Google+

Arama formu

Portekiz

Portekiz'e Türkiye'den seyahat etmek istiyorsanız direk uçuşlar...
Devamı oku
Portekizliler oldukça samimi bir halktır ve turistlere yardım etmekten...
Devamı oku
Türkiye Cumhuriyeti Lizbon Büyükelçiliği Adres: Avenida Das Descobertas,...
Devamı oku
Yılbaşı (01 Ocak) Karnaval (09 Şubat) Paskalya (25-27 Mart)...
Devamı oku
Avrupa Kıtası'nın en batısında bulunan Portekiz'insınırları doğu ve...
Devamı oku
Cumhuriyet ile yönetilen Portekiz, 18 bölge altında toplanmış olan...
Devamı oku
Portekiz, İspanya ile Avrupa'nın güney batısında bulunan İber...
Devamı oku
Portekiz'in resmi dili Portekizcedir. İspanyolca'yla...
Devamı oku
Ülke nüfusunun yüzde 81’lik kısmı kendilerini Katolik, yüzde 6,8’lik...
Devamı oku
900 yaşında olan Portekiz ve küçük bir alana sahip olsa da, dünya...
Devamı oku
Portekizi'i hangi sezonda ziyaret etmek isteniliyorsa özelliklede...
Devamı oku
Avrupa'nın en batısında bulunan Portekiz bir Akdeniz iklimi ülkesidir ve...
Devamı oku
Portekiz'in ekonomik gelirleri en çok turizm ve porto şarabından...
Devamı oku
Portekiz mutfağı, pirinç, patates, ekmek, et, deniz ürünleri ve...
Devamı oku
Portekiz yıl içerisinde birçok festivale ev sahipliği yapmaktadır....
Devamı oku
Portekiz'den dönerken eve getirilebilecek en güzel hediyelik...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 EUR = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 9℃
Şub 10℃
Mar 13℃
Nis 14℃
May 16℃
Haz 20℃
Tem 22℃
Ağu 23℃
Eyl 21℃
Eki 17℃
Kas 13℃
Ara 10℃
Kısa Kısa...

 

Nüfus: 10.341,330

Dili: Portekizce

Para Birimi: EURO

İklim: Akdeniz İklimi, Okyanusal İklim, Step İklimi

Big Mac Index: 3,36 USD

 

Portekiz Hakkında Temel Bilgiler

Lisbon-Portugal.jpg

Avrupa Kıtası'nın en batısında bulunan Portekiz'insınırları doğu ve batıda Atlas Okyanusu'yla, güney ve kuzeyde İspanya'yla çizilmiştir.

Coğrafi ve kültürel açıdan komşularından izole olmuş olan Portekiz'in oldukça zengin, eşsiz bir kültürü, canlı şehirleri ve güzel kırsal alanları vardır.

Ulaşım ağı oldukça rahattır ve hızlı işlemektedir. Tren ağı otobüs sisteminden daha hızlıdır ancak daha pahalı ve seyrektir. Lizbon ve Port şehirlerinde gelişmiş ve klimalı metro ağı bulunmaktadır. Portekiz otostop için çokta uygun bir ülke olarak görülmemektedir.

Portekiz ziyaret etmek için güvenli bir ülke olmasına rağmen yine de tedbirli olmakta fayda vardır. Ülkede terörizm ile ilgili tehlike ve şiddet suçları ciddi bir sorun değildir ancak belli mahallelerde sınırlı ve nadir iç çatışmalar mevcuttur.

Ülkenin oldukça gelişmiş bir sağlık sektörü bulunmaktadır. Acil herhangi bir durumda 112'yi arayarak, ambulans, polis, itfaiye istenebilmektedir. Ülkeye giriş ve ülkeden çıkarken hiçbir aşı gerekliliği sunulmamaktadır.

Azores-crater-lowest-res-1.jpg

Eğer güzel anıtları ziyaret etmek ve olağanüstü manzaralara şahit olmak için Portekiz'e seyahat ediliyorsa Lizbon, Sintra ve Porto görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedir. İlk üçte yer vardır ve hepsi de görülmeye değerdir.

Mondego Nehri etrafında bulunan Coimbra küçük, şirin bir kasabadır. Adeta bir tarih hazinesi olan kasaba fado müziği, güzel bahçeleri ve canlı hayatıyla Avrupa'nın en eski üniversitelerinin birinin etrafında kuruludur. Coimbra bölgesinde yapılacak en iyi şeylerden biri yürüyerek şehirde kaybolmak ve Eski Katedral'den Kraliçe İsabel'in mezarının bulunduğu Santa Clara-a-Velha Gotik Manastırı'na kadar birçok tarihi mekânları keşfetmektir.

Atlantik Okyanusu'nda bulunan 9 volkanik adadan oluşmuş olan Azor Adaları, Lizbon'un 1500 kilometre batısında bulunmaktadır.

Şirin köprülerle bağlı, rengârenk gondollarla dolu "Portekiz'in Venediği" Aveiro tarihi alanları, güzel plajları ve lezzetli yemekleri ile turistlerin gözde mekânlarından bir tanesidir. Aveiro Katedrali, Sao Gonçalinho Şapeli ve Convento de Jesus burada bulunmaktadır.

Porto Şarabı ile dünyaca ünlü Porto, Douro Nehri'ne bakmaktadır. Nehir üzerinde ki yaya bölgesi Ribeira canlı müzikler, kafeler, restoranlar ve sokak satıcıları ile Porto'yu renklendirmektedir.

Lizbon kıyılarında, Sintra Dağları eteklerinde yer alan Sintra, yemyeşil tepelerin içerisinde harika bir ortam, güzel Pena Sarayı'nı sunmaktadır.

Algarve, Portekiz'de ziyaret edilebilecek en güzel bölgelerden bir tanesidir. Uçurumlarda bulunan tatil köyleri, geleneksel beyaz badanalı köy evleri, zeytinlikler, sahiller hepsi burada bulunabilmektedir.

Portekiz'in başkenti ve en büyük şehri Lizbon; büyüleyici sokakları, antika dükkânları, Gotik katedraller, köprüler, renkli mahalleleri ve geleneksel fado müziği çalan restoranları, kafeleri ile yedi dik tepenin arasında yükselmektedir.

Portekiz’in Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri

RC_LisbonScenic_1600.jpg

Cumhuriyet ile yönetilen Portekiz, 18 bölge altında toplanmış olan 308 belediye, ve bu belediyeler bucak adı verilen 4.000’den fazla birime ayrılmaktadır.

Başkenti Lizbon'dur. Önemli şehirleri: Porto, Coimbra, Braga, Faro, Funchal, Evora, Peniche, Setubal, Bragança ve Leiria'dır.

Portekiz Nerededir?

lisbon.jpg

Portekiz, İspanya ile Avrupa'nın güney batısında bulunan İber Yarımadası'nın batı ucunu paylaşmaktadır.

Avrupa Kıtası'nın en batısında ki ülke olan Portekiz'in sınırları doğu ve batıda Atlas Okyanusu'yla, güney ve kuzeyde İspanya'yla çizilmiştir.

Portekiz'de Konuşulan Diller

aa0942e1a0438c29cb9adc0227d3e427.jpg

Portekiz'in resmi dili Portekizcedir. İspanyolca'yla benzerliklerinden dolayı halkın bir kısmı İspanyolca konuşabilmektedir veya anlayabilmektedir. İngilizce yaygın olarak bilinmektedir. İtalyanca ve Almanca nadirde olsa konuşmaktadır.

 Portekiz'de Din ve İnanç

initiation-well-Sintra-Portugal.jpg

Ülke nüfusunun yüzde 81’lik kısmı kendilerini Katolik, yüzde 6,8’lik kısmı Ateist, geriye kalan yüzdelik kısım ise Protestan, Müslüman, Hindu, Sih, Doğu Ortodoks Kilisesi mensubu, Yehova Şahitleri, Bahailer, Budistler, Yahudiler ve ruhlara inananlar olarak tanımlamaktadır.

Portekiz'in Kısa Tarihi

900 yaşında olan Portekiz ve küçük bir alana sahip olsa da, dünya tarihinde önemli bir rol oynamıştır. Bugün itibariyle, aynı sınırlara sahip olan Avrupa'nın en eski ülkesi konumundadır.

15. ve 16. yüzyıllarda Portekiz Yeni Dünya Keşifleri ile dünya tarihinde önemli bir bölüm başlatılmasına sebep olmuştur. Hindistan'a deniz yolu bulmuş ve Afrika, Güney Amerika, Asya ve Okyanusya'da kolonize bir imparatorluk kurmuştur.

1910 yılında monarşi kaldırılarak cumhuriyet kurulmuştur. Kurulan bu cumhuriyet askeri bir diktatörlük ile 46 yıl boyunca kırılmıştır ve ülke belirgin bir durgunluk süreci geçirmiştir.

1974 yılında özgür bir demokrasiye sahip olan ülke, 1986 yılında şimdiki Avrupa Birliği'ne katılmıştır ve hızlı bir şekilde gelişme göstermiştir.

Portekiz’e Ne Zaman Gidilir?

Portekizi'i hangi sezonda ziyaret etmek isteniliyorsa özelliklede ülke genelinde Haziran-Eylül ayları 30 derece ve üzerine çıkan sıcaklıklar ve yakıcı güneş Portekiz'in yaz sezonu için hava durumunu özetlemektedir. Temmuz ve özellikle Ağustos ayları sahillerin en işlek olduğu ve fiyatların oldukça yükseldiği dönemdir.

Şehirleri, kasabaları ve arkeolojik alanları keşfetmek isteyenler için yaz sezonu oldukça sıcaktır. Mayıs ya da Ekim ayı kültürel seyahatler için daha uygun bir zaman olacaktır.

Ülkeye en çok yağmur Kasım ve Mart ayları arasında düşmektedir. Mayıs ve Haziran yağmurların durulduğu aylardır.

Portekiz'i ziyaret etmek için en uygun sezonlar Şubat ayında başlayan, göz kamaştırıcı çiçek halılarının ülkeyi süslediği bahar ayı ya da kalabalıkların azaldığı, sıcaklıkların dayanılabilir seviyelere düştüğü erken sonbahar dönemi olan ekim ayıdır. Eylül ayında deniz hala sıcaktır. Ancak resmi yüzme sezonu Haziran ayının başından Eylül ayının ortalarına dek sürmektedir. Bu aylar dışında havuzlar ve nehir plajları hava ne kadar güzel olursa olsun kapalıdır.

Portekiz'e Nasıl Gidilir?

sete-cidades-sao-miguel-1200x400.jpg

Portekiz'e Türkiye'den seyahat etmek istiyorsanız direk uçuşlar bulunmaktadır. Daha ekonomik yollarla Portekiz’e seyahat etmek isteyenler için birçok Avrupa ülkesinden aktarmalı uçak seferlerini vardır.

İstanbul ve İzmir'den İtalya aktarmalı seyahat gemileri ile ulaşım sağlamak mümkündür.

Portekiz Vizesi

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vize istenmektedir. (Shengen Vizesi)

Hizmet, Hususi, Diplomatik Pasaport hamilleri anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde 90 güne kadar vizeden muaftır.

Portekiz şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Portekiz’de İklim ve Hava Durumu

Avrupa'nın en batısında bulunan Portekiz bir Akdeniz iklimi ülkesidir ve Avrupa'nın en sıcak ülkelerinden bir tanesidir. Bahar ve yaz sezonlarında oldukça sıcak, kuru ve güneşli iken sonbahar ve kış mevsimlerinde yağmurlu, soğuk ve rüzgârlıdır.

Anakara Portekiz'de yıllık ortalama sıcaklıklar 8 derece ile 12 derece arasında değişirken, dağlık iç kuzey bölgede 16 derece ile 19derece arasında değişkenlik göstermektedir.

Portekiz’in Ekonomisi

beach-peneco-albufeira-algarve-780x470.jpg

Portekiz'in ekonomik gelirleri en çok turizm ve porto şarabından sağlanırken petrol rafinerileri, çimento, otomotiv, kağıt, tekstil, ayakkabı, koltuk, ve şişe mantarı üretimi oldukça önemli bir yer tutmaktadır ve dünya lideri sayılabilir. Tarıma ve endüstriye bağlı olan ülke refah seviyesi olarak dünyada ilk on içerisinde bulunmaktadır.

Portekiz Kültürü

Portekiz Kültürü

Portekizliler oldukça samimi bir halktır ve turistlere yardım etmekten oldukça mutluluk duymaktadırlar. Genç nüfusun büyük bir kısmı İngilizce konuşabilmektedir ve birçok Portekizli temel İspanyolca'yı bilmektedir

Portekiz Mutfağı

Narrow_streets_in__3192837b.jpg

Portekiz mutfağı, pirinç, patates, ekmek, et, deniz ürünleri ve balıklarla dolu oldukça çeşitli bir menüye sahiptir. Özellikle Morina balığından yapılan yemeklerinin (bacalhau) yılın her günü için değişik bir tarife sahip olduğu söylenmektedir. Diğer iki popüler balık tarifleri ise ızgara sardalya ve caldeirada, bir patates tabanlı çeşitli balıklardan yapılan güveç yemeğidir.

Portekiz'in ilk ana yemeği çorbadır. Temel ilk derstir. En popüler olanı ise Minho'da özel yapılan "caldo verde" (lahana, baharatlı patates ve tütsülenmiş sosis)'dir.

Çok popüler bir kuzey yemeği olan arroz de sarrabulho veya arroz de cabidela (domuz kanında haşlanmış pilav), sığır eti, domuz eti, kuzu ya da tavuk, cozikdo k portuguesa, feijoada, frango de churrasco, leitao (kızartılmış yavru domuz) ve carne de porco a alentejana et yemekleri arasında oldukça ünlüdürler.

Portekiz inanılmaz lezzetli ve çok çeşitli hamur işlerine sahiptir. Lizbon’un Pasteis de Nata'sı ve Aveiro’nun Ovos-Moles'i mutlaka denenmelidir.

Portekiz'e özgü fast-food yemeği Porto’nun 'Francesinha'sıdır.

Vejetaryenler Portekiz'de yemek konusunda oldukça zorlanmaktadırlar. Çoğu restoranda vejetaryen yemek olarak genellikle haşlanmış ya da kızarmış patates bulunmaktadır. Vejetaryen salatalarda bile ton balığı vardır.

Çoğu restoran yemeğin yanında ekmek, tereyağı, peynir, zeytin ve diğer aperitifler getirmektedir ve ücretleri 5 euro civarındadır.

Portekizce siyah espresso kahve (bica) çok sevilmektedir ve yurtdışına ihraç edilmektedir.

Kırmızı şarap halk arasında favori içecektir. Beyaz şarap da oldukça popülerdir. Ayrıca Portekiz, İspanya'da tüketilen aslında yeşil olan (Vinho Verde) beyaz bir şarapları bulunmaktadır. Ve balık ürünlerinin yanında sıklıkla tüketilmektedir.

Porto kendi adını taşıyan port şarabı ile ünlüdür. Şarap fermentasyon öncesi konyak eklenerek yapılan bir şaraptır.

Şişe/kaynak suyu kullanımı tavsiye edilmektedir ancak şebeke suyu tamamen güvenlidir.

Portekiz'in Festivalleri

Devotion-and-Religious-Festivals-in-the-North-of-Portugal.jpg

Portekiz yıl içerisinde birçok festivale ev sahipliği yapmaktadır. Portekiz'de neredeyse her köy kendi festivaline ya da geleneksel dini kutlamalara sahiptir. Genellikle de yerel gün veya bölgesel Azizlerin günlerini ve hasatı kutlamak için.

En renklilerinden bir tanesi şubat ayında düzenlenmekte olan karnavaldır. Pek çok bölgede artık Rio Karnavalı benzerleri düzenlenmektedir ve Lizbon ve Algarve kasabaları bu kutlamaların gerçekleştiği iyi yerlerdir.

Portekiz'in en ünlü dini kutlaması ekim ve mayıs ayında düzenlenen "Peregrinaçao de Fatima"'dır.

Haziran ayının ilk haftasında düzenlenen "Rock in Rio-Lisboa" Avrupa'nın en büyük rock festivalidir ve iki yılda bir yapılmaktadır.

Temmuz ayı boyunca süren "Sintra Music Festival"de uluslararası orkestralar, müzisyen ve dans grupları Sintra, Estoril ve Lizbon etrafındaki parklarda, bahçelerde ve saraylarda iki yılda bir performanslarını sergilemektedirler.

Portekiz'den Alınacak Hediyelik Eşyalar

lisbon-port-wine-shop-image-2-by-messagez-com_.jpg

Portekiz'den dönerken eve getirilebilecek en güzel hediyelik eşyaların başında porto şarabı gelmektedir. Claus Porto sabunları, kiraz likörü, şişe mantarları, Portekiz peyniri ve seramiklerle eve Portekiz havası getirilebilir.

Portekiz’de Bulunan Türkiye Dış Temsilcilikleri

Türkiye Cumhuriyeti Lizbon Büyükelçiliği

Adres: Avenida Das Descobertas, 22 Restelo 1400-092 Lisboa Portugal

Telefon: 351-213 003 110 (Genel)

351-213 003 122 (Konsolosluk İşlemleri)

Faks: 351-213 017 934

E-posta: embassy.lisbon@mfa.gov.tr

İnternet sitesi: http://lizbon.be.mfa.gov.tr/

Çalışma Saatleri: Pazartesi - Cuma (09.00 -13.00 )(14.00 -17.00 )

Portekiz’deki Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler

Yılbaşı (01 Ocak)

Karnaval (09 Şubat)

Paskalya (25-27 Mart)

Özgürlük Günü (25 Nisan Devriminin yıldönümü) (25 Nisan)

İşçi Bayramı (01 Mayıs)

Yortu Bayramı (26 Mayıs)

Portekiz Milli Günü (10 Haziran)

Lizbon Günü (13 Haziran)

Hz. İsa'nın Göğe Yükselişi (15 Ağustos)

Cumhuriyet Günü (05 Ekim)

Azizler Yortusu (01 Kasım)

Bağımsızlığın Yeniden Tesisi Günü (01 Aralık)

Portekiz Resmi Dini Tatili (08 Aralık)

Noel (24-25 Aralık)

Portekiz Vizesi

 

  • Portekiz ülkesi için tüm vize başvuruları Ankara'dan yapılmaktadır.
  • Normal (Bordo) pasaportlara vize istenmektedir.
  • Hususi (Yeşil) pasaportlara vize uygulanmamaktadır.
  • Hizmet (Gri) pasaportlara vize uygulanmamaktadır.
  • Diplomatik (Siyah) pasaportlara vize uygulanmamaktadır.