Google+

Arama formu

Braga

İtfaiye: +351 253 274 577 / +351 253 200 430 Polis: +351 253 200 420...
Devamı oku
Portekiz, Avrupa’nın güneybatısında İber Yarımadası üzerinde yer alır...
Devamı oku
Braga, Portekiz’in kuzeybatısında yer alır. Kuzeyinde Viana do Castelo...
Devamı oku
Portekiz’in resmi para birimi euro’dur. 1 euro yaklaşık olarak 7,34 Türk...
Devamı oku
Portekiz’in resmi dili Portekizcedir.
Devamı oku
Portekiz, Türkiye’ye göre yaz saati uygulamasında 2 saat geridedir, yeni...
Devamı oku
Braga, Portekiz Büyükelçiliği’nin görev alanı içindedir. TC Lizbon...
Devamı oku
Portekiz’in kuzeyinde bulunan Braga şehrinde Akdeniz iklimi...
Devamı oku
İstanbul’dan Braga’ya direkt uçak seferleri bulunmamaktadır. Braga’ya...
Devamı oku
Braga biraz tepelik olsa da kolaylıkla yürüyerek gezebileceğiniz bir...
Devamı oku
Günübirlik düzenleyeceğiniz bir gezi ile keşfedip öğrenebileceğiniz...
Devamı oku
Portekiz küçük bir ülke olmasına rağmen oldukça çeşitli yemekleriyle...
Devamı oku
Braga’nın farklı yaş gruplarından, farklı kültürlerden, farklı...
Devamı oku
Braga’da alışverişin tadına varabileceğiniz alışveriş caddeleri ve...
Devamı oku
  Braga’nın uzun ve çeşitli kültürel altyapısı çeşitli etkinliklere...
Devamı oku
1 Ocak: Yeni Yıl 30 Mart: Kutsal Cuma 1 Nisan: Paskalya 25 Nisan:...
Devamı oku
2.000 yıldan önce kurulmuş olan “Bracara Augusta”, Portekiz’in en büyük...
Devamı oku
Portekiz’in 3. en büyük şehri olan Braga, ülkenin kuzeybatısında bulunur...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 EUR = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 8.7℃
Şub 9.8℃
Mar 11.5℃
Nis 12.6℃
May 15℃
Haz 18.6℃
Tem 20.9℃
Ağu 20.6℃
Eyl 19℃
Eki 15.3℃
Kas 11.8℃
Ara 10℃
Kısa Kısa...
Nüfus: 192.494 / Dil: Portekizce / Para Birimi: Euro / İklim: Akdeniz İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 1 gün

Braga Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Braga Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Portekiz, Avrupa’nın güneybatısında İber Yarımadası üzerinde yer alır. İsmini ülkenin ikinci büyük şehri olan Porto’dan almaktadır. Avrupa Kıtası’nın en batısındaki ülkedir. Güney ve batısında Atlas Okyanusu ile çevrilidir. Tek komşusu İspanya ülkenin kuzeydoğusunda yer alır. Yarımada özelliği taşıyan Portekiz 10,5 milyon nüfusa sahiptir.

Resmi dili Portekizcedir. Dili Portekizce olmasına rağmen dillerinin İspanyolca ile benzerliğinin çok olması sebebiyle ülkede İspanyolca bilen kişi sayısı da oldukça fazladır. Avrupa Birliği üyesidir ve para birimi diğer AB ülkelerinin birçoğu gibi euro’dur.

Portekiz bayrağı ise 2 farklı renkten oluşur. Bayrağın sol tarafında bulunan ve 5’te 2’sini kaplayan yeşil renk umudu temsil eder. Geri kalan 5’te 3’lük kırmızı renkli kısım ise 1910 yılındaki Portekiz Devrimi’ni temsil eder. 2 rengin kesiştiği noktanın merkezinde ise ülkenin geleneksel kalkanı ve hanedanlık arması bulunur.

Tanıtım Videosu

Braga’da Gezilecek Yerler

Braga’da Gezilecek Yerler

Günübirlik düzenleyeceğiniz bir gezi ile keşfedip öğrenebileceğiniz Braga’da gezilmesi gereken yerleri sizin için derledik. Bu şehir, katedralleri, kiliseleri, müzeleri ve geleneksel mağazalarıyla önemli ve tarihî bir merkezdir.

Braga Nerededir?

Braga, Portekiz’in kuzeybatısında yer alır. Kuzeyinde Viana do Castelo doğusunda Vila Real ve güneyinde de Porto şehri yer alır.

Braga’ya Ne Zaman Gidilir?

Braga’ya Ne Zaman Gidilir?

Portekiz’in kuzeyinde bulunan Braga şehrinde Akdeniz iklimi hissedilir. Yaz ayları sıcak ve kurak, kış ayları ise serin ve yağışlı geçer. Kış ayları Avrupa’daki birçok şehre oranla daha yumuşak geçer. Genellikle yağmurla karşılaşabileceğiniz Braga’da hava sıcaklığı 15 derece civarındadır. Bahar aylarında havanın ısınmasıyla daha da güzelleşmeye başlar. Bu aylarda nadir de olsa yağış görülebilir. Bahar aylarında yükselmiş olan hava sıcaklığı yaz aylarında 35 dereceleri görebilmektedir. Braga’nın en sıcak ayları temmuz, ağustos ve eylüldür. Genellikle ortalama yaz sıcaklığı 25 derece civarındadır. Ağustos ayından itibaren sonbahar kendini göstermeye başlar. Hava sıcaklığı azalmaya ve yağışlar yavaşça artmaya başlar. Senenin en çok yağışı sonbahar aylarında görülür. Sıcaklık ortalama 16 derece civarındadır.

Nem oranının en az olduğu ay mart ayı iken, en çok olduğu ay ocak ayıdır. Rüzgâr genellikle çok kuvvetli değildir. En rüzgârlı ay mart ayıdır, şubat ve mayıs ayları da rüzgâr konusunda mart ayını takip eder.

Braga’ya Nasıl Gidilir?


İstanbul’dan Braga’ya direkt uçak seferleri bulunmamaktadır. Braga’ya gitmek için 40 kilometre uzaklıkta bulunan Porto Havalimanı’na uçabilirsiniz. İstanbul - Porto uçuşu yaklaşık 4 saat 50 dakika sürmektedir. Porto Havalimanı’ndan Braga’ya gitmek için de metro, otobüs ya da taksi seçenekleri mevcuttur. Braga’ya ulaşmanız metro ile yaklaşık 2 saat sürerken, otobüs 50 dakika, taksi 40 dakika sürmektedir.

Braga şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Braga'da Nerede Kalınır?

Portekiz’in 3. en büyük şehri olan Braga, ülkenin kuzeybatısında bulunur. Ülkenin en eski şehirlerinden biri olan Braga; Barok tarzı kiliseleri, Roma ve Orta Çağ’dan kalma mimarî eserleri ve modern sanat eserleriyle eski ve yeni arasında bir köprü görevi görür. Aynı zamanda Braga’da ziyaret etmeniz gereken birçok müze, görmeniz gereken birçok spor etkinliği ve katılmanız gereken festivaller bulunur. Braga’da çok sayıda otel bulunur ve bu oteller geniş bir yelpazede hizmet verir. Kendi bütçenize uygun oteli kolayca bulabilisiniz. Ancak Braga’da özellikle bahar aylarındaki yoğunluktan otel bulmanız oldukça zor olabilir.


Braga'da Nerede Kalınır?
 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Braga otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz. 

Booking.com

Braga pek çok otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli HotelsCombined.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle.

Braga Otel Önerileri hotelscombined-logo

Sehir Merkezine En Yakın Braga Otelleri
En Uygun Fiyatlı Braga Otelleri
Sizin İçin Seçtiğimiz Braga Otelleri
Braga Ev Kiralama

Braga Şehir İçi Ulaşım

braga-112106_960_720.jpg

Braga biraz tepelik olsa da kolaylıkla yürüyerek gezebileceğiniz bir şehirdir. Eğer şehir içinde ve yakın çevrelere ulaşmak için otobüs kullanmayı düşünüyorsanız ise www.tub.pt internet sitesinden gidebileceğiniz yerlere bakabilirsiniz. Otobüs seferleri saat 07.00 ile 21.00 arasındadır, ancak birçok güzergâh hafta sonları ve tatil günlerinde geçerli değildir. İnternet sitesinin dili ne yazık ki sadece Portekizcedir.

Bazı otobüs seferleri geç saatlerde de yapılmaktadır, bu otobüs seferleri özellikle tren istasyonu ile üniversite kampüsü arasındadır. Turistler için 1, 2 ya da 3 günlük özel indirimli biletler mevcuttur. Bu bilet şehir içindeki tüm güzergâhlar için geçerlidir. Braga’da bölgesel biletleme sistemi kullanılmaktadır. Biletleme ücretini adil bir şekilde ayarlayabilmek için şehir üç bölgeye ayrılmıştır. Gidilen bölgeye göre fiyatlandırma değişmektedir. Turistlerin ziyaret etmeyi tercih ettiği yerler genellikle 1. bölgede yer alır. Dağların İsa’sı Kilisesi ise 2. bölgede yer almaktadır. Siz de gideceğiniz yerin hangi bölgede olduğuna baktıktan sonra biletinizi alırsanız herhangi bir kontrolde bir sorunla karşılaşmazsınız.

Bilet fiyatları 1,55 - 2 euro arasında gideceğiniz mesafeye göre değişiklik gösterir. Her bölgede geçerli olan 1 günlük turist bileti ise 3.35 euro’dur.

Braga Otelleri

2.000 yıldan önce kurulmuş olan “Bracara Augusta”, Portekiz’in en büyük şehirlerinden biridir. Portekiz’in kuzeybatısınan bulunan Braga; kültürel, tarihî ve ticari açıdan en önemli merkezlerden biridir. Ülkenin en önemli tapınaklarından biri olan Bom Jesus, Barok mimarisiyle yapılmış kiliseler, saraylar, arkeolojik eserler, müzeler Braga’da kesinlikle ziyaret etmeniz gereken yerlerdir. Onların yanısıra kafeler, butik mağzalar, lüks restoranlar ve canlı şehir hayatına sahip olan Braga tam bir öğrenci şehridir. Festivaller, spor etkinlikleri, yerel lezzetler ve tarihle içiçe olacağınız Braga, ideal tatil şehridir.


Braga Otelleri
 

Braga’da otel sayısı yeterlidir ve otel çeşitleri fazladır. Farklı bütçelere ve kriterlere uygun birçok otel bulmanız mümkündür. Ancak bahar ve yaz dönemlerinde oldukça yoğun bir şehir olan Braga’daki otellerde yer bulmakta zorlanabilirsiniz. Erken rezervasyon yaparak hem istediğiniz otelde hem de daha uygun fiyatlara konaklayabilirsiniz. Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Braga otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Braga Mutfağı

rojoes-a-moda-do-minho-50210218.jpg

Portekiz küçük bir ülke olmasına rağmen oldukça çeşitli yemekleriyle turistlerin memnun ayrılmasını sağlıyor. Okyanus balığı olan marina balığı Portekiz ile özdeşleşmiştir. Marina balığının yanında keçi ve ördek eti ile yapılan çeşitli yemekler özel yemekleri olarak bilinmektedir.

Braga’ya özgü yemeklerin başında gelenler ise marina balığı, sarımsak ve şarap ile marine edilmiş domuz eti (rojões à moda do Minho), Braga stili pilavlı ördek (arroz de pato à moda de Braga) ve özel soslu puf böreğidir.

Ulusal mutfağa adanmış yerel restoranların menüleri kesinlikle deniz ürünleri ve baharatlı yemekler hayranlarını memnun edecektir. Inacio, sadece Portekiz mutfağından çok çeşitli yemeklerin yanı sıra makul fiyatlarla da ziyaretçilerin ilgisini çeken çok popüler bir restorandır. Bu restorandaki porsiyonların oldukça büyük olması sebebiyle birçok ziyaretçinin tek kişilik sipariş verip iki kişi yemeyi tercih ettiği belirtilmektedir. Pedra Furada, lezzetli ev yemekleri ve samimi ortamı ile ziyaretçileri etkilemeyi başarmıştır. Bu restoranın kurucuları çiftçilerdir, bu nedenle yemeklerde sadece en taze malzemeler kullanılmaktadır. Vejetaryen ziyaretçiler çok çeşitli sebze ve salata seçeneklerinden memnun kalacak ve orada yiyecekleri lezzetli meyve tatlıları ve hamur işleriyle oldukça mutlu ayrılacaklardır. Brito Restoranı’nın menüsü genellikle ızgarada pişirilen yemeklerden oluşmaktadır. Restoranda çeşitli et yemekleri, sebze yemekleri ve salatalar servis edilir. Deniz mahsulleri sevenler için de güzel bir seçenektir.

Braga’da Gece Hayatı

Braga’da Gece Hayatı

Braga’nın farklı yaş gruplarından, farklı kültürlerden, farklı ırklardan oluşmuş bir yapısı vardır. Yerli halkın dışından birçok öğrenci ve yüzlerce turist sokakları doldurur. Braga’nın gece hayatı oldukça çeşitli seçenekler sunar ve oldukça canlıdır.

Az bütçeli gezi planları için oldukça idealdir. Barlar, kafeler ve dans kulüplerinin yanında restoranlar, tiyatro gösterileri ve zaman geçirmek için çeşitli aktiviteler bulabilirsiniz.

Özgürlük Meydanı şehrin merkezi olarak kabul edilir. Café Vianna bu alandaki en eksi bardır. Favori buluşma noktası ve hem kafe hem de bar olarak gidebileceğiniz bir mekândır. Pazartesi ile cuma günleri sabah saat 07.00 ile gece 02.00 arasında açıktır. Pazar günü ise sabah saat 09.00 da açılır. Burası çeşitli içecekler ve atıştırmalıklar da sunar. Café Brasileira ise Café Vianna’ya benzer ambiyans sunan farklı bir seçenek olarak sunabileceğimiz bir mekândır.

Kokteyl içmeyi seviyorsanız, Cafe Vianna'dan Katedral’e doğru yürüyünce katedralin çevresinde bulunan barlara ulaşacaksınız. Katedral, şehir merkezinin kalbinde yer alır yani yeri oldukça kolay ulaşılabilen bir yerdir ve çekici mimarisiyle popüler bir kokteyl barı olan Deslize de dâhil olmak üzere çeşitli ilginç barlarla çevrilidir. Alternatif olarak, Katedrale de yakın olan Insolito'ya gidebilirsiniz. Hem Insolito hem de Deslize, iyi müzik, lezzetli aperatifler ve genç yaş nüfusu ile popülerdir.

Braga Festivalleri

Braga Festivalleri
 

Braga’nın uzun ve çeşitli kültürel altyapısı çeşitli etkinliklere ve festivallere ev sahipliği yapar. Çeşitli dini festivaller, güzel sanatlar gösterileri, tiyatrolar, müzik etkinlikleri, geleneksel etkinlikler Portekiz’i her yerinde bulabilirsiniz. Braga ziyaretçilerini ocak ayından aralık ayına kadar çeşitli etkinliklerle karşılar. Bunlardan en bilinenlerinin detaylarını aşağıda okuyabilirsiniz.

Kutsal Hafta olarak bilinen Semana Santa etkinliği Braga’nın en büyük etkinliklerinden biridir ve Paskalya zamanında gerçekleştirilir. Aynı zamanda en büyük dini festival olarak bilinir. Braga Portekiz için dini merkez olduğu için Kutsal Hafta’da en önemli şehir Braga’dır. Kutlamalar 10 gün boyunca devam eder ve şehrin her yerindeki etkinlikler katedrallerde ve birçok kilisede gerçekleştirilir. Kutlamalar ölümü ve İsa’nın yeniden doğuşunu işaret etmesinin yanında çeşitli kültürel etkinlikleri de içerir. Bu hafta boyunca tüm şehir süslenir ve festival atmosferi sunulur. Yerel halk ve turistler hiçbir ücret ödemeden birçok çalışmaya ve sunumlara katılabilir, çeşitli performansları izleyebilirler.

Braga’da Alışveriş

Braga’da Alışveriş

Braga’da alışverişin tadına varabileceğiniz alışveriş caddeleri ve büyük ticaret kompleksleri bulabilirsiniz. Bunların yanında Portekiz’e ve Braga’ya özgü hediyelikler alabileceğiniz size önerebileceğimiz mağazalar vardır.

Orijinal ürünler arayanlar için Braga’nın gitmenizi önerdiğimiz yerlerinden biri Heart Mağazası’dır. Güzel romantik el yapımı hediyelik eşyalar bulabileceğiniz bu mağazada minik pembe kalp şeklinde kartlardan orijinal heykellere ve el yapımı takılara kadar her şey bulabilirsiniz. Özel, farklı eşyaları seven kişiler için ideal bir mağazadır.

Loja do Cabaz mağazası da Heart Mağazası gibi özel hediyeler ve el yapımı hediyelik eşya arayanlar için güzel bir seçenek sunuyor. Bu mağazada satılan tüm ürünler doğal malzemelerden yapılmış ve diğer hediyelik eşyalara göre benzersiz olmasının dışında pratikliğiyle de ön plandadır.

Braga Saat Farkı

Portekiz, Türkiye’ye göre yaz saati uygulamasında 2 saat geridedir, yeni düzenlemeyle kış saati uygulamasında 3 saat geridedir.

Braga Para Birimi

Portekiz’in resmi para birimi euro’dur. 1 euro yaklaşık olarak 7,34 Türk lirasıdır*.

*Kur bilgisi Ağustos 2018’de güncellenmiştir.

Braga’nın Resmi Dili

Portekiz’in resmi dili Portekizcedir.

Braga Dış Temsilcilikleri

Braga, Portekiz Büyükelçiliği’nin görev alanı içindedir.

TC Lizbon Büyükelçiliği

Telefon: +351213003110

Eposta: embassy.lisbon@mfa.gov.tr

Adres: AVENIDA DAS DESCOBERTAS, 22 1400-092 LISBOA PORTUGAL

İnternet sitesi: http://lizbon.be.mfa.gov.tr

Uyarı: Türk Başkonsolosluğu’nun sitesindeki resmî tatiller listesinde bulunan bazı tatil günlerinin sadece Türkiye’ye ait olduğu ve o günlerde sadece Başkonsolosluk ’un kapalı olacağı unutulmamalıdır.

Braga Resmî Tatiller

1 Ocak: Yeni Yıl

30 Mart: Kutsal Cuma

1 Nisan: Paskalya

25 Nisan: Bağımsızlık Günü

1 Mayıs: İşçi Bayramı

31 Mayıs: Katolik Yortusu

10 Haziran: Portekiz Milli Günü

15 Ağustos: Hz. Meryem’in göğe yükselmesi bayramı

5 Ekim: Cumhuriyet Bayramı

1 Kasım: Azizler Yortusu

1 Aralık: Bağımsızlığın yeniden tesisi günü

8 Aralık: Meryem Ana’nın günahlarından arınmış olarak dünyaya geldiği gün

25 Aralık: Noel

*Yukarıdaki tatiller 2018 takvimine ait olup yıllara göre değişmektedir.

Braga İçin Faydalı Bilgiler

İtfaiye: +351 253 274 577 / +351 253 200 430

Polis: +351 253 200 420

Ambulans: +351 253 027 000

Portekiz Vizesi

 

  • Portekiz ülkesi için tüm vize başvuruları Ankara'dan yapılmaktadır.
  • Normal (Bordo) pasaportlara vize istenmektedir.
  • Hususi (Yeşil) pasaportlara vize uygulanmamaktadır.
  • Hizmet (Gri) pasaportlara vize uygulanmamaktadır.
  • Diplomatik (Siyah) pasaportlara vize uygulanmamaktadır.