Braga Hakkında Bilinmesi Gerekenler

vista-2380101_960_720.jpg

Portekiz, Avrupa’nın güneybatısında İber Yarımadası üzerinde yer alır. İsmini ülkenin ikinci büyük şehri olan Porto’dan almaktadır. Avrupa Kıtası’nın en batısındaki ülkedir. Güney ve batısında Atlas Okyanusu ile çevrilidir. Tek komşusu İspanya ülkenin kuzeydoğusunda yer alır. Yarımada özelliği taşıyan Portekiz 10,5 milyon nüfusa sahiptir.

Resmi dili Portekizcedir. Dili Portekizce olmasına rağmen dillerinin İspanyolca ile benzerliğinin çok olması sebebiyle ülkede İspanyolca bilen kişi sayısı da oldukça fazladır. Avrupa Birliği üyesidir ve para birimi diğer AB ülkelerinin birçoğu gibi euro’dur.

Portekiz bayrağı ise 2 farklı renkten oluşur. Bayrağın sol tarafında bulunan ve 5’te 2’sini kaplayan yeşil renk umudu temsil eder. Geri kalan 5’te 3’lük kırmızı renkli kısım ise 1910 yılındaki Portekiz Devrimi’ni temsil eder. 2 rengin kesiştiği noktanın merkezinde ise ülkenin geleneksel kalkanı ve hanedanlık arması bulunur.

Tanıtım Videosu

Devamını Oku

Editörün Kaleminden

Braga’da Gezilecek Yerler

Günübirlik düzenleyeceğiniz bir gezi ile keşfedip öğrenebileceğiniz Braga’da gezilmesi gereken yerleri sizin için derledik. Bu şehir, katedralleri, kiliseleri, müzeleri ve geleneksel mağazalarıyla önemli ve tarihî bir merkezdir.

Braga’da Gezilecek Yerler

Braga oldukça küçük bir şehir ancak görülmesi gereken yerlerin hepsi kayda değer. Bu yüzden sizin için en turistik 9 adresi derledik. Şehrin en önemli kilisesi ola Braga Katedrali (Se), yeşilliği ve çiçeklerin dizaynı ile ruhsal dinginlik sağlayan Santa Barbara Bahçesi, yıllar sonra ünlü bir arkeolog tarafından keşfedilmiş İdolo Çeşmesi, Braga’nın ana girişini Porto Nova Kemeri, Hristiyanlara yol gösterici olması için inşa edilen Dağların İsa’sı Kilisesi, ticari alışverişlerin merkezi aynı zamanda önemli sosyalleşme alanı olan Arcada da Lapa, Meksikalıların Evi olarak da bilinen Raio Sarayı ve Portekiz soylularının yaşamından yansıyan eserleri görebileceğiniz Bischainhos Müzesi’ne kadar hepsini yazımızda okuyabileceksiniz. Bu ziyaret noktalarının her birinin dokusu ve mimarisi sayesinde kendinizi adeta Orta Çağ’ın içinde hissedeceksiniz.

Adını andığımız bu yerlerle ilgili detaylı bilgiler aşağıda mevcuttur.

Devamını Oku

Braga Nerededir?

Braga, Portekiz’in kuzeybatısında yer alır. Kuzeyinde Viana do Castelo doğusunda Vila Real ve güneyinde de Porto şehri yer alır.

Braga’ya Ne Zaman Gidilir?

Avenida_Central-Braga.jpg

Portekiz’in kuzeyinde bulunan Braga şehrinde Akdeniz iklimi hissedilir. Yaz ayları sıcak ve kurak, kış ayları ise serin ve yağışlı geçer. Kış ayları Avrupa’daki birçok şehre oranla daha yumuşak geçer. Genellikle yağmurla karşılaşabileceğiniz Braga’da hava sıcaklığı 15 derece civarındadır. Bahar aylarında havanın ısınmasıyla daha da güzelleşmeye başlar. Bu aylarda nadir de olsa yağış görülebilir. Bahar aylarında yükselmiş olan hava sıcaklığı yaz aylarında 35 dereceleri görebilmektedir. Braga’nın en sıcak ayları temmuz, ağustos ve eylüldür. Genellikle ortalama yaz sıcaklığı 25 derece civarındadır. Ağustos ayından itibaren sonbahar kendini göstermeye başlar. Hava sıcaklığı azalmaya ve yağışlar yavaşça artmaya başlar. Senenin en çok yağışı sonbahar aylarında görülür. Sıcaklık ortalama 16 derece civarındadır.

Nem oranının en az olduğu ay mart ayı iken, en çok olduğu ay ocak ayıdır. Rüzgâr genellikle çok kuvvetli değildir. En rüzgârlı ay mart ayıdır, şubat ve mayıs ayları da rüzgâr konusunda mart ayını takip eder.

Devamını Oku

Braga’ya Nasıl Gidilir?


İstanbul’dan Braga’ya direkt uçak seferleri bulunmamaktadır. Braga’ya gitmek için 40 kilometre uzaklıkta bulunan Porto Havalimanı’na uçabilirsiniz. İstanbul - Porto uçuşu yaklaşık 4 saat 50 dakika sürmektedir. Porto Havalimanı’ndan Braga’ya gitmek için de metro, otobüs ya da taksi seçenekleri mevcuttur. Braga’ya ulaşmanız metro ile yaklaşık 2 saat sürerken, otobüs 50 dakika, taksi 40 dakika sürmektedir.

Braga'da Nerede Kalınır?

Portekiz’in 3. en büyük şehri olan Braga, ülkenin kuzeybatısında bulunur. Ülkenin en eski şehirlerinden biri olan Braga; Barok tarzı kiliseleri, Roma ve Orta Çağ’dan kalma mimarî eserleri ve modern sanat eserleriyle eski ve yeni arasında bir köprü görevi görür. Aynı zamanda Braga’da ziyaret etmeniz gereken birçok müze, görmeniz gereken birçok spor etkinliği ve katılmanız gereken festivaller bulunur. Braga’da çok sayıda otel bulunur ve bu oteller geniş bir yelpazede hizmet verir. Kendi bütçenize uygun oteli kolayca bulabilisiniz. Ancak Braga’da özellikle bahar aylarındaki yoğunluktan otel bulmanız oldukça zor olabilir. 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Braga otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz. 

Devamını Oku

Braga Şehir İçi Ulaşım

braga-112106_960_720.jpg

Braga biraz tepelik olsa da kolaylıkla yürüyerek gezebileceğiniz bir şehirdir. Eğer şehir içinde ve yakın çevrelere ulaşmak için otobüs kullanmayı düşünüyorsanız ise www.tub.pt internet sitesinden gidebileceğiniz yerlere bakabilirsiniz. Otobüs seferleri saat 07.00 ile 21.00 arasındadır, ancak birçok güzergâh hafta sonları ve tatil günlerinde geçerli değildir. İnternet sitesinin dili ne yazık ki sadece Portekizcedir.

Bazı otobüs seferleri geç saatlerde de yapılmaktadır, bu otobüs seferleri özellikle tren istasyonu ile üniversite kampüsü arasındadır. Turistler için 1, 2 ya da 3 günlük özel indirimli biletler mevcuttur. Bu bilet şehir içindeki tüm güzergâhlar için geçerlidir. Braga’da bölgesel biletleme sistemi kullanılmaktadır. Biletleme ücretini adil bir şekilde ayarlayabilmek için şehir üç bölgeye ayrılmıştır. Gidilen bölgeye göre fiyatlandırma değişmektedir. Turistlerin ziyaret etmeyi tercih ettiği yerler genellikle 1. bölgede yer alır. Dağların İsa’sı Kilisesi ise 2. bölgede yer almaktadır. Siz de gideceğiniz yerin hangi bölgede olduğuna baktıktan sonra biletinizi alırsanız herhangi bir kontrolde bir sorunla karşılaşmazsınız.

Bilet fiyatları 1,55 - 2 euro arasında gideceğiniz mesafeye göre değişiklik gösterir. Her bölgede geçerli olan 1 günlük turist bileti ise 3.35 euro’dur.

Braga Otelleri

2.000 yıldan önce kurulmuş olan “Bracara Augusta”, Portekiz’in en büyük şehirlerinden biridir. Portekiz’in kuzeybatısınan bulunan Braga; kültürel, tarihî ve ticari açıdan en önemli merkezlerden biridir. Ülkenin en önemli tapınaklarından biri olan Bom Jesus, Barok mimarisiyle yapılmış kiliseler, saraylar, arkeolojik eserler, müzeler Braga’da kesinlikle ziyaret etmeniz gereken yerlerdir. Onların yanısıra kafeler, butik mağzalar, lüks restoranlar ve canlı şehir hayatına sahip olan Braga tam bir öğrenci şehridir. Festivaller, spor etkinlikleri, yerel lezzetler ve tarihle içiçe olacağınız Braga, ideal tatil şehridir. 

Braga’da otel sayısı yeterlidir ve otel çeşitleri fazladır. Farklı bütçelere ve kriterlere uygun birçok otel bulmanız mümkündür. Ancak bahar ve yaz dönemlerinde oldukça yoğun bir şehir olan Braga’daki otellerde yer bulmakta zorlanabilirsiniz. Erken rezervasyon yaparak hem istediğiniz otelde hem de daha uygun fiyatlara konaklayabilirsiniz. Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Braga otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Devamını Oku

Braga Mutfağı

rojoes-a-moda-do-minho-50210218.jpg

Portekiz küçük bir ülke olmasına rağmen oldukça çeşitli yemekleriyle turistlerin memnun ayrılmasını sağlıyor. Okyanus balığı olan marina balığı Portekiz ile özdeşleşmiştir. Marina balığının yanında keçi ve ördek eti ile yapılan çeşitli yemekler özel yemekleri olarak bilinmektedir.

Devamını Oku

Braga’da Gece Hayatı

Braga’nın farklı yaş gruplarından, farklı kültürlerden, farklı ırklardan oluşmuş bir yapısı vardır. Yerli halkın dışından birçok öğrenci ve yüzlerce turist sokakları doldurur. Braga’nın gece hayatı oldukça çeşitli seçenekler sunar ve oldukça canlıdır.

Az bütçeli gezi planları için oldukça idealdir. Barlar, kafeler ve dans kulüplerinin yanında restoranlar, tiyatro gösterileri ve zaman geçirmek için çeşitli aktiviteler bulabilirsiniz.

Özgürlük Meydanı şehrin merkezi olarak kabul edilir. Café Vianna bu alandaki en eksi bardır. Favori buluşma noktası ve hem kafe hem de bar olarak gidebileceğiniz bir mekândır. Pazartesi ile cuma günleri sabah saat 07.00 ile gece 02.00 arasında açıktır. Pazar günü ise sabah saat 09.00 da açılır. Burası çeşitli içecekler ve atıştırmalıklar da sunar. Café Brasileira ise Café Vianna’ya benzer ambiyans sunan farklı bir seçenek olarak sunabileceğimiz bir mekândır.

Kokteyl içmeyi seviyorsanız, Cafe Vianna'dan Katedral’e doğru yürüyünce katedralin çevresinde bulunan barlara ulaşacaksınız. Katedral, şehir merkezinin kalbinde yer alır yani yeri oldukça kolay ulaşılabilen bir yerdir ve çekici mimarisiyle popüler bir kokteyl barı olan Deslize de dâhil olmak üzere çeşitli ilginç barlarla çevrilidir. Alternatif olarak, Katedrale de yakın olan Insolito'ya gidebilirsiniz. Hem Insolito hem de Deslize, iyi müzik, lezzetli aperatifler ve genç yaş nüfusu ile popülerdir.

Devamını Oku

Braga Festivalleri


 

Braga’nın uzun ve çeşitli kültürel altyapısı çeşitli etkinliklere ve festivallere ev sahipliği yapar. Çeşitli dini festivaller, güzel sanatlar gösterileri, tiyatrolar, müzik etkinlikleri, geleneksel etkinlikler Portekiz’i her yerinde bulabilirsiniz. Braga ziyaretçilerini ocak ayından aralık ayına kadar çeşitli etkinliklerle karşılar. Bunlardan en bilinenlerinin detaylarını aşağıda okuyabilirsiniz.

Kutsal Hafta olarak bilinen Semana Santa etkinliği Braga’nın en büyük etkinliklerinden biridir ve Paskalya zamanında gerçekleştirilir. Aynı zamanda en büyük dini festival olarak bilinir. Braga Portekiz için dini merkez olduğu için Kutsal Hafta’da en önemli şehir Braga’dır. Kutlamalar 10 gün boyunca devam eder ve şehrin her yerindeki etkinlikler katedrallerde ve birçok kilisede gerçekleştirilir. Kutlamalar ölümü ve İsa’nın yeniden doğuşunu işaret etmesinin yanında çeşitli kültürel etkinlikleri de içerir. Bu hafta boyunca tüm şehir süslenir ve festival atmosferi sunulur. Yerel halk ve turistler hiçbir ücret ödemeden birçok çalışmaya ve sunumlara katılabilir, çeşitli performansları izleyebilirler.

Devamını Oku

Braga’da Alışveriş

shop-3610175_960_720.jpg

Braga’da alışverişin tadına varabileceğiniz alışveriş caddeleri ve büyük ticaret kompleksleri bulabilirsiniz. Bunların yanında Portekiz’e ve Braga’ya özgü hediyelikler alabileceğiniz size önerebileceğimiz mağazalar vardır.

Orijinal ürünler arayanlar için Braga’nın gitmenizi önerdiğimiz yerlerinden biri Heart Mağazası’dır. Güzel romantik el yapımı hediyelik eşyalar bulabileceğiniz bu mağazada minik pembe kalp şeklinde kartlardan orijinal heykellere ve el yapımı takılara kadar her şey bulabilirsiniz. Özel, farklı eşyaları seven kişiler için ideal bir mağazadır.

Loja do Cabaz mağazası da Heart Mağazası gibi özel hediyeler ve el yapımı hediyelik eşya arayanlar için güzel bir seçenek sunuyor. Bu mağazada satılan tüm ürünler doğal malzemelerden yapılmış ve diğer hediyelik eşyalara göre benzersiz olmasının dışında pratikliğiyle de ön plandadır.

Devamını Oku

Braga Saat Farkı

Portekiz, Türkiye’ye göre yaz saati uygulamasında 2 saat geridedir, yeni düzenlemeyle kış saati uygulamasında 3 saat geridedir.

Braga Para Birimi

Portekiz’in resmi para birimi euro’dur. 1 euro yaklaşık olarak 7,34 Türk lirasıdır*.

*Kur bilgisi Ağustos 2018’de güncellenmiştir.

Braga Resmî Tatiller

1 Ocak: Yeni Yıl

30 Mart: Kutsal Cuma

1 Nisan: Paskalya

25 Nisan: Bağımsızlık Günü

1 Mayıs: İşçi Bayramı

31 Mayıs: Katolik Yortusu

10 Haziran: Portekiz Milli Günü

15 Ağustos: Hz. Meryem’in göğe yükselmesi bayramı

5 Ekim: Cumhuriyet Bayramı

1 Kasım: Azizler Yortusu

1 Aralık: Bağımsızlığın yeniden tesisi günü

Devamını Oku

Braga Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 8.7oC
  • Şub 9.8oC
  • Mar 11.5oC
  • Nis 12.6oC
  • May 15oC
  • Haz 18.6oC
  • Tem 20.9oC
  • Agu 20.6oC
  • Eyl 19oC
  • Eki 15.3oC
  • Kas 11.8oC
  • Ara 10oC

Kısa Kısa

Nüfus: 192.494 / Dil: Portekizce / Para Birimi: Euro / İklim: Akdeniz İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 1 gün