA YADİGÂRI: SELANİK

Bloglarda ve gazetelerin seyahat bölümlerinde sıkça görmeye alıştığımız Selanik, hafta sonu kaçamağı için gayet ideal bir kent. Gerek İstanbul’a yakınlığı gerekse bizden bir yer oluşu da diğer Yunan topraklarından ayrı kılıyor burayı. Ancak ben yola Ankara aktarmalı çıktığımdan ötürü eğlence çileye dönüşmeye başlamıştı. Tur kapsamında başladığım bu yolculukta ulaşım... daha fazla

ATA YADİGÂRI: SELANİK
picture-2175-1391161791
Bronz Yazar
23 Nis 2014
Gezi Notu

ATA’MIZIN DOĞDUĞU ŞEHİR: SELANİK

Bana tam da İzmir’i çağrıştıran, Yunanistan’ın ikinci büyük şehrine THY’nin direkt seferiyle İstanbul’dan 1 saatlik kısa bir yolculukla ulaşıyoruz. Selanik havalimanı oldukça küçük… Küçüklüğünden beklenmeyecek kadar uzun bir bekleyiş sonrasında pasaport kuyruğunu aşıp şehir merkezine gitmek üzere havalimanından çıkıyoruz. Şehre ulaşmak için iki yol var. İster 20 Euro... daha fazla

ATA’MIZIN DOĞDUĞU ŞEHİR: SELANİK
Booking.com Otelleri
30 Kas 2013
Gezi Notu

SIRTÇANTAMLA YUNANİSTAN-SELANİK

Kültürünü, insanlarını ve yaşam biçimlerini merak ettiğim bir ülke Yunanistan. Yüzyıllar süren bağımızın olduğu komşumuz. Kimine göre dost, kimine göre ebedi düşman. Yola çıkmadan da bu tarz sözleri çok duydum. "Tek gideceksin, orada dikkatli ol". "Irkçılara denk gelme" gibi gibi. Yeter ki gitmek istesin insan, engeller sözde kalır. Ben de kulaklarımı tıkayarak otobüs... daha fazla

SIRTÇANTAMLA YUNANİSTAN-SELANİK
picture-241-1383248235
Silver Yazar
08 Kas 2013
Gezi Notu

FÜZYON MUTFAĞINI ANDIRAN BİR ŞEHİR: SELANİK

“Nasıl anlatsam nereden başlasam” şarkısı beynimin içinde çalarken yazıma,  bir borç bildiğimden kocaman bir teşekkür ile başlamayı uygun gördüm izninizle. Selanik´e seyahati tüm detayları ile planlayan, tüm Microsoft ekibini “çocuklarıymışız gibi” kollayan, gezi boyunca “sanki bir okul gezisindeymişiz” gibi hissettirip okul yıllarımıza döndüren ve eğlencenin “hayat... daha fazla

FÜZYON MUTFAĞINI ANDIRAN BİR ŞEHİR: SELANİK
picture-1-1395691293
Editör
14 Eki 2013
Galeri
2123DFD81D8A8C
Selanik nüfusu 1.000.000 olan bir şehir. Şehri kuran ve adını veren Büyük İskender. Selanik ise “Thessaloniki” olarak geçiyor. Bu isim de Büyük İskender’in kızının adı.
2138D0CA01A4C1
Selanik de aynı İstanbul gibi 7 tepe üzerine kurulmuş olan bir kent. Eski şehir de bir tepe üzerine kurulmuş ve etrafı surlarla çevrilmiş.
213877584AF952
En yüksek tepede olan eski şehir ise tamamen deniz ve şehir manzarasına hakim. Selanik’teki en pahalı evler bu bölgede yer alıyor. Buradaki evlerin tamamın tarihi olduğu için, bu bölgede evlerde tadilat yapmak neredeyse imkansız. Çünkü hükümet bu bölgedeki yapılara kesinlikle dokundurtmuyor. Eski şehir bölgesinde Eski Osmanlı evleri de mevcut. Ancak bir çoğu 1917’de meydana gelen büyük Selanik yangınında kül olmuş.
2154AA94614538
Bizans Surları ile çevrili olan şehirde 7 kule var. Bu kulelerden deniz kenarında olana “Lefkos Pirgos” (Beyaz Kule) deniyor. 15.yy’da yapılmış olan kulenin yüksekliği 39 metre.
21543B4B98EACC
“Aristotelous Square” Meydanı ise şehrin en hareketli yeri. Bu meydandan denize doğru uzanan ve trafiğe kapalı cadde boyunca çok sayıda mağaza ve cafe bulunuyor.

Selanik - Yunanistan

Selanik nüfusu 1.000.000 olan bir şehir. Şehri kuran ve adını veren Büyük İskender. Selanik ise “Thessaloniki” olarak geçiyor. Bu isim de Büyük İskender’in kızının adı.
25 Tem 2013
Gezi Notu

ISSIZ ŞEHİR SELANİK

Otelimizi şehrin merkezine çok yakın bir otel. Antik parkın karşısında. 1924’te yapılmış ve güzel restore edilmiş bir otel. Otel görevlileri sıcakkanlı ve bilgi verici. Para Birimi: Euro Otelimiz : Orestias Kastorias Kalış Süresi: 2 gün Selanik bizim için çok önemli bir yer. Burası hem Türkiye’nin kurtarıcısı Ata’ mızın ve Türkçenin büyük şairi Nazım Hikmet'in doğduğu... daha fazla

ISSIZ ŞEHİR SELANİK
03 Oca 2012
Gezi Notu

SELANİK’İN EN HAREKETLİ MEYDANI…ARISTOTELOUS

Selanik’in tam merkezinde yer alan “Aristotelous” meydanı şehrin en hareketli yeri. Neredeyse tüm şehir bu alan etrafında toplanmış. Bu meydandan denize doğru uzanan cadde trafiğe kapalı. Bu cadde üzerinde ise çok sayıda mağaza ve cafe bulunuyor. Meydanı kesen ara sokaklarda ise balık pazarı, tavernalar gibi bir çok mekan ve irili ufaklı dükkan mevcut. Bizim... daha fazla

SELANİK’İN EN HAREKETLİ MEYDANI…ARISTOTELOUS
picture-43-1381798159
Gold Yazar
16 saat önce
Gezi Notu

ABD'DE 5700 KM - BÖLÜM 5 - ZION NATIONAL PARK

Çölün ortasındaki otelimizden sonraki durağımız Las Vegas’tı ama orayı seneler önce çok detaylı dolaştığımız için bu sefer öyle bir arzumuz yok. Açıkçası bir gece kalıp, Las Vegas havası alıp yolumuza devam etmek bu sefer daha çok işimize geliyor. Diğer büyük şehirlerle kıyaslayınca, eğer hafta sonu gitmiyorsanız, Las Vegas’ta 5 yıldızlı otellerde kalmak aslında çok... daha fazla

ABD'DE 5700 KM - BÖLÜM 5 - ZION NATIONAL PARK
19 saat önce
Gezi Notu

GÜNEY AMERİKA - BUENOS AIRES SEYAHATİ

Buenos Aires’e Giriş 101 (: Güney Amerika’nın ikinci büyük şehri (Sao Paulo’dan sonra), Arjantin’in en büyük şehridir. Nüfusun çoğu İspanyol ve İtalyan kökenlidir. Resmi dil İspanyolcadır. Buenos Aires, İspanyolcada ‘güzel/temiz hava’ demektir. Güney Amerika’nın doğusunda Rio de la Plata denilen bölgede bulunmaktadır. 48 yerel bölgeye ayrılmıştır. 2018 G20 zirvesi ve... daha fazla

GÜNEY AMERİKA - BUENOS AIRES SEYAHATİ
21 saat önce
Gezi Notu

BOZCAADA YOLCUSU KALMASIN!

Bozcaada Türkiye'nin ikinci büyük adası, 2 bin 700 kişilik nüfusuyla Çanakkale'ye bağlı bir ilçe aynı zamanda. Ulaşım İstanbullular için 400 km'lik (yaklaşık 5 saatlik) bir serüven. İstanbul’dan karayoluyla Eceabat’a, oradan boğaz geçişi sonrasında 50 dk araba yolculuğuyla Geyikli İskelesi'ne ve yine arabalı vapur geçişiyle yarım saatte Büyükada'ya varabiliyorsunuz.... daha fazla

BOZCAADA YOLCUSU KALMASIN!
picture-1-1395691293
Editör
22 saat önce
Duyuru

Fransız polisi sahilde haşema ‘avına’ çıktı

Yerel yasalar çerçevesinde bazı Fransız kentlerinde haşemayla denize girmek yasaklanırken polisin bir kadının tuniğini çıkarttırdığı fotoğraflar, ülkedeki tartışmayı alevlendirdi. diken.com.tr'nin haberine göre, Nice’te yaşanan vakayı sahildekiler seyretmekle yetinirken polisler kadına ceza da yazdı.Cannes’da da bir kadın denize başörtüsüyle girdiği için para... daha fazla

24 Ağu 2016
Gezi Notu

SON LİMAN PORTOFİNO

Yıllar önce kardeşimle Portofino’ya yaptığımız ilk seyahatte ikimiz de bu küçük sahil kasabasından çok etkilenmiş ve büyüyünce aşık olduğumuz kişiyle buraya tekrar gelmeliyiz diye aramızda konuşmuştuk. Aradan yıllar geçti ve bu kez Murat'la birlikte Portofino’ya, bu romantizm dolu kasabaya geldik. Ben sözümü tuttum, sıra şimdi Gökçe’de :)   İtalyanca anlamı “Son Liman... daha fazla

SON LİMAN PORTOFİNO
picture-1-1395691293
Editör
24 Ağu 2016
Duyuru

İtalya'da 6.2 büyüklüğünde deprem

İtalya'nın Perugia kentinin güneyinde 6.2 büyüklüğünde deprem meydana geldi. İtalyan yetkililer ilk belirlemelere göre en az 13 kişinin öldüğünü ve hala enkaz altından çıkarılamayanlar olduğunu söylüyorlar. BBC Türkçe'nin haberine göre yerel saatle 03:36'da yaşanan deprem 10 km derinlikte meydana geldi. Depremin merkez üssünün Roma'nın 100 kilometre kuzey... daha fazla

picture-43-1381798159
Gold Yazar
24 Ağu 2016
Gezi Notu

ABD'DE 5700 KM - BÖLÜM 4 - MAMMOTH LAKES

Akşamki kalış rotamız Mammoth Lakes diye küçük bir kasaba. Hava kararmaya başladığında kasabaya giriyoruz, burayı seçiş amacımız tamamen spontane, yol üzerinde bir yerde mola verip çok yorulmadan bir sonraki yere ulaşabilmek. Yosemite Park'ın hemen dışında olduğu için burası cazip geliyor. Kasabaya girer girmez şirinliğine vuruluyoruz. Cıvıl cıvıl, insanlar sokaklarda... daha fazla

ABD'DE 5700 KM - BÖLÜM 4 - MAMMOTH LAKES
24 Ağu 2016
Gezi Notu

GAZİANTEP'TE BİRTAKIM GURMELİKLER

2 hafta önce bir düğün vesilesiyle gittiğim Gaziantep yazısı ile tekrardan karşınızdayım... Evet Gaziantep’i önceden gördüğüm için bu gezi 27 saatte yemek turu olarak tasarlandı, şimdiden söyleyeyim. Gerek arkadaşlarımın gerek sosyal medyadan takip ettiğim kişilerden aldığım tavsiyeler üzerine güncel deneyimleri sizlerle paylaşmak istedim. O zaman vamos! Cumartesi 12.... daha fazla

GAZİANTEP'TE BİRTAKIM GURMELİKLER
picture-43-1381798159
Gold Yazar
23 Ağu 2016
Gezi Notu

ABD'DE 5700 KM - BÖLÜM 3 - YOSEMİTE ULUSAL PARKI

Macintosh marka herhangi bir bilgisayarınız varsa "hah tamam" diyeceksiniz şimdi, işletim sistemlerinden sonuncusunun ekran görüntülerinden birinde, batmakta olan güneşin yarı aydınlattığı iki dev dağ arasından bir vadi görünür, o kadar güzel bir görüntüdür ki sanki bu dünyaya değil, başka bir gezegene aitmiş havası verir. Resimdeki dağların adı El Capitan, olduğu yer... daha fazla

ABD'DE 5700 KM - BÖLÜM 3 - YOSEMİTE ULUSAL PARKI
Gezimanya interaktif harita
23 Ağu 2016
Gezi Notu

İTALYAN RIVIERASI: RAPALLO GEZİ REHBERİ

Tesadüfi başlayan ancak çok beğendiğimiz için kalış süresini uzattığımız Cenova seyahatimiz sonrasında Rapallo’ya uğruyoruz.  Cenova’nın yaklaşık 30 kilometre doğusunda yer alan Rapallo aynı zamanda şarkılara konu olan meşhur İtalyan kasabası Portofino’nun da 9 kilometre kuzeyinde. Cenova’dan yarım saatlik tren yolculuğu ile de ulaşılabilen Rapallo’ya biz araç ile... daha fazla

İTALYAN RIVIERASI: RAPALLO GEZİ REHBERİ