img-script
Google+

Malezya

Malezya, resmi adıyla Malezya Devleti, Güneydoğu Asya'da yer alır. Ülke geçmişte baharat yolu hattı üzerinde bulunmasından dolayı çeşitli etnik grupları barındıran bir devlettir. Malaylar, Çinliler, Hintliler ve daha birçok etnik grup yıllardır Malezya'da birlikte yaşamaktadır. Etnik grupların çeşitliliği ülke mutfağını ve kültürünü de büyük ölçüde etkilemiştir.

phase_1_overview_2_news_featured.jpg

Ülkede suyolları önemli yer tutar. Halkın çoğu suyolları veya deniz kıyısına yakın yerlerde oturmaktadır. Bazı yerler sık ormanlarla kaplı olduğu için bu bölgelerde ilerlemek zordur. Bu nedenle en kullanışlı ve pratik ulaşım şekli suyollarıdır. Ülkenin sembolü Kuala Lumpur'da bulunan Petronas İkiz Kuleleri'dir. 88 kattan oluşan kuleler dünyanın en yüksek kuleleri arasında yer alır.

golf23144_1.jpg

Malezya'nın mimarisini Asya'nın çok sayıda kültür ve inancının yanı sıra Portekiz, Hollanda ve İngiliz sömürgeciliği de etkilemiştir. Malezya'da gezilecek yerlerin başında farklı kültürlere ait mimarileri içinde barındıran Merdeka Meydanı, hediyelik eşya dükkanlarının bulunduğu Pasar Seni (Central Market), Hint mahallesi olan Little India, Chinatown, KL Tower, orkide, kelebek ve kuş parkları, Ulusal Müze, İslami Sanatlar Müzesi ve hayvanat bahçesi gelir.

7566102332_e800d4941e_b.jpg

Malezya’nın başkenti ve en kalabalık şehri Kuala Lumpur’dur. 13 eyalet ve 3 federal topraktan oluşan Malezya, Batı Malezya ve Doğu Malezya olmak üzere 2 bölgeye ayrılır. Batı Malezya olarak bilinen Malay Yarımadası'nda 11 eyalet ve 2 federal toprak bulunur. Doğu Malezya olarak bilinen Borneo Adası’ndaysa 2 eyalet ve 1 federal toprak bulunur. Ülke toplamda 133 ilden meydana gelir. Malezya'nın önemli şehirleri arasında başkent Kuala Lumpur'un yanı sıra George Town, İpoh, Kuehing, Kota Kinabalu ve Sibu’dur.

Güneydoğu Asya'da yer alan Malezya'nın kuzeyinde Tayland, güneyinde Singapur ve Endonezya vardır. Ülkenin batısında Andaman Denizi'ne, doğusunda Güney Çin Denizi'ne kıyısı bulunur.

Geolocation

Malezya’nın resmi dili Malayca'dır. Bunun yanı sıra halkın hemen hemen hepsi kusursuz İngilizce konuşmaktadır. Arapça da geçerli diller arasında yer almaktadır. Çince ve Tamilce gibi çeşitli etnik gruplara ait diller de konuşulmaktadır.

Malezya’nın resmi dini İslam’dır. Ülke halkının çeşitli etnik grup ve kültürlerden oluşmasından dolayı ülkede farklı dini inançlar görülür. Halkının yarısından fazlası Müslüman olan Malezya’da inanılan ikinci büyük din Budizm'dir. Ayrıca yaygın olan üçüncü din Hıristiyanlık olmakla birlikte Hinduizm, Konfüçyüsçülük, Taoizm, Sihizm, Şamanizm, Bahailik ve Animizm gibi dinlere de inanılır. Müslüman olan halkın çoğunu Malaylar oluştururken, ülkede az sayıda da Hintli vardır. Çinli halk tarafından Budizm dini, Müslüman olmayan Hintli halk tarafından Hindu dini benimsenmiştir.

Kuala-Lumpur-the-Capital-of-Malaysia.jpg

Malezya'nın ilk insanları olan Malaylılar 1400 yılında Malay Sultanlığı'nı kurarak tarih sahnesine çıkmışlardır. 13'üncü yüzyıla kadar 500 yıl boyunca Srivicala Hindu ve Buddha'cı krallığının bir parçası olarak Sumatra'dan yönetilen Malezya, daha sonra Cavalılar ve Malakka'nın Malezyalı hükümdarlarının egemenliği altına girmiştir. Portekizlilerin 1511'de Malakka'yı ele geçirmelerinin ardından Hollandalılar ile Portekizliler arasında sürekli mücadeleler yaşanmıştır. Bu mücadeleler sonucunda Malakka'dan geri çekilen Portekizliler'den sonra 1795 yılına kadar bölgeye Hollandalılar egemen olmuştur. Aynı dönemlerde Penang ve Singapur'da yerleşmeye başlayan İngilizler giderek ticari ve siyasi etkinliklerini artırmışlardır. 1826 yılında Malakka'yı Hollandalıların yeniden işgal etmesi üzerine İngilizler 1826'da Boğazlar Hükümeti'ni kurmuş ve 1914'de son Malezya eyaleti olan Johore İngilizlere boyun eğmek durumunda kalmıştır. 2. Dünya Savaşı sırasında Japonya tarafından işgal edilen Malezya'da 1948 yılında Malezya Federasyonu hükümetine karşı gerillalar ayaklanma başlatmışlardır. 1956'da yapılan İngiltere-Malezya konferansının ardından 1957'de Malezya'nın İngiliz Milletler Topluluğu içinde kalması şartı ile bağımsızlığı kabul edilmiştir.

Malezya'ya seyahat etmek için en uygun dönem nisan ve aralık ayları arasındaki dönemdir. Sürekli yağış görülen ve nem oranının en yüksek olduğu Muson dönemi olarak adlandırılan ocak ve mayıs ayları arasında Malezya'ya gidilmesi önerilmez.

İstanbul'dan Malezya'ya Türk Hava Yolları'nın yanı sıra çok sayıda havayolu şirketinin direkt uçuş seferleri vardır. İstanbul-Malezya arası direkt uçuşlar ortalama 10-11 saat sürmektedir. Malezya'da ulaşım için çok sayıda havaalanı kullanılır.

Malaysia.jpg

Ekvatoral iklimin hâkim olduğu Malezya'da ocak ve mayıs ayları arasındaki dönemde Muson rüzgârlarının etkisiyle sürekli yağış görülür. Bu yağışlar ülkenin nem miktarının %80 civarına kadar yükselmesine neden olur. Ülkede yıllık yağış ortalaması bölgelere göre büyük farklılık gösterir. Ülkenin fazla yağış alan bölgelerinde artan nem oranı, sıcaklık ve rutubet nedeniyle tropikal ormanlar vardır. Bu ormanlar ülkenin %70'ini kaplar. Günlük sıcaklık ortalaması, alçak yerlerde 21-32 derece arasındayken, yüksek bölgelerde daha düşüktür.

Kuala-Lumpur.jpg

Güneydoğu Asya ülkeleri arasında yıllık kalkınma oranı en fazla olan ülkelerden biri Malezya'dır. Ülke ekonomisinin en önemli ürünleri kauçuk, hindistancevizi, pirinç, muz, patates, ananas, hurma, mısır, çay ve tütündür. Orman ürünleri bakımından oldukça zengin olan ülkede kereste ön plandadır. Ekonomik açıdan kendi kendine yeterli olan Malezya'da enflasyon düşüktür. En önemli ihracat ürünlerini kalay, kauçuk, demir filizi, boksit, kereste, teneke kutu ve palmiye yağı oluşturur. İthalat ürünleri arasındaysa, makina, kimyevi maddeler, sentetik petrol yağları, hatlı telefonlar için elektrik aksamları gibi ürünler bulunur. Başlıca ticaret ortakları Singapur, Çin, Japonya, ABD ve Tayland’dır. Malezya maden bakımından da zengin bir ülkedir. Kalay üretiminde dünya birincisi olan ülke, dünya kalay üretiminin %70'ini karşılar. Ülkenin diğer önemli madenleriyse demir, boksit, petrol, manganez, altın, tungsten ve titandır. Balıkçılık ve turizm ülkenin önemli gelir kaynaklarıdır.

Malezya'da sosyal yaşantı ülke halkının farklı dinlere mensup olmasından dolayı bölgelere göre farklılık gösterir. Ülke nüfusunun büyük bir kısmını oluşturan Malaylar’ın evlerine, tapınak ve cami gibi ibadet yerlerine girerken ayakkabılar mutlaka çıkarılmalıdır. Bazı camilere girerken Türkiye'de olduğu gibi kadınlara örtünmeleri için eşarp ve etek verilir. Pek çok Güneydoğu Asya ülkesinde olduğu gibi Malezya'da da yemek yerken ve bir şey alıp verirken her zaman sağ el kullanılır. Bir yer, eşya veya kişi gösterilirken sağ işaret parmağı kullanılmaz. Bunun yerine, sağ elin baş parmağı yukarıda, diğer dört parmak avuca doğru kıvrık şekilde baş parmakla işaret edilir. Malezya'da şehir merkezleri oldukça modern yapılarla doludur.

Malezya Mutfağı

Malezya mutfağı, ülke halkının çok sayıda etnik gruptan oluşması nedeniyle çeşitliliği fazla bir mutfaktır. Ülke nüfusunun büyük çoğunluğunu oluşturan Malaylar, Çinliler ve Hintliler Malezya'da ayrı ayrı kendi mutfak kültürlerini yaşatsalar da ortak bir yemek kültüründe buluşmalarını sağlayan çok sayıda ulusal yemek de vardır. İçine şeker atılmadan pişirilen yemek veya içecekler yok denecek kadar azdır. Bu nedenle şeker hastalarının beslenme konusunda dikkatli olmaları gerekir.

Malezya'da sadece iki mevsim yaşandığından sebze ve meyveler yıl boyunca taze olarak bulunur. Aynı şekilde çok sayıda balık çeşidi de her zaman taze olarak tüketilebilir. Resmi dini İslam olan ülkede domuz eti tüketimi yaygın değildir.

Malezya’nın Festivalleri

Malezya çok kültürlü bir ülke olduğundan ülkede yaşayan çeşitli etnik grupların kendilerine özgü çeşitli festivalleri vardır. Hindularca kutlanan Thai Pongal bunlardan biridir. Yılın en şanslı ayı kabul edilen ocak ayında kutlanan hasat festivali aynı zamanda Hindu Thai ayının başladığını da gösterir. 1974 yılında ülkenin başkenti Kuala Lumpur'un federal eyalet olması anısına her yıl 1 Şubat'ta Eyalet Günü kutlaması yapılır. Şehrin birçok yerinde havai fişek gösterileri, sergiler, yürüyüşler ve kültürel gösterilerle kutlanan bu gün resmi tatil ilan edilmiştir.

7-China-Chinese-Dynasty-Palace-Bronze-Dragon-Handle-Pixiu-Beast-font-b-Wine-b-font-Cup.jpg

Malezya'nın en önemli el yapımı ürünü olan batik, ülkeden alınacak ürünlerin başında gelir. Boyalı suya batırılan kumaşın çeşitli desenlerle süslenmesiyle elde edilen batik, alışveriş merkezlerinden sokak satıcılarına çok yerde bulunabilir. Malezya'dan alınacak en önemli ürünlerden biri de elektronik eşyalardır. Kameralar, akıllı telefonlar, bilgisayarlar gibi çok sayıda elektronik eşya diğer ülkelere göre çok daha ucuzdur. Dünya kalay üretiminde birinci sırada olan Malezya'dan alınacak ürünler arasında kurşun ve kalaydan yapılan ürünler yer alır. Heykeller, fotoğraf çerçeveleri, kutular gibi kurşun ve kalaydan yapılmış eşyalar tercih edilebilir. Her daim taze egzotik meyvelerin bulunduğu ülkede alınacak en iyi gıda malzemesi meyvelerdir. Bunun yanı sıra geleneksel Çin bitkilerinden yapılan baharatlar ve diğer bitkisel ürünler de alınabilir.

KUALA LUMPUR BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: 118, JLAN U-THANT 55000 KUALA LUMPUR MALAYSIA POSTA ADRESİ: P.O.BOX:6238 55000 KUALA LUMPUR MALAYSIA

Telefon: 00 60-3 42 57 22 25 42 57 22 26 42 57 21 19

Faks: 00 60-3 42 57 22 27

embassy.kualalumpur@mfa.gov.tr

http://www.kualalumpur.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: MALEZYA

Yeni Yıl (1 Ocak)
Hinduların Thaipusam (Ocak)
Kuala Lumpur Federal Bölge Günü
(1 Şubat) Çin Yeni Yılı (Şubat)
İşçi Bayramı (1 Mayıs)
Budistlerin "Wesak Day" Festivali (Mayıs)
Malezya Kralının Yaş Günü (Haziran)
Malezya Milli Günü (31 Ağustos)
Malezya Günü (16 Eylül)
Hicri Yılbaşı (2 Ekim)
Hindu Bayramı "Deepavali" (29 Ekim)
Noel (25 Aralık)

19502 May 2016Vize

Malezya Vizesi Hakkında Önemli Uyarılar

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri 90 güne kadar seyahatlerinde vizeden muaftır.

Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri 90 güne kadar seyahatlerinde vizeden muaftır.

Malezya Vize Şartları

Şirket Ortakları - Tüccar ve Sanayiciler

SSK'ya Bağlı Olarak Çalışanlar (Maaşlı)

Esnaf ve Sanatkarlar ile Serbest Meslek Sahipleri

Devlet Dairesinde Çalışanlar (Resmi Kurum)

Ev Hanımları

Öğrenciler

Emekliler

İlgili İçerikler

10 Ağu 2016
Gezi Notu

HÜZÜNLÜ KRAKOW

Kabul edelim ki Krakow, Avrupa'da gezilecek yerlerin başında gelmiyor. hatta pek çoğumuz nerede olduğunu bile bilmiyor olabiliriz. Açıkçası eşimin işleri nedeniyle vizemi Polonya'dan almak zorunda kalmasaydım, bu şehir benim de listemde yer almayacaktı uzun bir süre. Ama neyse ki üç günlüğüne de olsa bu hüzünlü ve güzel şehri gezip görme fırsatım oldu. Öncelikle Krakow... daha fazla

HÜZÜNLÜ KRAKOW
23 May 2016
Gezi Notu

DEĞERİ EN BİLİNMEYEN ŞEHİR - KRAKOW

Duyduk ki Krakow, dünyanın “Değeri En Bilinmeyen Şehri” imiş. Biz de merak edip kalktık gittik. Krakow gerçekten de doğal yapısı, bozulmamış tarihi ile Polonya’da görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. Krakow’a Ukrayna üzerinden karayolu ile sınırda yaklaşık 8 saat bekledikten sonra ulaşabildik. Polonya sınırına girdiğimiz anda he rşeyin düzenli, tertipli olduğu... daha fazla

DEĞERİ EN BİLİNMEYEN ŞEHİR - KRAKOW
15 Şub 2016
Gezi Notu

HADİ KRAKOW'A GİDELİM

Sanırım geriye dönük gezilerinden hangisini tekrar etmek istersin diye sorsalar hiç düşünmeden Krakow derim. Ama sanırım bu konuda yalnız değilim çünkü Krakow, “Değeri En Bilinmeyen Şehir” seçilmiş hâlihazırda. Hadi sadece bana sormuş olsalardı değerini en bilmediğin şehir hangisi oldu diye tamam da, böyle ayan beyan seçildiğine göre var demek ki bu Krakow’da değişik... daha fazla

HADİ KRAKOW'A GİDELİM
29 Ara 2015
Gezi Notu

AUSCHWITZ-BIRKENAU TOPLAMA KAMPI

Tam adı: Auschwitz-Birkenau Alman Nazi Toplama ve İmha Kampı Tanım: Nazi Almanyası tarafından II. Dünya Savaşı döneminde kurulmuş en büyük toplama, zorunlu çalışma ve imha kampı (insan imhası) Faal yılları: 1940-1945 Yer: Krakow şehrinin 60 km batısı Birkenau Köyü yakınları-Polonya Ölü sayısı: 1,1 milyon Auschwitz'te neler olduğunu hemen hemen herkes bilir. Bilmeyenler... daha fazla

AUSCHWITZ-BIRKENAU TOPLAMA KAMPI
23 Ara 2015
Gezi Notu

POLONYA'NIN TARİH BAŞKENTİ: KRAKOW

Bir zamanlar başkent olan Polonya’nın en güzel şehri. Tarih boyunca Polonya’nın bilim, kültür ve sanat merkezi olmuştur. Polonya’nın kalbidir. Şehre 70 km uzaklıkta 2. Dünya Savaşı'nın en büyük toplama ve yok etme kamplarından olan Auschwitz-Birkenau bu şehirdedir. Gaz odaları, fırınlar vb. 2. Dünya Savaşı Nazi vahşetinin en açık görülebileceği yerdir. Ayrıca UNESCO... daha fazla

POLONYA'NIN TARİH BAŞKENTİ: KRAKOW
28 Ağu 2015
Ben de Gittim
picture-16259-1419666608
Silver Yazar
21 Tem 2015
Gezi Notu

YERALTINDA 20 BİN FERSAH: WİELİCZKA TUZ MADENLERİ

Hani bilir misin bir masal vardır? Kral baba 3 kızını sınamak için sorar beni ne kadar seviyorsunuz diye. İçlerinden en küçüğü TUZ kadar der ve hayal kırıklığına uğratır onu. Oysa ki yaşlılığında riyakar diğer kızların elinde perişan olan kral uzak köşelerin birine sürdüğü küçük kızının kapısına gelir bir gün karnını doyurmaya. Kız alır ağırlar yemek çıkarır önüne.... daha fazla

YERALTINDA 20 BİN FERSAH: WİELİCZKA TUZ MADENLERİ
14 Haz 2015
Ben de Gittim
24 Kas 2014
Gezi Notu

KRAKOW’DA GEZİLECEK VE GÖRÜLECEK YERLER

Auschwitz ve Birkenau kamplarından sonra akşamüzeri şehir meydanında turladım biraz. Avrupa'nın en büyük meydanına sahip Kraków; Rynek Główny.  Burası şehrin Old Town bölgesi; renkli, eski mimari açıdan çeşitli evlerin, tarihi yapıların bulunduğu oturup şehrin akışını, sokak sanatçılarını izlemek keyifli müzikler dinlemek için ideal bir yer. Solda görülen bina en eski... daha fazla

KRAKOW’DA GEZİLECEK VE GÖRÜLECEK YERLER
Gezimanya interaktif harita
18 Kas 2014
Gezi Notu

KRAKOW VE AKILLARDAN ÇIKMAYAN AUSCHWİTZ-BİRKENAU KAMPI

Avrupa'da Varşova'dan sonraki ilk durağım Kraków'du. Krakow, Polonya'nın eski başkenti, gerçekten de başkent gibi şehir. Polskibus'tan biletlerimizi kampanyalı aldıktan sonra 6 saatlik yolculuğun ardından akşam saatlerinde Kraków'daydık. Kaldığım hostelin ismi Dizzy Daisy Downtown Hostel'di. Otobüsten inince hostele biraz yürüme mesafesi vardı, yol üzerinde gelirken... daha fazla

KRAKOW VE AKILLARDAN ÇIKMAYAN AUSCHWİTZ-BİRKENAU KAMPI
28 Eki 2014
Gezi Notu

BİRAZ SZCZECİN, BİRAZ KRAKOW: POLONYA

Berlin’de bir gün ve bir gece geçirdikten sonra özel bir minibüsle Polonya’nın Szczecin (Ştetin) şehrine bağlı Police ilçesine gittik. Yol 2,5 saat kadar sürdü. Polonya’nın idari yapısı çok karmaşık; ülke, Gmina denilen küçük küçük yüzlerce yerleşim biriminden oluşuyor. Anladığım kadarıyla Gminalar birleşerek bizim ilçe benzeri yerleşim birimlerini oluşturuyor. Yol... daha fazla

BİRAZ SZCZECİN, BİRAZ KRAKOW: POLONYA
04 Eki 2014
Ben de Gittim
İstanbul Bisiklet Rotaları
picture-1-1395691293
Editör
14 Eki 2013
Galeri
Krakow - Polonya

Krakow, Polonya'nın en eski ve büyük şehirlerinden biridir. Şehir, Küçük Polonya'nın güneyinde yer almaktadır. Krakow, Polonya'nın bilim ve kültür merkezidir. Tarih boyunca bir çok olaya tanık olduğu için bu eski başkent Polonya'nın kalbi olarak anılır. Avrupa'nın en iyi korunan Orta Çağ kentlerinden biridir.

Krakow - Polonya

Lehistan İmparatorluğu’na 7 asır boyunca başkentlik yapmış olan Krakow, 2. Dünya Savaşı'nda hemen hemen hiç hasar almamış nadir kentlerden biridir. Muhteşem Wavel Kalesi, kente ayrı bir hava katmaktadır. Kalenin içinde yer alan Sigizmund Şapeli de halen Polonya’nın ulusal mabedi olarak kabul görmektedir.

Krakow - Polonya

Krakow Avrupa'nın en büyük eski şehir meydanına sahip olmasının yanı sıra aynı zamanda Avrupa’nın en eski kapalı çarşısına da sahiptir.

Krakow - Polonya

Yedi kapıdan ulaşılan bu tarihi şehir, 7. yy'da inşa edilmiştir ve 1978’de Unesco Dünya Mirası Listesine alınmıştır. Şehrin kapılarından tek ayakta kalanı Florian Kapısı'dır.

Krakow - Polonya

Florian Kapısı'nın hemen arkasında Barbakan adlı bir savunma kalesi yer almaktadır.

Krakow - Polonya

Krakow, Polonya'nın en eski ve büyük şehirlerinden biridir. Şehir, Küçük Polonya'nın güneyinde yer almaktadır. Krakow, Polonya'nın bilim ve kültür merkezidir. Tarih boyunca bir çok olaya tanık olduğu için bu eski başkent Polonya'nın kalbi olarak anılır. Avrupa'nın en iyi korunan Orta Çağ kentlerinden biridir.

picture-15-1381800226
Gold Yazar
30 Tem 2013
Gezi Notu

KALWARIA ZEBRYDOWSKA VE MANASTIR

Polonya’nın güneyinde Krakow’a yaklaşık 30 kilometre mesafede yer alan küçük bir yerleşim Kalwaria Zebrydowska. Toplam nüfusu yaklaşık 5.000 kişi. Yerleşim küçük olmasına ragmen ünü büyük. Ünü ise ev sahipliği yaptığı Kalwaria Manastır kompleksinden geliyor. 1602 yılında Krakow’a 30 kilometre mesafede, Mikołaj Zebrzydowski tarafından yaptırılan Kalwaria, Kudüs'teki... daha fazla

296776D917C421
picture-15-1381800226
Gold Yazar
30 Tem 2013
Gezi Notu

WIELICZKA TUZ MADENİ

Bir sonraki durağımız Polonya’da mutlaka görmeniz gereken yerlerden bir tanesi. Krakow’a yakın, Wieliczka'daki ve Kopalnia Soli olarak adlandırılan dünyanın en büyük yeraltı tuz madeni. 15 milyon yıl önce iç deniz olan bu bölgede zamanla sular çekilmiş ve bu deniz, tuz madenine dönüşmüş. 1996 yılına dek aktif bir şekilde işletilen madenin çalışması 1996 yılında... daha fazla

2745118876CA7E
Booking.com Otelleri
10 Mar 2011
Gezi Notu

YERİN ALTINDA BİR CENNET: WIELICZKA TUZ MADENLERİ

Krakow’dan buraya yaklaşık 45 dakika - 1 saat süren yolculuktan sonra ulaştık. Wieliczka Tuz madenlerine gelmek istiyorsanız ki, bence kesinlikle görülmesi gereken bir yer, önceden rezervasyon yaptırın ya da bizim geldiğimiz gibi yerel bir tura dahil olarak gidin. Aksi takdirde, bilet gişesi önündeki kuyrukta saatlerce bekleyebilirsiniz. Giriş bileti kişi başı 70... daha fazla

YERİN ALTINDA BİR CENNET: WIELICZKA TUZ MADENLERİ
08 Mar 2011
Gezi Notu

KRAKOW KAZIMIERZ BÖLGESİ

Vistül nehri kenarında konumlanmış olan Kazimierz Bölgesi, 2. Dünya savaşı öncesi Avrupa’daki yahudilere merkezlik yapmış. Bu bölgede önce Katolik tarafına gidiyoruz. Tahmin ettiğimden çok daha geniş bir alan ile karşılaşıyorum. İlginç olan buradaki kiliselerin dışlarının duvarlarla çevrili olması. Çünkü bazı insanlar gelip kiliselere zarar veriyorlarmış, çaresini... daha fazla

KRAKOW KAZIMIERZ BÖLGESİ
08 Mar 2011
Gezi Notu

KRAKOW VE SCHINDLER'IN FABRİKASI

Schindler’in Fabrikası’na gidiyoruz. Fabrika’nın yapımı 1939 – 1943 seneleri arasında. Fabrika şu an bir müzeye dönüştürülmüş. “Schinder’in Listesi” filmini hatırlarsınız, hatırlamıyorsanız, ya da hiç izlemediyseniz mutlaka ve mutlaka izleyin. Film zaten gerçek yaşam öyküsü. Ben izlemeyenlere özetle şunu şöyleyebilirim; Schindler başlarda çok parası olmayan işsiz... daha fazla

KRAKOW VE SCHINDLER'IN FABRİKASI
07 Mar 2011
Gezi Notu

KRAKOW’DA ŞEHİR TURU

Florian kapısının yanından kalkan 4-6 kişilik minik akülü arabalar var. Bu arabalar ile şehir turu yapılabiliyor. Biz de orada duran genç bir bayan ile anlaşıyoruz bize şehir turu yaptırması için. O kadar güzel organize etmişler ki, fiyatta anlaşıp araca bindikten sonra şoförünüz teybe bir kaset takıyor. Şehir turuna başlıyorsunuz, önemli noktalarda durduğunuzda... daha fazla

KRAKOW’DA ŞEHİR TURU
07 Mar 2011
Gezi Notu

KRAKOW ESKİ ŞEHİR BÖLGESİ VE WAVEL SARAYI

Eski şehri gezerken saray yolu üzerinde 1098 senesinde yapılmış çok eski bir kilise var. Buranın merdivenlerine dikkat. Çok dar ve basamaklar çok yüksek. Kireçlenmesi olanlar es geçebilir. Ve Wavel sarayı... Şehre biraz daha tepeden bakıyor ama eski şehre uzak değil istenirse ana meydan dan kolaylıkla yürünecek mesafede. Öyle lüks gösterişli bir saray değil, çok... daha fazla

KRAKOW ESKİ ŞEHİR BÖLGESİ VE WAVEL SARAYI
picture-1-1395691293
Editör
5 dak önce
Özel Yazı

GÜNE KORE'DE TURİSTLER İÇİN HARİKA BİR DENEYİM MERKEZİ: K-STYLE HUB

Tanımadığınız bir ülkeye gittiğinizde ihtiyacınız olan ve görmek istediğiniz şeylerin bir arada olmasını istemez miydiniz? 2016 yılının nisan ayında Seul’de açılan Kore kültürü deneyim merkezi K-Style Hub’da tam olarak bunu bulabilirsiniz. Turist bilgilendirme ofisinden yerel ürünlerin satıldığı manzaralara kadar her türlü aktiviteyi bir araya getiren merkez, ülkeye... daha fazla

GÜNE KORE'DE TURİSTLER İÇİN HARİKA BİR DENEYİM MERKEZİ: K-STYLE HUB
26 dak önce
Gezi Notu

AKDENİZ'İN İNCİSİMALTA

Akdeniz'in incisi Malta'ya gidişimiz yaklaşık olarak 4 yıl önce falandı. Aylardan temmuz...  ​Malta tarihi, eskiden bulunduğu konum ve sahip olduğu plajlar bakımından önemli bir yere sahiptir. Festivaller bölgesi olarak da anılan Malta, Avrupa'nın en iyi sahillerine sahip ada ülkesi. Arap hakimiyeti dönemindeki şövalyeleriyle de biliniyor.  Avrupa ve birçok yerden... daha fazla

AKDENİZ'İN İNCİSİMALTA
33 dak önce
Ben de Gittim
34 dak önce
Ben de Gittim
picture-1-1395691293
Editör
3 saat önce
Galeri
Güney Kore'de En İyi Alışveriş Noktaları

Asya'nın en iyi alışveriş destinasyonu olan Güney Kore oldukça zevkli ve bol çeşitli fırsatlar sunuyor. Metro satıcılarından sokak arabalarına, dev moda alışveriş merkezlerinden canlı gece pazarlarına kadar tüm ülkenin her köşesinde alışveriş etmek mümkün. Samsung ve LG gibi dev elektronik şirketlerinin anavatanı olan Güney Kore’den uygun fiyatlarla alabileceğiniz elektronik eşyaların yanı sıra kozmetik ürünler ve yerel kıyafet hanbok en çok tercih edilen ürünler arasında. Siz de bir alışveriş tutkunuysanız bu yerlere uğramadan Güney Kore’den dönmeyin deriz!

Fotoğraf: kwangjung-market-food-stall.jpg

Gwangjang Pazarı
Gwangjang Pazarı

Seul’de bulunan, geleneksel ürünlerin satıldığı Gwangjang Pazarı’nın ikinci katındaki saten, keten ve ipek mağazaları oldukça ünlü. Buradaki çoğu mağaza kendi fabrikalarına sahip ve Pyoung Hwa Pazarı’na,  Namdaemun Pazarı’na ve hatta bazı mağazalara kumaş tedarik ediyorlar. Ürünler ünlü markaların malları olmasa da yüksek kaliteye sahipler ve ucuz fiyatlarla geniş bir seçim yelpazesi sunuyorlar.

Fotoğraf: uPTVISwhszHmifURZJEK.jpg
 

​Dongdaemun Pazarı
​Dongdaemun Pazarı

1905’ten beri faaliyet gösteren ve Seul’de bulunan geleneksel Dongdaemun Pazarı akla gelebilecek her türlü moda ürününü bulunduruyor; kumaş, giysi, aksesuar ve düğün eşyaları… Tüm yeni moda trendleri, yeni kumaşlar ilk önce bu pazarda alıcılarla buluşuyor. Kore’de büyük giyim tedarikçileri için önemli bir kaynak olan pazara tasarımcılar gelerek burada becerilerini test ediyorlar. Ucuz ve farklı olanaklar sunan pazar sadece moda liderlerinin değil aynı zamanda ortalama tüketicilerin de uğrak yeri. Pazar hem geleneksel hem de modern mağazaların bir araya getiriyor.

Fotoğraf: shoppers_hunting_for_bargains_at_namdaemun_market_in_seoul.jpg
 

Mario Outlet
Mario Outlet

Asya’nın en büyük outlet mağazası olan Mario Outlet; kozmetik, giyim, aksesuar ve ev eşyası satan 500’den fazla mağazaya ev sahipliği yapıyor. Hem Koreliler hem de turistler yıl boyunca burada marka giyim ve aksesuarların düşük fiyatlarla tadını çıkarıyorlar. Aynı zamanda outlette birçok ünlü restoran ve çocuklar ricin tema parkları bulunuyor. 2001 yılında açılmış olan mağaza Kore’nin ilk moda outlet mağazasıdır. Yıl boyunca Seollal ve Chuseok dışında her gün açık olan Mario Outlet, Pazartesi-Perşembe 10.30-21.00, Cuma-Pazar 10.30-21.30 arası ziyaret edilebilir.
Namdaemun Pazarı
1964 yılında açılmış olan Namdaemun Pazarı, Kore’nin en büyük geleneksel pazarı. Tüm ürünleri ve mağazaları uygun fiyatlara sahip olan Pazar, aynı zamanda toptancılık işlevi de görüyor. Ürünleri çoğu direkt olarak dükkan sahipleri tarafından yapılıyor. Saat 11.00-03.00 arası açık olan Pazar, ülkenin dört bir yanından gelen perakendeciler ile dolup taşıyor. Gün battığında ise pazar etrafındaki kalabalık, eşsiz bir manzara oluşturuyor. Namdaemun Pazarı; giysi, gözlük, mutfak eşyaları, oyuncaklar, balıkçılık malzemeleri, kırtasiye ürünleri, aksesuar, şapka, halı, çiçek gibi birbirinden farklı çok sayıda ürünü alıcılarla buluşturuyor.

Fotoğraf: 7258_5092_232.jpg

Yongsan Electronics Shopping Mall
Yongsan Electronics Shopping Mall

Yongsan Electronics, Kore’nin en büyük elektronik mağazası ve aynı zamanda ülkenin önemli bir güç kaynağı olarak (IT powerhouse) biliniyor. Tüm binada toplam 10 alışveriş mağazası bulunuyor. Mağazalarda elektrikli aletlerden bilgisayar parçalarına ürünler satılıyor. Kompleks zamanında deniz ve tarım ürünleri satışı için kullanılıyordu; ancak gelişen teknoloji ile böyle bir dönüşüm geçirdi. Bilgisayar ve cep telefonu pazarlarında oluşan hızlı artıştan dolayı mağazalar son model ürünleri arayan insanlar ile oldukça kalabalık. Aynı zamanda mağaza yeni ürünlerde yüzde 18 ila 20 arasında bazen yüzde 30 ve üzerinde indirim oranı sağlıyor.

Fotoğraf: yongsan-electronics-market.jpg
 

Güney Kore'de En İyi Alışveriş Noktaları

Asya'nın en iyi alışveriş destinasyonu olan Güney Kore oldukça zevkli ve bol çeşitli fırsatlar sunuyor. Metro satıcılarından sokak arabalarına, dev moda alışveriş merkezlerinden canlı gece pazarlarına kadar tüm ülkenin her köşesinde alışveriş etmek mümkün. Samsung ve LG gibi dev elektronik şirketlerinin anavatanı olan Güney Kore’den uygun fiyatlarla alabileceğiniz elektronik eşyaların yanı sıra kozmetik ürünler ve yerel kıyafet hanbok en çok tercih edilen ürünler arasında. Siz de bir alışveriş tutkunuysanız bu yerlere uğramadan Güney Kore’den dönmeyin deriz!

Fotoğraf: kwangjung-market-food-stall.jpg

picture-1-1395691293
Editör
20 Eki 2016
Galeri
​Altınla yarışan bitki: Safran

Kırmızı altın olarak da anılan safran dünya üzerinde bulunan en pahalı ürünlerden biri. Gramı altınla yarışan bu eflatun bitki Türkiye’de özellikle adını verdiği Safranbolu-Karabük’te yetişiyor. İspanya, Fransa, İtalya, Kşemir ve İran’da yetişen bitkinin doğduğu yer ise Güneybatı Asya. 

Fotoğraf: safran3.jpg
 

​Altınla yarışan bitki: Safran

Safran yetiştiriciliğinin tarihi 3 bin yıl öncesine kadar uzanııyor. Uzmanlara göre safrandan bahsedilen ilk belge MÖ 7. yüzyılda Asurlular döneminde Asurbanipal tarafından toplatılan bir botanik kaynakçası. Akdeniz bölgesinde hem baharat hem de ilaç olarak kullanılan safran daha sonra Avrasya’nın diğer bölgelerine, oradan Kuzey Afrika ve Kuzey Amerika’ya kadar yayılmıştır. Son yıllarda safran üreticiliği Okyanusya kıtasına dek uzanmıştır. 

Fotoğraf: safran-maroc.jpg

​Altınla yarışan bitki: Safran

Latince adı Crocus sativus olan safran, süsengiller familyasındandır. 80’den fazla türü olan safranın bir kilosu 10-15 bin dolar (45 bin TL) civarında… Bu özelliğiyle de tüm dünyanın dikkatini çekiyor ve en pahalı baharat olarak biliniyor. 

Fotoğraf: AAEAAQAAAAAAAAV-AAAAJDY2YWFjMmRiLTZlZGItNGNiZC05Y2E5LTQ2N2Y2MjBiNDA4Mw.jpg

​Altınla yarışan bitki: Safran

20-30 cm boyunda, oldukça güzel kokulu olan bitki, soğanlı bir kültür bitkisi. Bu bitkiden elde edilen baharat ise genelde renk, tat ve koku vermek için gıda, ilaç ve tekstil gibi sektörlerde kullanılıyor. 

Fotoğraf: yilda-25-kilo-uretiliyor-kilosu-20-bin-tl-26102015-185324.jpg
 

​Altınla yarışan bitki: Safran

​Her bir safran çiçeğinin üzerinde üç tepecik bulunuyor. Bu iç tepeciğin kurutulması ile de meşhur safran baharatı elde ediliyor. Genel olarak güneş doğmadan elle tek tek toplanan bitkinin bir gramı en az 15-20 TL. 20-30 cm boylarında olmasına rağmen sadece püskülü kullanılan bitkinin kendi ağırlığının 100 bin katı sıvıyı sarıya boyadığı biliniyor. 

Fotoğraf: safran_top.jpg
 

​Altınla yarışan bitki: Safran

Kırmızı altın olarak da anılan safran dünya üzerinde bulunan en pahalı ürünlerden biri. Gramı altınla yarışan bu eflatun bitki Türkiye’de özellikle adını verdiği Safranbolu-Karabük’te yetişiyor. İspanya, Fransa, İtalya, Kşemir ve İran’da yetişen bitkinin doğduğu yer ise Güneybatı Asya. 

Fotoğraf: safran3.jpg
 

picture-1-1395691293
Editör
20 Eki 2016
Galeri
​Güney Kore'nin En Güzel Köy ve Kasabaları

Giderek daha popüler bir seyahat destinasyonu haline gelen Güney Kore köklü bir tarih ve kültüre, lezzetli yemeklere, birbirinden güzel adalara, parklara ve güzel manzaralara ev sahipliği yapıyor. Tüm bunların yanı sıra her biri bir tablo kadar güzel olan köy ve kasabalar da turistlerin dikkatini çekmekte zorlanmıyor. Güney Kore'nin en güzel köy ve kasabalarını sizin için derledik. 

​Icheon
​Icheon

Seramik kasabası olarak da tanınan, Seul'ün hemen dışında olan bu kasaba ülkenin en önemli seramik merkezi olarak biliniyor. Bu alanda faaliyet gösteren onlarca fırın ve 80 çömlek fabrikası Kore kültürel mirasının en önemli parçalarından biri. Joeson Hanedanlığı'ndan bu yana neredeyse 500 yıldır geleneksel Kore seramiklerinin üretildiği bu kasaba, aynı zamanda Joseon Baekja seramiklerinin de merkeziydi. Ziyaretçiler seramik üretim sürecini yakından gözleme ve doğrudan satın alabilme şansına sahipler. Kasaba her yıl düzenlenen "Icheon Ceramics Festival” ile de oldukça gözde. Kasabanın pirinç yemekleri ise mutlaka denenmeli!  

Boseong
Boseong

Dae Dawon Turist Çay Plantasyon'u ile ünlü Boseong kasabasında mart sonu ve nisan ayı başlarında, ilk çay yaprakları görünmeye başlar. Yamaçların görüntüsü kış sezonunda da harikadır; ama yüzlerce yaşlı kadının elleriyle yeşil çay toplamasını izlemek bambaşka bir deneyim.  Büyük çiftlikleri, gelenekleri ve uzun bir geçmişi ile birlikte Boseong, Japon işgali günlerinden beri bir çay plantasyon alanı. En ünlüsü ise Dae Dawon Turist Çay Plantasyonu. Kasaba her mayıs ayında Dahyangje Çay Festivali’ne ev sahipliği yapıyor. Burada yeşil çayınızı içebilir, yeşil çaylı noodle ve dondurmanın tadına bakabilirsiniz.

Damyang
 Damyang

Bambunun merkezi olan Güney Kore'nin bu kasabası, bambu ormanları ve bu çok yönlü bitkiden hayal edebileceğiniz her şeyi üretmesi ile ünlü. Damyang'ta bulunan bambu ormanı Juknokwon, kesinlikle görülmesi gereken yerler arasında. Gezmesi bir saat süren bu bahçede ziyaretçiler için güzel bir yapay şelale, pavilion, yürüyüş yolları ve eko-fuar merkezi bulunuyor. Bambu ormanında akşam yürüyüşe çıkmak istiyosanız yollar aydınlatılıyor. Kasaba birçok yürüyüş yoluna, bambu temalı bir parka, bir bambu müzesine ve elbette bir bambu festivaline sahip.  

Gurim
Gurim

Wolchulsan Ulusal Parkı'nın hemen dışında yer alan bu tarihsel küçük kasaba, antik çömlekleri ve antikaların replikalarıyla ünlü. 2200 yıllık bir tarihe sahip olan doğal bir köy Gurim. Büyük boyutu, Hanok evleri, çeşitli tarihi hikayeleri, kişileri, doğal ve kültürel turizm kaynakları ile Güney Kore hayranlarının vazgeçilmezi. Köy Hoesajeong Pavilion'u ve Gukamsa Tapınağı  dahil olmak üzere 12 pavillion, birçok geleneksel ev, taş duvarlar ve eski meşe ağaçı içerir. Wangin Kiraz Çiçeği Festivali ve Kasımpatı Festivali her yıl burada yer alır. 
 

​Güney Kore'nin En Güzel Köy ve Kasabaları

Giderek daha popüler bir seyahat destinasyonu haline gelen Güney Kore köklü bir tarih ve kültüre, lezzetli yemeklere, birbirinden güzel adalara, parklara ve güzel manzaralara ev sahipliği yapıyor. Tüm bunların yanı sıra her biri bir tablo kadar güzel olan köy ve kasabalar da turistlerin dikkatini çekmekte zorlanmıyor. Güney Kore'nin en güzel köy ve kasabalarını sizin için derledik. 

picture-1-1395691293
Editör
20 Eki 2016
Duyuru

Dünyanın en küçük müzesi bir telefon kulübesinde açıldı!

Dünyanın en küçük müzesi Batı Yorkshire’da bulunan bir telefon kulübesinin içine kuruldu. Warley Müzesi yerel tarihi eserlerle dolu. Müzede fotoğralar, gözlükler ve mücevher gibi kişisel eşyalar sergileniyor.   Bir kerede tek bir kişinin ziyaret edebildiği bu müze dünyanın en küçük müzesi sıfatıyla Guinness Dünya Rekorlar Kitabı’na girmeye aday.   Maypole Inn... daha fazla

19 Eki 2016
Gezi Notu

PRAG GEZİSİ

Avrupa'da en sevdiğim şehir, her zaman söylerim, Roma'dır. Ben çevremdeki insanlara bunu söylediğimde bana Prag şehrinin bu fikrimi değiştireceğini hep söylerlerdi. Şunu açıkca söyleyebilirim ki tam olarak beklentimi karşılamasa da Prag da çok güzel ve tarihi bir şehir. Ama benim için Avrupa'da hala number one Roma. Prag'da gezilecek yerler, neler yapılır, ne yenir... daha fazla

PRAG GEZİSİ
Gezimanya interaktif harita
picture-45174-1461768709
Silver Yazar
19 Eki 2016
Gezi Notu

MODANIN ADRESİ MİLANO

İtalya gezimizin ilk ayağı olan ve bir gün kalacağımız Milano'dayız. Önceki araştırmalarımızdan şehri tanımak için bir günün yeterli olacağını biliyoruz. Belki o zaman diğer şehirlere daha fazla zaman harcasaydınız diyenler olabilir;ancak bu şehir modanın, İtalya futbolunun ve Lombardiya bölgesinin başkenti. Aslında daha başka bir çok şeyin de başkenti ama turizmin... daha fazla

MODANIN ADRESİ MİLANO