Portekiz Hakkında Temel Bilgiler

Avrupa Kıtası'nın en batısında bulunan Portekiz'insınırları doğu ve batıda AtlasOkyanusu'yla, güney ve kuzeyde İspanya'yla çizilmiştir.

Coğrafi ve kültürel açıdan komşularından izole olmuş olan Portekiz'in oldukça zengin, eşsiz bir kültürü, canlı şehirleri ve güzel kırsal alanları vardır.

Devamını Oku

Portekiz’in Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri

Cumhuriyet ile yönetilen Portekiz, 18 bölge altında toplanmış olan 308 belediye, ve bu belediyeler bucak adı verilen 4.000’den fazla birime ayrılmaktadır.

Başkenti Lizbon'dur. Önemli şehirleri: Porto, Coimbra, Braga, Faro, Funchal, Evora, Peniche, Setubal, Bragança ve Leiria'dır.

Portekiz Nerededir?

Portekiz, İspanya ile Avrupa'nın güney batısında bulunan İber Yarımadası'nın batı ucunu paylaşmaktadır.

Avrupa Kıtası'nın en batısında ki ülke olan Portekiz'in sınırları doğu ve batıda Atlas Okyanusu'yla, güney ve kuzeyde İspanya'yla çizilmiştir.

Portekiz'e Nasıl Gidilir?

Portekiz'e Türkiye'den seyahat etmek istiyorsanız direk uçuşlar bulunmaktadır. Daha ekonomik yollarla Portekiz’e seyahat etmek isteyenler için birçok Avrupa ülkesinden aktarmalı uçak seferlerini vardır.

İstanbul ve İzmir'den İtalya aktarmalı seyahat gemileri ile ulaşım sağlamak mümkündür.

Portekiz Vizesi

Devamını Oku

Portekiz’e Ne Zaman Gidilir?

Portekizi'i hangi sezonda ziyaret etmek isteniliyorsa özelliklede ülke genelinde Haziran-Eylül ayları 30 derece ve üzerine çıkan sıcaklıklar ve yakıcı güneş Portekiz'in yaz sezonu için hava durumunu özetlemektedir. Temmuz ve özellikle Ağustos ayları sahillerin en işlek olduğu ve fiyatların oldukça yükseldiği dönemdir.

Devamını Oku

Portekiz Kültürü

Portekizliler oldukça samimi bir halktır ve turistlere yardım etmekten oldukça mutluluk duymaktadırlar. Genç nüfusun büyük bir kısmı İngilizce konuşabilmektedir ve birçok Portekizli temel İspanyolca'yı bilmektedir

Devamını Oku

Portekiz Mutfağı

Portekiz mutfağı, pirinç, patates, ekmek, et, deniz ürünleri ve balıklarla dolu oldukça çeşitli bir menüye sahiptir. Özellikle Morina balığından yapılan yemeklerinin (bacalhau) yılın her günü için değişik bir tarife sahip olduğu söylenmektedir. Diğer iki popüler balık tarifleri ise ızgara sardalya ve caldeirada, bir patates tabanlı çeşitli balıklardan yapılan güveç yemeğidir.

Portekiz'in ilk ana yemeği çorbadır. Temel ilk derstir. En popüler olanı ise Minho'da özel yapılan "caldoverde" (lahana, baharatlı patates ve tütsülenmiş sosis)'dir.

Çok popüler bir kuzey yemeği olan arrozdesarrabulho veya arrozdecabidela (domuz kanında haşlanmış pilav), sığır eti, domuz eti, kuzu ya da tavuk, cozikdo k portuguesa, feijoada, frangodechurrasco, leitao (kızartılmış yavru domuz) ve carnedeporcoaalentejana et yemekleri arasında oldukça ünlüdürler.

Portekiz inanılmaz lezzetli ve çok çeşitli hamur işlerine sahiptir. Lizbon’un PasteisdeNata'sı ve Aveiro’nun Ovos-Moles'i mutlaka denenmelidir.

Portekiz'e özgü fast-food yemeği Porto’nun 'Francesinha'sıdır.

Vejetaryenler Portekiz'de yemek konusunda oldukça zorlanmaktadırlar. Çoğu restoranda vejetaryen yemek olarak genellikle haşlanmış ya da kızarmış patates bulunmaktadır. Vejetaryen salatalarda bile ton balığı vardır.

Çoğu restoran yemeğin yanında ekmek, tereyağı, peynir, zeytin ve diğer aperitifler getirmektedir ve ücretleri 5 euro civarındadır.

Portekizce siyah espresso kahve (bica) çok sevilmektedir ve yurtdışına ihraç edilmektedir.

Kırmızı şarap halk arasında favori içecektir. Beyaz şarap da oldukça popülerdir. Ayrıca Portekiz, İspanya'da tüketilen aslında yeşil olan (VinhoVerde) beyaz bir şarapları bulunmaktadır. Ve balık ürünlerinin yanında sıklıkla tüketilmektedir.

Porto kendi adını taşıyan port şarabı ile ünlüdür. Şarap fermentasyon öncesi konyak eklenerek yapılan bir şaraptır.

Şişe/kaynak suyu kullanımı tavsiye edilmektedir ancak şebeke suyu tamamen güvenlidir.

Portekiz'den Alınacak Hediyelik Eşyalar

Portekiz'den dönerken eve getirilebilecek en güzel hediyelik eşyaların başında porto şarabı gelmektedir. ClausPortosabunları, kiraz likörü, şişe mantarları, Portekiz peyniri ve seramiklerle eve Portekiz havası getirilebilir.

Portekiz'in Festivalleri

Portekiz yıl içerisinde birçok festivale ev sahipliği yapmaktadır. Portekiz'de neredeyse her köy kendi festivaline ya da geleneksel dini kutlamalara sahiptir. Genellikle de yerel gün veya bölgesel Azizlerin günlerini ve hasatı kutlamak için.

Devamını Oku

Portekiz’deki Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler

Yılbaşı (01 Ocak)

Karnaval (09 Şubat)

Paskalya (25-27 Mart)

Özgürlük Günü (25 Nisan Devriminin yıldönümü) (25 Nisan)

İşçi Bayramı (01 Mayıs)

Yortu Bayramı (26 Mayıs)

Portekiz Milli Günü (10 Haziran)

Lizbon Günü (13 Haziran)

Hz. İsa'nın Göğe Yükselişi (15 Ağustos)

Cumhuriyet Günü (05 Ekim)

Azizler Yortusu (01 Kasım)

Bağımsızlığın Yeniden Tesisi Günü (01 Aralık)

Portekiz Resmi Dini Tatili (08 Aralık)

Noel (24-25 Aralık)

Portekiz’de İklim ve Hava Durumu

Avrupa'nın en batısında bulunan Portekiz bir Akdeniz iklimi ülkesidir ve Avrupa'nın en sıcak ülkelerinden bir tanesidir. Bahar ve yaz sezonlarında oldukça sıcak, kuru ve güneşli iken sonbahar ve kış mevsimlerinde yağmurlu, soğuk ve rüzgârlıdır.

Anakara Portekiz'de yıllık ortalama sıcaklıklar 8 derece ile 12 derece arasında değişirken, dağlık iç kuzey bölgede 16 derece ile 19derece arasında değişkenlik göstermektedir.

Portekiz'in Kısa Tarihi

900 yaşında olan Portekiz ve küçük bir alana sahip olsa da, dünya tarihinde önemli bir rol oynamıştır. Bugün itibariyle, aynı sınırlara sahip olan Avrupa'nın en eski ülkesi konumundadır.

15. ve 16. yüzyıllarda Portekiz Yeni Dünya Keşifleri ile dünya tarihinde önemli bir bölüm başlatılmasına sebep olmuştur. Hindistan'a deniz yolu bulmuş ve Afrika, Güney Amerika, Asya ve Okyanusya'da kolonize bir imparatorluk kurmuştur.

Devamını Oku

Portekiz’in Ekonomisi

Portekiz'in ekonomik gelirleri en çok turizm ve porto şarabından sağlanırken petrol rafinerileri, çimento, otomotiv, kağıt, tekstil, ayakkabı, koltuk, ve şişe mantarı üretimi oldukça önemli bir yer tutmaktadır ve dünya lideri sayılabilir. Tarıma ve endüstriye bağlı olan ülke refah seviyesi olarak dünyada ilk on içerisinde bulunmaktadır.

 Portekiz'de Din ve İnanç

Ülke nüfusunun yüzde 81’lik kısmı kendilerini Katolik, yüzde 6,8’lik kısmı Ateist, geriye kalan yüzdelik kısım ise Protestan, Müslüman, Hindu, Sih, DoğuOrtodoks Kilisesi mensubu, YehovaŞahitleri, Bahailer, Budistler, Yahudiler ve ruhlara inananlar olarak tanımlamaktadır.

Portekiz’de Bulunan Türkiye Dış Temsilcilikleri

Türkiye Cumhuriyeti Lizbon Büyükelçiliği

Adres: Avenida Das Descobertas, 22 Restelo 1400-092 Lisboa Portugal

Telefon: 351-213 003 110 (Genel)

351-213 003 122 (Konsolosluk İşlemleri)

Faks: 351-213 017 934

E-posta: [email protected]

İnternet sitesi: http://lizbon.be.mfa.gov.tr/

Çalışma Saatleri: Pazartesi - Cuma (09.00 -13.00 )(14.00 -17.00 )

Portekiz'de Konuşulan Diller

Portekiz'in resmi dili Portekizcedir.İspanyolca'yla benzerliklerinden dolayı halkın bir kısmı İspanyolca konuşabilmektedir veya anlayabilmektedir. İngilizce yaygın olarak bilinmektedir. İtalyanca ve Almanca nadirde olsa konuşmaktadır.

Portekiz Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 9oC
  • Şub 10oC
  • Mar 13oC
  • Nis 14oC
  • May 16oC
  • Haz 20oC
  • Tem 22oC
  • Agu 23oC
  • Eyl 21oC
  • Eki 17oC
  • Kas 13oC
  • Ara 10oC

Kısa Kısa

  Nüfus: 10.341,330 Dili: Portekizce Para Birimi: EURO İklim: Akdeniz İklimi, Okyanusal İklim, Step İklimi Big Mac Index: 3,36 USD